Dzikie zwierzęta zasiedlające oczko wodne. Jak je zaprosić?


Oczka wodne to jedna z ciekawszych form na ogrodową aranżację. Dlatego pojawiają się w coraz większej liczbie przydomowych ogrodów. Zbiornik wodny zdecydowanie ożywia przestrzeń, daje możliwość hodowli ryb, a także uprawy roślin wodnych, nadwodnych oraz brzegowych. Najbardziej popularnymi zwierzętami spotykanymi w przydomowych zbiornikach są oczywiście karasie i karpie Koi- a może istnieje sposób, by zaprosić do niego także dziko żyjących przedstawicieli świata fauny?

Ryby – najpopularniejsi mieszkańcy oczek wodnych

Gdy zabieramy się za snucie marzeń o własnym małym akwenie, a następnie, gdy już zaczynamy go aranżować, od razu pojawiają nam się plany dotyczące przyszłych mieszkańców zbiornika, czyli zwierząt w oczku wodnym. Naturalnie pierwszą myślą są ryby. To dzięki nim przydomowe oczko wygląda jak mała naturalna sadzawka, to one cieszą oko i pozwalają połączyć ogrodnictwo z hodowlą zwierząt.

Wybierając zbiornik z rybami trzeba mieć na uwadze wymagania danych gatunków oraz wziąć pod uwagę czy sprostamy pielęgnacji oczka na tyle, by jego mieszkańcy czuli się w nim dobrze. Ryby wybiera się pod względem warunków jakich potrzebują. Ważna jest wielkości zbiornika i parametry wody. Oczko z rybami będzie więc wymagało zainstalowania dodatkowych urządzeń napowietrzających wodę oraz filtrów. Nawet niewielkie stawy z rybami są zdecydowanie najpiękniejsze, ale wymagają poświęcenia im dużo czasu i wysiłków pielęgnacyjnych. Ryby muszą być odpowiednio karmione, doglądane, obserwowane pod kątem możliwych chorób, a także odpowiednio zimowane. Najczęściej w ogrodach posiadamy zbiorniki o małych lub średnich rozmiarach, które w zimie z całą pewnością zamarzną aż do dna. Ryby muszą być z nich odłowione i zimowane wewnątrz budynku. Jeśli zastanawiacie się dopiero nad założeniem oczka i hodowaniem w nim ryb, musicie mieć wiedzę o wymaganiach technicznych jakie będzie musiało spełnić to przedsięwzięcie oraz o równowadze biologicznej jaka musi zostać osiągnięta w zbiorniku zanim wpuścimy do niego żywe stworzenia. 

Popularne gatunki ryb wpuszczone do oczka wodnego

Karpie Koi, karasie, złote liny i złote orfy, jesiotry czy tołpygi to gatunki najczęściej spotykanych ryb w ogrodowych oczkach wodnych. Cieszą swoim wyglądem, usposobieniem, można na nie patrzeć godzinami. Jakich warunków potrzebują poszczególne gatunki?

Karpie Koi to zdecydowanie jedne z najbardziej fascynujących ryb hodowlanych. Ryby te są tak uwielbiane, bo nie dość, że są piękne, to jeszcze potrafią przywiązać się do swojego właściciela. Karp Koi żyje nawet 30-50 lat, jest więc rybą długowieczną. Ich hodowla daje dużo satysfakcji, ale i ma spore wymagania. Zbiornik dla karpi Koi musi być zbiornikiem dużym, dobrze filtrowanym, z dobrze napowietrzoną wodą. Karp Koi może dorosnąć nawet do 90 cm i potrzebuje zróżnicowanej, wysokoproteinowej diety. Ryby te dostępne są w wielu odmianach barwnych, które zachwycają swoją urodą. Do najciekawszych należą odmiany Showa Sanshoku, Kin Showa oraz Kumonryu.

Karpie Koi

Nieco mniej wymagającymi rybami są karasie, potocznie zwane złotymi rybkami. Są niemal tak samo barwne i wdzięczne jak karpie Koi, a przy tym mają mniejsze wymagania co do wielkości zbiornika. Odmianami złotych karasi, które nadają się do hodowli w oczku wodnym są shubunkin, kometa oraz nimfa. Choć karaś złota rybka ma mniejsze wymagania co do jakości wody niż karp Koi, to jednak woda, w której żyje musi być czysta. Wiosną karasie dość łatwo można rozmnożyć. 

Zdecydowanie mniej popularnymi rybami w oczkach są ryby gatunków rodzimych, czyli takie, które naturalnie zamieszkują nasze jeziora, stawy i rzeki. Do rodzimych ryb Polski zaliczyć można np. liny (Tinca tinca), cierniki (Gasterosteus aculeatus), płocie (Rutilus rutilus), karasie (Carassius carassius) oraz węgorze (Anquilla anquilla) i wiele innych. Wiemy jednak doskonale, iż gatunki te nie odznaczają się ciekawym ubarwieniem i są płochliwe. Jednak ich hodowla przynosi wiele zadowolenia, zwłaszcza prawdziwym miłośnikom rodzimej fauny. Jeśli szukamy gatunku dekoracyjnego, możemy wybrać złotą orfę. Wiedzieć jednak należy, iż jest to ryba do większych oczek wodnych, gdyż rośnie do sporych rozmiarów. Złota orfa to barwna odmiana naszego jazia (Leuciscus idus). Orfy są rybami, które bardzo dobrze widać w zbiorniku, gdyż tworzą stada i pływają tuż pod powierzchnią, jednak nie oswajają się, są płochliwe. Ryby te wykazują cechy drapieżnicze, mogą więc zjadać nadmiar narybku w oczku. Są także wytrawnymi skoczkami, łatwo jest zauważyć skok orfy ponad wodę, np. w celu pochwycenia owada. 

Bardzo mało problematyczną rybą jaką możemy hodować w oczku wodnym jest złoty lin. To odmiana naszego pospolitego lina cechująca się pomarańczowo- złotym ubarwieniem. Lin ten nie jest rybą wymagającą, może żyć w słabo natlenionej wodzie. Najlepszym oczkiem wodnym dla tej ryby będzie zbiornik średnich rozmiarów. Ryba jest wszystkożerna, żeruje najczęściej przy dnie oraz jest bardziej aktywna wieczorem niż za dnia.

Oczko wodne – zwierzęta dziko zamieszkujące. Najpopularniejsze gatunki

W oczku wodnym nie muszą żyć jedynie ci lokatorzy, których do niego wpuścimy. Jeszcze ciekawiej jest, gdy nasz zbiornik zamieszkują dzikie zwierzęta. To ożywia ogród, nadaje mu jeszcze więcej naturalności, a nam stwarza sposobność do podglądania świata przyrody każdego dnia. Dzikimi lokatorami oczka wodnego mogą być żaby oraz inne płazy, gady, ptaki, ważki i pozostałe owady. W zbiorniku mogą osiedlić się również mięczaki i skorupiaki. 

Niemal pewnym jest, że do naszego oczka przyjdą żaby, jeśli w pobliżu naszej działki znajdują się inne zbiorniki wodne. Najpopularniejszymi płazami występującymi w tych akwenach są żaby zielone, które prowadzą wody tryb życia. Do naszego ogrodu mogą przywędrować: żaba śmieszka, żaba wodna czy żaba jeziorkowa. Gdy zamieszkają w oczku wodnym zyskamy świetną sposobność do podglądania świata zwierząt, ale także bardzo pożytecznych sprzymierzeńców. Wszak żaby odżywiają się wszelkimi owadami jak: komary, muchy czy ważki i w naturalny sposób eliminują niechciane insekty. Tak więc gatunki te są bardzo pożyteczne w regulowaniu populacji owadów, będących często szkodnikami pól uprawnych oraz lasów. Żaby zielone możemy dostrzec w naszych akwenach już od kwietnia, gdy w wodzie zaczynają swoje gody. Zwierzęta te składają skrzek na roślinach wodnych lub na dnie zbiornika. 

W oczku wodnym spotkać możemy także dość często traszki (Triturus), czyli dość popularne u nas płazy ogoniaste, nazywane także trytonami. Gatunkami jakie mogą zamieszkać nasz akwen są traszka zwyczajna i traszka grzebieniasta. Choć są to bardzo ciekawe żyjątka, nieraz trudno je dostrzec, ponieważ traszka żyje na dnie zbiornika, prowadzi bardzo skryty tryb życia, czasem wypływa jedynie, aby zaczerpnąć tlenu. 

Jeśli będziemy mieć szczęście, oczko lub jego okolicę zasiedlą gady. Najczęściej mamy szansę spotkać na naszej posesji zaskrońca zwyczajnego (Natrix natrix) oraz jaszczurkę żyworodną (Lacerta viviparia) i jaszczurkę zwinkę (Lacerta agilis). Obecność gadów zawsze sprawia wiele radości, zwłaszcza, że są to gatunki objęte w Polsce ochroną. 

Brzeg naszego oczka wodnego jak i jego toń mogą zasiedlić także inne zwierzęta, wśród których możemy wymienić chociażby żaby moczarowe i dalmatyńskie, ropuchy paskówki, ropuchy szare, salamandry plamiste, rzekotki drzewne, kumaki nizinne i górskie, padalce zwyczajne. A z owadów pływaka żółtobrzeżka oraz piękne ważki: świteziankę dziewicę, świteziankę błyszczącą, ważkę czarnoplamą lub szablaka krwistego.

Mówiąc o dzikich zwierzętach bytujących w naszych ogrodach, nie można nie wspomnieć o ptakach i ssakach. To właśnie te zwierzęta najbardziej cieszą, gdy odwiedzają nasze ogrody regularnie lub nawet się w nich osiedlają. Nad oczkiem wodnym lub w jego okolicy spotkać możemy wiele gatunków, które będą każdego dnia gasić pragnienie. Wśród nich na pewno znajdą się jeże, nietoperze, małe gryzonie, a może i znajdzie się jakiś przedstawiciel rodziny jeleniowatych jak np. sarna? Z ptaków na pewno spodziewać można się wróbli domowych, sikorek bogatek i innych przedstawicielek sikor, rudzików, dzwońców, kwiczołów, sierpówek, dzikich kaczek, kosów czy raniuszków. Cała rzecz w tym, by zachęcić te gatunki do odwiedzin naszego ogrodu- a jak to zrobić, o tym poniżej. 

Jak zachęcić zwierzęta do odwiedzin w naszym oczku?

Obecność dzikich przedstawicieli świata zwierząt w oczku wodnym to radość i powód do dumy. Świadczy bowiem o tym, że wykonaliśmy kawał dobrej roboty tworząc wodną enklawę, która staje się także “domem z wyboru” dla dzikich zwierząt. By przyciągnąć je do swojego oczka warto zadbać o urozmaiconą linię brzegową sadzawki. Odpowiednio ukształtowany brzeg będzie skutecznie zachęcał dzikie gatunki do osiedlenia się na nim. Jeśli liczymy na obecność jaszczurki zwinki czy żyworodnej, brzeg powinien być wykonany z głazów, na których w pełnym słońcu będą mogły wygrzewać się te przedstawicielki świata gadów. By zwierzętom było dobrze, trzeba dbać o parametry wody w zbiorniku, stworzyć część nasłonecznioną oraz zadbać o dawkę cienia (przyciągnie to ważki). Brzeg oczka może być w jednej części obsadzony pałkami i inną wysoką roślinnością brzegową. Dno oczka powinno posiadać sporo kryjówek dla płazów.

Warto zadbać o pożyteczne owady w okolicy naszego oczka jak i w ogrodzie. Zaliczymy do nich biedronki, dzikie pszczoły, trzmiele, złotooki i motyle. By było im u nas dobrze zróbmy im owadzie domki lub hotele oraz sadźmy miododajne rośliny. Do roślin takich zaliczyć można macierzanki zwyczajną i piaskową, łubin, lawendę wąskolistną, chabra łąkowego czy dziurawca zwyczajnego. A może skusicie się na przeznaczenie części ogrodu na łąkę kwietną zamiast trawnika? Zaleca się także, by w ogrodzie nie używać środków ochrony roślin, które mogą być dla owadów szkodliwe, a nawet zabójcze. 

Ogród i okolice oczka są szczególnie atrakcyjne wtedy, gdy roi się w nim od różnych gatunków ptaków. Ptaki są niezwykle pożyteczne, ponieważ eliminują ogromne ilości owadów i ślimaki. By skusić dzikie ptaki do zamieszkania w naszym ogrodzie, warto zawiesić im budki lęgowe i zbudować chociaż jeden karmnik. Ptaki można dokarmiać cały rok. W karmniku znaleźć powinien się: słonecznik, siemię lniane, ziarna zbóż, orzechy, jabłka i jarzębina, zimą oczywiście niesolona słonina. W okolicach oczka warto także zasadzić krzewy o jadalnych owocach, uwielbiane przez ptaki, a więc: berberys, głóg, dziką różę, jarząb czy trzmielinę.

Kos

Do ogrodu warto także zaprosić jeże i nietoperze, są one niezastąpione w walce z uporczywymi owadami. Nietoperze zjadają wiele owadzich szkodników, ćmy oraz komary. By je przyciągnąć, warto zawiesić im na drzewach domki ochronne. Jeże zjadają owady, larwy komarów oraz ślimaki te nagie i w skorupkach. By zadbać o jeże i przyciągnąć je na stałe, warto postawić im kilka ciepłych domków na zimę. 

Bioróżnorodność gatunkowa, nawet w niewielkich siedliskach jak oczko czy ogród, jest dla natury niezwykle ważna. Dzikie zwierzęta w oczku wodnym sprawiają, iż wygląda ono realnie, jak stworzone w tym miejscu przez naturę, a nie ręką człowieka. Warto szanować i dbać o dziką przyrodę, bo nawet najmniejsze gatunki mają do odegrania dużą rolę. Im lepiej my współdziałamy z naturą, tym bardziej ona działa na korzyść naszego oczka jak i całego ogrodu. 


Dodaj komentarz


Autor
Monika Pomaniec
Z wykształcenia filolog niemiecki i protetyk słuchu, z zamiłowania niestrudzona obserwatorka przyrody, miłośniczka hodowli kwiatów i wszelkich roślin oraz akwarystka. Akwarium miałam jako dziecko, dziś wracam do tej pasji, opierając ją na wnikliwym poszukiwaniu wiedzy i wcielaniu jej w życie. W akwarystyce najbardziej pociąga mnie to, iż na co dzień…
Więcej
Artykuły powiązane
Ogólne  
Ograniczanie kosztów energii elektrycznej w oczku wodnym
Trzmiel Radzi
04/10/2022
Ogólne Ogólne Ogólne  
Stało się! Trzmiel ma nowe logo!
Radek Hechłacz
14/06/2021
Technika Technika Technika Chemia wody Chemia wody Chemia wody Ogólne Ogólne Ogólne  
Testy wody w akwarium: paskowe, kropelkowe, fotometryczne?
Konrad Kozioł
12/09/2022
Rośliny Ogólne  
Zima w oczku wodnym. Jak przezimować rośliny?
Konrad Kozioł
01/10/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl