Jaki wybrać odkurzacz do oczka wodnego?


Oczko wodne to dom dla roślin i zwierząt, a o potrzebie używania odkurzacza w domu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Za pomocą odkurzacza zbieramy pyły, wodę i wióry czy opiłki, a nawet liście w ogrodzie. Odkurzaczy używamy w domu, samochodzie, ogrodzie, warsztacie. Specjalny odkurzacz służy także do pielęgnacji oczka wodnego.

Po co odkurzać w oczku?

Podobnie jak w domu, również w oczku wodnym z czasem gromadzi się brud. Niektóre zanieczyszczenia są szybko rozkładane przez bakterie i tworzą drobny osad usuwany przez filtry. Inne długo zalegają na dnie i wywołują niepożądane zjawiska, zagrażające istnieniu naszego oczka. Dlatego tak ważne jest, abyśmy regularnie je pielęgnowali i oczyszczali. W przyrodzie ciągle dokonuje się cykl przemiany materii i – czy tego chcemy, czy nie – przemiany biologiczne zachodzą także w wodzie naszego wypielęgnowanego stawu.

Zalegające na dnie zanieczyszczenia prowadzą do powstawania substancji zagrażających życiu i zdrowiu ryb. Nadmiar osadów powoduje pogarszanie się jakości wody, nie tylko pod względem chemicznym, ale również wizualnym. Pozostawione samemu sobie oczko przestaje być miejscem dla organizmów żywych, ale również nie zdobi naszego ogrodu. Wystarczy nadmiar jednego czynnika i delikatna równowaga oczka zostaje zachwiana. Duża ilość mułu i silne światło słoneczne powodują wysyp glonów i zakwit wody. Jest to niemiłe dla naszego oka, ale niestety stanowi także zagrożenie dla żyjących w oczku ryb. Glony pobierają z wody tlen, który jest potrzebny rybom. Podczas tworzenia osadów wydzielane są substancje toksyczne, w tym gazy takie jak amoniak czy siarkowodór. Wszystko to razem prowadzi do śmierci ryb, o nieprzyjemnym zapachu wody nie wspominając. A kto z nas chciałby odpoczywać w pobliżu zielonej, cuchnącej brei?

Regularne zabiegi w oczku wodnym zapobiegają tego typu kłopotom. Przede wszystkim powinniśmy zapewnić w oczku odpowiednią cyrkulację, niwelującą martwe strefy. Kolejnym ważnym elementem jest wydajna filtracja i związana z nią dbałość o ilość pożytecznych bakterii. Filtracja poradzi sobie z produktami przemiany materii ryb i obumarłymi roślinami wodnymi, ale nie zapobiegnie tworzeniu się osadu. Nadmiar substancji organicznej dostarczany jest także z zewnątrz – opadające liście, płatki kwiatów, źdźbła traw. To wszystko w naturalny sposób trafia do oczka. Dodatkowo za przyczyną deszczu i wiatru do wody dostają się pyły i ziemia zawierające substancje nawozowe. Na efekty nie trzeba długo czekać. Ilość osadu stale się powiększa, a oczko spłyca. Rośnie ilość substancji biogennych, niewykorzystanych przez rośliny, pojawiają się zakwity wody i przyducha. W wielu przypadkach czeka nas osuszenie oczka i restart. A możemy skutecznie czyścić powierzchnię oczka bez konieczności wypompowywania wody. Co więcej, nie musimy nawet do niej wchodzić. Wystarczy odkurzacz z długim wężem i całe sprzątanie wykonamy z brzegu.

Kiedy odkurzać w oczku wodnym?

Odkurzanie oczka możemy przeprowadzić w dowolnej porze roku, zawsze kiedy uznamy, że jest to potrzebne. W ciągu całego sezonu możemy regularnie usuwać nadmiar osadów, pływające i opadłe liście, glony zarówno z toni wodnej, jak i z dna. Odkurzanie może okazać się konieczne podczas zwalczania glonów lub przy przekarmieniu ryb. Ale są dwa przypadki, kiedy sprzątanie oczka jest obowiązkowe. Pierwszy to wiosna czy przedwiośnie, kiedy przygotowujemy oczko do ponownego startu. Wiosną koniecznie powinniśmy starannie oczyścić dno. Jeżeli dokładnie przygotowaliśmy oczko do zimy, teraz mamy już ułatwione zadanie. Mimo wszystko musimy liczyć się ze sporą warstwą osadu, który pojawił się na dnie podczas zimy. Dotyczy to także oczek, w których nie zimowały ryby. Wiosną oczko wraz z całą przyrodą budzi się do życia. Szybkie usunięcie zanieczyszczeń organicznych, już na przedwiośniu, zniweluje możliwość pojawienia się glonów podczas pierwszych słonecznych dni, a także ograniczy ich ilość podczas sezonu. Drugi przypadek to jesień i okres przygotowujący oczko do zimy. Wiadomo, że jesienią większość roślin przechodzi w stan spoczynku, a te jednoroczne zwyczajnie zamierają. Koniecznie usuwamy z oczka wszystkie martwe rośliny. Okres spoczynku wiąże się ze zrzucaniem liści i pojawieniem się ogromnej ilości szczątków organicznych. Przygotowując oczko do zimy, oczyszczamy je z detrytusu nagromadzonego podczas sezonu, opadłych liści drzew i krzewów, rozkładających się resztek pokarmu dla ryb, obumarłych roślin wodnych i glonów. Dlaczego należy działać właśnie jesienią? Rozkładające się w niskiej temperaturze substancje organiczne znacznie pogarszają jakość wody i obniżają zawartość tlenu. Zimą, gdy tafla wody zamarza, dostęp tlenu jest ograniczony, na dodatek wydzielane gazy nie ulatniają się do atmosfery. Zjawiska te stają się zabójcze dla ryb. Dlatego przed nastaniem zimy musimy dokładnie odkurzyć oczko. Zmniejszenie osadów jesienią ułatwi nam także profilaktykę antyglonową. Jednak oczko to nie dywan i nie usuwamy każdego pyłku, który zauważymy na jego dnie. Po gruntownym sprzątaniu musimy pozwolić na odrodzenie flory bakteryjnej niezbędnej do biologicznego oczyszczania się oczka. Tak więc podczas jego odkurzania, w trakcie sezonu, staramy się pozostawić niewielką warstwę osadu potrzebną bakteriom. One bowiem odpowiadają za filtrację biologiczną w naszym oczku i produkują potrzebny roślinom nawóz.

Jak wybrać odkurzacz do oczka wodnego?

Wybierając nawet pośród produktów jednej firmy, mamy sporo możliwości. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, dokonując zakupu? Bardzo ważnym parametrem jest moc, decyduje ona w dużej mierze o sile ssania, a więc także o tym, do jakich prac możemy użyć danego odkurzacza. W przypadku nawet niewielkiego oczka warto zdecydować się na urządzenia o mocy co najmniej 1400 W. Do dużych powierzchni wybieramy modele o odpowiednio większej mocy. Wydajność, czyli ilość wody, jaką odkurzacz przepompuje nam w ciągu godziny, to kolejny ważny parametr. Od niego zależy ilość czasu, jaką musimy poświęcić na sprzątanie. Dobre odkurzacze osiągają wydajność 5000 l/h, co znacznie przyspiesza pracę. Ale wszystko to niewiele daje, jeśli nie wiemy, na jakiej głębokości może pracować odkurzacz. Te z górnej półki radzą sobie na głębokości ponad 2 m! Jeżeli chcemy swobodnie manewrować odkurzaczem, musi on mieć odpowiednio długie węże. Przy czym na sposób pracy wpływa długość zarówno węża zasysającego, jak i odpływowego, odprowadzającego zabrudzoną wodę. Dobry odkurzacz do oczka wodnego posiada co najmniej kilka dysz o różnym przeznaczeniu. Na rynku dostępne są modele wyposażone między innymi w dyszę do glonów, szczotkową, a także dyszę, której możemy użyć do czyszczenia tarasu czy garażu. 

Odkurzacz to inwestycja długoterminowa i dlatego, aby dobrze służył przez wiele lat, powinien być wykonany z materiałów wysokiej jakości. Pożądane są aluminiowe rury ssawne i wodoodporne elementy z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Po napełnieniu wodą odkurzacz może sporo ważyć, dlatego koniecznym wyposażeniem są specjalne kółka, które znacznie ułatwią nam jego transport. Warto zakupić odkurzacz o dużym pojemniku z opcją automatycznego opróżniania. Zapobiegnie to nieplanowanym przerwom w pracy. Niezbędne w praktyce mogą się okazać: siatka do zbierania zanieczyszczeń, teleskopowe ramię, uchwyt do przenoszenia i wspomniane wcześniej kółka. Te niby mało znaczące szczegóły w znacznym stopniu wpływają na ergonomię urządzenia, a więc sprawiają, że pracujemy bez zbędnego wysiłku.

Oferta odkurzaczy do oczek wodnych jest bardzo szeroka. Dostępne są modele przeznaczone zarówno do niewielkich zbiorników, jak i do zastosowań profesjonalnych. Warto zainteresować się wyrobami, które spełniają przedstawione powyżej kryteria, na przykład spełnia je Oase. Firma Oase działa nieprzerwanie od 1949 r. Przez lata zdobyła niesamowite doświadczenie i praktycznie to ona definiuje rynek produktów do oczek wodnych. Pozycję światowego lidera zapewniają jej trwałe i sprawdzone w praktyce produkty odpowiadające wysokim standardom ekologicznym, cenione przez profesjonalne firmy zajmujące się pielęgnacją oczek i basenów. Dzięki ogromnej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu projektanci Oase stworzyli urządzenia klasy premium, które zaskakują swoją trwałością i ergonomią. Firma specjalizuje się w produkcji urządzeń przeznaczonych do ogrodowych zbiorników wodnych. Jej sztandarowym produktem są znane na całym świecie profesjonalne odkurzacze z serii PondoVac. Seria ta to nie tylko potężne urządzenia profesjonalne, ale także rozwiązania dla małych przydomowych oczek. Zgodnie z dewizą firmy wyróżnia je nie tylko piękny design, ale także przemyślany projekt, ergonomia i prosta obsługa. W zestawie znajdują się dysze: uniwersalna, do glonów, denna, szczotkowa, do odkurzania na mokro w pomieszczeniach i na zewnątrz budynków. Umożliwiają one pełne wykorzystanie możliwości odkurzacza przez cały rok. Dbałość o takie szczegóły jak miejsce na akcesoria, zestaw dysz do różnych zadań sprawia, że odkurzacze od Oase są niezwykle przydatne i bardzo skuteczne. Najbardziej popularne modele Oase PondoVac to:

Najmniejszy w rodzinie PondoVac Classic jest praktycznym pomocnikiem w domu i ogrodzie. Przeznaczony do niedużych oczek wodnych, jednocześnie może służyć do sprzątania pomieszczeń. Posiada moc 1400 W i może oczyścić oczko do głębokości 2 m.

Większy model PondoVac 3 o mocy 1500 W to wydajne narzędzie podstawowe do pielęgnacji małego i średniego oczka wodnego. Przyda się także właścicielom basenów i stawów kąpielowych.

PondoVac 4 to rozwiązanie doskonałe do średnich oczek wodnych. Moc 1700 W plasuje go pomiędzy sprzętem profesjonalnym a tym do użytku domowego. Umożliwia ciągłe, efektywne odsysanie zanieczyszczeń oraz szlamu z dna stawu.

Niewątpliwym hitem jest PondoVac 5 z zintegrowaną pompą brudnej wody. Tłoczy aż 8000 litrów na godzinę, nadaje się do pracy w trudnym terenie, a przy tym pobiera tylko 1700 W. Ten model odkurzacza szczególnie polecamy firmom, które zajmują się utrzymaniem czystości zbiorników wodnych, i właścicielom największych oczek.

Odkurzacz na lata

Odkurzacz jest bardzo pomocnym narzędziem, odpowiednio dobrany posłuży nam przez długie lata, pomagając nie tylko w pielęgnacji oczka. Wszystkie odkurzacze Oase objęte są 2-letnią gwarancją. Poza tym rejestrując zakup na stronie producenta, zyskuje się dodatkowy rok gwarancji. Czyli całkowita gwarancja obejmuje aż 3 lata. PondoVac niezawodnie usuwa osady z dna zbiornika wodnego, czyści baseny kąpielowe, podjazdy, tarasy czy garaże. Dzięki szerokiej gamie produktów możesz wybrać ten idealnie pasujący do Twojego oczka i stawu – sprzęt zakupisz w naszym sklepie na Trzmiel.com.pl.


Dodaj komentarz


Autor
Trzmiel Radzi
Z akwarystyką jestem związany praktycznie przez całe moje 35-letnie życie. Wychowywałem się otoczony akwariami, a pasję do hobby zaszczepił mi mój Tato. W czasach, gdy zaczynałem przygodę z akwarystyką, trudno było o dobry sprzęt, a wiele rzeczy trzeba było robić we własnym zakresie, często metodą na „chybił-trafił”. Dzięki temu zyskałem…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika Technika Technika Chemia wody Chemia wody Chemia wody Ogólne Ogólne Ogólne  
Testy wody w akwarium: paskowe, kropelkowe, fotometryczne?
Konrad Kozioł
12/09/2022
Technika  
Do czego służy sterylizator UV do akwarium?
Przemysław Macheta
23/04/2021
Technika Chemia wody  
Czy filtr w akwarium musi działać cały czas?
Rafał Zaranek
13/07/2021
Rośliny Technika Chemia wody  
Rola CO2 i systemy CO2 w akwarium
Mateusz Salawa
21/03/2021
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl