Mała retencja – 5 tys. dotacji na przydomowe oczko wodne


Wiele osób marzy o posiadaniu choćby najmniejszego zbiornika wodnego na działce. Jedni chcieliby tam uprawiać rośliny wodne, inni hodować ryby, jeszcze innym wystarczy obserwowanie dzikich zwierząt, które przywabia czysta woda. Piękne oczko wodne jest ozdobą każdego przydomowego ogrodu. Niestety nasze środowisko stepowieje i naturalne stawki należą do rzadkości. Nie pozostaje nic innego niż sięgnięcie po sztuczny zbiornik, który wzbogaci naturalny ekosystem. W czasie, gdy cały świat walczy z suszą, powstał program „Moja Woda”, który pomaga zatrzymać wody opadowe w obrębie nieruchomości. Jeśli więc myślałeś o założeniu oczka, teraz możesz uzyskać na to dodatkowe środki.

Mała retencja – co to jest?

Zastanówmy się na początku nad znaczeniem samego słowa „retencja”. Retencja (łac. retentio) oznacza zatrzymywanie. Retencja wodna to zatem zatrzymywanie wody – gromadzenie jej i przetrzymywanie. Naturalną zdolność retencji wodnej mają: gleba, rośliny, ale również zbiorniki wodne czy cieki. Obiekty małej retencji to na przykład łąki kwietne, zbiorniki na deszczówkę, stawy lub oczka wodne. Zatrzymując bądź spowalniając spływ wód z danego terenu, wspieramy jego nawodnienie i dbamy o środowisko. Dofinansowanie małej retencji jest w ostatnim czasie bardzo medialnym tematem. Może trudno w to uwierzyć, ale nawet mała retencja wodna w postaci przydomowego zbiornika jest skutecznym narzędziem do przeciwdziałania skutkom suszy i powodzi. Ale nie tylko, swobodnie spływająca, czysta woda deszczowa jest bowiem niepotrzebnym obciążeniem dla kanalizacji miejskiej. A jak wiadomo, spiętrzenia wody w instalacji ściekowej sprzyjają podtopieniom i powodziom, dlatego każde miasto czy gmina stara się zatrzymać jak najwięcej wody w gruncie. Powstają nowe parki, tworzone są zielone dachy na budynkach, projektuje się osiedlowe stawy oraz inne inwestycje proekologiczne. Te wszystkie działania mają przede wszystkim ograniczać straty czystej wody. A przecież pięknie zaprojektowane stawy i oczka oprócz zapewnienia zapasu wody mogą także dodatkowo pełnić funkcję rekreacyjną i uatrakcyjniać przestrzeń. Co więcej, podmioty odpowiedzialne za krajową gospodarkę wodną wprowadzają programy wspomagające małą retencję. Najnowszym jest wspomniany program „Moja Woda”, za pośrednictwem którego dofinansowywane są przydomowe instalacje retencyjne.

Zastanawiając się na tym, jak w prosty sposób zmagazynować więcej wody na danym terenie, powinieneś pomyśleć o budowie sztucznego zbiornika. O tym, w jaki sposób założyć oczko wodne, dowiesz się z wielu naszych poradników. Przekonasz się sam, że nie jest to wcale trudne, a może przynieść wiele radości. Uruchamiając oczko, zyskujesz przepiękną ozdobę ogrodu, ale przede wszystkim wspomagasz ochronę naszej planety przed skutkami zmian klimatu i zagrożeń naturalnych. Dzięki Tobie czysta woda opadowa „nie ucieknie” do ścieków, tylko zostanie zmagazynowana na działce i wykorzystana np. do podlewania roślin. Woda deszczowa odprowadzona do oczka umożliwi odciążenie kanalizacji i zmniejszy ryzyko lokalnych podtopień spotykanych przy intensywnych opadach. Niestety Polska dopiero zaczyna wdrażać ten projekt i daleko nam jeszcze do wielu krajów Unii Europejskiej pod względem gromadzenia wody opadowej. Warto więc skorzystać z doświadczeń krajów sąsiednich, które już rozwinęły ten system, i zacząć budować urządzenia małej retencji.

Program małej retencji

Program ma na celu ochronę zasobów wodnych poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej w przydomowych ogrodach. Czyli wspiera inwestycje mające na celu zagospodarowanie wody opadowej na terenie przydomowych ogródków.

Aby stać się beneficjentem programu, wystarczy złożyć wniosek i spełnić warunki dofinansowania. W programie małej retencji przewidziano dotacje w wysokości 100 milionów złotych, co przełoży się na 20 tysięcy przydomowych retencji. Nie jest to studnia bez dna, więc należy się pospieszyć ze złożeniem wniosku. Zakończenie programu przewidywane jest na czerwiec 2024 roku, jednak środki mogą zostać rozdysponowane znacznie szybciej. O programie i jego szczegółach można przeczytać na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli więc myślałeś już o pięknej wodnej ozdobie Twojego ogrodu, teraz jest dobry moment, aby te marzenia zrealizować. Dopłaty do małej retencji to wspaniały pomysł zarówno ze względu na dobrostan naszej planety, jak i naszych portfeli.

Jeśli bałeś się kosztów związanych z zakładaniem oczka, to wiedz, że teraz aż 80% z nich możesz odzyskać dzięki dotacji, przy czym maksymalna kwota zwrotu wynosi 5 tys. złotych. Warto więc skorzystać z możliwości dofinansowania małej retencji. Należy jednak pamiętać, że nie wystarczy samo wybudowanie oczka, bowiem musi ono funkcjonować jeszcze co najmniej trzy lata po uzyskaniu środków. Jeśli więc zdecydujemy się na budowę oczka, nie możemy go przez ten czas zdemontować ani zasypać. Po uzyskaniu pieniędzy na budowę możemy też się spodziewać kontroli. Planowana jest weryfikacja co najmniej 10% dofinansowanych przedsięwzięć. W związku z tym musimy również przechowywać całą dokumentację kosztów kwalifikowanych. Obejmują one zakup, montaż, budowę i uruchomienie różnych instalacji wodnych. Może to być na przykład zbiornik retencyjny, ale również „element do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody”, którym naturalnie jest także oczko wodne. Zbiornik wodny musi po prostu umożliwiać zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych na terenie działki.

Wkłady do oczek wodnych

Oczko wodne może zostać wykonane w dowolnej technologii, program nie stawia ograniczeń w tym zakresie. Może powstać z betonu lub tworzyw sztucznych. W zależności od wybranego kształtu możemy wybierać spośród wielu gotowych wkładów do oczek wodnych. Część z nich posiada nawet przygotowane miejsca do sadzenia roślin. Gotowe formy oczek wodnych mają różne wielkości i zostały wykonane z rozmaitych materiałów (np. polietylenu, żywicy poliestrowej). Są szczelne i nie wymagają klejenia (jak to ma często miejsce w przypadku zakładania oczka przy użyciu folii). Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów są odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne.

Żeby cieszyć się oczkiem wodnym, nie musisz mieć wcale dużo miejsca na swojej działce. Gotowe wkłady dostosowane są do ogrodów różnej wielkości. Zamontowanie gotowej wytłoczki jest szybkim i bardzo wygodnym rozwiązaniem. Na dodatek forma do oczka wodnego z tworzywa jest lekka, co znacznie ułatwia transport. Wykonane z laminatu odznaczają się pewną elastycznością, doskonale więc dopasowują się do podłoża. Przy wkładach tego typu nie musimy się obawiać, że jakiś ostry przedmiot przedrze nam poszycie, ponieważ materiały, z których zostały wykonane, są bardzo wytrzymałe. Ich montaż jest też banalnie prosty – każdy sobie z tym poradzi nawet samodzielnie. Wystarczy umieścić je w przygotowanym wykopie lub w przypadku niektórych modeli osadzić na stelażu ponad gruntem. Gotowe formy do oczek posiadają też specjalnie ukształtowane brzegi umożliwiające ich zamaskowanie poprzez posadzenie roślin. Dzięki temu będziesz mógł pięknie zaaranżować swój zbiornik. W takim oczku wodnym możesz też hodować ryby. Należy jednak zwrócić uwagę na jego głębokość, gdyż w płytkich zbiornikach woda potrafi zamarznąć aż do dna, co uniemożliwia przezimowanie ryb. Mieszkańców płytkich oczek przenosimy na chłodniejsze miesiące np. do akwarium w domu.

Jednak sam zakup formy nie wystarczy do uruchomienia i prawidłowego prowadzenia oczka. Nie zapominaj również o pozostałym sprzęcie umożliwiającym np. oczyszczanie wody. Dotacje do małej retencji mogą obejmować szereg potrzebnych urządzeń do założenia oczka wodnego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zobaczyć, co oferują dostawcy, bo jest tego naprawdę sporo. Powinieneś przemyśleć, jaka wielkość oczka Cię interesuje, czy mają być w nim ryby, czy tylko rośliny, czy chcesz mieć kaskadę, czy fontannę. Już samo planowanie na pewno sprawi dużo radości, a późniejsze prace dadzą sporo satysfakcji. A więc nie zwlekaj – sprawdź, na jakie elementy możesz przeznaczyć środki z dotacji, i zacznij budowę swojego wymarzonego zbiornika.


Dodaj komentarz


Autor
Joanna Merta-Krawczyk
Joanna Merta-Krawczyk – biolog środowiskowy i sądowy, ukończyła studia magisterskie oraz podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim. Zawodowo w branży zoologicznej od 2011 roku na stanowiskach od doradcy klienta, przez akwarystykę, przedstawiciela handlowego, aż po koordynatora sieci sklepów. Miłośniczka przyrody i natury od dziecka. Autorka wielu branżowych poradników i artykułów. Od 2020…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika Ogólne  
Pielęgnacja oczka wodnego jesienią
Roman Bloch
03/02/2021
Rośliny Ogólne  
Zima w oczku wodnym. Jak przezimować rośliny?
Konrad Kozioł
01/10/2022
Technika Ogólne  
Oczko wodne na balkonie i w mini ogrodzie
Konrad Kozioł
29/05/2023
Ryby Ogólne  
Dzikie zwierzęta zasiedlające oczko wodne. Jak je zaprosić?
Monika Pomaniec
22/04/2021
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl