Akademia Seachema zakładanie akwarium w stylu Low-tech. Odc. 2


W pierwszym odcinku naszego cyklu przedstawiłem niezbędny sprzęt, podłoże i sposób tworzenia aranżacji. W drugiej opowiem jak dobrać rośliny, jak je przygotować do sadzenia i prawidłowo umieścić w akwarium.

Cykl poświęcony zakładaniu akwarium słodkowodnego powstał dzięki firmie Seachem, amerykańskiej marce, znanej z wysokiej klasy akcesoriów akwarystycznych. Firma zatrudnia akwarystów będących jednocześnie chemikami i biologami. To oni opracowują nowe produkty i testują je w laboratoriach. Dzięki ich pracy powstają produkty premium, które zyskały uznanie profesjonalistów na całym świecie. 

Dzięki publikacjom w serwisie Trzmiel Radzi dowiecie się jak stworzyć zbiornik Low-tech, a seria filmów pokaże proces zakładania akwarium krok po kroku.  

Na serię Akademia Seachema składa się osiem filmów, w których przedstawiam zagadnienia związane ze zbiornikiem Low-tech. Opisuję kolejne etapy zakładania zbiornika w sposób zrozumiały dla początkujących akwarystów. Znajdą się tu również wskazówki dla doświadczonych hobbystów, które będziemy publikować w formie Komentarza Mistrza umieszczonego na końcu każdej publikacji.

Kolejne odcinki będziemy publikowali na łamach serwisu Trzmiel Radzi.

Miłego oglądania.

Przedstawiony na filmie zestaw kupicie w Trzmielu:

Wśród wybranych roślin znajdują się zarówno te, które należy posadzić w podłożu jak i epifity mocowane na korzeniach i kamieniach. Szczegółowe informacje dotyczące pielęgnacji poszczególnych gatunków znajdziesz pod linkiem.

Bardzo ważną kwestią podczas zakładania akwarium jest dobór odpowiednich preparatów. Dotyczy to zarówno uzdatniacza, który neutralizuje toksyczne dla zwierząt wodnych związki chloru i metale ciężkie, jak i odpowiedniego startera bakteryjnego. Sprawdzone połączenie Seachem Prime i Seachem Stability pozwala na szybką eliminację toksyn i zaszczepienie odpowiednich bakterii nitryfikacyjnych.

Doskonałym uzupełnieniem aranżacji jest usypana z piasku plaża. Kolor i rodzaj piasku to kwestia indywidualnych upodobań.

Rośliny akwariowe do życia potrzebują światła, wody i substancji odżywczych. Zestaw nawozów Seachem Flourish został skomponowany tak, aby dostarczać wszystkie składniki pokarmowe niezbędne dla wybranych gatunków. Umożliwia prawidłowe nawożenie roślin i zawiera substancje bezpieczne dla zwierząt wodnych.

Podczas sadzenia roślin i w trakcie serwisowania akwarium niezwykle przydatnym narzędziem jest pęseta. Ułatwia dostęp do zakamarków akwarium, bez konieczności ciągłego moczenia rąk w wodzie.

Podstawę każdej aranżacji stanowi zbiornik. W tym przypadku wybór naszego mistrza padł na akwarium Mitoja Optiwhite oferowane przez Trzmiela. Jest ono wykonane z wysokiej jakości szkła Optiwhite™ produkowanego przez firmę Pilkington. Daje ono efekt niezrównanej przejrzystości. Estetyczne, stylowe wykończenie sprawia, że samo szkło stanowi ozdobę wnętrza i dumę jego właściciela.

Zbiorniki Mitoja dostępne są również w wersji float.

Oświetlenie stanowi belka LED Skylight AQI Intense 60H, która rewelacyjnie oddaje naturalne barwy ryb akwariowych i pobudza rośliny do wzrostu i fotosyntezy. Daje możliwość regulacji temperatury barw i ilości światła oraz przykuwa wzrok swoim niezwykle eleganckim wyglądem.

Za krystalicznie czystą wodę w zbiorniku odpowiadać będzie Seachem Tidal 55. Ten nowoczesny filtr kaskadowy z funkcją skimmera zapewnia doskonałą filtrację mechaniczną i biologiczną zwłaszcza, że został wyposażony w doskonałe media filtracyjne.
Seachem Matrix to jeden z najlepszych na rynku wkładów biologicznych. Jego porowata struktura stanowi idealne siedlisko dla pożytecznych bakterii filtracyjnych. Umożliwia on utrzymanie równowagi biologicznej w każdym akwarium.

Intensywną pracę bakterii aktywnie wspiera sztandarowy produkt Seachema – Purigen. Jest to wysokiej klasy absorbent doskonale oczyszczający wodę, usuwający zabarwienia spowodowane przez użyte do aranżacji korzenie. Eliminuje on szkodliwy amoniak, azotany i azotyny. Nie wpływa na GH i poziom wapnia oraz magnezu, a więc nie pochłania nawozów. Co równie istotne, może być regenerowany i używany wielokrotnie. Do stworzenia rozbudowanej kompozycji korzeni i kamieni, Łukasz użył klej Seachem Flourish Glue. Jest to bezpieczny dla organizmów wodnych cyjanoakrylowy klej akwarystyczny w żelu. Umożliwia trwałe łączenie elementów aranżacji i przytwierdzanie roślin np. mchów i epifitów do skał lub korzeni. Zobaczycie jak działa także w kolejnych odcinkach naszej serii.

Ponieważ w zbiorniku mają znaleźć się rośliny, konieczne jest użycie odpowiedniego podłoża. I tym razem nasz mistrz postawił na sprawdzony produkt Seachema. Seachem Flourite Black to naturalne podłoże w czarnym kolorze doskonale podkreślające kolorystykę ryb i roślin. Ale oczywiście jego podstawowym zadaniem jest dostarczenie niezbędnych składników odżywczych roślinom. Podłoże, na bazie glinki, nie zmienia pH, jest bogate w minerały i niezwykle trwałe.

Komentarz Mistrza

Rośliny w akwarium to podstawa stabilnego ekosystemu. Dlatego tak ważne jest aby dobrać je w taki sposób, aby miały zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju. W akwarium Low-tech wybór roślin jest mocno ograniczony, co nie oznacza, że nie możemy stworzyć ciekawie wyglądającego zbiornika. Jeżeli wybierzemy rośliny o różnych strukturach liści, odcieniach zieleni i dobierzemy ich wielkość do rozmiaru zbiornika, na pewno nie będzie monotonnie. 

Przygotowałem przykładowy zestaw roślin do akwarium LT, z podziałem na miejsce w którym rosną.

Jedną z niewielu grup roślin, która sprawdzi się w niemal każdym miejscu w akwarium, są mchy. Musicie jednak pamiętać, że ta prosta w uprawie i pielęgnacji roślina, potrafi napsuć nerwów, jeżeli nie będziecie jej regularnie przycinać. 

Bardzo dobrze w takim zbiorniku przyjmą się też epifity, takie jak:

 • Microsorum pteropus mini
 • Anubias nana petite
 • Anubias barteri
 • Bucephalandra wavy green

Pasują zarówno do pierwszego, jak i do drugiego planu. Nie wkładamy ich w podłoże. Epifity należy wcisnąć w szczeliny między kamieniami lub korzeniami. Można też przykleić do naszej dekoracji.

Przejdźmy jednak do roślin pasujących wg mnie na jeden z planów w akwarium:

I plan:

 • Cryptocoryne parva
 • Echinodorus tenellus Green
 • Marsilea hirsuta

II plan:

 • Cryptocoryne wendtii
 • Sagittaria Subulata
 • Hydrocotyle leucocephala
 • Staurogene repens
 • Ludwigia sp. Mini Red

III plan:

 • Hygrophila polysperma
 • Ludwigia Repens
 • Valisneria 
 • Cryptocoryne balansae


Autor
Łukasz Ciszkowski
Cześć! Nazywam się Łukasz Ciszkowski i jestem aquascaperem. Niektórzy mogą kojarzyć moje zdjęcia i materiały video z  YouTube, Instagrama czy Facebooka, gdzie występuję jako AquaCSK. Tworzę aranżacje akwarystyczne, biorę udział w ciekawych projektach i opowiadam o tym, jak prowadzić akwaria. Aquascapingiem zajmuję się dopiero od 2019 r. Nie przeszkadza mi…
Więcej
Artykuły powiązane
Ogólne  
Warsztaty akwarystyczne z okazji Dnia Dziecka w Trzmielu
Trzmiel Radzi
08/06/2023
Technika Ogólne  
Moje pierwsze akwarium 112 l cz. 2
Zenon Aqua
01/03/2022
Technika Ogólne  
Start mojego pierwszego akwarium
Marcin Jurek
04/11/2020
Ogólne  
Jak zrobić prosty zbiornik dla każdego? Marcin Jurek – Trzmiel Radzi, cz. 6
Marcin Jurek
03/06/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl