Zanim zaczniemy budować oczko, powinniśmy starannie przemyśleć jego położenie. Należy brać pod uwagę dwa ważne aspekty: funkcję ozdobną i wygodę prowadzenia prac serwisowych. Oczko wodne ma być przede wszystkim miejscem relaksu, a opieka nad nim – przyjemnością.
Gdzie umieścić oczko w ogrodzie?
Dobrym miejscem na oczko jest teren położony w półcieniu, niedaleko miejsca, w którym lubimy wypoczywać. Większość roślin wodnych preferuje stanowisko słoneczne. Musimy jednak pamiętać, że intensywne słońce sprzyja rozwojowi glonów i związków szkodliwych dla ryb. Zanim przygotujemy wykop, warto sprawdzić, jak oczko będzie wyglądało w wybranym miejscu. Możemy do tego użyć symulacji komputerowej albo po prostu zaznaczyć w ogrodzie obrys zbiornika i granice rabat wokół planowanego wykopu.
W ogrodzie naturalistycznym najlepiej wyglądają zbiorniki przypominające naturalne sadzawki. Mają one nieregularne kształty, są porośnięte szuwarami i roślinami pływającymi po powierzchni wody, wkomponowane w naturalne lub sztuczne zagłębienia terenu. Szczególną uwagę musimy poświęcić poziomowi wód gruntowych, które zamarzając, mogą uszkodzić zbiornik. Istotne jest także usytuowanie instalacji doprowadzających media, do których musi być dostęp w przypadku awarii. Jeżeli projektujemy strumyk czy kaskadę, przyda się niewielkie wzniesienie, na którym zamontujemy takie urządzenie. W ogrodzie modernistycznym swoje miejsce znajdzie zbiornik o geometrycznym kształcie, z utwardzonym brzegiem i niewielką ilością roślin lub całkowicie pozbawiony roślinności.
Przy wszystkich projektach musimy zadbać o doprowadzenie prądu potrzebnego do zasilania poszczególnych urządzeń. Pamiętajmy przy tym o zachowaniu niezbędnych wymogów bezpieczeństwa. Jeśli na działce nie posiadamy źródła energii elektrycznej, możemy zainstalować system zasilany słońcem.
Oczek nie budujemy w bezpośrednim sąsiedztwie drzew i krzewów. Rozbudowany system korzeniowy niektórych drzew może uszkodzić dno oczka i stać się przyczyną poważnych nieszczelności. A liście i płatki kwiatów gnijące w wodzie to zagrożenie dla jakości wody i zdrowia mieszkańców naszego oczka. Dobrym miejscem na oczko jest teren widoczny z przydomowego tarasu, jednocześnie na tyle ustronny, aby przyciągał dzikie zwierzęta, które zamierzamy obserwować. Nieliczni szczęśliwcy posiadają działkę, na której już znajduje się naturalny zbiornik wodny, np. w postaci niewielkiego stawu. Jeżeli go nie mamy, nic straconego, o ile warunki gruntowe na to pozwalają, możemy taki staw wkopać. Przy odpowiednim podłożu nie wymaga on specjalnych uszczelnień. W przypadku gdy na naszej działce dominuje bardzo przepuszczalne podłoże, konieczna będzie warstwa izolacyjna, zapobiegająca wsiąkaniu wody w grunt. Dno oczka może stanowić dowolny materiał nieprzepuszczający wody, który nie wydziela szkodliwych substancji. Najczęściej stosowane są różnego typu folie, tworzywa sztuczne i wylewki cementowe. Jednym z najłatwiejszych do ułożenia materiałów jest folia. Ta przeznaczona do oczek jest mocna, elastyczna i trwała. Wymaga odpowiedniego podkładu uniemożliwiającego uszkodzenie elementami podłoża. Jest dość wrażliwa na promieniowanie UV, z tego względu poszycie z folii należy przysypać warstwą żwiru, która zatrzyma promienie słoneczne i dodatkowo dociąży folię. Niestety ten rodzaj tworzywa jest podatny na uszkodzenia.
Większą wytrzymałość posiada gotowa niecka z tworzywa sztucznego. Umożliwia ona szybkie i łatwe wykonanie trwałego oczka. Kupując gotowe oczko renomowanej firmy, mamy pewność, że zostało ono wykonane z trwałego tworzywa posiadającego wymagane atesty. Formę umieszczamy w wykopie na warstwie piasku. Po częściowym napełnieniu oczka wodą zasypujemy piaskiem przestrzeń pomiędzy niecką a wykopem i po obsadzeniu możemy cieszyć się zbiornikiem. Jeżeli chcemy zmienić kształt lub wielkość oczka, całą nieckę łatwo wymieniamy na nową. Dostępne są wytłoczki o różnym kształcie, wielkości i kolorze, także z kompletem podstawowych akcesoriów, a wszystko możemy zamówić w sklepie internetowym bez wychodzenia z domu.
Wylewki cementowe – zwłaszcza z odpowiednich mas, posiadających atesty do wody pitnej czy basenów – są ciekawą alternatywą dla innych tworzyw. Niewielkie oczka tego typu możemy przygotować we własnym zakresie. Budowę tych większych należy powierzyć profesjonalnym firmom. Ta technologia pozwala nam budować jeziorka o skomplikowanym kształcie i dowolnym rozmiarze. Masy cementowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperatury, dlatego taki zbiornik może również służyć jako basen kąpielowy. Drobne uszkodzenia powstające w takim oczku łatwo naprawimy sami przy użyciu mas naprawczych. Natomiast ogromny problem stanowi zmiana kształtu czy usunięcie takiego zbiornika z ogrodu, a przeniesienie w inne miejsce jest praktycznie niemożliwe.
Urządzenia potrzebne do oczka
Zmontowanie oczka to dopiero pierwszy krok. Jeżeli chcemy cieszyć się ładnym zbiornikiem, w którym rosną rośliny i pływają ryby, musimy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Podstawą zdrowego oczka jest równowaga biologiczna, a za nią odpowiadają mikroorganizmy, rośliny i zooplankton. Utrzymanie równowagi biologicznej możliwe jest tylko przy zachowaniu odpowiedniej czystości wody, w większości przypadków konieczne będą filtry. Ich zadaniem jest stałe oczyszczanie wody pod względem mechanicznym i biologicznym. Do dyspozycji mamy szeroką gamę filtrów: wewnętrznych, przepływowych i ciśnieniowych, skutecznie dbających o czystość naszego oczka. Uzupełnienie filtracji stanowi lampa UV-C pomocna w zwalczaniu glonów i drobnoustrojów chorobotwórczych. W każdym oczku konieczne jest zapewnienie dopływu powietrza do wody. Służą do tego napowietrzacze, ale w tej roli sprawdzą się także fontanny i wodospady. Wysokie natlenienie wody jest niezbędne w hodowli ryb, wspiera rozwój roślin i niekorzystnie wpływa na glony. Do urządzeń takich jak fontanny, kaskady i filtry potrzebujemy odpowiednich pomp tłoczących wodę, które napędzane są energią elektryczną. Na podobnej zasadzie działają pompy do napowietrzaczy, tyle że zamiast wody tłoczą powietrze bezpośrednio pod taflę oczka. Poza wymienionymi urządzeniami możemy zakupić wiele innych przydatnych akcesoriów ułatwiających opiekę nad oczkiem (odkurzacze, karmniki automatyczne itp.) czy też uatrakcyjniających jego wygląd, jak choćby nastrojowe oświetlenie.
Aranżacje
Oczko wodne swoim wyglądem musi nawiązywać do stylu ogrodu, w którym zostało zainstalowane. Nowoczesny ogród ma bardziej formalny wygląd i do niego pasują proste formy geometryczne, nieskażone nadmiarem roślin, za to przyozdobione elementami nieożywionymi. Jednym z takich elementów jest wodospad o regularnym kształcie wykonany ze stali lub oszlifowanego kamienia. Bardziej efektowna może okazać się fontanna w formie kuli, sześcianu czy też różnego rodzaju strumieni wody, wydobywających się z ukrytych dysz. Nowoczesne technologie pozwalają na tworzenie całych spektakli wodnych, powiązanych z efektami świetlnymi i dźwiękowymi uatrakcyjniającymi takie surowe w formie oczka. Aby utrzymać stały przepływ we wszystkich pompach, konieczne jest okresowe usuwanie kamienia osadzającego się na dyszach fontanny. Do tego celu możemy użyć Tetra Pond Fountain AntiCalc, który jest przeznaczony typowo do oczek wodnych, a więc jest bezpieczny dla zdrowia i życia ryb oraz nieszkodliwy dla roślin. W ogrodach tradycyjnych możemy również przyozdobić oczko fontanną, tyle że w bardziej tradycyjnej formie – jak choćby antycznej rzeźby. Ogród naturalistyczny o sielskim wyglądzie obliguje nas do zastosowania elementów naturalnych współgrających z formą ogrodu. W takich zbiornikach zalecane są wszelkiego rodzaju szemrzące strumyki, dynamiczne wodospady, ale również ukryte pod taflą wody fontanny delikatnie poruszające taflą wody. Elementem wspólnym, poprawiającym walory estetyczne wszystkich aranżacji, jest konieczność ukrycia urządzeń odpowiedzialnych za wprawianie wody w ruch.
Ryby i rośliny
Ryby to doskonały pomysł na uatrakcyjnienie oczka wodnego. Jednak są to żywe stworzenia i musimy przygotować dla nich odpowiednie warunki – a więc zbiornik o właściwej pojemności, wypełniony dobrze filtrowaną, czystą wodą o odpowiednich parametrach. Przed wpuszczeniem ryb musimy odczekać pewien czas potrzebny na stabilizację warunków i zamknięcie cyklu azotowego. Konieczna będzie stała kontrola jakości i parametrów wody za pomocą testów przeznaczonych do oczka, paskowych lub dokładniejszych – kropelkowych. Tetra Pond test 6w1 umożliwia kontrolę odczynu pH, twardości węglanowej (KH), twardości ogólnej (GH), poziomu azotynów (NO2 ), azotanów (NO3 ) i chloru (Cl2 ). W ciągu 60 sekund otrzymujemy wynik możliwy do odczytania także przy użyciu aplikacji Tetra Aquatics. Jeżeli chcemy dokładnie sprawdzić pojedynczy parametr, warto sięgnąć po testy kropelkowe, takie jak Tetra Test NO3, zestaw do pomiaru azotanów NO3. W przypadku nieprawidłowych wyników, zgodnie z zaleceniami podanymi przez aplikację, poprawimy jakość wody, używając specjalnych preparatów. Dodajemy odpowiednie bakterie: Tetra Pond FilterZym lub Tetra Filter Start Bacteria, korygujemy pH za pomocą Tetra Pond WaterStabiliser, usuwamy glony, stosując Tetra Pond AlgoFin itd.
Niebagatelną rolę w życiu ryb pełni odpowiednio dobrany, zbilansowany pokarm dostosowany do warunków pogodowych i potrzeb ryb zamieszkujących nasze oczko. Pamiętajmy, że woda, do której wraz z pokarmem trafia dużo składników biogennych, jest podatna na zmętnienie i zakwity glonów. Dlatego pokarm podstawowy musi nie tylko zaspokajać wszystkie potrzeby ryb, ale także dbać o czystość ich środowiska. Odpowiednio skoncentrowany pokarm premium Tetra Pond Sticks jest dobrym wyborem dla popularnych ryb ozdobnych, hodowanych w naszych oczkach. Dodatkowo warto regularnie podawać Tetra Pond Colour Sticks – naturalny pokarm dostarczający składników poprawiających pigmentację, a więc wzmacniający wybarwienie ryb. W chłodnych okresach intensywne karmienie nie jest wskazane. Jeżeli utrzymuje się temperatura poniżej 10°C, zalecane jest stosowanie pokarmów, których skład został dostosowany do zmniejszonych potrzeb ryb i zmieniających się warunków pogodowych. Godnym polecenia pokarmem, który możemy podawać w tym okresie, jest Tetra Pond Wheatgerm Sticks. Ma on zmniejszoną kaloryczność i korzystnie wpływa na kondycję ryb przebywających w niskich temperaturach. Ryby zawsze karmimy niewielkimi dawkami karmy, za to często i regularnie, co poprawia przyswajanie pokarmu i pozwala na utrzymanie odpowiedniej jakości wody. Jeżeli jednak przekarmimy ryby, może dojść do zmętnienia wody i zanieczyszczenia jej glonami. W przywróceniu odpowiedniej jakości wody pomoże Tetra Pond AlgoRem, ekologiczny środek zwalczający glony i poprawiający klarowność wody. Pomocne będą również: wzmacniająca florę bakteryjną Tetra Filter Start Bacteria i usuwający fosforany Tetra Pond PhosphateMinus.
Ozdobą każdego zbiornika są odpowiednio dobrane rośliny. Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi roślinami w oczku wodnym, musimy je optymalnie dopasować do warunków panujących w naszym zbiorniku, prawidłowo posadzić oraz odpowiednio pielęgnować. Jednym z najważniejszych zabiegów będzie posadzenie roślin w specjalnych koszach. Poszczególne gatunki mają różne wymagania pokarmowe, podstawą hodowli jest dobra gleba dostarczająca potrzebnych składników pokarmowych, ale niewpływająca na zanieczyszczenie wody w oczku. Doskonale sprawdzi się w tej roli Tetra Pond AquaticCompost – podłoże dla roślin wodnych stworzone z solidnej mieszaniny, specjalnego białego torfu i naturalnej gliny.
Z czasem składniki odżywcze zawarte w podłożu się wyczerpią i rośliny przystąpią do konsumpcji produktów przemiany materii. Dobrymi konsumentami związków zawartych w wodzie są także rośliny pływające: w toni i na powierzchni oczka. Trzeba sobie zdawać sprawę, że rośliny konkurują o pokarm z glonami. Im więcej różnorodnych roślin wodnych, tym mniejsze niebezpieczeństwo pojawiania się plagi glonów. Znane jest powiedzenie „w przyrodzie nic nie ginie”, świetnie obrazuje ono procesy zachodzące w oczku wodnym. Karmimy ryby, które dzięki temu świetnie się rozwijają. Ale nawet najlepsze pokarmy nie są trawione w całości, z niestrawionych resztek powstają odchody. Wydawałoby się, że same w sobie są produktem zbędnym, istnieją jednak organizmy, którym produkty przemiany materii umożliwiają życie. Mowa o bakteriach nitryfikacyjnych. Dodajemy je w postaci starterów i one zajmują się obiegiem związków azotu w wodzie. Dzięki nim toksyczny amoniak przetwarzany jest w azotany, które służą za pokarm roślinom. Te z kolei, przerabiając azotany, wytwarzają potrzebny rybom tlen i tak zamyka się swoiste koło życia.
Woda
Jest jedna rzecz, bez której nie może obyć się oczko wodne, mianowicie woda. Ale nie byle jaka. Zarówno nam, jak i mieszkańcom oczka zależy na krystalicznie czystej, zdrowej wodzie, która cieszy oko właściciela i stwarza warunki do życia ryb, roślin i innych organizmów wodnych. Nawet najwyższej klasy filtr nie sprawdzi się w jałowej, pozbawionej pożytecznych bakterii wodzie. Owszem oczyści on wodę z widocznych zanieczyszczeń, ale jej jakość będzie pozostawiała wiele do życzenia. Dlatego w zbiornikach wodnych używana jest filtracja biologiczna. Jej działanie polega na zastosowaniu wkładów filtracyjnych, tworzących środowisko dla osiadłych bakterii nitryfikacyjnych. Wkłady należy zasiedlić odpowiednią florą bakteryjną dostępną w kapsułkach Tetra Pond FilterZym. Preparat ten dzięki zawartości koloidów sprzyja osiedlaniu się bakterii bezpośrednio w miejscu docelowym i skutecznie uruchamia filtrację biologiczną. Podobnie działa płynny Tetra Filter Start Bacteria, który z kolei zawiera dodatkowe szczepy bakterii odmulających. Są to pożyteczne mikroby z rodzaju Bacillus. Dzięki ich działaniu zachowana jest równowaga biologiczna w oczku i sprawnie przebiega cykl azotowy. Aby zapobiec kumulacji związków biogennych powstających z mułu i szlamu oraz wspomóc działanie bakterii filtracyjnych, warto regularnie stosować preparaty zmniejszające ilość osadów. Do nich należą Tetra Pond SludgeRemover i Tetra Pond Schlammentferner. Ich działanie oparte jest na naturalnych procesach biologicznych, które skutecznie usuwają nadmiar mułu i osadów dennych.
Stosowanie preparatów biologicznie czynnych zmniejsza ryzyko eutrofizacji, spłycania się zbiornika i wystąpienia plagi glonów. Warto również zadbać o odpowiedni poziom witamin, minerałów i mikroelementów niezbędnych dla zdrowia ryb i roślin. W tym celu stosujemy Tetra Pond SeasonStart. Oczko może wymagać szczególnych zabiegów. Konieczne może się okazać ograniczenie zawartości fosforanów, głównego pożywienia glonów, przez zastosowanie Tetra Pond PhosphateMinus. W przypadku wystąpienia glonów przydadzą się nam, obok preparatów usuwających fosforany, także te stabilizujące pH – Tetra Pond WaterStabiliser. A przy zakwitach wody i pladze alg śmiało sięgajmy po Tetra Pond AlgoFin i Tetra Pond AlgoRem. Używając poszczególnych preparatów, zwracajmy uwagę na zalecenia producenta. Starajmy się nie łączyć w jednym oczku środków różnych firm, zwłaszcza jeżeli ich skład nie został podany na opakowaniu.
Oczko wodne to naturalny ekosystem, ale nie samowystarczalny. Jakość wody, liczba ryb, obsada roślinna to wszystko zależy od człowieka. Mamy ogromny wpływ na to, czy nasze oczko będzie radością dla oka i ducha, czy też absorbującym kłopotem, który będziemy chcieli ukryć przed znajomymi. Opiekując się oczkiem, warto sięgnąć po sprawdzone produkty, które ułatwią pracę, pozwolą uzyskać profesjonalne efekty w stosunkowo krótkim czasie i bez zbędnego wysiłku. Właściwie prowadzone oczko wodne uspokaja i odpręża, pomaga nabrać dystansu, odzyskać energię. Całoroczna pielęgnacja oczka staje się pasjonującym hobby, a z produktami Tetra Pond będzie czystą przyjemnością. Duma z posiadania pięknego zbiornika i możliwość wypoczynku nad jego brzegiem są największą nagrodą za pracę włożoną w przygotowanie i utrzymanie naszego przydomowego stawu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.