Jaka szafka pod akwarium?


Nic tak nie uatrakcyjnia wnętrz jak pięknie prezentujące się akwarium z naszymi podopiecznymi i bujną roślinnością. Nawet jednak najpiękniejsza aranżacja słodkowodna czy morska nie będzie prezentować się okazale, jeżeli nie zadbamy o jej otoczenie. Szafki akwariowe pozwalają wyeksponować nasz zbiornik oraz pomagają w ukryciu niezbędnego wyposażenia technicznego.

We współczesnym wystroju wnętrz króluje minimalizm i dążenie do prostych form, lekkich w odbiorze. Trend ten dotyczy również akwarystyki. Popularne są zbiorniki otwarte, pozbawione pokryw, sprawiające wrażenie „wody zawieszonej w powietrzu”. Aranżacja jest przez to lżejsza i przyjemniejsza w odbiorze na żywo. Samo akwarium jednak nie wystarczy, aby uzyskać pożądany efekt, konieczna jest również elegancka, dobrze dopasowana szafka, której charakter świetnie komponuje się z designem pomieszczenia. 

Szafki pod akwarium pełnią kilka funkcji. Przede wszystkim stanowią podstawę naszego zestawu. Zatem muszą charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością, być bezpieczne i stabilne. Solidna szafka to obowiązkowy element każdego zestawu akwarystycznego. W jej wnętrzu przechowujemy także wszelkie niezbędne akcesoria do utrzymania akwarium. Szafka to podstawa każdego zestawu. Wybierając idealny mebel, powinniśmy kierować się kilkoma prostymi zasadami, które pomogą nam w wyborze.

Kolorystyka

Kolor szafki powinien pasować do wystroju naszego mieszkania. Nie istnieją tutaj ograniczenia, jest to tak naprawdę kwestia gustu. Producenci tworzą meble w wielu wersjach kolorystycznych i fakturach, łatwo jest więc wybrać idealny model. Najczęściej wybierany jest kolor zbliżony do pozostałych mebli znajdujących się w pomieszczeniu, w którym zdecydujemy się postawić nasze akwarium. Na rynku są dostępne szafki wykonane z płyt matowych czy o wysokim połysku w różnych opcjach kolorystycznych. Często wybierane są szafki akwariowe zbudowane z płyt MDF pokrytych akrylem. To bardzo elegancki i praktyczny produkt. Jest to rozwiązanie dla najbardziej wymagających użytkowników, ceniących stylowe i estetyczne wyposażenie z najwyższej półki.

Szafka pod akwarium – jaka wysokość i szerokość?

Szafka powinna zarówno dobrze komponować się w przestrzeni, w której ma się znajdować, jak i być na tyle duża i wytrzymała, by mogła utrzymać zbiornik, który na niej postawimy. Na rynku znajdziemy wiele modeli, które łatwo będzie nam dopasować do naszych konkretnych potrzeb. Często sami producenci akwariów tworzą kompatybilne z nimi szafki, które nie tylko stanowią odpowiednie podparcie, ale i idealnie pasują stylistycznie.

Szafki produkowane przez renomowane firmy typu Aquael czy Juwel są przeznaczone do łączenia ze zbiornikami danej marki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby do akwarium, które już posiadamy, dopasować model firmowej szafki o odpowiednich rozmiarach. 

Górny blat szafki powinien mieć wymiary co najmniej dna akwarium, tak aby szkło nie wystawało poza jego krawędź. Może być on oczywiście większy. Szafka pod akwarium 100×40 cm powinna mieć zatem długość co najmniej 100 cm i szerokość minimum 40 cm. Podobnie szafka pod akwarium 80×40 cm nie powinna być mniejsza niż jego długość i szerokość. Na rynku funkcjonują modele, w których blat wystaje poza obrys szafki, oraz takie, które idealnie komponują się z bryłą akwarium. Do mnie najbardziej przemawia opcja z szafką bez wystającego blatu, idealnie dopasowaną do kształtu akwarium. Takie rozwiązanie daje efekt harmonii i nie przytłacza zbiornika w odbiorze wizualnym.

Wysokość mebla powinna być dopasowana do naszych preferencji. Wiele trudności podczas eksploatacji może sprawić zbyt duża wysokość. Wykonywanie czynności serwisowych z drabiny nie należy do najwygodniejszych. Dlatego wybierając szafkę, warto uwzględnić również wysokość zbiornika. Całkowita wysokość szafki ze zbiornikiem nie powinna utrudniać prac serwisowych. 

Najczęstsza wysokość podstawy oferowana przez producentów to 73 cm oraz 90 cm. Można uznać, że wysokość między 70 cm a 100 cm to odpowiednia wartość przy akwariach o standardowych wymiarach. Przy takim zestawieniu bez problemu jesteśmy w stanie wyczyścić wszystkie szyby, przyciąć lub posadzić nowe rośliny.

Warto również wiedzieć, że dla akwariów w kształcie trójkąta lub z jedną ścianką profilowaną produkowane są odpowiednie szafki, które dopasowane są do nich kształtem. Dzięki nim możemy ustawić zbiornik np. w rogu pokoju, nie tracąc jego walorów estetycznych.

Wyposażenie

Szafki pod akwarium posiadają wiele dodatków ułatwiających eksploatację. Warto przy zakupie zwrócić na nie uwagę. Każda szafka powinna być wyposażona w odpowiednie otwory do poprowadzenia przewodów oraz węży. Takie otwory powinny znajdować się przede wszystkim w tylnej ściance szafki. Pomocne są również przeloty w ściankach bocznych. Ciekawym rozwiązaniem może być także szafka, która nie ma w pełni zabudowanej tylnej ściany. Wtedy zamiast otworów występuje duża szczelina, przez którą można wygodnie poprowadzić przewody oraz węże do filtrów zewnętrznych. 

Wnętrze szafki pod akwarium powinno być dobrze przemyślane i zorganizowane. Odpowiedni model pomoże nam ukryć wszelkie przewody, filtry zewnętrzne, pokarm dla rybek oraz inne akcesoria. Pomocnym elementem są półki, na których wygodnie możemy przechowywać pokarm czy nawozy. Niezwykle przydatne mogą też okazać się szuflady. Nie zapominajmy jednak, że potrzebujemy dużo miejsca na filtr zewnętrzny czy butle CO2. Te elementy często mają znaczące rozmiary. Zatem półki i szuflady nie mogą zajmować całego wnętrza. 

Każdy użytkownik może zamontować wewnątrz dodatkowe elementy, np. listwę magnetyczną. Taki niedrogi element pozwala na wygodne przechowywanie stalowych nożyczek, pęset oraz innych aquascapingowych akcesoriów. 

W designie szafek akwariowych króluje nowoczesny minimalizm widoczny w smukłej formie i w sposobie otwierania drzwiczek. Producenci bardzo często rezygnują z klasycznych klamek i wyposażają swoje produkty w technologię push-to-open. Dzięki temu fronty pozbawione są uchwytów, a drzwiczki otwiera się poprzez lekkie naciśnięcie. Jest to bardzo wygodne i estetyczne rozwiązanie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby zamontować uchwyty i w ten sposób dopasować szafkę do posiadanych mebli. 

Szafki akwariowe sprzedawane są w różnych konfiguracjach i zazwyczaj wyposażone są w drzwiczki. W zależności od długości zbiornika szafki mają różną liczbę drzwiczek, występują również modele otwarte. 

Pamiętaj, że przed wypełnieniem akwarium wodą należy wypoziomować szafkę. Nierównomierny nacisk słupa wody na szyby zbiornika może spowodować jego trwałe uszkodzenie. Jeżeli nasza podłoga nie jest idealnie równa, bardzo pomocne są regulowane nóżki. Niektóre modele posiadają takie rozwiązanie.

Wytrzymałość i bezpieczeństwo

Przy wyborze szafki pod akwarium warto przede wszystkim kierować się jakością wykonania i wytrzymałością. Musimy mieć pewność, że akwarium będzie stabilne i bezpieczne. Odpowiednia jakość wykonania jest konieczna, aby szafka w bardzo dobrym stanie służyła nam przez długie lata. Wybierając mebel do swojego domu, warto zapoznać się z ofertą wielu producentów szafek akwariowych. 

Meble oferowane przez renomowane firmy posiadają atesty wytrzymałościowe. Maksymalne uproszczenie konstrukcji sprawia, że są bardzo lekkie i proste w montażu. Szafki firmowe są testowane i poddawane kontrolnym obciążeniom znacznie większym niż spotykane w praktyce. W rezultacie ich wytrzymałość przewyższa o co najmniej kilkadziesiąt procent najwyższą możliwą masę zbiornika o danym litrażu. Tym samym otrzymujemy pełną gwarancję bezpieczeństwa. Co ważne, szafki oraz stoliki pod akwarium są znacznie bardziej odporne na działanie wody w porównaniu z innymi meblami. Specjalistyczna okleina pokrywająca płyty odznacza się podwyższoną odpornością na wilgoć, dzięki czemu mebel może funkcjonować przez długie lata i ciągle wygląda jak nowy. 

Jak wzmocnić szafkę pod akwarium?

Szafki lub stoliki pod akwarium wykonywane są z różnych materiałów. Wciąż jednym z najpopularniejszym z nich jest drewno. Łatwo dopasować je do charakteru różnych pomieszczeń. Odpowiednio przygotowane podczas procesu produkcji, świetnie radzi sobie z wilgocią. Drewnianą szafkę czy stolik pod akwarium również w razie potrzeby najłatwiej jest wzmocnić. Jeżeli nie zdecydowaliśmy się na zakup firmowej szafki pod akwarium, możemy spróbować dostosować także mebel z płyty, który już posiadamy. Istnieje na to kilka skutecznych sposobów.

W tym celu na pewno warto zastosować dodatkowy blat o zwiększonej grubości, który wzmocni górną część. Kolejnym miejscem, które może poprawić stabilność mebla, są tak zwane plecy, czyli tylna ścianka. Wzmocnienie ich poprzez zastosowanie pełnej płyty o znacznej grubości zwiększy nośność oraz wytrzymałość konstrukcji. Niektórzy użytkownicy stosują również dodatkowe wzmocnienia w postaci metalowych kątowników montowanych w wewnętrznych rogach szafki. Jeżeli akwarium jest długie, warto pokusić się o wzmocnienie części środkowej. W tym celu można zamontować na środku dodatkowy wspornik. Umieszczamy go wewnątrz, może mieć postać stalowego profilu lub teownika, wykonamy go także z płyty meblowej.

Zalety gotowych szafek

  • idealne do nowoczesnego wnętrza,
  • dobry stosunek ceny do jakości,
  • solidna podstawa,
  • bezpieczeństwo oraz wygoda użytkowania,
  • eleganckie wykonanie,
  • minimalistyczny wygląd,
  • dużo miejsca do przechowywania.

Szafki pod akwarium na zamówienie

Trzeba też pamiętać, że nie jesteśmy skazani wyłącznie na szafki o standardowych wymiarach. Jest wielu mniejszych producentów zajmujących się produkcją mebli tego typu na wymiar. Szafki pod akwarium na zamówienie mogą być oczywiście droższe niż standardowe rozwiązania, ale zyskamy mebel odpowiedni do naszych potrzeb. Musimy pamiętać, że do zbiornika o niestandardowej długości trudniej będzie dobrać również inne elementy wyposażenia, np. pokrywę czy lampę. Jednakże przy dzisiejszej szerokiej ofercie nie jest to wielki kłopot. 

Podsumowanie

Akwarium w połączeniu z szafką w kolorze pasującym do wystroju wnętrza tworzą całość o niespotykanych walorach estetycznych. To idealne rozwiązanie do każdego pomieszczenia: biura, salonu czy domu. Taki zestaw nie będzie odwracał uwagi obserwatora od akwarium, dzięki czemu będzie się on mógł skupić na naturze zamkniętej w kawałku szkła. 

Twój zestaw akwariowy z każdej perspektywy może wyglądać spektakularnie, a idealnie dobrana szafka znacząco poprawi odbiór aranżacji. Warto przyjechać do naszego salonu akwarystycznego i przekonać się o tym, oglądając szafki na żywo. 


Dodaj komentarz


Autor
Mateusz Salawa
Akwarystyka jest moją pasją oraz hobby od lat. Wiedza zdobyta podczas studiów ułatwiła mi zrozumienie wielu procesów zachodzących w naszych zbiornikach. Jestem absolwentem Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pisałem pracę magisterską związaną z powstawaniem…
Więcej
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl