Najpopularniejsze gatunki ryb do akwarium morskiego


Podchodząc do tematu najpopularniejszych gatunków ryb morskich w akwarium, próbowałem stworzyć w miarę krótką listę zwierząt, które spotyka się najczęściej. I wbrew pozorom nie było to takie proste. Wstępna lista zawierała kilkadziesiąt ryb, a to już w zasadzie byłby leksykon, a nie artykuł. Ostatecznie udało mi się wybrać siedem najpopularniejszych ryb morskich oferowanych w sklepach.

Ryby do akwarium morskiego – popularne gatunki

Błazenki

Niekwestionowanym liderem wśród najpopularniejszych ryb morskich akwariowych jest błazenek. Kupimy go praktycznie w każdym sklepie z akwarystyką morską. Choć od premiery filmu „Gdzie jest Nemo” minęło już 17 lat, to nadal imię głównego bohatera jest popularnym określeniem błazenka. Większości gatunków błazenków nie da się pomylić z żadnym innym. Zwykle są pomarańczowe lub czerwone i mają przynajmniej jeden pionowy biały pasek na ciele. Żyją w ukwiałach, na których jad są uodpornione. Ich charakterystyczny sposób poruszania się przypomina trochę taniec, a trochę nerwowy odruch ryby, którą coś uwiera pod płetwą. Jest to gatunek o bardzo ciekawej biologii. Największy osobnik w stadzie zawsze jest samicą, a kiedy jej zabraknie, najsilniejszy samiec zajmuje jej miejsce i zmienia płeć. W akwarium można trzymać je w parach i na szczęście nie potrzebują do życia ukwiału, który mógłby zagrażać innym mieszkańcom akwarium. Często zamieszkują w koralowcach, które swoją budową przypominają ukwiał.

Pokolce

Skoro był Nemo, musi też być Dory. Pokolce to duże ryby, które wymagają sporych akwariów. Najpopularniejszym gatunkiem jest granatowo-czarny pokolec królewski (Paracanthurus hepatus). Wśród ryb akwariowych, słonowodnych spotykamy całkiem sporo gatunków pokolców, które mają bardzo różne wymagania środowiskowe. Najważniejszym z nich jest wielkość akwarium. Zazwyczaj pokolce nie nadają się do akwariów mniejszych niż 500-litrowe, a niektóre wymagają nawet dwukrotnie większych zbiorników. Na filmach przyrodniczych możemy zobaczyć stada pokolców czyszczących skały z glonów, jednak w akwarium możemy je trzymać wyłącznie pojedynczo. W przestrzeni ograniczonej szybami każdy kolejny osobnik tego samego gatunku jest traktowany jak konkurencja pokarmowa i jako taka będzie obiektem agresji. O dziwo inne gatunki pokolców bywają akceptowane, choć i to nie jest regułą.

Zebrasoma

Zebrasomy to specyficzny rodzaj pokolców, mocno wyróżniający się wyglądem. Charakterystyczny kształt pyska i prawie symetryczna budowa płetw grzbietowej i odbytowej sprawiają, że łatwo je odróżnić od pozostałych pokolców. Są nieco mniej agresywne, choć w domowych akwariach również trzyma się je pojedynczo. Najpopularniejszym gatunkiem jest Zebrasoma flavescens, zwana potocznie żółtkiem. Od kilku lat gatunek ten jest rozmnażany w niewoli, więc pozyskiwanie go ze środowiska naturalnego nie jest już koniecznością. Choć często widuje się zebrasomy w akwariach 200-, 300-litrowych, należy pamiętać, że w naturze mogą osiągnąć nawet 20 cm długości, więc tak małe akwaria są dla nich dość ciasne.

Chetoniki

Chetoniki to moim zdaniem jedne z najpiękniejszych ryb morskich. Najpopularniejszym przedstawicielem jest Chelmon rostratus, po polsku nazywany pensetnikiem dwuokim. W tylnej części ciała posiada czarną plamkę przypominającą oko i stąd jego nazwa. Jest rybą terytorialną, w naturze żyje samotnie lub w parze. Dorasta nawet do 20 cm, więc wymaga odpowiednio dużego akwarium. Chetoniki to morskie ryby akwariowe o jeszcze bardziej wydłużonym otworze gębowym niż zebrasomy, przystosowanym do pozyskiwania pokarmu z wąskich szczelin raf koralowych. Żywią się głównie bezkręgowcami, a w akwarium mogą zaatakować rurówki i małże, więc nie poleca się prób trzymania tych organizmów w jednym zbiorniku z chetonikami.

Pterapogony

Pterapogon kauderni często nazywany jest morskim skalarem. Takie porównanie jest dość oczywiste już po pierwszym rzucie oka na tę rybę. Charakteryzuje się srebrno-czarnym ubarwieniem, mocno wydłużonymi płetwami grzbietowymi i odbytową. Równie często nazywany jest też morskim pyszczakiem, ponieważ samiec tego gatunku przechowuje zapłodnioną ikrę we własnym pysku. Po wylęgnięciu się młodych kontynuuje taką opiekę nad narybkiem aż do osiągnięcia samodzielności.

Pterapogony nadają się do hodowli w niewielkich akwariach i można je trzymać w parach. Istnieje nawet szansa, że dobrana para będzie się w takim akwarium mnożyć. Obecność jeżowca z gatunku Diadema setosum znacznie takie szanse zwiększa, ponieważ w warunkach naturalnych młode ryby wykorzystują długie kolce jeżowca jako naturalną ochronę przed drapieżnikami.

Garbiki

Popularnym uzupełnieniem obsady w akwarium morskim są garbiki. A właściwie garbik, bo tak jak pokolce nie są to ryby zbyt towarzyskie wobec swoich pobratymców. Wykazują silny terytorializm i potrafią zaciekle przeganiać ze swojego rewiru wszystko, co żywe, włączając to rękę czyszczącego zbiornik akwarysty. Z tego względu zaleca się wpuszczać garbiki do akwarium jako ostatnie, gdy rewiry pozostałych mieszkańców już są ustalone i to garbik będzie musiał się do nich dostosować. Są to „ryby akwariowe morskie” wytrzymałe i względnie odporne na błędy początkujących akwarystów.

Jednocześnie do garbików zalicza się kilka gatunków towarzyskich ryb morskich, które w ogóle nie pasują do powyższego opisu. Dobrym przykładem jest popularny Chromis viridis, który źle się czuje w stadzie mniejszym niż 5-6 osobników. Jego opalizujące łuski zdają się zmieniać kolor od zieleni przez turkus po intensywny błękit. Stadne usposobienie i łagodny temperament tych garbików sprawiają, że są to ryby często spotykane w akwariach, nawet tych stosunkowo niedużych. Ze względu na kolorystykę i stadny charakter bywają porównywane do słodkowodnych neonów.

Mandaryn

Mandaryny wspaniałe są prawdopodobnie jednymi z najpopularniejszych ryb do akwarium morskiego. Ich fantastyczna kolorystyka sprawia, że trudno im się oprzeć. Synchiropus splendidus mieni się feerią głębokich granatów i intensywnych pomarańczy, często przeplecionych jeszcze soczystą zielenią. Nic dziwnego, że jego wizerunek jest chętnie wykorzystywany na okładkach czasopism i książek akwarystycznych. Jednak w tej rodzinie znajdziemy także innego mandaryna, Synchiropus picturatus, o nieformalnej nazwie LSD. Wystarczy raz spojrzeć na jego prawie okrągłe wielokolorowe cętki, by zrozumieć, skąd ta nazwa. Pozostałe mandaryny są mniej pstrokate, ale nie mniej ciekawe. U samców pierwszy promień płetwy grzbietowej jest znacznie wydłużony i w chwilach podniecenia jest stawiany, a wraz z nim podnosi się piękna płetwa.

Mandaryny są rybami o spokojnym temperamencie, czasem wręcz za spokojnym. Żerują cały dzień i żywią się głównie małymi organizmami żyjącymi przy dnie akwarium. Podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę na to, czy pobierają pokarm mrożony, w przeciwnym razie mogą w akwarium głodować.

Wybór obsady do akwarium z rybami morskimi wbrew pozorom nie jest łatwy. Przede wszystkim należy brać pod uwagę wielkość swojego zbiornika, tak aby nie skazywać wytrawnych pływaków na życie w ciasnej przestrzeni małego akwarium. Starajmy się też odpowiednio dobrać temperament ryb, aby jeden mały zbój nie przejął władzy nad całym zbiornikiem. Ale zwłaszcza pamiętajmy, że nie można mieć wszystkiego. W akwarium morskim ryb zawsze jest o wiele mniej niż w tak samo dużym akwarium słodkowodnym. I tak powinno pozostać.


Dodaj komentarz


Autor
Janusz Kosik
Zajmuje się akwarystyką od 1997 roku. Absolwent specjalności Akwarystyka na wydziale Rybactwa Akademii Rolniczej w Szczecinie. Od 2005 roku zafascynowany aquascapingiem, zwłaszcza stylem Iwagumi, którego zasady stosuje również podczas zakładania akwariów morskich. Wieloletni pracownik i konsultant w największych warszawskich sklepach akwarystycznych. Poza akwarystyką miłośnik i instruktor japońskich sztuk walki, które…
Więcej
Artykuły powiązane
Ocean Nutrition mrożonki
Ryby Ryby Koralowce  
Mrożonki Ocean Nutrition – doskonały pokarm dla ryb
Trzmiel Radzi
12/11/2024
Ryby Koralowce  
Akwarium Morskie Mitoja Capex 120 – System Smart Reef 360, odc. 5: Życie i aklimatyzacja
Zenon Aqua
16/03/2023
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl