W drugim odcinku cyklu Akademia Seachema starałem się przybliżyć temat uprawy roślin wodnych i ich rolę w tworzeniu aranżacji. W trzecim zajmiemy się filtracją i mediami filtracyjnymi. Dowiesz się gdzie zamontować filtr i jakich użyć wkładów, żeby uzyskać idealnie czystą wodę w akwarium.
Seria filmów opowiadająca o zakładaniu akwarium słodkowodnego powstała dzięki firmie Seachem. Jest to znana amerykańska marka ceniona przez doświadczonych i początkujących akwarystów na całym świecie. Pracujący w firmie Seachem chemicy i biolodzy to akwaryści ze sporą praktyką, którą wykorzystują w tworzeniu i testowaniu nowych produktów. W ten sposób powstają produkty premium, które pomagają nam w utrzymaniu domowych zbiorników.
W cyklu prezentowanym na łamach Trzmiel Radzi zobaczycie cały proces zakładania i rozwoju akwarium.
Seria Akademia Seachema obejmuje osiem odcinków opowiadających o akwarium Low-tech, czyli takim, które nie wymaga masy sprzętu i skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Filmy polecam początkującym akwarystom ponieważ ilustrują w prosty sposób poszczególne etapy rozwoju akwarium roślinnego. Znajdą się tu również wskazówki dla doświadczonych hobbystów, publikowane w formie Komentarza Mistrza umieszczonego na końcu każdej publikacji.
Wszystkie odcinki będą dostępne w serwisie Trzmiel Radzi.
Zapraszam do oglądania.
Przedstawiony na filmie zestaw kupicie w Trzmielu:
- Akwarium: Mitoja Optiwhite 60x40x40cm
- Oświetlenie: SkyLight AQI-60 Intense
- Skała: dragon stone – dostępna w Salonie stacjonarnym
- Korzenie: iron wood – dostępne w Salonie stacjonarnym
- Podłoże: Seachem Flourite Black
- Filtr: Seachem Tidal 55
- Wkłady filtracyjne: Seachem Matrix, Seachem Purigen, Seachem Matrix Carbon
- Klej do roślin: Flourish Glue
- Nawozy: Seachem Flourish, Seachem Nitrogen, Seachem Phosphorus, Seachem Potassium
- Uzdatniacz: Seachem Prime
- Preparat bakteryjny: Seachem Stability
- Rośliny: Kryptokoryna, Micranthemum sp. „Monte Carlo”, Ludwigia sp. Super Mini Red, Staurogyne Repens, mech akwariowy, Anubias Barteri Nana “Petite”, Bucephalandra, rotale
- Mata pod akwarium
- Pęseta
- Piasek
Wśród wybranych roślin znajdują się zarówno te, które należy posadzić w podłożu, jak i epifity mocowane na korzeniach i kamieniach. Szczegółowe informacje dotyczące pielęgnacji poszczególnych gatunków znajdziesz pod linkiem.
Bardzo ważną kwestią podczas zakładania akwarium jest dobór odpowiednich preparatów. Dotyczy to zarówno uzdatniacza, który neutralizuje toksyczne dla zwierząt wodnych związki chloru i metale ciężkie, jak i odpowiedniego startera bakteryjnego. Sprawdzone połączenie Seachem Prime i Seachem Stability pozwala na szybką eliminację toksyn i zaszczepienie odpowiednich bakterii nitryfikacyjnych.
Doskonałym uzupełnieniem aranżacji jest usypana z piasku plaża. Kolor i rodzaj piasku to kwestia indywidualnych upodobań.
Rośliny akwariowe do życia potrzebują światła, wody i substancji odżywczych. Zestaw nawozów Seachem Flourish został skomponowany tak, aby dostarczać wszystkie składniki pokarmowe niezbędne dla wybranych gatunków. Umożliwia prawidłowe nawożenie roślin i zawiera substancje bezpieczne dla zwierząt wodnych.
Podczas sadzenia roślin i w trakcie serwisowania akwarium niezwykle przydatnym narzędziem jest pęseta. Ułatwia dostęp do zakamarków akwarium, bez konieczności ciągłego moczenia rąk w wodzie.
Podstawę każdej aranżacji stanowi zbiornik. W tym przypadku wybór naszego mistrza padł na akwarium Mitoja Optiwhite oferowane przez Trzmiela. Jest ono wykonane z wysokiej jakości szkła Optiwhite™ produkowanego przez firmę Pilkington. Daje ono efekt niezrównanej przejrzystości. Estetyczne stylowe wykończenie sprawia, że samo szkło stanowi ozdobę wnętrza i dumę jego właściciela.
Zbiorniki Mitoja dostępne są również w wersji float.
Za krystalicznie czystą wodę w zbiorniku odpowiadać będzie Seachem Tidal 55. Ten nowoczesny filtr kaskadowy z funkcją skimmera zapewnia doskonałą filtrację mechaniczną i biologiczną zwłaszcza, że został wyposażony w doskonałe media filtracyjne.
Mata polietylenowa zabezpiecza dno przed porysowaniem lub pęknięciem. Izoluje i zapobiega naprężeniom. Wykonana z trwałego tworzywa odpornego na działanie wilgoci.
Oświetlenie stanowi belka LED Skylight AQI Intense 60, która rewelacyjnie oddaje naturalne barwy ryb akwariowych i pobudza rośliny do wzrostu i fotosyntezy. Daje możliwość regulacji temperatury barw i ilości światła oraz przykuwa wzrok swoim niezwykle eleganckim wyglądem.
Seachem Matrix to jeden z najlepszych na rynku wkładów biologicznych. Jego porowata struktura stanowi idealne siedlisko dla pożytecznych bakterii filtracyjnych. Umożliwia on utrzymanie równowagi biologicznej w każdym akwarium.
Seachem Matrix Carbon to granulowany węgiel aktywny klasy premium. Usuwa zanieczyszczenia chemiczne i pozostałości leków oraz sprawia, że woda jest krystalicznie czysta. Bardzo skuteczny i wydajny, działa do kilku miesięcy.
Intensywną pracę bakterii aktywnie wspiera sztandarowy produkt Seachema – Purigen. Jest to wysokiej klasy absorbent doskonale oczyszczający wodę, usuwający zabarwienia spowodowane przez użyte do aranżacji korzenie. Eliminuje on szkodliwy amoniak, azotany i azotyny. Nie wpływa na GH i poziom wapnia oraz magnezu, a więc nie pochłania nawozów. Co równie istotne, może być regenerowany i używany wielokrotnie.
Do stworzenia rozbudowanej kompozycji korzeni i kamieni, Łukasz użył klej Seachem Flourish Glue. Jest to bezpieczny dla organizmów wodnych cyjanoakrylowy klej akwarystyczny w żelu. Umożliwia trwałe łączenie elementów aranżacji i przytwierdzanie roślin np. mchów i epifitów do skał lub korzeni. Zobaczycie jak działa także w kolejnych odcinkach naszej serii.
Ponieważ w zbiorniku mają znaleźć się rośliny, konieczne jest użycie odpowiedniego podłoża. I tym razem nasz mistrz postawił na sprawdzony produkt Seachema. Seachem Flourite Black to naturalne podłoże w czarnym kolorze doskonale podkreślające kolorystykę ryb i roślin. Ale oczywiście jego podstawowym zadaniem jest dostarczenie niezbędnych składników odżywczych roślinom. Podłoże na bazie glinki nie zmienia pH, jest bogate w minerały i niezwykle trwałe.
Komentarz Mistrza
Wydajna filtracja jest bardzo ważnym sprzymierzeńcem. Jak zatem dbać o filtr? Jak często go czyścić? W jakiej wodzie myć media filtracyjne?
Najważniejsze, aby filtr pracował w naszym akwarium przez 24h na dobę! Wyłączamy go zasadniczo tylko w przypadku podmiany wody oraz karmienia. Do filtra zaglądamy jak najrzadziej. Zazwyczaj dopiero wtedy gdy zauważymy znaczący spadek wydajności i przepływu.
Częstotliwość serwisów zależy od rodzaju filtra oraz mediów, jakie w nim użyliśmy. Filtry wewnętrzne wymagają czyszczenia zdecydowanie najczęściej. Ich gąbki zapychają się średnio po 1-2 miesiącach. Filtry zewnętrzne, tzw kaskadowe czyścimy, podobnie jak duże filtry kubełkowe, średnio raz na pół roku. Filtr Seachem Tidal, którego użyłem w projekcie Akademia Seacham’a, ma specjalny wskaźnik informujący o konieczności przeprowadzenia serwisu.
Jak wykonać taki serwis? Najpierw odłącz filtr od zasilania! Aby prace były bezpieczne dla bakterii znajdujących się na mediach filtracyjnych (gąbkach, ceramice, matrixie) należy opłukać je kilkukrotnie z grubszych zanieczyszczeń. W tym celu używamy wody spuszczonej z naszego zbiornika. Nie należy płukać mediów pod bieżącą wodą ponieważ tracimy w ten sposób dużo pożytecznych bakterii. Regularne przepłukiwanie spowoduje że mikroskopijne pory, na których osiedlają się bakterie nie będą się zapychać brudem.
Przy demontażu należy zwrócić uwagę na kolejność koszy z mediami filtracyjnymi. Jeżeli używasz w swoim filtrze waty to wymień ją na nową, ponieważ wata zapycha się dużo szybciej.
Przy serwisie filtra nie można zapomnieć o jego pompie. Dokładnie wyczyść elementy wirnika i jego obudowę. Bądź ostrożny, ponieważ w niektórych filtrach oś wirnika jest delikatna, a w pompie jest wiele małych elementów.
Przed ponownym uruchomieniem upewnij się, że filtr jest złożony prawidłowo, kosze są w odpowiedniej kolejności, a uszczelka przylega jak należy. Jeżeli tak, to możesz bezpiecznie napełnić go wodą, a następnie odpowietrzyć. Teraz możesz ponownie podłączyć go do zasilania. Filtr od Seachem wyróżnia się tym, że ze jego pompa znajduje się w akwarium. Dzięki temu nie ma konieczności napełniania go wodą przed pierwszym uruchomieniem, a filtr odpowietrza się samodzielnie.