Jak zabezpieczyć oczko wodne przed zimą?


Każde oczko wodne wymaga mniejszego lub większego nakładu prac pielęgnacyjnych przez cały rok. Zima to jednak szczególny czas, do którego należy zbiornik wodny odpowiednio przygotować, aby zminimalizować problem nadmiernego zamulenia czy inwazji glonów wiosną. Działania prewencyjne warto rozpocząć już w połowie września.

Prawda jest taka, że im lepiej przygotujesz oczko wodne do zimy, tym mniej pracy będziesz mieć wiosną i unikniesz wielu niechcianych problemów jak: mętna woda, nieprzyjemny zapach czy intensywny wzrost glonów. Innego podejścia wymagają płytkie oczka wodne, czyli do metra, innego – oczka przekraczające metr głębokości. Z płytkich zbiorników wodnych wyłożonych folią należy ryby i rośliny przezimować poza stawem w warunkach odpowiednich dla danego gatunku i wypompować wodę, a urządzenia elektryczne wyjąć i zabezpieczyć. Głębsze oczko wodne wymaga już konkretnych prac pielęgnacyjnych i stworzenia rodzimym rybom oraz roślinom właściwych warunków bytowych do przetrwania zimy. Ryby w oczku wodnym zimą potrzebują przede wszystkim odpowiedniego stężenia tlenu w wodzie, którego brak jest jednym z powodów tzw. przyduchy zimowej. Produkcję tego gazu ograniczają również pozostawione resztki organiczne w wodzie, które rozkładają się przez całą zimę. Jeżeli dodamy do tego grubą warstwę śniegu przykrywającą lód utworzony na powierzchni stawu (ograniczenie dopływu światła i upośledzenie procesu fotosyntezy), problem z przyduchą staje się realny. Brak dopływu świeżej wody również przyczynia się do spadku stężenia tlenu w wodzie. Przyduchy można uniknąć poprzez odpowiednie przygotowanie oczka wodnego do zimy, a przede wszystkim dokładne oczyszczenie go z zanieczyszczeń organicznych i zainstalowanie napowietrzenia.

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Już wczesną jesienią należy zadbać o to, aby nie dopuścić do nadmiernego zanieczyszczenia i zamulenia oczka wodnego. Liście z drzew i martwe części roślin wodnych będą gnić przez całą zimę, produkując trujące gazy, co doprowadzi do zubożenia wody w tlen i zapoczątkuje serię niekorzystnych zmian. Możesz rozciągnąć jesienią nad taflą wody siatkę, która zatrzyma opadające jesienią liście, możesz też na bieżąco wyławiać je z wody. Dobrze sprawdzi się skimmer, zbierający z powierzchni wody wszelkie zanieczyszczenia. Jest to rodzaj filtra powierzchniowego wody, który bezpośrednio współpracuje z pompą wodną. Głównym zadaniem skimmera jest „przechwytywanie” z powierzchni wody: liści, gałązek, owadów i tym podobnych zanieczyszczeń. W oczyszczaniu oczka wodnego pomoże też odkurzacz wodny (np. Rössle lub Oase Living Water), który jest bardzo użyteczny w przypadku dużych zbiorników wodnych. Pożółkłe i uschnięte części roślin w strefie brzegowej trzeba usuwać na bieżąco. Nie wycinaj jednak sitowia, pałek i trzciny. Łodygi tych roślin, które są puste w środku, warto przyciąć jesienią do 1/4 wysokości, a całkowicie skrócić dopiero na wiosnę, ponieważ umożliwią one wymianę tlenu w zamarzniętym zbiorniku. Podobnie należy postąpić z takim gatunkami jak: jeżogłówki, irysy, oczerety, turzyce. Pamiętaj, aby rośliny tropikalne wyłowić jesienią i przezimować poza stawem.

Równie istotnym aspektem jest niedopuszczenie do nadmiernego zamulenia oczka wodnego. Jeszcze przed nadejściem zimy stosuj naturalne preparaty, które działają długofalowo, nawet przez cały okres zimowy. Do takich należą np.: EcoGerm Winter (bakterie do zimnej wody), PhosBinder (adsorbuje fosforany, dzięki czemu zapobiega rozwojowi glonów zimą), PhosSorb (dobrze wiąże fosforany, co zapobiega gwałtownemu rozwojowi glonów nitkowatych), PondStabil i PondStarter (neutralizują amoniak i metale ciężkie oraz stabilizują wartość pH w okresie zimowym). Preparaty tego typu należy aplikować w przypadku stawów głębszych (przekraczających metr głębokości) w temperaturze wody powyżej 8°C. Nadmiar mułu, szczególnie w dużych oczkach wodnych, warto przed zimą usunąć mechanicznie profesjonalnym odkurzaczem wodnym. Rekomendujemy, aby metody mechaniczne usuwania mułu łączyć z biologicznymi. Dzięki temu zachowasz w oczku wodnym pożyteczne mikroorganizmy, które pełnią ważną rolę w procesie naturalnego oczyszczania wody.

Zabezpieczenie oczka wodnego przed zamarzaniem

Zabezpieczenie tafli wody przed zamarzaniem jest bardzo ważne dla zimujących ryb, ponieważ ryby w oczku wodnym zimą potrzebują stałego dopływu tlenu i światła. Sposobów jest kilka. Możesz umieścić w płytszym miejscu oczka wodnego filtr fontannowy tak, aby jego dysza znajdowała się tuż pod powierzchnią wody. Dzięki temu ruch wody nie dopuści do jej zamarznięcia i dodatkowo ją napowietrzy. Innym sposobem jest wykorzystanie pompy fontannowej, zainstalowanej tak jak w powyższym opisie. Ważne jest, aby oba urządzenia znajdowały się z dala od miejsca zimowania ryb. Możesz także zakupić napowietrzacz wodny (nawet taki, który stosuje się w akwarystyce, ale o odpowiedniej mocy) i umieścić go płytko pod powierzchnią wody, aby pompowane powietrze nie mieszało cieplejszej wody z głębi oczka z zimniejszą wodą powierzchniową. Tworzenie poduszki powietrznej pod lodem, zakup styropianowego pływaka, czy wkładanie do wody snopka z trzcinami to sposoby mało skuteczne przy mroźniejszych i dłuższych zimach. A kiedy już woda zamarznie… należy wykonać sztuczny przerębel, tylko delikatnie, poprzez nawiercanie otworów w lodzie. Wyrąbywanie przerębla czy kruszenie lodu jest niebezpieczne dla ryb zimujących w oczku wodnym, które mogą zostać ogłuszone przez falę akustyczną i wybudzić się z zimowego letargu. Aby przerębel nie zamarzł, pozostaw w wodzie skimmer lub pływak z grzałką. Raz na jakiś czas można wrzucić do przerębla preparat z aktywnym tlenem, który natlenia wodę (AlgoSplit). Pamiętaj, gdy temperatura w oczku wodnym spadnie poniżej 8-10°C, nie wykonuj już żadnych zabiegów pielęgnacyjnych i zaprzestań karmienia ryb.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu oczka wodnego do zimy, nie tylko unikniesz niemiłych niespodzianek wiosną, ale będziesz mógł podziwiać w pełni piękno stawu przez cały sezon.



Autor
Roman Bloch
Nazywam się Roman Bloch i jestem pasjonatem wody w ogrodzie, wycieczek i rozmaitych podróży – bliskich i dalekich, po Polsce i po świecie. Chętnie eksploruję, tworzę  ogrody ekologiczne; w wolnych chwilach fotografuję, dużo czytam, a od niedawna również gotuję. Z zamiłowania jestem ekologiem. Fascynuję się przyrodą i otaczającym mnie światem,…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika Technika Technika Chemia wody Chemia wody Chemia wody Ogólne Ogólne Ogólne  
Testy wody w akwarium: paskowe, kropelkowe, fotometryczne?
Konrad Kozioł
12/09/2022
Technika Ogólne  
Jak zabezpieczyć urządzenia w oczku wodnym na sezon zimowy?
Konrad Kozioł
02/10/2022
Technika Ogólne  
Najlepsze miejsce na oczko wodne w ogrodzie
Trzmiel Radzi
24/11/2020
Ogólne  
Bakterie w oczku wodnym
Trzmiel Radzi
31/03/2021
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl