Jak oczyścić oczko wodne?


Czyste oczko wodne jest ozdobą ogrodu i miejscem relaksu, szczególnie latem. Wiosenny i letni czas sprzyjają jednak rozwojowi glonów, co skutkuje wieloma problemami. Jak zapobiegać i walczyć z zieloną i mętną wodą w oczku wodnym? Jak łatwo i szybko oczyścić zbiornik wodny, aby przez całe lato cieszyć się krystalicznie czystą wodą i pięknymi roślinami?

Silne nasłonecznienie, wypłycanie się zbiornika wodnego (parowanie) i związana z tym wyższa temperatura wody, a także stosowanie preparatów chemicznych w ogrodzie znacznie przyspieszają proces zanieczyszczania oczka wodnego. Pojawiają się glony, co prowadzi do zmniejszenia poziomu tlenu w wodzie, obniżenia wartości węglanowej i podwyższenia wartości pH wody, a w konsekwencji – do zaburzenia równowagi biologicznej. Stąd już prosta droga do typowych problemów, z którymi boryka się wielu szczęśliwych posiadaczy zbiorników wodnych: mętna i zielona woda w oczku wodnym. Brudna woda jest oznaką, że równowaga biologiczna w oczku wodnym została zniszczona i woda nie jest w stanie samodzielnie się oczyścić – tak jak w naturalnych zbiornikach, będących w dobrej kondycji. Jeżeli chcesz cieszyć się krystalicznie czystą wodą w swoim oczku, musisz pomóc naturze. Przede wszystkim przygotuj oczko wodne na lato i zaopatrz się w naturalne preparaty do oczek wodnych, szczególnie na glony. Naturalne, czyli takie, które likwidując główny problem, przyczynią się do powrotu równowagi biologicznej, a wraz z nią – zdolności oczka wodnego do samooczyszczania się. Wbrew pozorom oczyszczanie oczka wodnego nie jest ani skomplikowane, ani bardzo czasochłonne. Ważna jest regularność w stosowaniu preparatów i zabiegów pielęgnacyjnych. W zamian za to oczko wodne „odwdzięczy się” krystalicznie czystą wodą, w pełni prezentując swoje naturalne piękno nie tylko latem, ale również przez cały rok. 

Jak przygotować oczko wodne na lato?

Wszelkie prace mające zapobiec inwazji glonów w oczku wodnym i jego zanieczyszczeniu warto rozpocząć jeszcze przed latem. Odpowiednim czasem na przygotowanie oczka wodnego do pełni sezonu jest wiosna. Jeżeli nie chcesz oglądać w swoim stawie brudnej, zielonej i mętnej wody, stosuj zabiegi prewencyjne, zanim dojdzie do problemów. Przede wszystkim po zimie wykonaj badanie wody i na podstawie analizy jej parametrów zastosuj preparaty ekologiczne do oczek wodnych. Do stawu warto wprowadzić m.in. pożyteczne mikroorganizmy (doskonałe na „rozruch” filtra biologicznego po zimie), ale dopiero wtedy, gdy dobowa temperatura wody osiągnie co najmniej 8°C. Specjalne szczepy bakterii znajdziesz np. w środkach z linii EcoGerm. Wczesną wiosną w oczku wodnym może zalegać spora ilość mułu, który warto usunąć mechanicznie lub aplikując preparat do oczka wodnego sprzyjający rozkładowi mułu.

Wiosna to czas intensywnego wzrostu, również glonów. Ich inwazję obserwuje się zazwyczaj już w kwietniu do połowy maja. Jeżeli nie zaczniesz temu skutecznie przeciwdziałać, latem Twoje oczko wodne będzie wyglądać jak zielona sadzawka. Warto zastosować preparaty do oczek wodnych, które nie pozwalają namnożyć się glonom i zwalczają te, które już się pojawiły, np. AlgoStopper, AlgoLess, AlgoSplit. Pamiętaj o sukcesywnym obniżaniu poziomu fosforanów, głównej pożywki glonów. Najlepiej stosuj naturalne adsorbenty, czyli specjalnie dobrane minerały (występujące w takich preparatach jak PhosBinder, BioChalix, PhosSorb). Zadbaj o rośliny wodne i przybrzeżne – usuń martwe części, rozsadź rośliny zbyt gęsto rosnące i posadź nowe. Rośliny wodne są konkurencją dla glonów i nie pozwolą na ich nadmierny wzrost, prowadzący do brudnej, zielonej i mętnej wody w oczku. Gdy lato będzie już w pełni, zwracaj uwagę na dwa parametry wody w oczku: twardość węglanową (KH), która nigdy nie może spaść poniżej 5,5°dH oraz wartość pH, która powinna mieścić się w przedziale 7,5-8,5. Wszystkie opisane powyżej zabiegi mają wspólny cel – stworzenie takich warunków w oczku wodnym, w których możliwe będzie utrzymanie równowagi biologicznej nie tylko latem.

Walka z glonami w oczku wodnym

Zielona woda w oczku wodnym nie wróży niczego dobrego. Na ogół jest to oznaka zakwitu glonów, którego powodem jest nadmiar związków biogennych, czyli azotu i fosforu. Przedostają się one do zbiorników wodnych wraz z deszczem z nawożonych trawników czy pól. Często winne są też nieszczelne szamba. Najskuteczniejszą metodą walki z glonami jest niedopuszczanie do ich inwazji i nadmiernego wzrostu. Warto o tym pomyśleć już na etapie zakładania oczka wodnego, jeżeli chcesz uzyskać w nim krystalicznie czystą wodę. Wzrostowi glonów sprzyja nadmiar światła, więc możesz posadzić wokół oczka wodnego rośliny, które częściowo zacienią taflę wody. Jeżeli trzymasz w oczku ryby, nie przekarmiaj ich – nadmiar pokarmu opada na dno i tworzy pożywkę dla glonów. Staraj się nie stosować nawozów w otoczeniu oczka wodnego, a podczas budowy stawu zadbaj o zaporę kapilarną lub strefę buforową, która zablokuje dopływ wody opadowej bogatej w substancje odżywcze. Postaraj się obsadzić oczko różnorodną roślinnością wodną – to naturalna konkurencja dla glonów w walce o substancje odżywcze, rośliny pomogą Ci utrzymać krystalicznie czystą wodę w oczku. Warto też regularnie stosować ekologiczne preparaty do oczek wodnych na glony, bazujące na związkach humusowych i ekstraktach ze słomy jęczmiennej, które można stosować regularnie przez cały sezon (np. AlgoStopper). Gdy glony już się pojawią, można usunąć je fizycznie specjalnym odkurzaczem lub zastosować szybko działające naturalne środki, takie jak: AlgoLess, PondClarin czy AlgoSplit, który natychmiast zabija glony poprzez uwolnienie aktywnego tlenu. Pamiętaj, że środki chemiczne mogą tylko pogorszyć stan ekosystemu wodnego, nawet jeżeli skutecznie zlikwidują glony, dlatego zdecydowanie bezpieczniej jest wybierać preparaty ekologiczne.

Krystalicznie czysta woda w oczku wodnym

Czysta i przejrzysta woda w oczku wodnym nie jest dziełem przypadku. Wszystko zaczyna się od właściwego zaprojektowania i wykonania oczka wodnego, a następnie jego pielęgnacji przez cały rok. Istotny jest nie tylko wybór miejsca na oczko wodne, ale również obsadzenie go odpowiednimi roślinami, o czym pisaliśmy wyżej. Woda, którą zamierzasz napełnić oczko, też ma znaczenie, dlatego warto najpierw ją zbadać, co pozwoli wybrać najlepszy kierunek jej uzdatniania. Dzięki temu problem brudnej wody w oczku wodnym może Cię w ogóle nie dotyczyć lub pojawiać się rzadko. Warto też kontrolować najważniejsze parametry wody dwa razy do roku, aby odpowiednio wcześniej zareagować, zanim dojdzie do zaburzenia równowagi biologicznej – bo to ona jest kluczem do utrzymania krystalicznie czystej wody w oczku. Regularnie pielęgnuj swoje oczko wodne, przycinaj obumarłe części roślin i nie dopuszczaj do zamulenia i zanieczyszczenia zbiornika wodnego liśćmi, skoszoną trawą czy innymi odpadkami organicznymi. W utrzymaniu zbiornika w dobrej kondycji pomogą Ci również preparaty ekologiczne do oczek wodnych, których coraz więcej pojawia się na rynku. Jeżeli nie pozostawisz stawu samemu sobie i będziesz o niego dbać, krystalicznie czysta woda w oczku wodnym stanie się faktem! 


Dodaj komentarz


Autor
Trzmiel Radzi
Z akwarystyką jestem związany praktycznie przez całe moje 35-letnie życie. Wychowywałem się otoczony akwariami, a pasję do hobby zaszczepił mi mój Tato. W czasach, gdy zaczynałem przygodę z akwarystyką, trudno było o dobry sprzęt, a wiele rzeczy trzeba było robić we własnym zakresie, często metodą na „chybił-trafił”. Dzięki temu zyskałem…
Więcej
Artykuły powiązane
Ogólne  
„Moja Woda” – program dopłaty do oczek wodnych
Trzmiel Radzi
26/11/2020
Technika Ogólne  
Najlepsze miejsce na oczko wodne w ogrodzie
Trzmiel Radzi
24/11/2020
Technika Ogólne  
Oczko wodne na balkonie i w mini ogrodzie
Konrad Kozioł
29/05/2023
Ogólne  
Jak najlepiej rozpocząć sezon w oczku wodnym?
Trzmiel Radzi
26/03/2020
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl