Oczko wodne nie musi być zasiedlone rybami, jednak z pewnością te żywe, kolorowe zwierzęta dodadzą mu wiele uroku. W odpowiednio zaprojektowanym oczku nie przysporzą opiekunowi zbyt dużo pracy. Warto też pamiętać, że ryby wyjadają larwy komarów, które chętnie rozwijają się w zbiornikach wodnych. Gatunków ryb nadających się do ogrodowych stawów jest sporo. Odpowiadamy na często zadawane pytania: jakie ryby wybrać do oczka wodnego i jakie warunki im zapewnić, by czuły się dobrze i były ozdobą oczka.
Jak kupować ryby do oczka wodnego?
By zminimalizować ryzyko kłopotów, kupuj ryby ze sprawdzonych i polecanych źródeł. Przed zakupem obejrzyj dokładnie ryby. Zdrowe ryby są aktywne, równo oddychają. Na skórze i płetwach nie powinny mieć żadnych zgrubień, przebarwień i zranień. Najlepiej kupować młode ryby, gdyż lepiej aklimatyzują się do nowych warunków. Jeżeli masz dobrze działające od lat oczko wodne, nie wpuszczaj beztrosko nowych ryb bez ich uprzedniej kwarantanny. Nowe ryby zawsze powinny zostać poddane kwarantannie w przygotowanym wcześniej akwarium lub innym obszernym pojemniku, zaopatrzonym w filtr i napowietrzanie. Zmniejszasz w ten sposób ryzyko wprowadzenia do oczka wodnego niebezpiecznych patogenów. Podczas kwarantanny trwającej minimum dwa tygodnie możesz obserwować ryby, zwracając baczną uwagę na ich zachowanie, skórę, skrzela, płetwy i oczy. Ważne, by zbiornik kwarantannowy dawał możliwość utrzymanie dobrej jakości wody. Dlatego załóż go duże wcześniej niż w dniu nabycia ryb. Nie wpuszczaj ryb do świeżo założonego oczka wodnego. Oczko potrzebuje czasu, by ustaliła się w nim równowaga biologiczna. Antyglon do oczka to nie najlepszy pomysł na start. Możesz ten proces wspomóc, stosując preparat z bakteriami Tropical Bactinin Pond. Przyjmuje się, że czas potrzebny na dojrzewanie to ok. 3-4 tygodnie. Po tym czasie możesz zacząć wpuszczać bezpiecznie ryby do czka wodnego.
Ile ryb można pielęgnować w oczku wodnym?
Kupując ryby, pamiętaj, aby ich liczba była dostosowana do objętości oczka wodnego, ponieważ przerybione oczko szybko straci swoje walory dekoracyjne. Woda staje się wtedy mętna, pojawiają się glony, a rośliny słabo rosną. Istnieją przeliczniki, które w przybliżeniu pozwalają określić odpowiednią liczbę ryb w oczku wodnym. I tak: na 1m2 oczka wodnego powinno przypadać nie więcej niż 25 cm długości ryby. Czyli w oczku o powierzchni 10m2 można umieścić ryby o łącznej długości 250 cm, a więc np. 25 ryb o długości 10 cm. Taki przelicznik stosuje się do oczek o głębokości od 100 do 130 cm. Nieco inaczej wygląda to w przypadku karpi koi, które osiągają znaczne rozmiary, a ponadto wymagają dobrej jakości wody. Przyjmuje się, że na 1m2 powinno przypadać nie więcej niż 50 cm długości ryby. Pamiętaj też, że dla tego gatunku oczko wodne powinno mieć przynajmniej 2 metry głębokości.
Jakie ryby ozdobne do oczka wodnego?
Najczęściej w oczkach wodnych trzymane są różne odmiany karasi (Carassius auratus auratus), barwne odmiany lina (Tinca tinca) i jazia (Leuciscus idus) oraz karpie koi (Cyprinus carpio). Karaś ozdobny lub po prostu złota rybka dostępny jest w wielu odmianach, różniących się barwą i kształtem. Ze względu na stosunkowo małe rozmiary można go trzymać nawet w niewielkich oczkach wodnych. Złote rybki osiągają masę ok. 300 g (wyjątkowo 1000 g) i żyją przeciętnie ok. 10 lat. Do oczek wodnych nie nadają się delikatne odmiany przeznaczone do chowu w akwariach np. teleskopy, pyzatki, lwie główki itp.
Karasie bez problemu mogą być rozmnażane w oczku wodnym. Ze względu na brak wyraźnego dymorfizmu płciowego nie jest łatwo ustalić, czy w stadzie są samce i samice. Kupując ryby wiosną, będziesz miał szanse wybrać ryby różnej płci, gdyż w tym okresie samiczki mają zaokrąglone brzuszki, a na głowie i pokrywach skrzelowych samca występuje tzw. wysypka tarłowa (białe punkciki, często mylone z popularną chorobą ryb – „ospą rybią”). Nawet, jeżeli nie uda się odchować młodych ryb, to obserwacja burzliwego tarła jest niezwykle interesująca.
Karpie koi, zwane też karpiami japońskimi to formy hodowlane. Najpiękniejsze, rasowe ryby osiągają astronomiczne ceny. Rosną wolno, docelowo jednak mogą mieć ok. 100 cm długości, dlatego trzeba im zapewnić znacznie więcej przestrzeni niż popularnym złotym rybkom. Prawidłowo pielęgnowane mogą dożyć nawet 20 lat. Podobnie jak w przypadku karasi, dymorfizm płciowy jest zaznaczony bardzo słabo. Najpopularniejszą odmianą barwną jazia jest złota orfa, która ma kolor pomarańczowy. Podobnie jak złote rybki i karpie koi, jazie należą do ryb karpiowatych. Preferują jednak wodę płynącą i dobrze czują się w grupie. Dlatego decydując się na stado tych ryb, warto pomyśleć o zwiększeniu przepływu wody w oczku wodnym. Są wyjątkowo aktywnymi rybami, które doskonale widać w oczku wodnym. Jednak raczej nie zdołasz ich tak oswoić jak karpi koi czy karasi, by jadły Ci z ręki. Pamiętaj też, że mogą polować na młode ryby. Jeżeli więc zależy Ci na przychówku karasi to raczej zrezygnuj z chowu złotej orfy. Długość dorosłych osobników zwykle nie przekracza 50 cm, ale bywają też większe okazy. Mogą żyć nawet 18 lat. Do oczek wodnych trafiają również złote odmiany linów. Jest to również ryba karpiowata. Najczęściej przebywa w okolicy dna. Liny rosną wolno. Osiągają długość ok. 50 cm. Mogą dożyć 15 lat.
Pokarm dla ryb w oczku wodnym
Przede wszystkim nie należy ryb przekarmiać, gdyż wpływa to źle na ich ogólną kondycję oraz jakość wody, co w oczkach objawia się bujnym wzrostem glonów, a zielona, gęsta od glonów woda to prawdziwe zmartwienie dla posiadaczy oczek wodnych. Karma dla ryb w oczku wodnym to różnorodność pokarmów i kwestia wyboru który jest dość trudny. Już na początku sezonu warto zastosować preparat Tropical Blue Guard, który ogranicza rozwój glonów zielonych, a wodzie nadaje niebieską barwę. W sklepach dostępnych jest bardzo dużo pokarmów dla ryb w oczkach wodnych, w szerokim przedziale cenowym. Należy zwracać uwagę na wyroby sprawdzonych i uznanych firm. Markowe produkty wcale nie muszą być drogie, a dają pewność wysokiej jakości i zadowolenia nabywcy. Pokarmy dla ryb w oczkach wodnych na ogół mają postać pływających granulatów, co pozwala na obserwację żerowania ryb, a także w razie przedawkowania pokarmu, na jego wyłowienie siatką.
Pokarmy gotowe dostarczają rybom niezbędną energię, składniki budulcowe, witaminy i mikroelementy. W komponowaniu menu dla ryb należy kierować się zasadą, by ich dieta była jak najbardziej urozmaicona. Dlatego warto byś zaopatrzył się w dwa a najlepiej trzy rodzaje pokarmów: podstawowy, wybarwiający i roślinny np. Pond Pellet Mix, Koi Growth & Colour Pellet, Koi Spirulina Pellet. Odporność ryb w oczku wodnym można zwiększyć, stosując pokarm Koi Wheat Germ & Garlic Pellet z dodatkiem czosnku i zarodków pszennych, które stanowią prawdziwą bombę witaminową. Ten pokarm szczególnie polecamy do stosowania w okresie wiosny, gdy ryby wychodzą z hibernacji i jesienią, gdy temperatura wody obniża się, a ryby stopniową przygotowują się do zimowania. W tworzeniu bogatej diety dla ryb pomaga też sama natura, gdyż ryby w oczkach wodnych mogą pobierać pokarm w postaci owadów i innych bezkręgowców, które oczko zamieszkują. Z tego powodu nie ma potrzeby karmienia ryb pokarmami gotowymi do syta. Bez problemu również mieszkańcy oczka przeżyją kilka dni nieobecności opiekuna.
Wyjątkowe ryby do oczka wodnego
Niezwykle interesującymi rybami, które spotyka się w oczkach wodnych są jesiotry. Do oczek wodnych zwykle trafia sterlet (Acipenser ruthenus), który osiąga ok. 150 cm długości. Może ważyć nawet 20 kg. Ze względu na jego wymagania pokarmowe i sposób żerowania, wszelkie pokarmy dla ryby karpiowatych nie znajdą tu zastosowania. Jest to ryba poszukująca pokarmu zwierzęcego na dnie, dlatego pokarmy gotowe muszą mieć postać tonącego granulatu o wysokim udziale białka zwierzęcego, np. Sterlet Basic. Oczko dla jesiotra musi być duże z dobrze natlenioną wodą. Nie jest to ryba dobrze widoczna w oczku wodnym. Przebywa raczej w okolicy dna.
dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta – Hydrobiolog, ekspert Tropical
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.