Czy warto zainwestować w akwarium OptiWhite?


Akwarium OptiWhite

Akwarium wykonane ze szkła OptiWhite to produkt klasy premium. To rozwiązanie dla najbardziej wymagających użytkowników, ceniących stylowe i estetyczne wyposażenie z najwyższej półki. OptiWhite to materiał, który można określić mianem niewidzialnego szkła. Charakteryzuje go niezwykła przezroczystość, jest praktycznie bezbarwny. Z powodzeniem wykorzystywany jest w akwarystyce morskiej oraz słodkowodnej, a w szczególności w aranżacjach typu nature. To idealne rozwiązanie zarówno do nowoczesnego mieszkania, jak i bardziej tradycyjnego wnętrza. Z posiadania tego typu zbiornika płynie wiele korzyści. 

OptiWhite – czy warto?

Jednym z sekretów piękna zbiorników tworzonych przez Takashiego Amano jest rodzaj szkła, z jakiego są wykonane. Twoje akwarium również może wyglądać nowocześnie. Bez wątpienia każdy zestaw akwariowy może być ozdobą mieszkania i wywoływać zachwyt mieszkańców oraz gości. Wystarczy, że zadbasz o wszystkie elementy wyposażenia oraz aranżacji. Wielu akwarystów zapomina, że o ostatecznym sukcesie decyduje nie tylko wystrój zbiornika, fauna czy flora. Również bardzo ważne jest zapewnienie wysokiej estetyki wyposażenia technicznego. Zakup akwarium wykonanego ze szkła OptiWhite to pierwszy krok do osiągnięcia niesamowitego efektu wizualnego. Mimo nieco wyższej ceny akwaria OptiWhite charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Szkło OptiWhite jest poddane specjalnemu procesowi odżelaziania. Dzięki temu podczas produkcji uzyskuje się niewidoczne, bezbarwne szkło o wysokim współczynniku przepuszczania światła. Na doskonałą jakość wykonania składa się kolor silikonu (najczęściej transparentny) i efektowny szlif na krawędziach poszczególnych elementów. Moim zdaniem zastosowanie czarnego silikonu w tym przypadku mija się z celem i dyskwalifikuje tego typu zbiorniki. Dodatkowo akwaria ze szkła OptiWhite mają krawędzie zakończone szlifem trapezowym, polerowane na wysoki połysk. Te wszystkie elementy tworzą niesamowity efekt wizualny.

Akwaria na wymiar

Trzeba też pamiętać, że nie jesteśmy skazani wyłącznie na zbiorniki o standardowych wymiarach. Producenci zajmują się również produkcją zbiorników tego typu na wymiar. Taka usługa jest oczywiście droższa niż akwarium OptiWhite o typowej pojemności. Co ważne, musimy pamiętać, że do zbiornika o niestandardowej długości trudniej będzie dobrać odpowiednią lampę oświetleniową, ponieważ występują one zazwyczaj w określonych wymiarach. Przy dzisiejszej szerokiej ofercie belek LED nie jest to jednak niemożliwe. Osobiście wolę kompletować zestawy w standardowych wymiarach oraz mieć szerszy wybór dodatkowych urządzeń potrzebnych w każdym zbiorniku.

W ofertach akwariów w sklepach możemy spotkać się z określeniem Full OptiWhite. Taki zapis oznacza, że wszystkie elementy zbiornika są wykonane ze szkła tego typu. Nasze zainteresowania powinniśmy skupiać tylko na tej opcji. Rozwiązania, w których część szyb zastąpiono szkłem float, nie są warte uwagi. Różnica w cenie nie jest znacząca, a akwarium przy kolejnym remoncie lub przeprowadzce może zmienić miejsce i zamiast przezroczystego opti będziemy zmuszeni do oglądania szkła gorszej jakości. Co więcej, akwaria zbudowane z bardzo dobrze przepuszczalnego szkła OptiWhite są trwałe, służą użytkownikom z powodzeniem przez kilka lat i mogą być użyte w wielu różnych aranżacjach. 

Walory estetyczne

Nawet najpiękniejsza aranżacja słodkowodna czy morska nie będzie prezentować się estetycznie, jeżeli nie zadbamy o schludne wyposażenie techniczne. Zastosowanie zbiornika ze szkła OptiWhite o zmniejszonej ilości żelaza znacząco poprawia całkowity odbiór wizualny. Aranżacja jest przez to lżejsza i przyjemniejsza w odbiorze na żywo. Co istotne, na zdjęciach w mediach społecznościowych szkło jest praktycznie niewidoczne. Również zdjęcia aranżacji wykonuje się po prostu łatwiej. Znika problem z denerwującym przekłamaniem barw. Nie ma znaczenia, czy wykonujemy zdjęcie zbiornika na konkurs, czy chcemy uwiecznić, jak akwarium jest wkomponowane w nasze mieszkanie.

Aranżacje wykonane w akwariach OptiWhite mają przewagę nad konkurencją. Kompozycje akwarystyczne prezentują się wręcz niezwykle, a szkło jest praktycznie niewidoczne. Obserwujący ma wrażenie, że woda, rośliny i ryby są zawieszone w przestrzeni. Stosując akwaria ze szkła OW, uzyskujemy zatem niesamowity efekt. 

Dzięki wysokiemu współczynnikowi przepuszczania światła podkreślane są naturalne barwy ryb i roślin, a efekt niesamowicie krystalicznej wody wpływa pozytywnie na odbiór perspektywy zbudowanej w aranżacji.

Akwarium OptiWhite a float – podstawowe różnice

Standardowe szkło typu float, z którego produkowane są akwaria starego typu, ma zielonkawe zabarwienie. Szkło nie jest aż tak przezroczyste i efekt nawet najlepszej kompozycji nie jest tak piorunujący. Krawędzie zbiorników ze szkła typu float zazwyczaj nie są szlifowane ani polerowane. Różnicę widać w szczególności, gdy akwarium jest oświetlone światłem sztucznym. A trzeba brać pod uwagę, że nasze zbiorniki najczęściej obserwujemy w sytuacji, gdy są oświetlone przez lampy przeznaczone do akwarium. 

Producenci nadal proponują zbiorniki ze szkła typu float, ponieważ ich cena jest niższa. Gdy aż tak bardzo nie zależy nam na walorach estetycznych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaopatrzyć się w takie właśnie akwarium. Doskonale sprawdzi się ono jako akwarium do rozmnażania roślin czy ryb. Cena zbiorników ze szkła OptiWhite jest wyższa, ponieważ są to najczęściej akwaria otwarte, nie posiadają dodatkowych wsporników, w zamian stosuje się grubsze szkło, co swoją drogą jest bardzo słusznym zabiegiem. Dodatkowe wsporniki nie dość, że znacząco obniżają estetykę zbiornika, to również utrudniają prace serwisowe. Na wzmocnieniach osadza się kamień i kurz, co bywa dla użytkownika bardzo irytujące. Jak wiadomo, wysoka jakość wykonania generuje dodatkowe koszty. Jest to jednak cena, którą warto zapłacić w tym przypadku.

Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś – OptiWhite czy float, poznaj zalety zbiorników ze szkła OptiWhite:

  • efekt krystalicznie przejrzystej wody,
  • idealne do nowoczesnego wnętrza,
  • bardzo naturalne kolory ryb i barwy roślin,
  • wysoka przepuszczalność światła,
  • bardzo dobry stosunek ceny do jakości,
  • duża estetyka,
  • efekt tafli wody zawieszonej w przestrzeni.

Trzeba mieć świadomość, że nie istnieją produkty idealne. Tego typu zbiorniki mają również wady. Jednak, w moim odczuciu, mają one znaczenie marginalne. Musimy pamiętać, że cena takiego akwarium jest wyższa od standardowego zbiornika ze szkła typu float, a szkło, jak każde inne, jest podatne na stłuczenia i zarysowania. 

Dodatki poprawiające odbiór

Akwarium z każdej perspektywy może wyglądać spektakularnie. Jak wspominałem wcześniej, akwarium OptiWhite znacząco poprawi odbiór aranżacji, ale to jeszcze nie jest gwarancją całkowitego sukcesu. Warto zainwestować w dodatkowe wyposażenie, które stworzy spójną całość. 

Przede wszystkim należy pomyśleć o filtrze zewnętrznym, który będzie można ukryć w zamykanej szafce pod akwarium. Akwarium wraz z dedykowaną szafką w kolorze pasującym do wystroju wnętrza tworzą wspólnie zestaw o niespotykanych walorach estetycznych. 

Do filtra trzeba podłączyć przezroczyste węże oraz szklany wlot i wylot, które bez wątpienia podniosą jeszcze wartość estetyczną Twojego zestawu akwarystycznego. Ich użycie jest uzupełnieniem starannie wykonanej aranżacji i eleganckim dodatkiem. Warto zakupić rurki wykonane z wysokiej jakości transparentnego szkła. Taki zestaw będzie komponował się idealnie ze szkłem OptiWhite. Akwaria takie najczęściej aranżuje się jako zbiorniki otwarte. Belkę oświetleniową umieszcza się na ścianach bocznych lub podwiesza na stojaku przy użyciu specjalnych stalowych linek. Otwarte zbiorniki bez pokrywy to codzienność w dzisiejszej akwarystyce naturalnej czy morskiej. Tafla wody w takich zbiornikach musi być idealnie czysta. Dopiero wtedy wywołuje to pozytywne wrażenie wśród obserwujących akwarium z góry. Taki zestaw nie będzie odwracał uwagi obserwatora, który będzie mógł się skupić na naturze zamkniętej w kawałku niewidzialnego szkła. 

Podsumowanie

Akwarium OptiWhite idealnie komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami. Pozwala wejść na wyższy poziom akwarystyki. Stanowi doskonałą propozycję dla wszystkich miłośników tego pasjonującego hobby, poszukujących nieszablonowych rozwiązań. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy wysoko cenią sobie estetykę. 

Każdy akwarysta powinien poważnie zastanowić się nad zakupem zbiornika zbudowanego ze szkła OptiWhite. O przewadze i zaletach OptiWhite najłatwiej przekonać się, oglądając zbiorniki na żywo w salonie akwarystycznym Trzmiela.


Dodaj komentarz


Autor
Mateusz Salawa
Akwarystyka jest moją pasją oraz hobby od lat. Wiedza zdobyta podczas studiów ułatwiła mi zrozumienie wielu procesów zachodzących w naszych zbiornikach. Jestem absolwentem Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pisałem pracę magisterską związaną z powstawaniem…
Więcej
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl