Z szóstego filmu dowiedzieliście się jak prawidłowo dbać o zbiornik i rośliny. Przedostatni z ośmiu odcinków Akademii Seachema opowiada o tym skąd się biorą glony i jak sobie z nimi poradzić. Początkujący nauczą się rozpoznawać algi występujące w akwariach, ale i dla zaawansowanych znajdą się ciekawostki na końcu tekstu.
Akademia powstała dzięki amerykańskiej firmie Seachem. Jest ona producentem wysokiej jakości preparatów ułatwiających założenie i prowadzenie akwarium typu low tech. To one zapewniają doskonałą kondycję przedstawionego na filmach akwarium. Mogę je polecić zarówno doświadczonym jak i początkującym akwarystom, ponieważ są wydajne i łatwe w stosowaniu.
Zapraszam do oglądania kolejnego odcinka w serwisie Trzmiel Radzi.
Przedstawiony na filmie zestaw kupicie w Trzmielu:
- Akwarium: Mitoja Optiwhite 60x40x40cm
- Oświetlenie: SkyLight AQI-60 Intense
- Skała: dragon stone – dostępna w Salonie stacjonarnym
- Korzenie: iron wood – dostępne w Salonie stacjonarnym
- Podłoże: Seachem Flourite Black
- Filtr: Seachem Tidal 55
- Wkłady filtracyjne: Seachem Matrix, Seachem Purigen, Seachem Matrix Carbon
- Klej do roślin: Flourish Glue
- Nawozy: Seachem Flourish, Seachem Nitrogen, Seachem Phosphorus, Seachem Potassium, Seachem Flourish Trace, Seachem Flourish Advance, Seachem Flourish Excel
- Uzdatniacz: Seachem Prime
- Preparat bakteryjny: Seachem Stability , Seachem Pristine
- Rośliny: Kryptokoryna, Micranthemum sp. „Monte Carlo”, Ludwigia sp. Super Mini Red, Staurogyne Repens, mech akwariowy, Anubias Barteri Nana “Petite”, Bucephalandra, rotale
- Mata pod akwarium
- Pęseta , nożyczki
- Piasek
- Programatory czasowy: Wi-Fi, analogowy
- Siatka do łapania ryb
- Skrobak Seachem Algae Scraper
- Zestaw testów
Wśród wybranych roślin znajdują się zarówno te, które należy posadzić w podłożu, jak i epifity mocowane na korzeniach i kamieniach. Szczegółowe informacje dotyczące pielęgnacji poszczególnych gatunków znajdziesz pod linkiem.
Bardzo ważną kwestią podczas zakładania akwarium jest dobór odpowiednich preparatów. Dotyczy to zarówno uzdatniacza, który neutralizuje toksyczne dla zwierząt wodnych związki chloru i metale ciężkie, jak i odpowiedniego startera bakteryjnego. Sprawdzone połączenie Seachem Prime i Seachem Stability pozwala na szybka eliminację toksyn i zaszczepienie odpowiednich bakterii nitryfikacyjnych.
Seachem Pristine to również preparat bakteryjny, którego zadaniem jest biologiczne usuwanie z wody akwariowej nadmiaru produktów przemiany materii. Zawiera bakterie rozkładające materię organiczną i działa jak odmulacz w płynie.
Doskonałym uzupełnieniem aranżacji jest usypana z piasku plaża. Kolor i rodzaj piasku to kwestia indywidualnych upodobań.
Rośliny akwariowe do życia potrzebują światła wody i substancji odżywczych. Zestaw nawozów Seachem Flourish został skomponowany tak, aby dostarczać wszystkie składniki pokarmowe niezbędne dla wybranych gatunków. Umożliwia prawidłowe nawożenie roślin i zawiera substancje bezpieczne dla zwierząt wodnych.
Seachem Flourish Advance to naturalny, biologiczny stymulator wzrostu dla roślin akwariowych. W jego skład wchodzą fitohormony, minerały oraz składniki odżywcze. Poprawia kondycję roślin. Pozwala na utrzymanie intensywnego oraz zdrowego wzrostu roślin. Idealny po przycince.
Wysokiej jakości nożyce ze stali nierdzewnej doskonale sprawdzą się przy przycinaniu roślin w zbiorniku. Długość i prosty kształt pozwalają na wygodną i precyzyjną pracę.
Podczas serwisu warto zadbać o czystość szyb. Pomoże w tym wygodny skrobak Seachem Algae Scraper.
W trakcie serwisowania akwarium i sadzenia roślin niezwykle przydatnym narzędziem jest pęseta. Ułatwia dostęp do zakamarków akwarium bez konieczności ciągłego moczenia rąk w wodzie.
Podstawę każdej aranżacji stanowi zbiornik. W tym przypadku wybór naszego mistrza padł na akwarium Mitoja Optiwhite oferowane przez Trzmiela. Jest ono wykonane z wysokiej jakości szkła Optiwhite™ produkowanego przez firmę Pilkington. Daje ono efekt niezrównanej przejrzystości. Estetyczne stylowe wykończenie sprawia, że samo szkło stanowi ozdobę wnętrza i dumę jego właściciela.
Zbiorniki Mitoja dostępne są również w wersji float.
Za krystalicznie czystą wodę w zbiorniku odpowiadać będzie Seachem Tidal 55. Ten nowoczesny filtr kaskadowy z funkcją skimmera zapewnia doskonałą filtrację mechaniczną i biologiczną zwłaszcza, że został wyposażony w doskonałe media filtracyjne.
Mata polietylenowa zabezpiecza dno przed porysowaniem lub pęknięciem. Izoluje i zapobiega naprężeniom. Wykonana jest z trwałego tworzywa odpornego na działanie wilgoci.
Oświetlenie stanowi belka LED Skylight AQI Intense 60, która rewelacyjnie oddaje naturalne barwy ryb akwariowych i pobudza rośliny do wzrostu i fotosyntezy. Daje możliwość regulacji temperatury barw i ilości światła oraz przykuwa wzrok swoim niezwykle eleganckim wyglądem.
Programator czasowy jest niezwykle przydatnym urządzeniem w akwarystyce. Umożliwia bezobsługowe uruchamianie sprzętów elektrycznych, które powinny działać czasowo, takich jak oświetlenie czy elektrozawór CO2. Obniża zużycie prądu. Świetnie sprawdza się podczas naszej krótkiej nieobecności i w czasie urlopu.
Seachem Matrix to jeden z najlepszych na rynku wkładów biologicznych. Jego porowata struktura stanowi idealne siedlisko dla pożytecznych bakterii filtracyjnych. Umożliwia on utrzymanie równowagi biologicznej w każdym akwarium.
Seachem Matrix Carbon to granulowany węgiel aktywny klasy premium. Usuwa zanieczyszczenia chemiczne i pozostałości leków. Krystalizuje wodę. Bardzo skuteczny i wydajny, działa do kilku miesięcy.
Intensywną pracę bakterii aktywnie wspiera sztandarowy produkt Seachema, Purigen. Jest to wysokiej klasy absorbent doskonale oczyszczający i krystalizujący wodę, usuwający zabarwienia spowodowane przez użyte do aranżacji korzenie. Eliminuje on szkodliwy amoniak, azotany i azotyny. Nie wpływa na GH i poziom wapnia oraz magnezu, a więc nie pochłania nawozów. Co równie istotne, może być regenerowany i używany wielokrotnie. Do stworzenia rozbudowanej kompozycji korzeni i kamieni, Łukasz użył klej Seachem Flourish Glue. Jest to bezpieczny dla organizmów wodnych cyjanoakrylowy klej akwarystyczny w żelu. Umożliwia trwałe łączenie elementów aranżacji i przytwierdzanie roślin np. mchów i epifitów do skał lub korzeni.
Ponieważ w zbiorniku mają znaleźć się rośliny, konieczne jest użycie odpowiedniego podłoża. I tym razem nasz mistrz postawił na sprawdzony produkt Seachema. Seachem Flourite Black to naturalne podłoże w czarnym kolorze doskonale podkreślające kolorystykę ryb i roślin. Ale oczywiście jego podstawowym zadaniem jest dostarczenie niezbędnych składników odżywczych roślinom. Podłoże na bazie glinki nie zmienia pH, jest bogate w minerały i niezwykle trwałe.
Siatka jest pomocna przy odławianiu ryb, przenoszeniu mieszkańców akwarium do innego zbiornika lub wyłapywaniu resztek roślin po przycince.
Komentarz Mistrza
Glony to zagadnienie, o którym można by napisać książkę. Nie ma jednej, sprawdzonej metody, dzięki której szybko i na zawsze pozbędziemy się tych niechcianych przybyszów. Wszystko dlatego, że powodów ich powstawania mogą być naprawdę setki. Można bawić się oczywiście w proroka lub wróżbitę i odpowiadać na to pytanie osobom, które wstawiają w internecie zdjęcie swojego akwarium i pytają o przyczynę glonów. Równie dobrze jednak moglibyśmy zakręcić kołem fortuny, na którym wypisane byłyby wszystkie przyczyny i coś w miarę prawdopodobnego na pewno by wypadło.
Nie polecam chemii i różnych dziwnych preparatów, jeżeli nie wiecie, co dokładnie stało się w Waszym zbiorniku i dlaczego pojawił się problem z glonami. Nie jestem też zwolennikiem lampy UV, która wprawdzie zabije Wam zarodniki glonów… ale przy okazji wytępi pożyteczne bakterie. Jonizatory, woda utleniona, czy inne „patenty” nie pomogą Wam. Przynajmniej w dłuższej perspektywie. Dlatego obserwujcie Wasze akwarium i reagujcie na bieżąco. Jeżeli nie jesteście pewni, zawsze możecie zrobić testy i znaleźć przyczynę. A jeżeli nie macie głowy do testów i nie wiecie co robić, to na pewno w pierwszej kolejności zróbcie porządną podmianę wody. To rozwiązanie, w awaryjnych sytuacjach, zawsze się u mnie sprawdzało.
Co jednak w dłuższej perspektywie. Jak działać, żeby uniknąć glonów? Jeżeli naprawdę chcecie cieszyć się zbiornikiem pozbawionym glonów, to zadbajcie o regularne zabiegi w Waszym akwarium. Najczęściej glony biorą się bowiem z zaniedbania akwarium lub jego destabilizacji. Jeżeli poświęcicie Waszemu zbiornikowi minimum zainteresowania i będziecie konsekwentni w podmianach wody, na pewno odczujecie różnicę.