Urządzamy akwarium-kostkę dla bojownika


Witajcie!

Często widuje się zdjęcia bojowników w kuli lub co gorsza w kubeczku. Jest to niedopuszczalne. Bojownik, tak jak każda ryba, potrzebuje odpowiednio urządzonego akwarium.

Skąd pochodzą bojowniki?

Bojownik syjamski, czy jak ktoś woli wspaniały (Betta splendens), pochodzi z Azji. Zaliczany jest do labiryntowców, czyli ryb posiadających dodatkowy narząd oddechowy. Jest to doskonałe przystosowanie do życia w ciepłych wodach o niewielkiej zawartości tlenu. Dzięki labiryntowi, błędnikowce w awaryjnych sytuacjach mogą oddychać powietrzem atmosferycznym, dlatego w akwarium dla samego bojownika nie musimy montować napowietrzacza.

Jest to gatunek łatwy w hodowli i odporny, jeżeli zapewni się mu odpowiednie warunki. W sklepach występują wyłącznie formy hodowlane o różnokolorowym ubarwieniu i wydłużonych płetwach. Jest ich tyle do wyboru, że trudno się zdecydować.

Jest to ryba mięsożerna i terytorialna, dlatego nie należy trzymać w akwarium kilku bojowników. Nie jest istotne czy w zbiorniku są 2 samce, samiec i samica czy kilka samic. Zwykle prędzej czy później dochodzi między nimi do konfliktu, a nawet walki na śmierć i życie. Jeśli chcemy mieć kilka bojowników potrzebujemy dla nich osobnych akwariów.   

Jakie akwarium dla bojownika?

Są to ryby łatwe w utrzymaniu i nie potrzebują dużego zbiornika. Absolutne minimum dla długopłetwego bojownika to 20-25 l, duży samiec będzie się czuł swobodniej w akwarium 30-35 l. Dla ruchliwych ras krótkopłetwych najlepsze będzie takie o pojemności 54 litry i długość od 60 cm wzwyż.

Zalecana temperatura wody to około 27°C. Jeżeli spadnie poniżej 25°C bojowniki stają się apatyczne i podatne na choroby. Dlatego koniecznym wyposażeniem akwarium dla bojownika jest grzałka o mocy odpowiadającej pojemności zbiornika. Musi ona mieć termostat z możliwością regulacji ustawienia temperatury, taka o stałym ustawieniu na 25 °C nie będzie odpowiednia.  

Wartość pH wody od 5 do 7 co nie znaczy, że może się ona często zmieniać, należy zadbać o to, aby była na stałym poziomie. Optymalna twardość od 5 do 15°n. Według niektórych bojownik nie potrzebuje filtra, zalecam jednak jego instalację. Mały filtr nie tworzy dużej cyrkulacji, a znacznie ułatwia utrzymanie akwarium. Jego wsparciem będą rośliny, nie tylko oczyszczą wodę i ozdobią zbiornik, ale zapewnią naszemu bojownikowi kryjówki. Ze względu na rośliny konieczne będzie oświetlenie, ułatwi ono także obserwacje bojownika w długie zimowe wieczory. Na dno akwarium dajemy żwirek lub piasek, dla bardziej zaawansowanych polecam podłoże aktywne. Pamiętajmy także o dodatku bakterii, które stworzą odpowiedni ekosystem.

Ważnym zabiegiem w przypadku utrzymania bojownika są podmiany wody 10-20% objętości raz w tygodniu. Należy przy tym pamiętać o uzupełnianiu garbników i utrzymaniu stabilnego pH, nie należy radykalnie zmieniać parametrów wody. Przy okazji podmiany usuwamy zanieczyszczenia z dna. 

Uwaga: wszystkie przedstawione informacje dotyczą bojowników wspaniałych. Pozostałe gatunki mają nieco inne lub zupełnie odmienne potrzeby niż Betta splendens. 

Jeżeli chcecie mieć dom dla bojownika w postaci ozdobnej kostki na swoim biurku czy stoliku, zapraszam na filmy, z których dowiecie się więcej w tym temacie.

Lista zakupów:

Lista zakupów



Autor
Zenon Aqua
Witajcie! Niektórzy zapewne kojarzą mnie z kanału Zenon Aqua na YouTube. Z wykształcenia jestem informatykiem, pracuję jako ekspert d/s szkoleń i wdrożeń w firmie IT. Uwielbiam wodę, która towarzyszy mi na co dzień i od święta. Urlopy spędzam nad jeziorem, uwielbiam nurkowanie i żagle. A w domu towarzyszą mi akwaria.…
Więcej
Artykuły powiązane
Ogólne  
Jak zrobić prosty zbiornik dla każdego? Marcin Jurek – Trzmiel Radzi, cz. 3
Marcin Jurek
10/04/2022
Ogólne  
Trzmiel Radzi w Budapeszcie
Krzysztof Leśniowski
19/06/2023
Technika Technika Problemy Problemy Ogólne Ogólne  
Ograniczanie kosztów energii elektrycznej w akwarystyce
Trzmiel Radzi
21/09/2022
Ogólne  
Akwarium biotopowe – biotop Malawi
Krzysztof Szołdrowski
04/11/2020
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl