Akademia Seachema zakładanie akwarium w stylu Low-tech. Odc.8


Przyszedł czas na podsumowanie. Tym odcinkiem kończymy cykl poświęcony zakładaniu akwarium w stylu low tech. Siódmy film opowiadał o glonach, dziś opowiem o całym procesie prowadzenia tego zbiornika. Bliżej przedstawię interesujące akwarium Mitoja, które zakupicie wyłącznie w Trzmielu, wyposażenie i pozostałe elementy zbiornika. Ale i dla zaawansowanych znajdą się ciekawostki na końcu tekstu.

Cykl powstał dzięki firmie Seachem. Jest ona producentem preparatów użytych podczas zakładania i prowadzenia przedstawionego na filmie akwarium typu low tech. Pomogły one w utrzymaniu doskonałej kondycji roślin i całego zbiornika. Odznaczają się one wysoką jakością i są łatwe w stosowaniu. Dlatego, po przetestowaniu polecam je zarówno doświadczonym, jak i początkującym akwarystom.

Zapraszam do oglądania w serwisie Trzmiel Radzi.

Przedstawiony na filmie zestaw kupicie w Trzmielu:

Podstawę każdej aranżacji stanowi zbiornik. W tym przypadku wybór naszego mistrza padł na akwarium Mitoja Optiwhite oferowane przez Trzmiela. Jest ono wykonane z wysokiej jakości szkła Optiwhite™ produkowanego przez firmę Pilkington. Daje ono efekt niezrównanej przejrzystości. Estetyczne stylowe wykończenie sprawia, że samo szkło stanowi ozdobę wnętrza i dumę jego właściciela.

Zbiorniki Mitoja dostępne są również w wersji float.

Wśród wybranych roślin znajdują się zarówno te, które należy posadzić w podłożu, jak i epifity mocowane na korzeniach i kamieniach. Szczegółowe informacje dotyczące pielęgnacji poszczególnych gatunków znajdziesz pod linkiem.

Bardzo ważną kwestią podczas zakładania akwarium jest dobór odpowiednich preparatów. Dotyczy to zarówno uzdatniacza, który neutralizuje toksyczne dla zwierząt wodnych związki chloru i metale ciężkie, jak i odpowiedniego startera bakteryjnego. Sprawdzone połączenie Seachem Prime i Seachem Stability pozwala na szybką eliminację toksyn i zaszczepienie odpowiednich bakterii nitryfikacyjnych.

Seachem Pristine to również preparat bakteryjny, którego zadaniem jest biologiczne usuwanie z wody akwariowej nadmiaru produktów przemiany materii. Zawiera bakterie rozkładające materię organiczną i działa jak odmulacz w płynie.

Doskonałym uzupełnieniem aranżacji jest usypana z piasku plaża. Kolor i rodzaj piasku to kwestia indywidualnych upodobań.

Rośliny akwariowe do życia potrzebują światła wody i substancji odżywczych. Zestaw nawozów Seachem Flourish został skomponowany tak, aby dostarczać wszystkie składniki pokarmowe niezbędne dla wybranych gatunków. Umożliwia prawidłowe nawożenie roślin i zawiera substancje bezpieczne dla zwierząt wodnych.

Seachem Flourish Advance to naturalny, biologiczny stymulator wzrostu dla roślin akwariowych. W jego skład wchodzą fitohormony, minerały oraz składniki odżywcze. Poprawia kondycję roślin. Pozwala na utrzymanie intensywnego oraz zdrowego wzrostu roślin. Idealny po przycince.

Wysokiej jakości nożyce ze stali nierdzewnej doskonale sprawdzą się przy przycinaniu roślin w zbiorniku. Długość i prosty kształt, pozwalają na wygodną i precyzyjną pracę.

Podczas serwisu warto zadbać o czystość szyb, pomoże w tym wygodny skrobak Seachem Algae Scraper.

W trakcie serwisowania akwarium i sadzenia roślin niezwykle przydatnym narzędziem jest pęseta. Ułatwia dostęp do zakamarków akwarium, bez konieczności ciągłego moczenia rąk w wodzie.

Za krystalicznie czystą wodę w zbiorniku odpowiadać będzie Seachem Tidal 55. Ten nowoczesny filtr kaskadowy z funkcją skimmera zapewnia doskonałą filtrację mechaniczną i biologiczną zwłaszcza, że został wyposażony w doskonałe media filtracyjne.

Mata polietylenowa zabezpiecza dno przed porysowaniem lub pęknięciem. Izoluje i zapobiega naprężeniom. Wykonana z trwałego tworzywa odpornego na działanie wilgoci.

Oświetlenie stanowi belka LED Skylight AQI Intense 60, która rewelacyjnie oddaje naturalne barwy ryb akwariowych i pobudza rośliny do wzrostu i fotosyntezy. Daje możliwość regulacji temperatury barw i ilości światła oraz przykuwa wzrok swoim niezwykle eleganckim wyglądem.

Programator czasowy jest niezwykle przydatnym urządzeniem w akwarystyce. Umożliwia bezobsługowe uruchamianie sprzętów elektrycznych, które powinny działać czasowo, takich jak oświetlenie czy elektrozawór CO2. Obniża zużycie prądu. Świetnie sprawdza się podczas naszej krótkiej nieobecności i w czasie urlopu.


Seachem Matrix to jeden z najlepszych na rynku wkładów biologicznych. Jego porowata struktura stanowi idealne siedlisko dla pożytecznych bakterii filtracyjnych. Umożliwia on utrzymanie równowagi biologicznej w każdym akwarium.

Seachem Matrix Carbon to granulowany węgiel aktywny klasy premium. Usuwa zanieczyszczenia chemiczne i pozostałości leków. Krystalizuje wodę. Bardzo skuteczny i wydajny, działa do kilku miesięcy.

Intensywną pracę bakterii aktywnie wspiera sztandarowy produkt Seachema, Purigen. Jest to wysokiej klasy absorbent doskonale oczyszczający i krystalizujący wodę, usuwający zabarwienia spowodowane przez użyte do aranżacji korzenie. Eliminuje on szkodliwy amoniak, azotany i azotyny. Nie wpływa na GH i poziom wapnia oraz magnezu, a więc nie pochłania nawozów. Co równie istotne, może być regenerowany i używany wielokrotnie. Do stworzenia rozbudowanej kompozycji korzeni i kamieni, Łukasz użył klej Seachem Flourish Glue. Jest to bezpieczny dla organizmów wodnych cyjanoakrylowy klej akwarystyczny w żelu. Umożliwia trwałe łączenie elementów aranżacji i przytwierdzanie roślin np. mchów i epifitów do skał lub korzeni. Zobaczycie jak działa także w kolejnych odcinkach naszej serii.

Ponieważ w zbiorniku mają znaleźć się rośliny, konieczne jest użycie odpowiedniego podłoża. I tym razem nasz mistrz postawił na sprawdzony produkt Seachema. Seachem Flourite Black to naturalne podłoże w czarnym kolorze doskonale podkreślające kolorystykę ryb i roślin. Ale oczywiście jego podstawowym zadaniem jest dostarczenie niezbędnych składników odżywczych roślinom. Podłoże na bazie glinki nie zmienia pH, jest bogate w minerały i niezwykle trwałe.

Siatka jest pomocna przy odławianiu ryb, przenoszeniu mieszkańców akwarium do innego zbiornika lub wyłapywaniu resztek roślin po przycince.

Komentarz Mistrza

Wszystko, co dobre szybko się kończy

Współpraca z firmą Seachem była dla mnie cennym doświadczeniem. Mogłem na własnej skórze przetestować i przekonać się o wysokiej jakości produktów. Teraz wiem, że mogę z powodzeniem prowadzić zbiornik ograniczając się do stosowania produktów tylko jednego producenta.

Był to już ostatni odcinek serii Akademia Seachema. Dziękuję, że śledziliście całą serię. Mam nadzieję, że każdy z Was znalazł wiele przydatnych informacji, dzięki którym założenie i prowadzenie akwarium będzie łatwiejsze. Tak jak wielokrotnie wspominałem, kluczem do sukcesu jest determinacja, systematyczność i cierpliwość. Często zrozumienie zależności i procesów zachodzących w akwarium chwilę zajmuje, ale poczucie, że ma się nad tym kontrolę daje wiele satysfakcji.

Jeżeli chcecie śledzić moje kolejne prace konkursowe oraz projekty klientów, nad którymi pracuję, to zapraszam do śledzenia mnie w mediach społecznościowych. Znajdziecie mnie na Facebooku, Instagramie oraz YouTubie jako AquaCSK. Do zobaczenia!Autor
Łukasz Ciszkowski
Cześć! Nazywam się Łukasz Ciszkowski i jestem aquascaperem. Niektórzy mogą kojarzyć moje zdjęcia i materiały video z  YouTube, Instagrama czy Facebooka, gdzie występuję jako AquaCSK. Tworzę aranżacje akwarystyczne, biorę udział w ciekawych projektach i opowiadam o tym, jak prowadzić akwaria. Aquascapingiem zajmuję się dopiero od 2019 r. Nie przeszkadza mi…
Więcej
Artykuły powiązane
Chemia wody Ogólne  
Cykl azotowy i dojrzewanie akwarium
Konrad Kozioł
07/12/2021
Ryby Ogólne  
Jak zrobić prosty zbiornik dla każdego? Marcin Jurek – Trzmiel Radzi, cz. 5
Marcin Jurek
27/05/2022
Ogólne  
Akwarium biotopowe – biotop Ameryka Południowa
Przemysław Macheta
26/11/2020
Ogólne  
Akwarystyka biotopowa. Wywiad z Bartłomiejem Paśnikiem
Rafał Zaranek
04/05/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl