Obsada akwarium 112 l


Akwarium 112 l – dobry wybór na start

Wciąż powszechny jest pogląd, że pierwsze akwarium powinno być małe, gdyż przy takim zbiorniku będzie mniej pracy. Natomiast w poradnikach traktujących o zakładaniu akwariów możemy przeczytać o pewnej złotej zasadzie, w myśl której pierwsze akwarium powinno mieć pojemność mniej więcej 100 l. Czy ma to jakieś podstawy? Owszem, stanowisko takie wynika z faktu, że zbiornik tej wielkości jest bardziej stabilny biologicznie, przez co odporny na błędy początkującego akwarysty. Posiada też jeszcze jeden plus – daje możliwość wybierania obsady spośród większej liczby gatunków. Najpopularniejszym modelem akwarium o pojemności zbliżonej do optymalnej dla początkującego jest zbiornik 112-litrowy. Zwykle są one sprzedawane już jako w pełni wyposażone zestawy akwariowe, co dodatkowo ułatwia ich uruchomienie

Ogólne zasady dobierania obsady

Podstawową i fundamentalną zasadą jest dbanie o optymalne warunki dla posiadanych zwierząt. Przyjąć należy, że długość dorosłej ryby powinna odpowiadać mniej więcej 1/10 długości akwarium. Jest to oczywiście uproszczona zasada i trzeba wziąć pod uwagę także stopień aktywności danego gatunku, jego metabolizm i terytorialność. Ryby takie jak danio pręgowane są dość małe, ale potrzebują sporo miejsca ze względu na bardzo dużą aktywność i szybki sposób pływania. Na drugim biegunie są ryby takie jak bojownik wspaniały, które nie potrzebują dużo przestrzeni ze względu na małą ruchliwość.

Kolejną zasadą przemyślanego doboru ryb i bezkręgowców do obsady akwarium jest wybór takich gatunków, którym będą odpowiadać parametry wody w zbiorniku. Chodzi tu głównie o twardość ogólną (GH) i węglanową (KH). Są oczywiście sposoby dopasowywania twardości wody do wymagań organizmów żyjących w akwarium, takie jak użycie filtru odwróconej osmozy czy też zastosowanie preparatów obniżających pH wody. Jeśli jednak do dyspozycji jest tylko woda kranowa, to istotne, żeby obsada była dobrana do jej parametrów. Ważna również jest temperatura preferowana przez poszczególne ryby i bezkręgowce, bowiem upodobania termiczne mieszkańców jednego zbiornika powinny być maksymalnie zbliżone.

W końcu ostatnią zasadą ogólną jest dobór ryb ze względu na temperament. Ryby należy dobierać tak, aby gatunki spokojne i płochliwe nie były trzymane razem z gatunkami bardzo agresywnymi czy też gatunki wolno pływające z długimi płetwami nie były łączone z takimi, które mają tendencję do obgryzania weloniastych towarzyszy. W tym miejscu warto też wspomnieć, że nawet spokojna, ale duża ryba nie powinna być trzymana z rybami, które mogłyby stanowić dla niej pokarm, zwracać zatem należy uwagę nie tylko na charakter, ale też na różnice wielkości pomiędzy poszczególnymi gatunkami.

Akwarium 112 l – obsada

Stosując się do ogólnego zarysu, łatwo ustalić, że obsada do akwarium 112 l powinna składać się z ryb osiągających długość maksymalnie 8–13 cm. Powierzchnia dna typowych zbiorników 112 l nie jest zbyt duża, dlatego należy unikać łączenia gatunków terytorialnych wymagających sporej przestrzeni.

Teraz przedstawimy, jak może wyglądać przykładowa obsada do akwarium 112 l. Należy oczywiście pamiętać, że liczba ryb nie powinna być zbyt duża. Powinniśmy zachować rozwagę, mając na uwadze, że nie jest to duża pojemność. Warto zatem skupić się na mniejszej liczbie gatunków w jednym zbiorniku, aby uniknąć przysłowiowej zupy rybnej, czyli stłoczenia żywych stworzeń w niewielkim akwarium. 

Akwarium towarzyskie obsada 112 l

Obsada towarzyska daje najwięcej możliwości doboru gatunków, bierze się w niej pod uwagę tylko podstawowe wymagania, pomijając w znacznym stopniu środowisko i miejsce występowania. 

Przykładowe obsady akwarium 112 l

1. Woda miękka:

  • gurami mozaikowe – 2 szt. (para)
  • neon czerwony – 10 szt.
  • kirysek szmaragdowy – 5 szt.
Gurami mozaikowe

2. Woda średnio twarda i twarda:

  • danio erythromicron – 20 szt.
  • tęczanka Wernera – 20 szt.
  • kirysek sierpoplamy – 10 szt.
  • krewetki Neocaridina heteropoda
Neocaridina heteropoda

3. Woda twarda:

  • półdziobek karłowaty – 4 szt. (2 pary) 
  • żółtaczek indyjski – 10 szt.
  • kirysek szmaragdowy – 5 szt.
  • krewetka filtrująca – 5 szt.
Krewetka filtrująca

Akwarium 112 l – obsada ryb z uwzględnieniem rejonu występowania 

Dobrym wyborem jest też tworzenie obsady z gatunków występujących naturalnie w tym samym rejonie. Takie imitacje wycinka przyrody niwelują problem z parametrami i temperaturą preferowaną przez poszczególne gatunki. W dalszej części przedstawionych zostanie sześć propozycji obsady z sześciu kontynentów. 

Europa 

Ryby europejskie charakteryzują się znacznymi rozmiarami, dlatego obsada akwarium 112 l podlega znacznym ograniczeniom w kwestii wyboru gatunków i liczby ryb. 

Przykład – woda średnio twarda, akwarium zimnowodne: 

  • słonecznica pospolita – 10 szt. 
  • koza dunajska / koza pospolita – 3 szt.
  • błotniarka uszata

Australia i Oceania 

Ryby z tego kontynentu są stosunkowo rzadziej spotykane w akwariach niż inne gatunki pochodzące z regionów tropikalnych. A wiele gatunków z tego regionu dobrze znosi wyższe twardości wody.

Przykład – woda średnio twarda:

  • tęczanka neonowa – 10 szt. 
  • babka pustynna – 5 szt. 
  • Pseudomugil paskai – 10 szt. (z przewagą samic) 

Afryka 

Region kojarzony najczęściej z biotopami Malawi i Tanganika. Ma też do zaoferowania ciekawe gatunki ryb do obsady 112-litrowego akwarium.

Przykład – woda miękka:

  • proporczykowiec z Kap Lopez – 8 sztuk (2 haremy, 1 samiec + 3 samice) 
  • barwniak Thomasa – 2 szt. (para) 
  • brzana tygrysia – 10 szt. 

Ameryka Północna 

Region niedoceniany w równym stopniu jak Europa, dysponujący bardzo widowiskowymi gatunkami ryb. 

Przykład – woda twarda, zbiornik zimnowodny: 

  • Notropis chrosomus – 15 szt.
  • jordanelka florydzka – 10 szt. (2 haremy, 1 samiec + 4 samice) 

Ameryka Południowa i Środkowa

Obszar zamieszkany przez gatunki tak popularne jak neony, gupiki czy molinezje. Różnorodność ryb daje możliwość stworzenia oryginalnej obsady. 

Przykład – woda miękka:

  • akara paskowana – 4 szt. (1 samiec + 3 samice) 
  • pstrążeń srebrzysty – 8 szt. 
  • zbrojnik czerwony – 4 szt. 
  • kirysek strumieniowy – 5 szt. 
  • prystelka barwna – 10 szt. 
Kiryski

Azja 

Region, z którego wywodzi się najpopularniejsza ryba tropikalna, bojownik wspaniały. Pochodzi stąd też wiele gatunków nadających się do akwarium wielogatunkowego. 

Przykład – woda średnio twarda:

  • bocja karłowata – 8 szt. 
  • gurami czekoladowe – 8 szt. 
  • razbora Hengela – 15 szt. 
Gurami

Podsumowanie

Duży wybór gatunków dostępnych w sklepach pozwala stworzyć niesamowity podwodny świat przy wykorzystaniu wody wodociągowej i minimalnym nakładzie pracy. Niezależnie od tego, na co zdecydujesz się podczas dobierania obsady, pamiętaj, że głównym kryterium ma być zapewnienie dobrostanu zwierząt żyjących w akwarium. Zarówno wielkość ryb, jak i ich usposobienie, parametry wody oraz jej temperatura powinny być odpowiednie dla wszystkich gatunków ryb i bezkręgowców zamieszkujących mały ekosystem zbiornika. Akwarystyka daje narzędzia do utrzymania idealnych warunków w każdym aspekcie, zatem tylko od wizji i zacięcia właściciela zależy to, jakie gatunki będą zdobić jego akwarium.


Dodaj komentarz


Autor
Dawid Drozd
Dawid jest hobbystycznie silnie związany z branżą zoologiczną. Posiada w swojej domowej hodowli przeszło 40 gatunków zwierząt zarówno wodnych, jak i lądowych. Akwarystyką pasjonował się od najmłodszych lat. Wychowany na książkach “Moje hobby akwarium” autorstwa Grzegorza Soszki i Krzysztofa Teisseyre oraz “Moje akwarium” Hansa Freya. Pierwsze zbiorniki którymi się zajmował…
Więcej
Artykuły powiązane
Ryby  
Jaka obsada do akwarium 60-litrowego?
Krzysztof Leśniowski
28/03/2021
Ryby Problemy  
Choroby ryb w akwarium – objawy i leczenie. Część 3. – choroby niezakaźne oraz profilaktyka.
Konrad Kozioł
11/05/2021
Ryby  
Rodzaje krewetek akwariowych
Trzmiel Radzi
13/11/2020
Problemy Ryby  
Choroby ryb w akwarium – objawy i leczenie. Część 2. – choroby grzybicze i bakteryjne.
Konrad Kozioł
10/05/2021
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl