Jak najlepiej rozpocząć sezon w oczku wodnym?


Większość oczek nie najlepiej wygląda po zimie. Brudna woda, resztki roślin, opadłe liście – to wszystko musimy uporządkować przed sezonem. Warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania i zaplanować kolejne kroki, tak aby bez większego wysiłku przygotować oczko do nadchodzącego sezonu.

Testy wody w oczku

Czynnością, o której zawsze powinniśmy pamiętać, jest sprawdzanie parametrów wody. Regularna kontrola to jedyny sposób na szybkie rozpoznanie problemów i usunięcie ich przyczyn. Odczyn (pH) powinien mieścić się w granicach 7,4-8,4. Do tego potrzebna jest obecność twardości węglanowej KH. Twardość węglanowa na poziomie powyżej 5°zapewnia prawidłowe i stabilne pH. Dlatego musimy zadbać o to, aby zawsze mieściła się w odpowiednim zakresie. Wszystkie wahania pH zarówno w górę, jak i dół są niebezpieczne dla zdrowia ryb i źle wpływają na rozwój roślin. Za to sprzyjają glonom. Gwałtowny spadek lub wzrost pH może uśmiercić ryby, a tego oczywiście nie chcemy. Istotne jest także kontrolowanie zawartości azotynów NO 2 i azotanów NO 3, których stopień toksyczności zależy od pH wody. Wysoki poziom azotynów jest śmiertelny dla ryb i świadczy o braku równowagi biologicznej oraz niedojrzałości zbiornika. Dopiero po obniżeniu ich poziomu możemy do oczka wpuścić ryby. Azotany stanowią źródło pokarmu dla roślin, jednak ich duża ilość sygnalizuje problemy z filtracją, nadmiarem ryb czy też ich przekarmieniem. Na wszystkie te sygnały musimy odpowiednio reagować. Testy są bardzo ważne, ponieważ od jakości wody zależy to, czy stworzymy środowisko odpowiednie dla ryb i roślin, czy też zasłyniemy z hodowli glonów i zielonej wody. Wymienione parametry możemy oznaczyć za pomocą prostego w obsłudze zestawu do testowania wody.

W laboratoriach światowego potentata w dziedzinie oczek wodnych, jakim jest firma Tetra, opracowano specjalistyczne testy do badania wody w oczkach i stawach. Doświadczenia w placówkach badawczych firmy prowadzone są od 1951 r. Na ich podstawie opracowano i wdrożono do produkcji opatentowane preparaty umożliwiające korektę poszczególnych parametrów wody. Tetra Pond test 6w1 umożliwia kontrolę 6 parametrów za pomocą jednego paska testowego. W ciągu 60 sekund szybko i łatwo określimy jakość wody. Jednocześnie mierzymy: odczyn (pH), twardość węglanową (KH), twardość ogólną (GH), poziom azotynów (NO 2 ), azotanów (NO 3 ) i chloru (Cl 2 ). W przeprowadzeniu testu i interpretacji wyników pomoże nam aplikacja Tetra Aquatics. Służy ona do analizy parametrów, nawet bez drukowanej skali, zapisywania wyników poszczególnych pomiarów, a także podpowiada odpowiednie działania zaradcze w razie nieprawidłowych wyników. Po przeczytaniu podpowiedzi sami zdecydujemy, czy potrzebny jest dodatek bakterii, zmiana pH, czy też gruntowne sprzątanie oczka.

Bakterie do filtra i do wody

Po opanowaniu parametrów wody musimy zaszczepić w niej życie. A tym życiem są bakterie. Dla niektórych bakterie kojarzą się z chorobami, dla innych – z ich zapobieganiem. Drobnoustroje przystosowały się do wszystkich możliwych środowisk, dlatego mogą być dla nas zarówno zagrożeniem, jak i wybawieniem. Wiadomo, że wywołują infekcje, ale znane są również bakterie probiotyczne, poprawiające naszą odporność. Jak to działa? W danym środowisku istnieje tylko ograniczona możliwość bytowania bakterii – jeżeli zasiedlą je nasi sprzymierzeńcy, unikniemy choroby czy innych problemów. Ale jeśli zabraknie bakterii pożytecznych, rozwiną się kolonie tych chorobotwórczych. Dlatego tak chętnie sięgamy po probiotyki poprawiające nasze zdrowie. Swoistym probiotykiem dla ekosystemu oczka są bakterie nitryfikacyjne, które skutecznie rozprawiają się z zanieczyszczeniami i substancjami toksycznymi. To one odpowiadają za filtrację biologiczną w oczku. W dojrzałym, dobrze funkcjonującym zbiorniku zapewniają prawidłowy obieg azotu i rozkład materii organicznej.

Ale aby oczko doprowadzić do takiego stanu, musimy osiedlić w nim odpowiednie szczepy bakterii. Do tego służą różnego rodzaju biostartery przeznaczone do zamkniętych oczek wodnych i stawów. To właśnie w takich akwenach szybko dochodzi do powstawania nadmiaru substancji organicznych i szkodliwych związków. Bakterie takie możemy dodać do wody, ale lepszym rozwiązaniem jest aplikowanie ich bezpośrednio do filtra. To właśnie oparta na ich pracy filtracja biologiczna zapewnia zarówno zdrowie roślin i zwierząt w zbiorniku, jak i krystalicznie czystą wodę. Wygodnym rozwiązaniem jest zakup bakterii w kapsułkach. Bez trudu umieścimy je w filtrze, a forma kapsułki umożliwia precyzyjne dozowanie. Sprawdzonym preparatem tego typu przeznaczonym specjalnie do oczek jest Tetra Pond FilterZym. Poza bakteriami kapsułki zawierają naturalne koloidy, które po dodaniu do filtra wspomagają rozwój i osadzanie się pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych na wkładach. A one inicjują procesy odpowiedzialne za filtrację biologiczną. Kapsułki stosujemy także po wyczyszczeniu filtra, zastosowaniu leków czy w przypadku pogorszenia się jakości wody.

Jeżeli jednak chcemy zastosować bakterie w innej formie, dobrym rozwiązaniem będzie płynny Tetra Filter Start Bacteria. Preparat aktywuje filtr w nowo zakładanym oczku, uruchamia filtrację biologiczną po zimie i wydłuża okresy między jego czyszczeniami. Posiada unikalny skład, ponieważ oprócz specjalnych szczepów bakterii nitryfikacyjnych zawiera pożyteczne mikroby z rodzaju Bacillus. Preparat w efekcie zmniejsza ilość odpadów organicznych, a tym samym redukuje zamulanie. Stosując Filter Start Bacteria czyszczenie wkładów filtra możemy przeprowadzać w większych odstępach czasu. Swoisty koktajl bakteryjny, składający się z bakterii filtrujących i czyszczących, wspiera aktywność biologiczną filtra, przyspiesza redukcję amoniaku i azotynów, wpływając pozytywnie na samopoczucie ryb. Aplikowany wiosną i po każdym czyszczeniu filtra utrzymuje filtrację biologiczną na wysokim poziomie, sprawia, że woda w oczku jest czysta i zdrowa. Wymagane uzupełnienia w przypadkach zastosowania w oczku środków dezynfekujących i leków dla ryb.

Zdrowe ryby w czystej wodzie

Patrząc na wodę, nie jesteśmy w stanie odgadnąć, czy jest ona czysta, czy zawiera trujące substancje. Dopiero robiąc testy, zorientujemy się, czy parametry naszego oczka odbiegają od normy. Jeżeli w wyniku intensywnych opadów zimowych spadnie twardość węglanowa KH, może dojść do drastycznych zmian pH. Jest to zjawisko niepożądane i zagrażające zdrowiu i życiu ryb. Ale zmiany w poziomie KH mogą następować także na skutek naturalnych procesów, codziennie zachodzących w naszym oczku. Dlatego konieczna jest stała kontrola tego parametru. Niebezpieczne są zarówno wysokie wartości pH, które zwiększają toksyczność amonu, jak i zbyt niskie, przy których niebezpiecznie wzrasta toksyczność azotynów. Równie szkodliwe są silne wahania pH. Zmiany pH działają stresująco na ryby i mogą doprowadzić do śmierci niektórych bakterii odpowiedzialnych za filtrację biologiczną.

Osłabienie życia biologicznego skutkuje niecałkowitym rozkładem szkodliwych substancji i zaburzeniem równowagi w oczku. W warunkach braku równowagi biologicznej rozwijają się glony. Zbyt duża ilość glonów i ich niepohamowany wzrost jeszcze obniżają twardość węglanową i powodują kolejne wahania wartości pH. W związku z tym staramy się utrzymać pH na stałym, pożądanym poziomie za pomocą buforów twardości węglanowej. Nie musimy być chemikami, żeby utrzymać prawidłowy odczyn wody, bez trudu poradzimy sobie, stosując specjalne preparaty i wykonując testy. Efektywnym buforem jest Tetra Pond WaterStabiliser. Jak sama nazwa wskazuje, szybko i skutecznie stabilizuje ważne parametry wody w oczku wodnym, zapobiegając nadmiernemu spadkowi twardości węglanowej. Umożliwia kontrolowane podnoszenie twardości węglowodanowej (KH) w sposób bezpieczny dla organizmów wodnych. Kompensuje naturalny ciągły spadek KH w wodzie i zapobiega niekontrolowanemu spadkowi pH. Dzięki temu skutecznie zapobiega śnięciu ryb wywołanym przez wahania pH. Stosując Stabiliser, uzyskujemy stałe wartości KH i pH. Jest to podstawowy warunek uzyskania wody zdrowej, bezpiecznej dla ryb i innych organizmów żyjących w oczku wodnym. Co bardzo istotne, działa szybko, a rozpuszczając się w wodzie, nie powoduje jej mętnienia. Aby zapewnić trwały efekt, preparat możemy uzupełniać w miarę potrzeby przez cały sezon.

Redukcja mułu i osadów w oczku

Wiosna to okres, w którym powinniśmy oczyścić dno oczka z mułu, aby uniknąć późniejszych kłopotów z jakością wody. Warto to robić co roku, ponieważ tylko usuwanie nadmiaru substancji biogennych pozwala na zachowanie równowagi biologicznej w zamkniętym ekosystemie, jakim jest oczko. Muł powstaje z osadzających się na dnie resztek organicznych. Są to pozostałości pokarmu, części roślin i odchody ryb. Osad wywołuje zjawisko eutrofizacji, a co za tym idzie, sprawia, że zbiornik wodny robi się coraz płytszy. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w małych oczkach wodnych. Zmniejszająca się ilość wody sprawia, że trudniej jest utrzymać równowagę biologiczną, wreszcie następuje moment, kiedy jest to zwyczajnie niemożliwe. Umiarkowana eutrofizacja jest zjawiskiem naturalnym, problem zaczyna się wtedy, gdy następuje szybko i gwałtownie. Postępująca eutrofizacja sprzyja rozwojowi glonów i sinic, co objawia się zakwitem wody. Woda nabiera nieprzyjemnego koloru i zapachu. W wyniku zakwitu zaczyna brakować w niej tlenu, a w głębszych warstwach pojawia się siarkowodór. W efekcie rośliny, ryby i glony giną, a ich rozkładające się szczątki dodatkowo zwiększają zamulenie zbiornika.

Silnie zanieczyszczone oczka nie nadają się do hodowli ryb i mogą być wręcz niebezpieczne. Dlatego tak często słyszymy o zamykaniu kąpielisk w związku z pojawieniem się sinic. Poza tym takie oczko przestaje być ozdobą ogrodu i nie najlepiej świadczy o nas jako jego opiekunach. Muł możemy usunąć mechanicznie lub zastosować przeznaczony do tego celu preparat biologiczny. Jak działa taki środek, możemy prześledzić na przykładzie Tetra Pond SludgeRemover. Zawarte w preparacie bakterie odmulające w naturalny, biologiczny sposób rozkładają substancje organiczne znajdujące się w wodzie i osadzie zalegającym w oczkach wodnych. Skutecznie zapobiega to nadmiernemu nagromadzeniu się osadu i pomaga w utrzymaniu równowagi biologicznej w oczku. Możemy więc zmniejszyć częstotliwość mechanicznego czyszczenia oczka. Mniejsza ilość osadu oznacza również skuteczniejszą filtrację i czyste wkłady biologiczne w filtrach. Bakterie w filtrze mogą działać skuteczniej, co znacząco poprawia jakość i przejrzystość wody w oczku. Tego typu preparatów możemy skutecznie używać także w trakcie całego sezonu.

Dzięki naszej starannej opiece oczko wodne obudzi się z zimowego snu, zakwitną pierwsze kwiaty, rozwiną się liście uśpionych roślin, a w wodzie pojawią się ryby. Jeśli przyłożymy się do wiosennych porządków, oczko szybko znowu stanie się największą ozdobą ogrodu i miejscem wypoczynku dla całej rodziny.

Powyższe preparaty oraz wszystko, czego potrzebujecie do pielęgnacji oczka, znajdziecie na Trzmiel.com.pl.


Dodaj komentarz


Autor
Trzmiel Radzi
Z akwarystyką jestem związany praktycznie przez całe moje 35-letnie życie. Wychowywałem się otoczony akwariami, a pasję do hobby zaszczepił mi mój Tato. W czasach, gdy zaczynałem przygodę z akwarystyką, trudno było o dobry sprzęt, a wiele rzeczy trzeba było robić we własnym zakresie, często metodą na „chybił-trafił”. Dzięki temu zyskałem…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika Ogólne  
Najlepsze miejsce na oczko wodne w ogrodzie
Trzmiel Radzi
24/11/2020
Ogólne  
Jak zabezpieczyć oczko wodne przed zimą?
Roman Bloch
07/02/2022
Ogólne Ogólne Ogólne  
Stało się! Trzmiel ma nowe logo!
Radek Hechłacz
14/06/2021
Technika Technika Technika Chemia wody Chemia wody Chemia wody Ogólne Ogólne Ogólne  
Testy wody w akwarium: paskowe, kropelkowe, fotometryczne?
Konrad Kozioł
12/09/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl