Akademia Seachema zakładanie akwarium w stylu Low-tech. Odc. 1


Tym artykułem rozpoczynamy cykl poświęcony zakładaniu akwarium słodkowodnego. Będziemy go ilustrować filmami, które Łukasz Ciszkowski przygotował z firmą Seachem. Seachem to amerykańska marka, znana z wysokiej klasy akcesoriów akwarystycznych. Nic w tym dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, że zarówno jej założyciel, dr Leo G. Morin, jak i aktualni pracownicy, to aktywni akwaryści. Firma zatrudnia chemików i biologów, którzy opracowują nowe produkty i testują je w laboratoriach. Taka polityka pozwoliła stworzyć produkty premium, które zyskały uznanie profesjonalistów na całym świecie. Markę cenią znani aquascaperzy z grupy Green Aqua, ale także polski Mistrz Europy w Aquascapingu 2021, Łukasz Ciszkowski. 

Dzięki naszej współpracy dowiecie się jak stworzyć zbiornik Low-tech. Seria filmów przybliży temat zakładania akwarium krok po kroku.  

Na Akademię Seachema składa się osiem filmów, w których Mistrz Europy w Aquascapingu przedstawia zagadnienia związane ze zbiornikiem Low-tech. Wraz z Łukaszem opiszemy kolejne etapy zakładania zbiornika w sposób zrozumiały dla początkujących akwarystów. Dla doświadczonych hobbystów przewidzieliśmy niespodziankę w postaci ciekawych Komentarzy Mistrza, które będą pojawiać się na końcu każdej publikacji. 

Pierwszy odcinek przedstawia niezbędny sprzęt, podłoże i sposób tworzenia aranżacji. Dzięki Łukaszowi dowiecie się jak prawidłowo skleić wybrane materiały i poznacie zasady budowania aranżacji. 

Kolejne odcinki wraz z Komentarzem Mistrza będziemy publikowali na łamach serwisu Trzmiel Radzi.

Miłego oglądania.

Przedstawiony na filmie zestaw kupicie w Trzmielu:

Podstawę każdej aranżacji stanowi zbiornik. W tym przypadku wybór naszego mistrza padł na akwarium Mitoja Optiwhite oferowane przez Trzmiela. Jest ono wykonane z wysokiej jakości szkła Optiwhite™ produkowanego przez firmę Pilkington. Daje ono efekt niezrównanej przejrzystości. Estetyczne stylowe wykończenie sprawia, że samo szkło stanowi ozdobę wnętrza i dumę jego właściciela.

Zbiorniki Mitoja dostępne są również w wersji float.

Oświetlenie stanowi belka LED Skylight AQI Intense 60H, która rewelacyjnie oddaje naturalne barwy ryb akwariowych i pobudza rośliny do wzrostu i fotosyntezy. Daje możliwość regulacji temperatury barw i ilości światła oraz przykuwa wzrok swoim niezwykle eleganckim wyglądem.

Za krystalicznie czystą wodę w zbiorniku odpowiadać będzie Seachem Tidal 55. Ten nowoczesny filtr kaskadowy z funkcją skimmera zapewnia doskonałą filtrację mechaniczną i biologiczną, zwłaszcza że został wyposażony w doskonałe media filtracyjne.
Seachem Matrix to jeden z najlepszych na rynku wkładów biologicznych. Jego porowata struktura stanowi idealne siedlisko dla pożytecznych bakterii filtracyjnych. Umożliwia on utrzymanie równowagi biologicznej w każdym akwarium.

Intensywną pracę bakterii aktywnie wspiera sztandarowy produkt Seachema, Purigen. Jest to wysokiej klasy absorbent doskonale oczyszczający i krystalizujący wodę, usuwający zabarwienia spowodowane przez użyte do aranżacji korzenie. Eliminuje on szkodliwy amoniak, azotany i azotyny. Nie wpływa na GH i poziom wapnia oraz magnezu, a więc nie pochłania nawozów. Co równie istotne, może być regenerowany i używany wielokrotnie. Do stworzenia rozbudowanej kompozycji korzeni i kamieni, Łukasz użył klej Seachem Flourish Glue. Jest to bezpieczny dla organizmów wodnych cyjanoakrylowy klej akwarystyczny w żelu. Umożliwia trwałe łączenie elementów aranżacji i przytwierdzanie roślin np. mchów i epifitów do skał lub korzeni. Zobaczycie jak działa także w kolejnych odcinkach naszej serii.

Ponieważ w zbiorniku mają znaleźć się rośliny, konieczne jest użycie odpowiedniego podłoża. I tym razem nasz mistrz postawił na sprawdzony produkt Seachema. Seachem Flourite Black to naturalne podłoże w czarnym kolorze doskonale podkreślające kolorystykę ryb i roślin. Ale oczywiście jego podstawowym zadaniem jest dostarczenie niezbędnych składników odżywczych roślinom. Podłoże, na bazie glinki, nie zmienia pH, jest bogate w minerały i niezwykle trwałe.

Komentarz Mistrza

Jeżeli chcecie stworzyć dobrą aranżację, poświęćcie jej czas. Zaplanujcie całą kompozycję i dajcie sobie chwilę, na ewentualne zmiany. Na co warto zwrócić uwagę? Na pewno na rozmieszczenie sprzętów, takich jak rurki od filtra, grzałka itd. Jest to ważne z dwóch względów. Po pierwsze, estetyki. Wasze akwarium zyska naprawdę wiele, jeśli sprytnie zasłonicie całe zaplecze techniczne Waszego zbiornika. Jest też powód funkcjonalny. Dobrze ustawiony wlot i wylot sprawi, że woda w zbiorniku będzie krążyła swobodnie i ułatwi Wam utrzymać stabilne warunki.

W tworzeniu aranżacji bardzo ważny jest materiał, z którego „ulepicie” Wasz podwodny Świat. Dlatego lepiej jest mieć go dużo więcej niż faktycznie potrzebujecie i wybrać te najlepsze kawałki. Warto odwiedzić pobliski sklep i dobrać materiały osobiście. W wielu dobrych sklepach macie możliwość wstępnie ułożyć wybrane korzenie czy kamienie i zweryfikować swoje założenia.

Moich pięć zasad tworzenia aranżacji:

  • Głębia i punkt centralny – ważne, aby aranżacja była trójwymiarowa i posiadała punkt centralny. Dzięki temu akwarium będzie ciekawsze. Będzie wyglądało na większe, a wzrok skupi się na jednym, najważniejszym punkcie. 
  • Trójpodział – dzięki zasadzie trójpodziału nasza aranżacja będzie bardziej czytelna. Punkty przecięcia się linii trójpodziału to tzw. „mocne punkty”, czyli miejsca, gdzie nasz wzrok automatycznie czegoś szuka. To one przyciągają uwagę odbiorców i to tam warto umieszczać najważniejsze elementy kompozycji.
  • Serwisowanie – dobrze zaprojektowane akwarium to takie, które daje możliwość bezproblemowego dotarcia z pęsetą, nożyczkami i czyścikiem do każdego punktu, do którego chcecie dotrzeć. Pozwala to utrzymać nasz zbiornik w czystości. 
  • Roślinność – planując aranżację, pamiętaj o zostawianiu miejsc na rośliny. Nie planuj sadzenia roślin na raty. Dużo żywych roślin na początku to łatwiejszy start akwarium.
  • Kontrasty – aranżacja zyskuje, jeżeli korzenie i kamienie tworzą ze sobą kontrast kolorystyczny. Ważnym elementem aranżacji jest również gra światła i cienia.


Autor
Łukasz Ciszkowski
Cześć! Nazywam się Łukasz Ciszkowski i jestem aquascaperem. Niektórzy mogą kojarzyć moje zdjęcia i materiały video z  YouTube, Instagrama czy Facebooka, gdzie występuję jako AquaCSK. Tworzę aranżacje akwarystyczne, biorę udział w ciekawych projektach i opowiadam o tym, jak prowadzić akwaria. Aquascapingiem zajmuję się dopiero od 2019 r. Nie przeszkadza mi…
Więcej
Artykuły powiązane
Ryby Ogólne  
Kiryskarium: zakładamy łatwe w utrzymaniu akwarium nie tylko dla kirysów
Zenon Aqua
25/06/2022
Rośliny Chemia wody Ogólne  
Liście do akwarium
Maciej Koczko
31/05/2022
Rośliny Ogólne  
Akwapaludarium, czyli akwarium z częścią nadwodną.
Piotr Roj
10/11/2022
Rośliny Ogólne  
Zakładamy akwarium z bucephalandrami
Zenon Aqua
27/06/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl