Akwarium Morskie Mitoja Capex 120 – System Smart Reef 360, odc. 5: Życie i aklimatyzacja


Witajcie!

Nadeszła pora na to, co akwaryści lubią najbardziej, czyli wybór mieszkańców mojego nowego akwarium i ich aklimatyzacja.
W moim zbiorniku zamieszkały następujące ryby i bezkręgowce, które upatrzyłem sobie w akwariach w Salonie Trzmiela:

Koralowce:

  • Sarcophyton glaucum i Sarcophyton glaucum zielony. Sarcophyton to ciekawy koralowiec miękki przypominający grzyba. Dość łatwy w hodowli i polecany dla początkujących. Osiąga spore rozmiary. Nie jest agresywny w stosunku do innych gatunków. Posiada bardzo dekoracyjne polipy.
  • Briareum. Bardzo dekoracyjny koralowiec miękki. Jego delikatne polipy przypominają rośliny. Rozrośnięte egzemplarze tworzą efektowne, podwodne trawniki. Dzięki ciągłemu falowaniu nadają aranżacji dynamiki i dostarczają niezwykłych wrażeń estetycznych.
  • Sinuralia. Przypominający sałatę koralowiec miękki. Łatwy w hodowli i bardzo dekoracyjny. Lubi miejsca z silnym przepływem wody.
  • Rhodactis. Koralowiec w formie grzyba. Dorasta do około 10 cm średnicy i nie ma wielkich wymagań, dlatego poleca się go poczatkującym akwarystom z niewielkimi zbiornikami.
  • Zoanthus. Koralowce z rodzaju Zoanthus sp., nazywane także ZOA, to niezwykle piękne koralowce kolonialne. Dość łatwe w hodowli i polecane początkującym. Szybko się rozrastają i mogą zarastać inne koralowce. Zawierają palitoksynę; z tego powodu należy z nimi postępować ostrożnie.
  • Euphyllia paraancora. Piękny koralowiec LPS. W dobrych warunkach pięknie polipuje i jest prawdziwą ozdobą zbiornika.
  • Caulastraea. W nocy bardzo często Caulastrea wypuszcza krótkie macki służące do chwytania pożywienia. Można to wykorzystać i okazjonalnie podawać drobne mięsne pokarmy takie jak: mysis, solowiec czy cyklop.
  • Alveopora. Wygląda jak bukiet kwiatów i jest prawdziwą ozdobą. Należy jednak umieszczać ją w pewnej odległości od innych koralowców, bowiem alveopora potrafi wypuszczać długie macki, które mogą poparzyć sąsiadów.
  • Montipora. Te koralowce wymagają dużej ilości światła. Aby dobrze rosły potrzebują stabilnych warunków. Bardzo łatwo się dzielą i rozmnażają w akwarium.
  • Capnella. Ma niewielkie wymagania, więc poleca się go początkującym początkującym akwarystom morskim. Wymaga średniego oświetlenia i średniej cyrkulacji. Po wyłączeniu światła lub w stresie szybko potrafi skurczyć się.
File source: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Capnella_en_acuario.JPG

Ukwiał:

  • Entacmaea quadricolor. Będzie świetnym domem dla rodziny błazenków, które żyją w symbiozie z ukwiałami. Parzydełka bezkręgowców zapewniają rybom ochronę, a te odwdzięczają się dostarczając im pokarmu. Jeśli marzy nam się trzymanie popularnych „Nemo”, ukwiał jest punktem obowiązkowym w akwarium morskim!
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ryby:

  • Błazenek okoniowy (Amphiprion ocelaris). Trudno wyobrazić sobie domową rafę bez rodzinki błazenków. Ryby te trzymają się blisko ukwiału, który obrały sobie za dom, więc bez problemu poradzą sobie nawet w nanoakwarium.
  • Chrysiptera hemicyanea przepiękna ryba, która nie przepada za przedstawicielami swojego gatunku, ale świetnie dogaduje się z błazenkami.
  • Salarias fasciatus. Uroda tej ryby nie jest może zbyt oczywista, ale salarias ma inne cechy, które sprawiają, że jest pożądanym mieszkańcem każdej domowej rafy. Ryby te zjadają niepożądane glony, a do tego potrafią przywiązać się do właściciela i wypływać na jego widok!

Bezkręgowce (ekipa sprzątająca):

  • Lysmata amboinensis (krewetka czyszcząca). Dla znajomych Turbo, ten spiczasty ślimak to niezbędny członek ekipy sprzątającej, zjada resztki organiczne, pasożyty, a nawet czyści zęby większych ryb!
  • Tectus pyramis (ślimak). Prawdziwy kombajn na glony! Trudno sobie wyobrazić zdrowe akwarium morskie bez tego żarłocznego mięczaka!
File source: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tectus_pyramis_01.JPG

Przed umieszczeniem życia w zbiorniku, musiałem oczywiście przeprowadzić jego aklimatyzację i przygotować korale, ryby i bezkręgowce do bezpiecznego zamieszania w nowym domu. Czy się to udało i jak wygląda teraz moje pierwsze akwarium morskie?

Zobaczcie sami.

Poniżej lista użytych produktów: 



Autor
Zenon Aqua
Witajcie! Niektórzy zapewne kojarzą mnie z kanału Zenon Aqua na YouTube. Z wykształcenia jestem informatykiem, pracuję jako ekspert d/s szkoleń i wdrożeń w firmie IT. Uwielbiam wodę, która towarzyszy mi na co dzień i od święta. Urlopy spędzam nad jeziorem, uwielbiam nurkowanie i żagle. A w domu towarzyszą mi akwaria.…
Więcej
Artykuły powiązane
Koralowce Ogólne  
Temperatura wody w akwarium morskim
Ewa Gajko
17/10/2021
Koralowce Chemia wody Ogólne  
Suplementacja akwarium morskiego w systemie Smart Reef 360
Trzmiel Radzi
17/08/2023
Ogólne Koralowce Problemy  
Jak karmić koralowce?
Dorota Protasewicz
05/07/2022
Ryby  
Najpopularniejsze gatunki ryb do akwarium morskiego
Janusz Kosik
25/03/2021
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl