Suplementacja akwarium morskiego w systemie Smart Reef 360


Suplementacja akwarium morskiego to skomplikowana sprawa. Każdy akwarysta zdaje sobie sprawę, że zawartość poszczególnych pierwiastków w wodzie akwariowej zmienia się, a wskazane jest, aby była na stałym poziomie. Referencje są ustalane tak, żeby woda w akwarium miała podobny skład chemiczny, jak woda na rafie koralowej. Po podmianie wody rośnie zawartość pożądanych substancji i stopniowo spada w kolejnych dniach, a jeśli chodzi o KH – ten spadek może być bardzo dynamiczny! Miłośnicy koralowców zjawisko to nazywają konsumpcją. W zbiornikach morskich obserwujemy stałe zmiany stężeń wapnia, magnezu i twardości węglanowej. Jest to materiał budulcowy szkieletów koralowców, muszli małży czy pancerzyków krewetek, niezbędny do rozwoju alg wapiennych. Aby utrzymać prawidłowy rozwój tych organizmów, musimy im stale dostarczać tych makroelementów. Jednak zbiornik morski to skomplikowany system i same makroelementy nie wystarczą. Niedobór nawet jednego pierwiastka śladowego może zahamować wzrost rafy, a nawet doprowadzić do jej śmierci.

Suplementacja akwarium morskiego

Dzięki szczegółowym badaniom opracowano wiele metod suplementacji minerałów. Niemiecki naukowiec i akwarysta Hans Werner Balling poleca system oparty na codziennym podawaniu trzech roztworów zawierających: węglan wapnia, wodorowęglan sodu (kwaśny węglan sodu) i sól bez soli (SBS). Niestety nawet taka suplementacja nie zawsze pokrywa zapotrzebowanie poszczególnych gatunków. Nie od dziś wiadomo, że jedne koralowce potrzebują więcej strontu, inne jodu, a jeszcze inne nie dadzą sobie rady bez dodatkowej dawki manganu. Dlatego konsumpcja poszczególnych pierwiastków nie jest taka sama, a niedobór lub nadmiar jednego z nich może skutecznie zaburzać wzrost domowej rafy.

Dzięki urządzeniom polskiej firmy Reef Factory suplementacja akwarium morskiego weszła na zupełnie inny poziom! Sprzęgnięte z pompami dozującymi mierniki, takie jak KH Keeper czy Smart Tester pozwalają na automatyczne dozowanie preparatów w oparciu o aktualne testy. Dzięki tym miernikom, w przypadku bardzo wymagających korali można nawet mierzyć parametry co godzinę czy 2, 3 razy dziennie. Dzięki połączeniu mierników z bardzo precyzyjnymi pompami nawet podczas dużych zmian w zbiorniku, jak po wprowadzeniu nowych koralowców, można utrzymać parametry na idealnie stałym poziomie. Przy mniej wymagających koralowcach pomiary można wykonywać również ręcznie testami kropelkowymi Smart Test, gdzie podążając za instrukcją w aplikacji w jasny prosty sposób ręcznie mierzymy parametry i od razu możemy je wprowadzić do aplikacji i panelu dozowań.

Co więcej, Reef Factory posiada własną linię minerałów. Dzięki współpracy akwarystów i chemików powstały preparaty o precyzyjnym i – dzięki wieloetapowej kontroli produkcji metodą ICP-OES – laboratoryjnie czystym i powtarzalnym składzie chemicznym. Zespół naukowców opracował kompletną formułę umożliwiająca pełną suplementację zbiorników morskich, zarówno tych z koralowcami miękkimi, jak i wymagającymi acroporami. Linia Reef Factory Lab Reef Minerals zawiera aż 23 suplementy niezbędne do utrzymywania stabilnych parametrów wody w akwarium rafowym. W metodzie Smart Reef 360 wyniki analizy wody Smart ICP-/OES Reef Factory można połączyć z precyzyjnym dozowaniem przez Dosing Pump potrzebnych w naszym akwarium minerałów z serii Reef Minerals. Stanowią one doskonałe uzupełnienie Smart Component Mg, Ca, KH, ale można je z powodzeniem stosować samodzielnie – stężenia są opisane na opakowaniach. Dzięki automatyzacji pomiaru i dozowania możesz niemal idealnie odtworzyć naturalne środowisko życia organizmów morskich. Jest to niezwykle istotne, gdy posiadasz cenne zwierzęta pochodzące z odłowu.

Czym jest Smart Reef 360?

Starannie opracowana metoda Smart Reef 360 ułatwia prowadzenie każdego akwarium morskiego, ponieważ integruje aż trzy ważne obszary. Inteligentna aplikacja mobilna Smart Reef App zarządza urządzeniami, łączy wyniki testów (czy to wykonywanych przez mierniki Smart Tester i KH Keeper, czy też w laboratorium Reefa metodą Smart ICP-OES, albo ręcznymi testami kropelkowymi) z panelem dozowań i umożliwia precyzyjne dawkowanie przez pompy dozujące preparatów przygotowanych w Reef Factory Lab. Montując elektroniczne mierniki Reef Factory, takie jak KH Keeper Plus, pH meter, Thermo Control, Thermo View, Salinity Guardian i Smart Tester oraz pompę dozującą Reef Factory Dosing Pump zyskujesz pełną kontrolę nad parametrami akwarium. Ale to nie wszystko, co oferuje Reef Factory!

Kiedy już znasz parametry, możesz wprowadzić odpowiednią suplementację. Na początek możesz wprowadzić Smart Component Mg, Ca, KH. Jest to zestaw, który uzupełni wodorowęglany HCO3, fluor F, jod I, wapń Ca, stront Sr, bar Ba, żelazo Fe, mangan Mn, miedź Cu, cynk Zn, nikiel Ni, chrom Cr, kobalt Co, magnez Mg, siarkę S, potas K, stront Sr, bar B, lit Li. Zapewni to Twoim koralowcom świetny start. Jednak, gdy zaczną one intensywnie rosnąć, zmienią się ich potrzeby. Przekonasz się o tym regularnie robiąc domowe testy i badania ICP. Metoda Smart Reef 360 pozwala na badanie wody i zbieranie informacji w Aplikacji Smart Reef oraz połączenie tych informacji oraz zaleceń z panelem dozowań i dozowaniem preparatów dzięki pompom dozującym Dosing Pump, a dzięki temu zniwelowanie niedoborów i utrzymanie parametrów na stałym poziomie. A to wszystko w Twoim telefonie i komputerze. Możesz też w każdej chwili skontrolować system i ręcznie zmienić dawkowanie, nawet gdy jesteś na Antypodach, więc prowadzisz akwarium morskie łatwo i wygodne.

Linia Reef Minerals

Minerały bazowe: 

·         Reef Minerals KH Up [KH] 1L

·         Reef Minerals Calcium [Ca] 1L

·         Reef Minerals Magnesium [Mg] 1L

Makroelementy:

·         Reef Minerals Sulfur [S] 1 L

·         Reef Minerals Potassium [K] 1 L

·         Reef Minerals Strontium [Sr] 1 L

·         Reef Minerals Bromine [Br] 1 L 

·         Reef Minerals Boron [B] 1 L 

Mikroelementy:

·         Reef Minerals Molybdenum [Mo] 150 ml

·         Reef Minerals Manganese [Mn] 150 ml

·         Reef Minerals Vanadium [V] 150 ml

·         Reef Minerals Iodine [I] 1 L

·         Reef Minerals Fluorine [F] 1 L 

·         Reef Minerals Lithium [Li] 150 ml 

·         Reef Minerals Cobalt [Co] 150 ml 

·         Reef Minerals Nickel [Ni] 150 ml 

·         Reef Minerals Chromium [Cr] 150 ml 

·         Reef Minerals Iron [Fe] 150 ml 

·         Reef Minerals Zinc [Zn] 150 ml 

·         Reef Minerals Barium [Ba] 150 ml 

·         Reef Minerals Rubidium [Rb] 150 ml

Nutrienty:

·         Reef Minerals PO4 Up [PO4] 1L

·         Reef Minerals NO3 Up [NO3] 1L

Suplementy Reef Factory przeznaczone są do każdego akwarium morskiego; możesz je stosować w zbiornikach z SPS, LPS i koralowcami miękkimi. Pozwalają na utrzymanie optymalnych warunków, zapewniając prawidłowy wzrost i wybarwienie tych zwierząt. Powstały one w laboratorium i zostały starannie przebadane. Są gotowe do użycia, więc nie musisz nic przygotowywać – wystarczy odmierzyć odpowiednią ilość ręcznie lub za pomocą pompy i podać do akwarium. Masz pewność ich wysokiej jakości i precyzji dozowania. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku pierwiastków śladowych, których stężenia są niemal homeopatyczne, a ich przedawkowanie grozi zaburzeniem równowagi w akwarium. Odpowiednie stężenie oznacza również wysoką wydajność, a sterowanie z aplikacji wyklucza pomyłki w dozowaniu.

Jedna butelka Reef Minerals zawiera tylko jeden pierwiastek czy związek. Dlatego doskonale nadają się one do indywidualnego korygowania parametrów. Każdy zbiornik morski jest inny, ma inne wymagania, a teraz możesz dostosować suplementację do indywidualnych potrzeb swoich ulubieńców oraz skutecznie modyfikować dawkowanie na podstawie regularnych testów ICP w laboratorium Reef Factory LAB.

Produkty z linii Reef Minerals stosujemy w akwariach Trzmiela; jeżeli masz pytania zapraszamy do kontaktu z naszym BOK.Autor
Trzmiel Radzi
Z akwarystyką jestem związany praktycznie przez całe moje 35-letnie życie. Wychowywałem się otoczony akwariami, a pasję do hobby zaszczepił mi mój Tato. W czasach, gdy zaczynałem przygodę z akwarystyką, trudno było o dobry sprzęt, a wiele rzeczy trzeba było robić we własnym zakresie, często metodą na „chybił-trafił”. Dzięki temu zyskałem…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika Technika Technika Chemia wody Chemia wody Chemia wody Ogólne Ogólne Ogólne  
Testy wody w akwarium: paskowe, kropelkowe, fotometryczne?
Konrad Kozioł
12/09/2022
Technika Technika Technika Chemia wody Chemia wody Chemia wody  
Moje roczne doświadczenia z Exaqua cz. 2
Arek A.R.A.
20/01/2023
Technika Ogólne  
Smart Tester – akwarium morskie pod pełną kontrolą
Janusz Kosik
24/10/2023
Chemia wody Ogólne  
Jak przygotować wodę do akwarium morskiego?
Dorota Protasewicz
31/08/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl