Kamienie w akwarium – jakie wybrać?


Kamienie w akwarium – jakie wybrać?

Skały oraz kamienie to bardzo popularny materiał pochodzenia naturalnego stosowany przez akwarystów przy budowaniu podwodnych aranżacji. Stanowią efektowną dekorację naszego zbiornika i sprawiają, że akwarium staje się oryginalne i nietuzinkowe. Możemy przytwierdzić do nich podwodne rośliny. Nic więc dziwnego, że akwarium z kamieniami cieszy się coraz większą popularnością.

Kamienie do akwarium. Przegląd rodzajów

Aranżując akwarium z kamieniami, musimy zdecydować, jaki rodzaj kamieni wykorzystamy. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać w naszym zbiorniku. Na pewno konieczne jest uwzględnienie wielkości naszego akwarium. Duży kamień do akwarium będzie stanowił dominujący element wystroju. Akwaryści, planując nową aranżację swojego zbiornika, zwracają najczęściej uwagę na fakturę kamieni, ich barwę oraz kształty. Układ uzupełnia się, dodając rośliny oraz inne detale, np. korzenie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy planujemy aranżację, która ma odzwierciedlić skalisty biotop pozbawiony roślin (np. jezior Malawi i Tanganika). W każdym przypadku w danej aranżacji powinno stosować się kamienie jednego rodzaju.

Kamienie Manten Stone

To skały magmowe pochodzące z Japonii. Są bardzo często stosowane w aranżacjach typu iwagumi. Kamienie Manten Stone są pozyskiwane w wysokich partiach gór, gdzie przez długie lata poddawane były procesom erozji. Przeważnie mają jasnobrązową barwę, bardzo charakterystyczne kształty oraz liczne spękania. Nie wpływają na parametry wody.

Manten Stone

Kamienie Scenery Stone

Bardzo popularne kamienie do akwarium, często stosowane przez akwarystów. Postrzępione krawędzie, szary kolor oraz liczne spękania sprawiają, że są materiałem bardzo atrakcyjnym. Zdarza się, że na powierzchni można zauważyć białe nacieki. Prezentują się w akwarium bardzo naturalnie. Idealnie nadają się do zbudowania aranżacji w stylu iwagumi czy ragwork. Mogą również stanowić ciekawą podstawę dla korzeni akwariowych. Wpływają na parametry wody – zdarza się, że podnoszą jej pH oraz twardość. Nie stanowią zagrożenia dla organizmów żywych znajdujących się w akwarium.

Scenery Stone

Kamienie Dragon Stone

Bardzo popularne kamienie stosowane przez początkujących i zaawansowanych akwarystów. Nie wpływają na parametry wody. Są bezpieczne dla ryb i krewetek. Pozyskuje się je w różnych rejonach świata. Powstają w pobliżu jezior i na wybrzeżach z pyłów i osadów, wysuszonych i utwardzonych przez słońce. Posiadają liczne charakterystyczne zagłębienia oraz otwory. Przed włożeniem do akwarium należy je dokładnie wymyć z gliny i osadów znajdujących się na ich powierzchni. Łatwo się kruszą przy użyciu podstawowych narzędzi, więc można je przystosować do własnych potrzeb i wymiarów akwariów. Występują w różnych barwach: od żółtej do brązowej.

Dragon Stone

Kamienie Grey Mountain

Idealnie nadają się jako główna dekoracja w akwarium. Mają szorstką powierzchnię, co ułatwia mchom przyczepianie się do ich struktury. Zazwyczaj posiadają jasnoszarą barwę, często nieregularne spękania. Mogą podnosić zawartość wapnia w słupie wody.

Lawa wulkaniczna

Doskonały materiał aranżacyjny dla każdego akwarysty. Nie wpływa na parametry wody, jest bezpieczna dla wszystkich organizmów żywych. Jest stosunkowo lekka i ma porowatą strukturę, która pozwala na osiedlanie się pożytecznych bakterii. Te właściwości pozytywnie wpływają na biologiczne oczyszczanie wody. Można stosować ją również jako pierwszą warstwę pod podłożem. Lawę wulkaniczną można spotkać w różnych odcieniach: od pomarańczowego przez czerwony aż do czarnego. Najbardziej naturalnie prezentuje się ta w kolorze czarnym. Stosunkowo łatwo się kruszy, więc można ją bez trudu dostosować do indywidualnych potrzeb. Idealnie nadaje się do obsadzenia mchami czy epifitami. Rośliny akwariowe rosnące na kamieniach prezentują się bardzo naturalnie i atrakcyjnie w towarzystwie lawy.

Lawa wulkaniczna

Jak ułożyć kamienie w akwarium?

Zanim zaczniemy układać kamienie w akwarium, warto zabezpieczyć dno zbiornika przed dużymi punktowymi naciskami. Układanie dużych skałek bezpośrednio na dnie akwarium nie jest zalecane, bowiem ostre krawędzie oraz duży ciężar mogą trwale uszkodzić zbiornik. Mata pod kamienie w akwarium skutecznie chroni dno. Im grubsza, tym lepsza, kompensuje nacisk i rozkłada go na większą powierzchnię. Zapobiega również porysowaniu dna. Możemy zastosować taką samą matę, jakiej użyliśmy pod akwarium. W celu zabezpieczenia dna naszego zbiornika możemy użyć również warstwy piasku lub żwiru. Popularnym sposobem jest także zastosowanie drobnej lawy.

Przed przystąpieniem do aranżacji warto zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Czy kamienie mają być jedynie dodatkiem, czy najmocniejszym punktem naszego zbiornika? Skały mogą zbudować całą aranżację lub mogą też być jej ciekawym urozmaiceniem czy uzupełnieniem.

Kamienie mogą stanowić podstawę dla korzeni. To najważniejszy sposób wykorzystania tego materiału. Tak naprawdę większość kamieni się do tego nadaje. Kamienie umieszczamy na wcześniej przygotowanej macie lub warstwie żwiru. Korzenie oraz kamienie układamy w zbiorniku w taki sposób, żeby kamienie ustabilizowały pozycję korzenia. Jeżeli trudno Ci dopasować korzenie do kamienia, możesz użyć do budowania aranżacji specjalnego kleju.

Za pomocą kamieni można stworzyć aranżację w stylu iwagumi czy ragwork. To style aranżacji, w których skałki w akwarium mają dominująca rolę. Iwagumi to jeden z najstarszych stylów akwarium naturalnego, mający swoje korzenie w japońskiej sztuce zakładania ogrodów. Tworząc aranżację w stylu iwagumi, zawsze powinno się używać nieparzystej liczby kamieni, a podczas ich ustawiania należy stosować zasadę złotego podziału. Układanie powinno się rozpocząć od największej skały, która będzie głównym punktem aranżacji. Główna skała powinna wyraźnie dominować nad resztą, mieć ciekawą fakturę oraz odpowiednią wysokość. Zaleca się, aby wysokość skały wynosiła co najmniej ⅔ wysokości zbiornika. Bardzo częstym błędem początkujących akwarystów jest zastosowanie za niskich skał. Podczas układania kamieni w akwarium warto testować różne ustawienia. Skały można obracać i wybrać część skały, która będzie prezentowała się najciekawiej. Kamienie należy układać pod lekkim kątem, pochylenie ma dodawać aranżacji dynamiki oraz symbolizować ruch wody. Po ustawieniu skały głównej w zbiorniku należy umieścić skały pomocnicze, które mają za zadanie uzupełnić podwodny krajobraz i stworzyć spójną kompozycję. Suma zastosowanych skał musi być nieparzysta. W aranżacjach tego typu stosuje się niskie oraz delikatne rośliny, które mają tworzyć spójną kompozycję. To bardzo popularna i efektowna forma aranżacji zbiorników.

Zasady aranżacji zbiorników warto stosować również podczas zakładania akwariów biotopowych. Zbiorniki przedstawiające biotop jeziora Malawi świetnie prezentują się, gdy kamienie ułożymy zgodnie z obowiązującymi zasadami. Podczas zakładania zbiorników z biotopem Malawi warto zastosować dodatkowo dużo drobnych kamieni swobodnie rozsypanych na piasku.

Ragwork to sposób aranżacji, który ma za zadanie odzwierciedlenie pasm górskich. W tym celu używa się dużej ilości skał, odwzorowujących fragment górskiego krajobrazu. Technika jest bardziej dowolna. Skały znajdują się w całym zbiorniku, ich wierzchołki wystają spod podłoża i roślin niczym górskie szczyty. Tylną część aranżacji warto znacząco podnieść, aby polepszyć perspektywę. W tym celu pod podłożem stosuje się worki na media filtracyjne wypełnione lawą, ceramiką lub żwirem. Podczas doboru roślin warto użyć takich, które nie zasłonią skał.

Klejenie kamieni w akwarium

Kamienie osadzone w podłożu powinny być stabilne i bezpieczne. Warto u podstawy podpierać je mniejszymi skałami, które zapobiegają przewracaniu. Gdy tworzymy skomplikowaną aranżację, solidne stabilizowanie kamieni możemy osiągnąć również poprzez zastosowanie kleju cyjanoakrylowego. Świetnie w tym celu sprawdza się Microbe-lift Plantscaper. Pomiędzy kamienie, które chcemy skleić, należy włożyć spoiwo. Do tego celu można wykorzystać fragment chusteczki higienicznej, wacika kosmetycznego lub filtr od papierosa. Wystarczy nanieść niewielką ilość specyfiku na powierzchnię, przyłożyć i odczekać kilka sekund. Spoiwo powoduje, że nierówne powierzchnie kamieni łączą się skutecznie ze sobą. W celu zamaskowania spoiwa miejsce łączenia można posypać piaskiem, drobnym pyłem z kamieni lub sproszkowanym podłożem, a następnie ponownie użyć kleju. Klej ma formę żelu, dzięki czemu możemy go precyzyjnie aplikować na wybrane powierzchnie. Jest całkowicie nietoksyczny, a co za tym idzie, bezpieczny dla roślin i zwierząt.

Rośliny rosnące na kamieniach w akwarium

Rośliny akwariowe nadają naszym zbiornikom wiele walorów estetycznych. Wpływają pozytywnie na odbiór ogólny zbiornika oraz kondycję naszych podopiecznych. Ciekawym rozwiązaniem są rośliny akwariowe rosnące na kamieniach. Do tego celu nadają się liczne epifity, na przykład anubiasy czy microsoria, popularne micranthemum Monte Carlo lub łatwe w uprawie mchy.
Mchy czy różne odmiany anubiasów można przymocować do kamieni na kilka różnych sposobów. W lawie wulkanicznej lub kamieniach Dragon Stone łatwo wykonać otwory, w których możemy umieścić rośliny.

Do mniejszych kamieni możemy przymocować rośliny za pomocą żyłki lub kleju. Układamy rośliny na kamieniach, a następnie ciasno przywiązujemy je żyłką, tak żeby nie miały możliwości wypłynięcia i oderwania się. Do tego celu możemy również użyć mocnej ciemnozielonej nitki. Po jakimś czasie, gdy roślina wrośnie w strukturę skały, żyłkę lub nitkę możemy usunąć.
Do większych skał łatwiej przymocować rośliny przy użyciu kleju. Zastosowanie żyłki w tym przypadku może być trudne i nieestetyczne. Gęsta konsystencja powoduje, że klej po rozprowadzeniu wolno spływa po klejonych elementach, a to znacznie ułatwia mocowanie. Po kilku sekundach od zastosowania klej zastyga i staje się twardy. Powinno się go stosować, gdy w zbiorniku nie ma wody. Podczas zakładania nowego zbiornika użyj kleju przed napełnieniem go wodą. Gdy stosujesz klej w już funkcjonującym zbiorniku, obniż poziom wody do koniecznej wysokości. Po przyklejeniu rośliny do skały i zastygnięciu kleju możesz ponownie napełnić swoje akwarium.
Micranthemum Monte Carlo jest rośliną trawnikową o drobnych jasnozielonych liściach. Przeważnie rośnie w podłożu, ale można ją również przymocować do skał. Najłatwiej do tego celu użyć kleju. Porastając kamienie, roślina ta tworzy mocno zielone, gęste kępy, które charakterystycznie zwisają ze skał pionowo w dół. Przycinanie oraz odpowiednie nawożenie zwiększają jej zagęszczenie i zapewniają zdrowy wzrost.

Podsumowanie

Kamienie o ciekawym kształcie stanowią bardzo atrakcyjny element dekoracyjny w akwarium. Każdy z nas powinien się zastanowić, jaki rodzaj wybrać. Istotną rolę może także odgrywać cena. Pamiętajmy, że niektóre kamienie mogą wpływać na parametry wody i nie nadają się do niektórych biotopów. Podczas budowania aranżacji warto poświęcić dłuższą chwilę na dobór odpowiednich skał. Naprawienie błędów popełnionych na samym początku może być trudne do skorygowania w późniejszym etapie istnienia zbiornika. Natomiast dopracowana aranżacja będzie prezentować się bardzo dobrze przez długi czas.


Dodaj komentarz


Autor
Mateusz Salawa
Akwarystyka jest moją pasją oraz hobby od lat. Wiedza zdobyta podczas studiów ułatwiła mi zrozumienie wielu procesów zachodzących w naszych zbiornikach. Jestem absolwentem Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pisałem pracę magisterską związaną z powstawaniem…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika Technika Problemy Problemy Ogólne Ogólne  
Ograniczanie kosztów energii elektrycznej w akwarystyce
Trzmiel Radzi
21/09/2022
Technika Ogólne  
Start mojego pierwszego akwarium
Marcin Jurek
04/11/2020
Technika  
Tania kostka Zenona. Zestaw na dobry początek.
Zenon Aqua
22/02/2022
Rośliny Technika  
Budowa i zasada działania filtra hydroponicznego
Konrad Kozioł
06/10/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl