Jak ozdobić oczko wodne


Oczko wodne to niebanalny element, dzięki któremu ogród nabiera zupełnie innego wymiaru. Ale, podobnie jak w innych tego typu przypadkach, sprawienie, żeby oczko wodne olśniewało swoją urodą i stanowiło prawdziwy klejnot, to sztuka.

Kwestie techniczne związane z prawidłowym założeniem małego zbiornika wodnego w ogrodzie zostawmy na inny wpis. Teraz zajmiemy się tym, co jest sednem oczka wodnego, czyli wrażeniem, jakie ma ono robić na oglądającym je człowieku.

Dobrze zaprojektowany zbiornik to nie tylko konkretne rośliny, zwierzęta i naturalna aranżacja, ale także, a może przede wszystkim, światło, dźwięk i ogólnie pojęte „wrażenia artystyczne”, jakie wynosimy z przebywania nad nim. Aby spotęgować te odczucia, warto zastosować sztuczne ozdoby do oczka wodnego.

Kaskady, fontanny i inne wodotryski

Ozdoby do oczka wodnego możemy podzielić na kilka głównych grup. Jedną z kategorii urządzeń, jakie można zastosować, by nasze malutkie jeziorko cieszyło nie tylko oczy, ale i uszy, są różnego rodzaju kaskady i fontanny. Kojący plusk wody uspokoi nasze zmysły i przywoła wspomnienie górskich strumyków, w których kąpaliśmy się w dzieciństwie. Dodatkowo wciąż poruszająca się tafla wody będzie zniechęcać komary, których młode preferują zbiorniki z wodą stojącą. Dzięki temu oczko wodne nie stanie się wylęgarnią tych irytujących owadów.

Fontanny do oczka wodnego, kaskady i innego rodzaju wodotryski dostępne są w różnorakich formach i wzorach, więc bez problemu można znaleźć coś, co trafi w gust i będzie współgrać z wystrojem reszty ogrodu. Zwolennicy założeń naturalistycznych mogą zamontować kaskadę lub wodotrysk, które do złudzenia imitować będą przyrodę. Zwolennicy bardziej uporządkowanych założeń ogrodowych mogą z kolei wybrać klasyczną fontannę, dzięki czemu odpoczywając nad oczkiem, poczują się jak w przypałacowym parku.

Wybór jest spory, również jeśli chodzi o kształt strumienia wody, więc przy odrobinie cierpliwości z pewnością da się znaleźć wodotrysk, który idealnie spełni wszystkie oczekiwania. Jednocześnie urządzenia te są bardzo proste w obsłudze i nie wymagają wielkiej wiedzy technicznej. Wybrany wodotrysk wystarczy podłączyć do pompy i już można cieszyć się widokiem i szumem spadającej wody.

Ozdoby do oczka wodnego – rzeźby i figury

Inną grupą ozdób, które sprawią, że oczko wodne nabierze niebagatelnego wyglądu, są figury i rzeźby. Również tutaj wybór dostępnych kształtów, rodzajów i tematyki wprost zwala z nóg. Niezależnie od tego, czy mowa o ogrodzie w stylu francuskim, angielskim, orientalnym, czy nowoczesnym, z pewnością bez kłopotu można znaleźć coś, co wspaniale dopełni wybrany styl. Wybór jest wielki, także jeśli chodzi o materiały, z których wykonane są ozdoby. Metal, kamień czy egzotyczne drewno to tylko kilka najpopularniejszych i najbardziej stylowych materiałów.

Oświetlenie do oczka wodnego

Trzecią, choć wcale nie najmniej ważną kategorią jest oświetlenie. To dzięki niemu oczko zamieni się po zmroku w magiczne miejsce kuszące tajemnicą i najważniejszy punkt ogrodu. Tutaj można wybierać między dwoma głównymi typami oświetlenia: podwodnym i powierzchniowym. Reflektory zamontowane pod wodą rozświetlają jej powierzchnię jasnymi plamami. Przy ich montażu należy pamiętać, by można je było w miarę łatwo wyczyścić, bowiem z czasem z pewnością pokryją się glonami.

Oświetlenie powierzchniowe można wykorzystać do podświetlenia fontanny (wiele z dostępnych na rynku wodotrysków jest wyposażonych we własne oświetlenie), figury lub kępy roślinności. Możliwości jest mnóstwo, a granicą jest tu w zasadzie jedynie fantazja i poczucie gustu. Dostępne jest także oświetlenie pływające i wielokolorowe.

Szukając oświetlenia, warto skupić się na lampach wykorzystujących technologię LED. Dzięki temu, że są one energooszczędne i mają długą żywotność, rachunki za prąd nie wydrenują portfela. Montując światła, trzeba koniecznie zwrócić uwagę, by były one zasilane prądem 12 V lub 24 V za pośrednictwem transformatora. Tylko wtedy można mieć pewność, że oświetlenie będzie nie tylko piękne, ale także bezpieczne dla osób odpoczywających nad wodą. Ci, którzy z różnych względów nie chcą montować świateł zasilanych prądem z sieci, mogą wybrać oświetlenie wykorzystujące energię słoneczną. Nie jest ono może tak intensywne jak to tradycyjne, ale jego miękki blask ma licznych zwolenników.

Ciekawostki

Oprócz tych trzech najważniejszych kategorii ozdób na rynku istnieją także liczne inne dekoracje do oczka wodnego. To mniej lub bardziej praktyczne nowinki, które z pewnością mogą sprawić, że zbiornik stanie się niebagatelny i interesujący. Jest ich zbyt wiele, by je tutaj wymieniać, ale warto wspomnieć chociaż o jednym, naszym zdaniem najciekawszym, bo nawiązującym do akwarystyki.

Posiadacze oczek, w których mieszkają ryby, mogą zainstalować do obserwacji swoich wodnych podopiecznych specjalną szklaną wieżę, np. marki Blumfeldt Skydive lub Ubbink Vijvervistoren. Jest to przezroczysta konstrukcja, najczęściej cylinder wykonany z mocnego szkła akrylowego, która wystaje ponad powierzchnię wody. Dzięki podciśnieniu jest ona wypełniona wodą z oczka tak, że ryby mogą bez problemu do niej wpłynąć zwabione tym, że woda w cylindrze jest cieplejsza niż w oczku. Nie wymaga to zastosowania żadnych pomp ani innych urządzeń – całą pracę wykonuje tutaj fizyka. Zakrzywiona powierzchnia cylindra daje przy okazji efekt powiększający, więc w rezultacie otrzymujemy ponadmetrowej wysokości przezroczystą wieżę, w której pływają wielkie ryby! Nietrudno sobie wyobrazić, jaki efekt dałoby tutaj zastosowanie podwodnego reflektora podświetlającego całość po zmroku…

Jak widać, ozdoby do oczka to temat rzeka. Jedynymi ograniczeniami są tutaj fantazja i zasobność portfela, ale nawet osoby o niewielkim budżecie będą w stanie sprawić, by ich oczko wodne stało się centralną i najpiękniejszą częścią ogrodu.


Dodaj komentarz


Autor
Trzmiel Radzi
Z akwarystyką jestem związany praktycznie przez całe moje 35-letnie życie. Wychowywałem się otoczony akwariami, a pasję do hobby zaszczepił mi mój Tato. W czasach, gdy zaczynałem przygodę z akwarystyką, trudno było o dobry sprzęt, a wiele rzeczy trzeba było robić we własnym zakresie, często metodą na „chybił-trafił”. Dzięki temu zyskałem…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika  
Napowietrzanie oczka wodnego
Trzmiel Radzi
21/01/2020
Technika Technika Technika Chemia wody Chemia wody Chemia wody  
Moje roczne doświadczenia z Exaqua cz. 2
Arek A.R.A.
20/01/2023
Technika Problemy  
Jak oczyścić wodę w oczku wodnym?
Joanna Merta-Krawczyk
13/11/2020
Technika  
Filtr do oczka wodnego, który obsłużysz aplikacją
Trzmiel Radzi
09/06/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl