Uniwersalne pompy do oczka wodnego i stawu – Aquael PFN ECO


Mieszkańcom zbiorników wodnych niezbędne są czysta woda i tlen. Dlatego używamy pomp transportujących wodę do filtra, fontanny i kaskady. Szukając pompy do oczka wodnego, należy przeanalizować jej parametry pod kątem zastosowania. Nie zawsze musimy kupować kilka urządzeń, często jedno obsłuży filtr i fontannę. Może także jednocześnie zasilać kasadę i skimmer lub strumień i fontannę. Możliwych kombinacji jest wiele, a zależą one od naszych potrzeb i możliwości pompy.

Rodzaje pomp do oczek wodnych

W bogatej ofercie sklepów znajdziemy specjalne pompy do filtrów, urządzenia zasilające kaskady lub strumienie czy fontanny. Są także te uniwersalne, które z powodzeniem łączą wymienione funkcje. Do takich należą np. nowoczesne urządzenia z serii Aquael PFN ECO

Dlaczego warto wybrać pompy Aquael PFN ECO?

Aquael to polska firma rozwijająca ekologiczne technologie. Posiada ponad 36 lat doświadczenia i zdobyła uznanie na rynku międzynarodowym. Wystarczy wspomnieć, że jej produkty są sprzedawane w ponad 100 krajach na sześciu kontynentach. Słynie z jakości, ale zapewnia również doskonały serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, dostarczając wszystkie niezbędne części zamienne do swoich urządzeń. 

Aquael PFN ECO zostały zaprojektowane do pompowania wody w stawach ogrodowych, fontannach, kaskadach, oczkach wodnych i przydomowych basenach, również słonowodnych, ponieważ są odporne na działanie morskiej wody. Nowatorska budowa wirnika i jego komory sprawia, że są też wyjątkowo energooszczędne. Pompy wyprodukowano w Polsce z uwzględnieniem norm europejskich, posiadają dwuletnią gwarancję. A ich konstrukcja opiera się na materiałach, które nie są toksyczne dla zwierząt i roślin wodnych.

Nasz YouTuber, Zenon Aqua, specjalnie dla naszych czytelników przeprowadził unboxing pomp Aquael PFN ECO. Możesz go zobaczyć na poniższym filmie.

Potężne silniki

Aquael PFN ECO to wielofunkcyjne urządzenia o wysokiej wydajności przy jednoczesnym niskim zużyciu energii. Seria obejmuje pięć różnych modeli o wydajności pompy od 6000 do 25000 l/h. Pozwalają one utrzymać doskonałą cyrkulację wody zarówno niewielkich, jak i dużych oczkach czy stawach. Charakteryzują się przy tym rewelacyjnym stosunkiem wydajności do mocy. Np. do uzyskania przepływu 14000 l/h potrzebują tylko 125 W energii. Również wysokość podnoszenia wody daje spore pole do popisu przy projektowaniu kaskad czy strumieni, bo sięga, w zależności od modelu, aż 6,8 m. Zastosowane ceramiczne osie oraz łożyskowanie wirnika zwiększają wydajność i bezawaryjność, jednocześnie zmniejszają tarcie oraz znacznie ograniczają poziom głośności.

Jedna pompa wiele możliwości

Modele 6000, 8000, 10000 wyposażone zostały w profesjonalną dyszę fontannową typu grzybek. Dysza pozwala uzyskać efekt wodny, który wzbogaci wygląd każdego zbiornika, a dodatkowo zapewni w oczku odpowiednią cyrkulację i napowietrzanie, dostarczy tlen niezbędny dla zdrowia i życia ryb czy roślin, a także klarowności wody. Specjalna rura teleskopowa pozwala na regulację wysokości całego zestawu. Dyszę wraz z rurą szybko i łatwo podłącza się do trójnika, rozdzielającego przepływ z pompy na dwa wyjścia: jedno na fontannę, a drugie np. do filtra lub wysokiej kaskady. Trójnik wyposażono w mechanizm do regulacji, dzięki któremu płynnie przekierujesz silniejszy strumień wody na górny lub dolny wylot. 

Wszystkie modele Aquael PFN są przystosowane do ciągłej pracy pod wodą, mogą pełnić rolę fontanny i jednocześnie zasilać dowolne urządzenie dodatkowe. Świetnie sprawdzają się jako pompy do filtra, skimmera czy lampy UV-C. Trzeba jednak pamiętać o zależności wydajności pompy od wysokości podnoszenia wody. Jeśli podniesiemy wodę na np. 1 m, to odpowiednio zmniejszy się jej wydajność (zależność pokazana na wykresie). Należy to uwzględnić przy wyborze modelu.

Łatwa obsługa i instalacja

Pompy uruchamiają się od razu po podłączeniu wtyczki do gniazdka, które może znajdować się w znacznej odległości od wody. W zestawie znajduje się 10 metrowy kabel eliminujący potrzebę zastosowania przedłużacza. Wygodzie użytkownika służy także ergonomiczny uchwyt ułatwiający przenoszenie urządzenia. Sporym udogodnieniem są dołączone króćce, za pomocą których podłączysz do pompy wąż o średnicy 32, 40 lub 50 mm. Ale to nie wszystko: z pompy można korzystać także poza wodą. Zdejmując kosz ochronny z obudowy uzyskujesz dostęp do otworu ssącego umożliwiającego podłączenie węża i instalację poza oczkiem.

Bezpieczeństwo i trwałość

Elementy elektryczne w Aquael PFN Eco są chronione przez solidną obudowę wykonaną z wysokiej jakości materiałów bezpiecznych dla mieszkańców oczka. Wirnik osłonięty jest przez specjalny kosz ochronny (prefiltr), który zabezpiecza otwór ssący pompy przed większymi zanieczyszczeniami. Zapobiega to zatykaniu się wlotu wody oraz zatrzymaniu i zatarciu wirnika. Posiada również dodatkowe zabezpieczenia, np. wyłącznik termiczny, który automatycznie odcina zasilanie jeżeli nadmiernie wzrasta temperatura silnika. Ponieważ pompy mogą działać zarówno pod wodą, jak i na brzegu oczka producent wyposażył je w zabezpieczenie przed pracą „na sucho”. Nie ma obaw, że silnik się zatrze w przypadku braku przepływu. 

Jeżeli z różnych względów nie chcesz instalować 2 pomp śmiało możesz wybrać któryś z modeli Aquael PFN ECO. W rozsądnej cenie dostajesz wysokiej wydajności urządzenie do swojego oczka wodnego. 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie skontaktuj się z nami. Eksperci Trzmiela z chęcią odpowiedzą na nie i pomogą w wyborze odpowiedniego modelu. Autor
Trzmiel Radzi
Z akwarystyką jestem związany praktycznie przez całe moje 35-letnie życie. Wychowywałem się otoczony akwariami, a pasję do hobby zaszczepił mi mój Tato. W czasach, gdy zaczynałem przygodę z akwarystyką, trudno było o dobry sprzęt, a wiele rzeczy trzeba było robić we własnym zakresie, często metodą na „chybił-trafił”. Dzięki temu zyskałem…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika Technika Technika Chemia wody Chemia wody Chemia wody  
Moje roczne doświadczenia z Exaqua cz. 2
Arek A.R.A.
20/01/2023
Technika  
Pompy do zadań specjalnych w oczku i stawie
Trzmiel Radzi
25/03/2020
Technika Ogólne  
Jak zbudować oczko wodne w ogrodzie
Konrad Kozioł
29/05/2023
Technika Ogólne  
Najlepsze miejsce na oczko wodne w ogrodzie
Trzmiel Radzi
24/11/2020
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl