Akademia Seachema zakładanie akwarium w stylu Low-tech. Odc. 4


To już czwarty film serii Akademia Seachema. Obejmuje ona osiem odcinków, które ułatwią Tobie założenie prostego w obsłudze akwarium typu Low-tech. W trzecim odcinku omówiłem kwestię filtra i mediów filtracyjnych. Z czwartego dowiesz się na czym polega dojrzewanie akwarium i co to jest cykl azotowy, skąd się bierze mleczna i zielona woda. Opowiem także na czym polega regularne serwisowanie akwarium.

Podczas zakładania i serwisowania akwarium używałem produktów firmy Seachem. Ta amerykańska marka jest ceniona przez doświadczonych i początkujących akwarystów na całym świecie. Dzięki akwarystom, chemikom i biologom firmy Seachem mamy do dyspozycji produkty premium, które zapewniają doskonałą kondycję domowych akwariów.

Filmy prezentowane na łamach serwisu Trzmiel Radzi polecam początkującym akwarystom, ponieważ ilustrują w prosty sposób poszczególne etapy rozwoju akwarium roślinnego. Wskazówki dla tych bardziej doświadczonych znajdziesz na końcu tekstu w formie Komentarza Mistrza.

Zapraszam do oglądania.

Przedstawiony na filmie zestaw kupicie w Trzmielu:

Wśród wybranych roślin znajdują się zarówno te, które należy posadzić w podłożu, jak i epifity mocowane na korzeniach i kamieniach. Szczegółowe informacje dotyczące pielęgnacji poszczególnych gatunków znajdziesz pod linkiem.

Bardzo ważną kwestią podczas zakładania akwarium jest dobór odpowiednich preparatów. Dotyczy to zarówno uzdatniacza, który neutralizuje toksyczne dla zwierząt wodnych związki chloru i metale ciężkie, jak i odpowiedniego startera bakteryjnego. Sprawdzone połączenie Seachem Prime i Seachem Stability pozwala na szybką eliminację toksyn i zaszczepienie odpowiednich bakterii nitryfikacyjnych.

Seachem Pristine to również preparat bakteryjny, którego zadaniem jest biologiczne usuwanie z wody akwariowej nadmiaru produktów przemiany materii. Zawiera bakterie rozkładające materię organiczną i działa jak odmulacz w płynie.

Doskonałym uzupełnieniem aranżacji jest usypana z piasku plaża. Kolor i rodzaj piasku to kwestia indywidualnych upodobań.

Rośliny akwariowe do życia potrzebują światła wody i substancji odżywczych. Zestaw nawozów Seachem Flourish został skomponowany tak, aby dostarczać wszystkie składniki pokarmowe niezbędne dla wybranych gatunków. Umożliwia prawidłowe nawożenie roślin i zawiera substancje bezpieczne dla zwierząt wodnych.

Podczas sadzenia roślin i w trakcie serwisowania akwarium niezwykle przydatnym narzędziem jest pęseta. Ułatwia dostęp do zakamarków akwarium, bez konieczności ciągłego moczenia rąk w wodzie.

Podstawę każdej aranżacji stanowi zbiornik. W tym przypadku wybór naszego mistrza padł na akwarium Mitoja Optiwhite oferowane przez Trzmiela. Jest ono wykonane z wysokiej jakości szkła Optiwhite™ produkowanego przez firmę Pilkington. Daje ono efekt niezrównanej przejrzystości. Estetyczne stylowe wykończenie sprawia, że samo szkło stanowi ozdobę wnętrza i dumę jego właściciela.

Zbiorniki Mitoja dostępne są również w wersji float.

Za krystalicznie czystą wodę w zbiorniku odpowiadać będzie Seachem Tidal 55. Ten nowoczesny filtr kaskadowy z funkcją skimmera zapewnia doskonałą filtrację mechaniczną i biologiczną zwłaszcza, że został wyposażony w doskonałe media filtracyjne.

Mata polietylenowa zabezpiecza dno przed porysowaniem lub pęknięciem; izoluje i zapobiega naprężeniom. Wykonana jest z trwałego tworzywa odpornego na działanie wilgoci.

Oświetlenie stanowi belka LED Skylight AQI Intense 60, która rewelacyjnie oddaje naturalne barwy ryb akwariowych i pobudza rośliny do wzrostu i fotosyntezy. Daje możliwość regulacji temperatury barw i ilości światła oraz przykuwa wzrok swoim niezwykle eleganckim wyglądem.

Programator czasowy jest niezwykle przydatnym urządzeniem w akwarystyce. Umożliwia bezobsługowe uruchamianie sprzętów elektrycznych, które powinny działać czasowo, takich jak oświetlenie czy elektrozawór CO2. Obniża zużycie prądu. Świetnie sprawdza się podczas naszej krótkiej nieobecności i w czasie urlopu.


Seachem Matrix to jeden z najlepszych na rynku wkładów biologicznych. Jego porowata struktura stanowi idealne siedlisko dla pożytecznych bakterii filtracyjnych. Umożliwia on utrzymanie równowagi biologicznej w każdym akwarium.

Seachem Matrix Carbon to granulowany węgiel aktywny klasy premium. Usuwa zanieczyszczenia chemiczne i pozostałości leków. Krystalizuje wodę. Bardzo skuteczny i wydajny, działa do kilku miesięcy.

Intensywną pracę bakterii aktywnie wspiera sztandarowy produkt Seachema – Purigen. Jest to wysokiej klasy absorbent doskonale oczyszczający i krystalizujący wodę, usuwający zabarwienia spowodowane przez użyte do aranżacji korzenie. Eliminuje on szkodliwy amoniak, azotany i azotyny. Nie wpływa na GH i poziom wapnia oraz magnezu, a więc nie pochłania nawozów. Co równie istotne, może być regenerowany i używany wielokrotnie.

Do stworzenia rozbudowanej kompozycji korzeni i kamieni, Łukasz użył Seachem Flourish Glue. Jest to bezpieczny dla organizmów wodnych cyjanoakrylowy klej akwarystyczny w żelu. Umożliwia trwałe łączenie elementów aranżacji i przytwierdzanie roślin np. mchów i epifitów do skał lub korzeni. Zobaczysz jak działa także w kolejnych odcinkach naszej serii.

Ponieważ w zbiorniku mają znaleźć się rośliny, konieczne jest użycie odpowiedniego podłoża. I tym razem nasz mistrz postawił na sprawdzony produkt Seachema. Seachem Flourite Black to naturalne podłoże w czarnym kolorze doskonale podkreślające kolorystykę ryb i roślin. Ale oczywiście jego podstawowym zadaniem jest dostarczenie niezbędnych składników odżywczych roślinom. Podłoże na bazie glinki nie zmienia pH, jest bogate w minerały i niezwykle trwałe.

Komentarz Mistrza

Pierwszy miesiąc życia akwarium potrafi stać się dla początkującego akwarysty prawdziwym poligonem doświadczalnym. Problemy z wodą, z roślinami, z glonami, z rybami… można by wymieniać bez końca. 

Oczywiście, można uczyć się na własnych błędach i twierdzić, że „cykl azotowy” to jakieś wymysły. Można cieszyć się z pierwszych dni, tygodnia lub dwóch bez większych problemów, wpuścić ryby i mówić, że skoro pływają to znaczy, że jest im dobrze.

Jeżeli jednak interesuje Was choć trochę dostosowanie warunków życia do wymagań roślin i zwierząt w akwarium, to polecam Wam poświęcić chwilę procesowi dojrzewania akwarium. 

Jeżeli przygotowywaliście jakąś potrawę z przepisu to wiecie, jak ważna jest kolejność i sposób dodawania składników. Z akwarium jest podobnie. Mamy świeżo założone akwarium, z nowym filtrem, napełnionym nowymi złożami filtracyjnymi, z nowym podłożem. Najczęściej napełnione świeżą wodą z wodociągów. To składniki naszego akwarystycznego przepisu. Od czego zacząć? 

Ryby oraz pozostali mieszkańcy wydalają do wody produkty przemiany materii. Na starcie naszego akwarium rośliny dostosowują się do nowych warunków, przez co częściowo gniją. To wszystko sprawia, że słabo rozwinięta flora bakteryjna nie jest w stanie poradzić sobie z neutralizacją szkodliwych substancji w wodzie, przez co mieszkańcy naszego akwarium są regularnie podtruwani związkami azotowymi.

Dlatego nowo założony zbiornik potrzebuje czasu, żeby ustabilizować panujące w nim warunki. Najczęściej jest to nazywane „dojrzewaniem akwarium”.

Dojrzewanie zbiornika polega na kolonizowaniu podłoża, dekoracji, a przede wszystkim mediów filtracyjnych przez pożyteczne bakterie. Ten proces trwa nawet kilka tygodni. Warto więc sięgać po produkty, które przyspieszą ten proces, np. Seachem Stability. Dobrą praktyką, która wspomaga dojrzewanie akwarium jest stopniowe wpuszczanie nowych mieszkańców do nowego akwarium. Wpuszczenie docelowej obsady w tym samym czasie może spowodować, że flora bakteryjna będzie zbyt słaba i nie poradzi sobie z nadmiarem szkodliwych substancji. 

Jeżeli planujecie założenie kolejnego zbiornika, to warto nowy filtr podłączyć do już działającego akwarium. W dojrzałym akwarium bakterie dużo szybciej skolonizują wkłady waszego nowego filtra, co przełoży się na łatwiejszy start.



Autor
Łukasz Ciszkowski
Cześć! Nazywam się Łukasz Ciszkowski i jestem aquascaperem. Niektórzy mogą kojarzyć moje zdjęcia i materiały video z  YouTube, Instagrama czy Facebooka, gdzie występuję jako AquaCSK. Tworzę aranżacje akwarystyczne, biorę udział w ciekawych projektach i opowiadam o tym, jak prowadzić akwaria. Aquascapingiem zajmuję się dopiero od 2019 r. Nie przeszkadza mi…
Więcej
Artykuły powiązane
Ogólne  
Akwarium biotopowe. Wywiad z Alkiem Halczukiem
Rafał Zaranek
01/06/2022
Technika Technika Chemia wody Chemia wody Ogólne Ogólne  
Filtry RO i RO DI w akwarystyce
Konrad Kozioł
27/07/2022
Technika Ogólne  
Start mojego pierwszego akwarium
Marcin Jurek
04/11/2020
Ogólne  
Jak zrobić prosty zbiornik dla każdego? Marcin Jurek – Trzmiel Radzi, cz. 6
Marcin Jurek
03/06/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl