Oczko wodne na balkonie i w mini ogrodzie


Miniaturyzacja to już nie tylko domena wysokich technologii. Minimalizm to również trend w nowoczesnej architekturze, chociaż nie zawsze jest to kierunek pierwszego wyboru. Ciągle rozrastające się miasta oraz napływ dużej liczby ludności wymusza projektowanie osiedli z budynkami wielorodzinnymi. Niestety, w takim przypadku można zapomnieć o przydomowych ogrodach, w których znalazłoby się miejsce dla oczka wodnego. Na szczęście szukając wymarzonego M możemy spotkać się z budynkami, które posiadają niewielkie ogródki o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych lub wyposażone są w tarasy lub duże balkony. W takim przypadku możemy już śmiało zastanowić się nad stworzeniem przytulnego kącika ze zbiornikiem wodnym. A dzięki sprytnym zabiegom i odrobinie wyobraźni, niewielkie oczko wodne możemy umieścić nawet na niewielkim, kilkumetrowym balkonie! W tym artykule dowiesz się, jak stworzyć taką wodną perełkę nawet na małej powierzchni.

Oczko wodne w mini ogrodzie

Budując oczko wodne w większym ogrodzie masz ułatwione zadanie. Wystarczy, że wykopiesz w ziemi dół i uszczelnisz go specjalną folią, wymurujesz lub umieścisz gotową formę. W mniejszym ogródku masz ograniczone możliwości, jednak i tutaj znajdziesz rozwiązanie. Możesz skorzystać z gotowych rozwiązań opartych na nieckach o pojemności kilkuset litrów. Kupując gotowy zestaw masz od razu dopasowany sprzęt, preparaty oraz rośliny. Przewagą tego typu zbiorników jest fakt, że materiał, z którego jest zrobiona niecka jest odporny na warunki atmosferyczne i bezpieczny dla roślin i zwierząt. W oczku wodnym o pojemności 400l z powodzeniem możesz utrzymywać kilka niewielkich ryb do oczka wodnego, np. karasi. Będziesz musiał jednak pamiętać, że zbiornik taki jest zbyt płytki, aby mogły w nim bezpiecznie przezimować ryby bez podgrzewania wody. Najlepiej, jeśli zapewnisz im osobny zbiornik w budynku, np. akwarium w piwnicy lub innym, chłodnym miejscu. W wodzie o temperaturze poniżej 8oC metabolizm tych ryb znacząco zwalnia. Nie trzeba ich wtedy intensywnie karmić, a więc i nie będą znacząco brudzić wody. Ułatwia to wtedy ich zimowanie. W cieplejszych pomieszczeniach będziesz musiał pamiętać o lepszym żywieniu oraz wydajniejszej filtracji.

Rośliny wodne będą nie tylko wspaniałą ozdobą otoczenia oczka. Stanowią one także uzupełnienie systemu filtracji dzięki zdolności pochłaniania związków azotu i fosforu. Większość roślin jest w stanie przetrwać zimę w oczku pod warunkiem, że zostaną osłonięte przed bardzo niskimi temperaturami. Możesz to zrobić, okrywając je słomą, gałązkami drzew iglastych, włókniną bądź styropianem. Pamiętaj, że także warstwa śniegu działa jak izolacja.

W mini ogrodach, których powierzchnia wynosi kilkadziesiąt m2, zamiast z klasycznej niecki możesz skorzystać z innych, czasami nietypowych rozwiązań. Coraz większą popularnością cieszą się stare wanny, beczki lub inne zbiorniki na wodę. Jest to ciekawy sposób recyklingu tego typu sprzętów, jednak należy sprawdzić, jak wcześniej były użytkowane. Stare beczki mogły być wykorzystywane do przechowywania smarów, olejów, farb i innych szkodliwych substancji. Balie po winie i innych alkoholach, choć naturalne, także uwalniają do wody związki mogące szkodzić żywym organizmom. Natomiast stare, ocynkowane wanny uwalniają wraz z upływem czasu metale do wody. Dochodzi to tego także możliwe rozszczelnienie się takich zbiorników. Dlatego też przed nalaniem wody polecam wyłożyć je specjalną folią do oczek wodnych, która zabezpieczy przed przenikaniem szkodliwych substancji oraz uszczelni pojemnik.

Wykorzystując stare zbiorniki, możesz je wkopać w ziemię albo postawić wolno stojące. W tym drugim przypadku warto odnowić jego powierzchnię zewnętrzną. Szczególnie ważne jest to w przypadku drewnianych beczek. Dzięki usunięciu starych powłok, oszlifowaniu papierem ściernym i ponownym pomalowaniu odpowiednimi lakierami uwydatnisz piękno naturalnego drewna i zabezpieczysz przed warunkami atmosferycznymi. Po ustawieniu swojego mini oczka w ogrodzie możesz obsadzić jego otoczenie roślinami. Nie tylko zakamuflują one częściowo zbiornik w miejscach mniej atrakcyjnych, ale szczególnie w przypadku drewnianych beczek ich zieleń będzie pięknie kontrastować z kolorem drewna.

W takich małych pojemnikach typowy filtr do wody w oczku nie jest obowiązkowy. Natomiast świetnie sprawdzi się mała fontanna. Urządzenia te mają już przeważnie wbudowane małe prefiltry zabezpieczające wirnik przed uszkodzeniem. Wymuszony ruch wody zapobiegnie zbieraniu się kurzu, pyłków i innych zanieczyszczeń na powierzchni, które tworzą nieestetyczną, opalizującą powłokę i mogą powodować brzydki zapach. Zalecamy zresztą wymieniać w takim oczku wodę całkowicie co kilka tygodni. Dzięki temu utrzymasz czystość na należytym poziomie, a niewielka pojemność nie zrujnuje Twojego domowego budżetu na uzupełnianie wody. A starą wodę możesz z powodzeniem wykorzystać do podlania roślin w ogrodzie.

Filtr do wody w małym oczku może się jednak przydać w pewnym przypadku. Otóż pomimo niewielkich rozmiarów, możesz w nim utrzymywać ryby. Jednak jest to obwarowane pewnymi restrykcjami. Przede wszystkim muszą to być niewielkie gatunki, które będą się dobrze czuć w małych zbiornikach, o często nietypowym kształcie. Oczko wodne musi być chronione przed zbyt intensywnym nasłonecznieniem, gdyż może to doprowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia i życia ryb podniesienia temperatury. Musi być ona regularnie kontrolowana. Przydadzą się także rośliny pływające, takie jak limnobium czy salwinia, które dadzą schronienie i ochłodę w najcieplejszych momentach dnia. Dodatkowo będą one wspierać filtrację poprzez pochłanianie metabolitów ryb.

Jakie ryby akwariowe do oczka wodnego będą się nadawać? Dobrze poradzą sobie gatunki z chłodniejszych wód, takie jak kardynałek chiński, danio pręgowany lub zdobywające coraz większą popularność błyszczki tęczowe (Notropis chromosus). Możesz je wpuścić do oczka, gdy temperatury będzie się utrzymywać na poziomie przynajmniej 10 – 12oC. Bardziej doświadczeni mogą w ten sposób utrzymywać również bardziej ciepłolubne gatunki. Bardzo popularne żyworódki – gupiki pawie oczko oraz Endlera oraz mniej popularne drobniczki jednodniówki także dadzą sobie radę w takim mini oczku wodnym. Jedynie temperatura będzie musiała być wyższa, minimum 18oC. Zapewniając im odpowiednie warunki, możesz utrzymywać je na zewnątrz już od późnej wiosny aż do jesieni. Na zimę oczywiście muszą one trafić do ogrzewanych akwariów aż do następnego sezonu. Trzeba mieć również na uwadze, żeby aklimatyzację z wyższych temperatur przeprowadzać powoli i stopniowo. Zbyt szybkie obniżenie temperatury lub wpuszczenie ryb do zimnej wody może nawet spowodować śmierć podopiecznych.

Mini oczko wodne na balkonie lub tarasie

Niestety, nie każdy może cieszyć się z posiadania ogrodu. Jednak wiele mieszkań w budynkach jednorodzinnych wyposażonych jest w taras lub balkon. Również i w tym przypadku możesz stworzyć wodny kącik. Podpowiem, jak to zrobić.

Oase Water Trio

W przypadku balkonu lub tarasu wielkość zbiornika, jaki możesz zastosować ograniczony jest nie tylko powierzchnią balkonu. Pod uwagę należy także wziąć nośność tego elementu. Chcąc zbudować mini oczko wodne o pojemności 100 l musisz pamiętać, że w zależności od użytego materiału na zbiornik, wody oraz dodatkowych elementów całość może ważyć nawet ponad 150 kg. Jeśli stworzysz do tego miejsce odpoczynku dla kilku osób, obciążenie bez problemu przekroczy barierę kilkuset kg. Dlatego też, aby upewnić się, jak duży zbiornik możesz postawić, sięgnij do projektu architektonicznego lub skontaktuj się z właścicielem lub administratorem budynku.

Jako zbiornik wodny służyć może wiele elementów dekoracyjnych. Oczywistym wyborem jest szklane naczynie, takie jak akwarium, duży wazon lub słój. Przewagą tego typu pojemników jest możliwość obserwacji tego, co się dzieje pod wodą. Często tzw. szkiełka obsadzane są roślinami rosnącymi pod wodą, np. moczarką. Dzięki temu nie tylko pomagają oczyszczać wodę, ale i stanowią dodatkowy element dekoracyjny. Jednak nie tylko szklane przedmioty mogą służyć za zbiornik na wodę. W tym celu doskonale sprawdzają się duże, ceramiczne doniczki lub misy. Same w sobie są już niezwykle ozdobne. Dodając do tego posadzone w wodzie lub obok donicy rośliny możesz stworzyć mini ogródek na balkonie. Ograniczeniem jest w zasadzie jedynie wyobraźnia. Nawet nieszczelne, stare donice możesz odnowić i wyłożyć od środka folią, tworząc w ten sposób zaczątek małego oczka.

Bardzo ważnym aspektem jest odpowiednie ustawienie przyszłego zbiornika. Woda w kilkulitrowych pojemnikach potrafi się bardzo szybko nagrzewać, osiągając nawet ponad 40oC. W takiej temperaturze nie będzie chciała rosnąć żadna roślina. Dlatego też należy postawić mini oczko w takim miejscu, aby nie padały bezpośrednio na nie promienie słoneczne w najcieplejszym momencie dnia. Ceramiczne, nieemaliowane naczynia mają przewagę nad innymi, gdyż potrafią same się schłodzić. Woda przeciska się powoli przez pory w naczyniu i pokrywa jego powierzchnię. Następnie odparowuje, a parowanie zużywa energię. Dzięki temu donica lub misa obniża swoją temperaturę.

W budowaniu mini oczka wodnego warto skorzystać także z różnych akcesoriów, które podniosą walory estetyczne. Na pewno warto zainwestować w mini fontannę, która wymusi ruch wody. Była już mowa o tym wcześniej. Doskonałym pomysłem jest także oświetlenie do oczka wodnego. Zastosowanie niedużych lamp pozwoli podkreślić wybrane elementy aranżacji i dodadzą uroku po zachodzie słońca. Oświetlenie jest realizowane za pośrednictwem LED-ów, dzięki czemu nie pobiera dużych ilości prądu. A jeśli chcesz stworzyć spektakularne widowisko, skorzystaj z zamgławiacza. To niewielkie urządzenie za pomocą ultradźwięków tworzy gęstą mgiełkę, która unosi się nad powierzchnią wody.

Oase Water Quintet

Jak widzisz, żeby móc cieszyć się oczkiem wodnym nie potrzebujesz wielkiego ogrodu. Wystarczy odrobina chęci, szczypta pomysłowości, krzta wyobraźni i puste naczynie, a możesz skomponować wyjątkowe miejsce, które będzie ozdobą i centrum strefy relaksu w tym szalonym świecie.

Oase Water Jet


Autor
Konrad Kozioł
Przygodę z akwarystyką zacząłem w połowie lat 90. – idąc do pierwszej klasy, z dumą prezentuję dyplom pasowania na pierwszaka, a w tle stoi pierwsza własna „40”. Od tego momentu bez przerwy gdzieś w moim życiu stoją baniaki. Z wykształcenia zootechnik, specjalizuję się w genetyce zwierząt, jednak wciąż i wciąż…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika  
Filtr do oczka wodnego, który obsłużysz aplikacją
Trzmiel Radzi
09/06/2022
Technika  
Filtry i zestawy filtracyjne do oczek wodnych i stawów
Trzmiel Radzi
25/03/2020
Technika  
Pompy do zadań specjalnych w oczku i stawie
Trzmiel Radzi
25/03/2020
Technika  
Jaką wybrać pompę do oczka wodnego?
Trzmiel Radzi
03/03/2020
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl