Akwarium biotopowe – biotop Azja


Azja jest ogromnym i różnorodnym kontynentem. Znajdziemy tu suche i gorące pustynie, góry pełne wartkich strumieni, szerokie rzeki, mokradła, dżungle, ujścia rzek, a nawet stworzone ludzką ręką stawy i pola ryżowe. Te wszystkie ekosystemy tworzą niezliczoną ilość biotopów zasiedlonych przez niewyobrażalne ilości gatunków.

Jednak natura sama daje nam szansę, by ten ogrom możliwości nieco usystematyzować. Jako akwaryści możemy zapomnieć o pustyniach. Skute lodem syberyjskie bezkresne tajgi i tundry też możemy odpuścić. Pozostaje nam południowo-wschodnia Azja, ciepła, duszna, położona blisko równika, gdzie dni i noce są prawie równe, śnieg ogląda się tylko w telewizji, dzika roślinność wkrada się wszędzie tam, gdzie człowiek na chwilę przestanie z nią walczyć.

Jak urządzić azjatyckie akwarium biotopowe?

Ponieważ biotopów Azji jest wiele, nie wszędzie da się wykorzystać dokładnie te same dekoracje. Jednak w pewnym uproszczeniu możemy przyjąć, że w każdym takim akwarium azjatyckim możemy mieć korzenie i drobny żwirek lub rzeczny piasek. Rośliny akwariowe azjatyckie, które będziemy wykorzystywać, to głównie kryptokoryny, nurzańce, mikrozoria i rotale. Ryby akwariowe z Azji to dość duża grupa gatunków razbor, brzanek, danio i ryb labiryntowych takich jak gurami. 

Biotop Azja – charakterystyka, obsada

Ponieważ nie sposób opisać jednego uniwersalnego biotopu Azji, wyodrębniłem cztery najbardziej charakterystyczne siedliska i postaram się je opisać w taki sposób, aby uwydatnić podobieństwa i różnice między nimi.

Biotop górskich strumieni

Azja to kontynent gór. Dotyczy to zwłaszcza części południowo-wschodniej, która interesuje nas najbardziej. Góry są wszędzie, więc strumieni, które z nich spływają, jest naprawdę wiele. Charakteryzują się wartkim nurtem, skalistym podłożem, dobrym natlenieniem. Woda jest tam zazwyczaj miękka, o lekko kwaśnym odczynie, nie tak ciepła jak w niższych partiach.

Budując biotop azjatyckiego strumienia, możemy wykorzystać skały i żwir o różnych gradacjach. Korzenie będą tu raczej dodatkiem niż podstawą wystroju. Rośliny najlepiej sadzić po bokach i w tylnej części akwarium, zostawiając w środku sporą przestrzeń do pływania. Jest to biotop, w którym dobrze sprawdzi się mocny filtr wywołujący w miarę silny ruch wody. Możemy też wykorzystać pompę cyrkulacyjną, aby ruch wody był bardziej równomierny i bliski naturalnemu. 

Postarajmy się jednak, aby bezpośredni strumień wody rozbijał się o jakąś skałę po drugiej stronie akwarium, co zapewni rybom miejsce do odpoczynku. Przydadzą się też kryjówki ułożone z kamieni i gałęzi.

Rośliny w takim biotopie muszą być silne, o grubych łodygach jak nadwódki (Hygrophila) lub elastyczne jak krynie (Crinum) i nurzańce (Vallisneria). Podczas sadzenia roślin należy zwrócić uwagę, by prąd wody nie wymywał spod nich podłoża.

Rybami, które mogą zasiedlić tego typu akwarium, są: danio, kardynałki i brzanki, a także przylga chińska zwana cudaczkiem. Zwłaszcza ten ostatni gatunek przystosował się do życia w płytkich wodach o silnym prądzie.

Biotop azjatyckich rzek

Dolny brzeg rzeki dość mocno różni się od strumieni, choć teoretycznie woda, która w niej płynie, jest tą samą wodą. Jednak zbierając po drodze różne osady, rzeka powoli zmienia odczyn na neutralny, a nawet delikatnie zasadowy. Twardość stopniowo rośnie, a nurt słabnie. Biotop środkowego i dolnego biegu rzeki jest najbardziej różnorodny.

Jako materiały kompozycyjne możemy poza skałami wykorzystać więcej gałęzi i korzeni, a żwir zastąpić piaskiem. Pamiętajmy jednak, że rośliny w piasku nie czują się dobrze i lepiej sadzić je w żwirku, przez który łatwiej przepływa woda wysycona tlenem i substancjami odżywczymi. Warstwa piasku powinna być tylko ozdobą. Ponieważ w tym typie biotopu nie potrzebujemy silnego ruchu wody, natlenienie warstwy dennej jest słabsze i z tego powodu mogą pojawić się strefy beztlenowe.

W biotopie azjatyckiej rzeki spotkamy delikatniejsze rośliny, wymagające więcej światła i substancji odżywczych, takie jak rotale, Aponogeton czy Blyxa japonica.

Ponieważ jest to środowisko bardzo uniwersalne, to liczba gatunków ryb, jakie będą się w nim dobrze czuły, jest nieco większa. Oprócz danio, brzanek i razbor możemy pokusić się o hodowlę bocji i badisów.

Biotop pól ryżowych i leśnych mokradeł

Jednym z najbardziej egzotycznych dla nas biotopów azjatyckich jest środowisko pól ryżowych i mokradeł gęstych lasów równikowych. W takich miejscach woda jest zwykle średnio kwaśna i średnio twarda, ciepła, stojąca, mętna, mocno zarośnięta.

Dekorację stanowić będą głównie korzenie torfowe i drobny żwirek lub piasek. Możemy tu wykorzystać filtrację przez torf. Jednak tym, co wypełni nam przestrzeń akwarium, będą przede wszystkim gęste rośliny przystosowane do tak specyficznych warunków. Przede wszystkim wszelkie kryptokoryny lubiące „brudną wodę”, Microsorium, Bolbitis, Vallisneria i rośliny pływające, np. wgłębka wodna. Należy jedynie uważać, aby rośliny nie przysłoniły całej tafli wody.

W tak nieprzyjaznych warunkach dobrze poczują się tylko odporne ryby, takie jak razbory i brzanki, lub oddychające powietrzem atmosferycznym ryby labiryntowe, gurami, prętniki, bojowniki.

Ryby labiryntowe pobierają tlen nad powierzchnią wody, dlatego nie możemy dopuścić do tego, by rośliny pływające pokryły jej całe lustro. Na dodatek jako hodowcy musimy szczególną uwagę zwrócić na to, by akwarium nie było narażone na przeciągi. Jeśli powietrze ponad wodą jest dużo chłodniejsze niż woda, w której pływają ryby, mogą się one przeziębić. Dokładniej rzecz ujmując, mogą przeziębić aparat labiryntowy, który służy im do pobierania i przechowywania powietrza.

Biotop azjatyckich estuariów

Niejako na deser zostawiłem biotop wód słonawych, czyli takich, gdzie woda słodka z ujścia rzeki miesza się ze słoną wodą oceanu. W takich warunkach żyją specyficzne rośliny, których ze względu na wielkość raczej nie trzyma się w akwariach. Mangrowce, bo o nich mowa, można natomiast hodować w półzanurzeniu ponad akwarium. Wymagają one dodatkowego, silnego oświetlenia i odrobiny wprawy przy ich docinaniu, ponieważ niekontrolowane mogą dość szybko urosnąć do 1-2 metrów. Natomiast w akwarium bardzo ciężko utrzymać jakąkolwiek roślinność. Nawet niewielkie zasolenie znoszą tylko niektóre rośliny, a wśród nich najłatwiej adaptuje się popularny w akwarystyce mech jawajski.

Za dekoracje znów posłużą korzenie i drobny piasek. Kamienie będą w tym miejscu wyglądać mało naturalnie, więc nie powinny przeważać w wystroju biotopu estuariowego.

W akwariach estuariowych, które będą tylko częściowo zalane wodą, możemy hodować strzelczyki indyjskie, które polują, plując wodą na swoją ofiarę. Ich zdobyczą zwykle są owady zauważone ponad lustrem wody. Innymi rybami wymagającymi, by akwarium nie było pełne wody, są poskoczki mułowe. Choć są to ryby, sporą część życia spędzają na mulistych, wilgotnych plażach ponad wodą.

Natomiast w akwarium w pełni zalanym możemy trzymać przepiękne srebrzyce (Monodactylus argenteus), argusy, kolcobrzuchy, przeźroczki, babki.

Biotop azjatycki nie jest jednorodny, ale każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Dla początkujących akwarystów polecam zwłaszcza próby odtworzenia warunków panujących w azjatyckich rzekach. Taki biotop chyba najbardziej odpowiada wyobrażeniu o akwarium towarzyskim, w którym obsada nie zawsze jest przemyślana, rośliny wybierane są na podstawie wyglądu w sklepie, a za dekorację służą często przypadkowe korzenie i kamienie. Wystarczy odrobina chęci, by akwarium towarzyskie zamienić w pełnoprawny biotop.

Na drugim końcu skali trudności znajduje się akwarium estuariowe, gdzie na błędy i przypadek nie ma miejsca. Obsada musi być przemyślana, a zakładanie akwarium trzeba poprzedzić godzinami poświęconymi na zdobywanie specjalistycznej wiedzy. Na szczęście nie jest to wiedza nie do zdobycia i w dobie internetu znajdziemy mnóstwo łatwo dostępnych poradników oraz przykładów pięknie założonych i prowadzonych biotopów azjatyckich.


Dodaj komentarz


Autor
Janusz Kosik
Zajmuje się akwarystyką od 1997 roku. Absolwent specjalności Akwarystyka na wydziale Rybactwa Akademii Rolniczej w Szczecinie. Od 2005 roku zafascynowany aquascapingiem, zwłaszcza stylem Iwagumi, którego zasady stosuje również podczas zakładania akwariów morskich. Wieloletni pracownik i konsultant w największych warszawskich sklepach akwarystycznych. Poza akwarystyką miłośnik i instruktor japońskich sztuk walki, które…
Więcej
Artykuły powiązane
Ryby Ogólne  
Jak zrobić prosty zbiornik dla każdego? Marcin Jurek – Trzmiel Radzi, cz. 5
Marcin Jurek
27/05/2022
Ogólne  
Akwarium biotopowe – biotop Ameryka Południowa
Przemysław Macheta
26/11/2020
Inne zwierzęta Ryby Ogólne  
Oase Organix – pokarmy organiczne
Lady Discus
21/04/2022
Technika Technika Problemy Problemy Ogólne Ogólne  
Ograniczanie kosztów energii elektrycznej w akwarystyce
Trzmiel Radzi
21/09/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl