Akademia Seachema zakładanie akwarium w stylu Low-tech. Odc. 5


Piąty z ośmiu odcinków Akademii Seachema porusza kwestię obsady. W poprzednim opowiadałem, jak opiekować się roślinami i samym zbiornikiem. Zakładane przeze mnie akwarium już dojrzało, czas więc wybrać jego mieszkańców. Z poniższego filmu dowiesz się jak dobrać obsadę do akwarium roślinnego, jak prawidłowo wpuścić zwierzęta i jak się nimi opiekować.

Seria powstała dzięki amerykańskiej firmie Seachem. Wysokiej jakości produkty tej marki znacznie ułatwiły założenie i prowadzenie akwarium typu low tech. To dzięki akwarystom, chemikom i biologom firmy Seachem mamy do dyspozycji środki, które zapewniają doskonałą kondycję domowych akwariów. Mogę je polecić zarówno doświadczonym jak i początkującym akwarystom.

Filmy prezentowane na łamach Trzmiel Radzi zostały przygotowane z myślą początkujących, dlatego ilustrują w prosty sposób poszczególne etapy rozwoju akwarium roślinnego. Wskazówki dla bardziej doświadczonych znajdziecie na końcu tekstu w formie Komentarza Mistrza.

Zapraszam do oglądania w serwisie Trzmiel Radzi.

Przedstawiony na filmie zestaw kupicie w Trzmielu:

Wśród wybranych roślin znajdują się zarówno te, które należy posadzić w podłożu, jak i epifity mocowane na korzeniach i kamieniach. Szczegółowe informacje dotyczące pielęgnacji poszczególnych gatunków znajdziesz pod linkiem.

Bardzo ważną kwestią podczas zakładania akwarium jest dobór odpowiednich preparatów. Dotyczy to zarówno uzdatniacza, który neutralizuje toksyczne dla zwierząt wodnych związki chloru i metale ciężkie, jak i odpowiedniego startera bakteryjnego. Sprawdzone połączenie Seachem Prime i Seachem Stability pozwala na szybką eliminację toksyn i zaszczepienie odpowiednich bakterii nitryfikacyjnych.

Seachem Pristine to również preparat bakteryjny, którego zadaniem jest biologiczne usuwanie z wody akwariowej nadmiaru produktów przemiany materii. Zawiera bakterie rozkładające materię organiczną i działa jak odmulacz w płynie.

Doskonałym uzupełnieniem aranżacji jest usypana z piasku plaża. Kolor i rodzaj piasku to kwestia indywidualnych upodobań.

Rośliny akwariowe do życia potrzebują światła wody i substancji odżywczych. Zestaw nawozów Seachem Flourish został skomponowany tak, aby dostarczać wszystkie składniki pokarmowe niezbędne dla wybranych gatunków. Umożliwia prawidłowe nawożenie roślin i zawiera substancje bezpieczne dla zwierząt wodnych.

Podczas sadzenia roślin i w trakcie serwisowania akwarium niezwykle przydatnym narzędziem jest pęseta. Ułatwia dostęp do zakamarków akwarium, bez konieczności ciągłego moczenia rąk w wodzie.

Podstawę każdej aranżacji stanowi zbiornik. W tym przypadku wybór naszego mistrza padł na akwarium Mitoja Optiwhite oferowane przez Trzmiela. Jest ono wykonane z wysokiej jakości szkła Optiwhite™ produkowanego przez firmę Pilkington. Daje ono efekt niezrównanej przejrzystości. Estetyczne stylowe wykończenie sprawia, że samo szkło stanowi ozdobę wnętrza i dumę jego właściciela.

Zbiorniki Mitoja dostępne są również w wersji float.

Za krystalicznie czystą wodę w zbiorniku odpowiadać będzie Seachem Tidal 55. Ten nowoczesny filtr kaskadowy z funkcją skimmera zapewnia doskonałą filtrację mechaniczną i biologiczną zwłaszcza, że został wyposażony w doskonałe media filtracyjne.

Mata polietylenowa zabezpiecza dno przed porysowaniem lub pęknięciem. Izoluje i zapobiega naprężeniom. Wykonana z trwałego tworzywa odpornego na działanie wilgoci.

Oświetlenie stanowi belka LED Skylight AQI Intense 60, która rewelacyjnie oddaje naturalne barwy ryb akwariowych i pobudza rośliny do wzrostu i fotosyntezy. Daje możliwość regulacji temperatury barw i ilości światła oraz przykuwa wzrok swoim niezwykle eleganckim wyglądem.

Programator czasowy jest niezwykle przydatnym urządzeniem w akwarystyce. Umożliwia bezobsługowe uruchamianie sprzętów elektrycznych, które powinny działać czasowo, takich jak oświetlenie czy elektrozawór CO2. Obniża zużycie prądu. Świetnie sprawdza się podczas naszej krótkiej nieobecności i w czasie urlopu.


Seachem Matrix to jeden z najlepszych na rynku wkładów biologicznych. Jego porowata struktura stanowi idealne siedlisko dla pożytecznych bakterii filtracyjnych. Umożliwia on utrzymanie równowagi biologicznej w każdym akwarium.

Seachem Matrix Carbon to granulowany węgiel aktywny klasy premium. Usuwa zanieczyszczenia chemiczne i pozostałości leków. Krystalizuje wodę. Bardzo skuteczny i wydajny, działa do kilku miesięcy.

Intensywną pracę bakterii aktywnie wspiera sztandarowy produkt Seachema – Purigen. Jest to wysokiej klasy absorbent doskonale oczyszczający i krystalizujący wodę, usuwający zabarwienia spowodowane przez użyte do aranżacji korzenie. Eliminuje on szkodliwy amoniak, azotany i azotyny. Nie wpływa na GH i poziom wapnia oraz magnezu, a więc nie pochłania nawozów. Co równie istotne, może być regenerowany i używany wielokrotnie. Do stworzenia rozbudowanej kompozycji korzeni i kamieni, Łukasz użył kleju Seachem Flourish Glue. Jest to bezpieczny dla organizmów wodnych cyjanoakrylowy klej akwarystyczny w żelu. Umożliwia trwałe łączenie elementów aranżacji i przytwierdzanie roślin, np. mchów i epifitów do skał lub korzeni. Zobaczycie jak działa także w kolejnych odcinkach naszej serii.

Ponieważ w zbiorniku mają znaleźć się rośliny, konieczne jest użycie odpowiedniego podłoża. I tym razem nasz mistrz postawił na sprawdzony produkt Seachema. Seachem Flourite Black to naturalne podłoże w czarnym kolorze doskonale podkreślające kolorystykę ryb i roślin. Ale oczywiście jego podstawowym zadaniem jest dostarczenie niezbędnych składników odżywczych roślinom. Podłoże na bazie glinki nie zmienia pH, jest bogate w minerały i niezwykle trwałe.

Siatka jest pomocna przy odławianiu ryb, przenoszeniu mieszkańców akwarium do innego zbiornika lub wyłapywaniu resztek roślin po przycince.

Komentarz Mistrza

Wybór ryb do Waszego akwarium to pierwsza pozycja, jaka powinna znaleźć się na liście spraw do przemyślenia przed decyzją o rozpoczęciu przygody z akwarystyką. Niestety, przeważnie myślimy o tym na samym końcu, nie czytamy o niezbędnych warunkach i wybieramy pod wpływem emocji.

W taki sposób do akwariów trafiają często wykluczające się gatunki. Ryby agresywne względem innych, zbyt duże względem rozmiaru zbiornika, o różnych wymaganiach.

Bardzo często słyszę opinie w stylu: „mam tę rybkę od roku i wszystko z nią dobrze”. Niestety, tak samo jak człowiek zamknięty w ciasnym pomieszczeniu bez okien jest w stanie przeżyć jedząc samo mięso, tak samo ryba wymagająca przestrzeni i odpowiednich warunków, przetrwa nawet w fatalnych dla niej warunkach. Różnica polega jednak na tym, że człowiek potrafi powiedzieć o swoich odczuciach, a ryba niestety nie.

Dlatego tak ważne jest, żeby przed decyzją o wyborze ryb dowiedzieć się choćby podstaw o naszych przyszłych mieszkańcach akwarium. Internet pełen jest artykułów, albumów i leksykonów omawiających dostępne w sklepach gatunki ryb.Autor
Łukasz Ciszkowski
Cześć! Nazywam się Łukasz Ciszkowski i jestem aquascaperem. Niektórzy mogą kojarzyć moje zdjęcia i materiały video z  YouTube, Instagrama czy Facebooka, gdzie występuję jako AquaCSK. Tworzę aranżacje akwarystyczne, biorę udział w ciekawych projektach i opowiadam o tym, jak prowadzić akwaria. Aquascapingiem zajmuję się dopiero od 2019 r. Nie przeszkadza mi…
Więcej
Artykuły powiązane
Problemy Ogólne  
Korzenie i drewno do akwarium
Maciej Koczko
18/05/2022
Ryby Ogólne  
Jak zrobić prosty zbiornik dla każdego? Marcin Jurek – Trzmiel Radzi, cz. 5
Marcin Jurek
27/05/2022
Ogólne  
Wywiad z Maćkiem Koczko
Rafał Zaranek
06/02/2023
Ogólne  
Akademia Seachema zakładanie akwarium w stylu Low-tech. Odc. 4
Łukasz Ciszkowski
29/12/2021
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl