Akwarium dla żółwia wodnego


Pomimo, że nie mają mięciutkiego futerka, żółwie są uważane raczej za sympatyczne stworzenia. Być może dlatego, że są swego rodzaju ciekawostką w akwarium, w odróżnieniu od opatrzonych już ryb. Jakie wymagania mają te interesujące stwory? Jak urządzić akwarium dla żółwia wodnego?   

Żółwie wodne

Żółwie zamieszkują naszą planetę od wielu, wielu milionów lat i dziś wyglądają tak samo, jak kiedyś. Wszystkie żółwie są jajorodne, zasiedlają zarówno wody, jak i lądy, są roślinożerne i mięsożerne. W tym poradniku skupię się na grupie żółwi wodno-lądowych, a dokładniej na czterech gatunkach należących do żółwi skrytoszyich: żółwiu ozdobnym (Trachemys scripta), żółwiu ostrogrzbietym (Graptemys pseudogeographica) żółwiu wonnym (Sternotherus odoratus) oraz żółwiu chińskim (Chinemys reevesii). To one właśnie najczęściej pojawiają się w sklepach zoologicznych pod hasłem “żółwie wodne”. Jak więc powinno wyglądać akwarium dla żółwia wodnego? 

Tak na prawdę zwierzęta te potrzebują zarówno przestrzeni wodnej, jak i lądowej. Część zbiorników jest aranżowanych raczej w stylu akwariów z korzeniami i kamieniami służącymi do wygrzewania się. Inne z kolei mają wyraźny podział na część wodną i lądową. Generalnie wspomniane wyżej żółwie potrzebują zarówno miejsca do pluskania, jak i do wysuszenia się i odpoczynku.

Warto wiedzieć, że wiele gatunków żółwi jest uważanych za gatunki inwazyjne w Polsce. Są to m.in.:

  • żółw ozdobny Trachemys scripta
  • żółw ostrogrzbiety  Graptemys pseudogeographica
  • żółw malowany Chrysemys picta
  • żółw jaszczurowaty Chelydra serpentina 

Nie oznacza to, że te zwierzęta są nielegalne w naszym kraju. Trzeba pamiętać, że wypuszczone na wolność zagrażają rodzimemu gatunkowi jakim jest żółw błotny Emys orbicularis. Konkurują z nim o pokarm i siedlisko. Mogą być również nosicielami groźnych dla niego pasożytów.
Jeden z wymienionych wyżej żółwi został zaliczony do najbardziej inwazyjnych gatunków obcych w skali całego świata. Jeszcze kilkanaście lat temu, czerwonolicy żółw ozdobny (Trachemys scripta spp. elegans), bo o nim mowa, stanowił prawie 73% wszystkich importowanych, do kraju, żółwi “wodnych”. Przystosował się do naszego środowiska i można go spotkać w naturze. Dlatego od 2002 roku, w Polsce i Europie, obowiązuje unijny zakaz importu tego gatunku. Inwazje gatunków obcych to jedno z największych zagrożeń dla światowej przyrody. Niosą za sobą utratę siedlisk, ograniczają lub wręcz eliminują gatunki rodzime m.in. poprzez drapieżnictwo i konkurencję pokarmową, są transferem obcych patogenów, zaburzają równowagę w ekosystemach i wpływają negatywnie na bioróżnorodność. Jeśli więc chcesz hodować jakiegokolwiek żółwia w przydomowym oczku wodnym lub stawie to koniecznie zabezpiecz je przed ewentualną ucieczką zwierzaka! 

Decyzja o rozpoczęciu przygody z żółwiem musi być mocno przemyślana. Jeśli my lub nasze dzieci dosyć łatwo i często zmieniamy zainteresowania to hodowla długo żyjących gadów raczej nie jest wskazana. Kiedy zwierzak “się znudzi” powstaje spory problem, ponieważ w Polsce generalnie brakuje ośrodków, które mogłyby zaopiekować się niechcianym żółwiem. Stąd też tak duży odsetek tych zwierząt wypuszczanych na wolność, do środowiska naturalnego.

Akwarium dla żółwia

Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na hodowlę tego sympatycznego gada to warto się zastanowić co będzie niezbędne do jego zdrowego i długiego życia.

Przygotowując lokum dla naszego przyszłego towarzysza istotną sprawą jest jego gatunek. Bardzo ogólna zasada dobierania wielkości akwarium do wielkości żółwia brzmi: długość akwarium powinna równać się minimum 5 długościom karapaksu, a szerokość to co najmniej 3 długość karapaksu.

Dorosła samica żółwia ozdobnego może osiągać nawet 30 centymetrów długości! Najmniejszymi osobnikami są żółwie wonne (Sternotherus odoratus), które dorastają do około 15 cm, chociaż część źródeł przedstawia dane o długości karapaksu wynoszących nawet 35 cm! Długość życia żółwi jest zależna od gatunku, ale średnio w niewoli żyją około 20-30 lat. Przy sprzyjających warunkach rekordy tych zwierząt dochodzą nawet do 55 lat. Warto o tym wiedzieć oglądając w sklepie śliczne, malutkie “kapselki”.

Powracając do kwestii akwaterrarium to możemy w pierwszej kolejności kupić zbiornik nieco mniejszy np. 200 l, a dopiero po jakimś czasie wymienić go na taki o większej powierzchni i pojemności. Poziom wody powinien umożliwiać zwierzęciu zaczerpnięcie oddechu ponad powierzchnią, gdy stoi na dnie ale równocześnie umożliwić mu “obrót w wodzie” jeśli przez przypadek przewróci się na grzbiet. W głębokim miejscu powinien więc wynosić około dwóch długości karapaksu. Warto urozmaicić dno i wprowadzić strefy o różnej głębokości.

Wysokość całego akwaterrarium jest uzależniona od jego wystroju. Jeśli zbiornik będzie wyposażony w wyspę to jej położenie musi uniemożliwiać ewentualną ucieczką zwierzęcia (bo żółwie potrafią się “wspiąć” i fiknąć koziołka poza akwarium…). Część naziemna powinna stanowić około 30% całej powierzchni zbiornika. Akwarium dla żółwia może stanowić bardzo piękną ozdobę naszego mieszkania, warto więc przemyśleć aranżację aby była nie tylko praktyczna, ale i ładna.

Niezbędne będzie również wyposażenie akwaterrarium w filtr, grzałkę i oświetlenie. Filtr musi być bardzo wydajny, gdyż żółwie dosyć mocno brudzą wodę. Z kolei wybierając grzałkę skupmy się na modelach, których żółwie nie stłuką. Pamiętajmy, że żółw będzie pływać i przemieszczać się po akwarium, a jego twarda skorupa może spowodować uszkodzenie  szklanej grzałki. Konieczne będzie również zainstalowanie wytwarzającej ciepło lampy, aby zwierzak mógł się wysuszyć i zażyć “kąpieli słonecznej”. Można do tego celu wykorzystać gotowe pokrywy. Moim zdaniem bardziej estetycznie wyglądają akwaterraria otwarte, jednak trzeba pamiętać, że woda będzie w nich parować bardzo szybko. I pamiętajmy – akwarium dla żółwia wodnego musi być przede wszystkim bezpieczne. Należy więc przemyśleć wystrój, abyśmy my mogli swobodnie przeprowadzać wszelkie zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne.

Podsumowując – oto co powinno zawierać akwarium dla żółwia wodnego:

  • szklany zbiornik – im większy, tym lepszy
  • miejsce do “kąpieli słonecznych”
  • wydajną filtrację – najlepiej filtr zewnętrzny lub sump
  • nietłukącą się grzałkę np. plastikową
  • oświetlenie UVB i/lub grzewcze lub ich połączenie
  • stabilne ozdoby – ciężkie korzenie i kamienie

Jak przygotować akwarium dla żółwia?

Kiedy aranżowałam pierwszy zbiornik dla mojego żółwia ozdobnego popełniłam co najmniej kilka błędów. Podstawowym był filtr o zbyt małej wydajności. W tym względzie nie ma się co czarować – żółwie do czyściochów nie należą. Porządny filtr zewnętrzny wydaje się więc być tutaj koniecznością! Przy większych osobnikach (lub przy kilku sztukach) jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie dodatkowego zbiornika filtracyjnego tzw. sumpa. Bardzo istotna jest również ilość przestrzeni filtracyjnej w wybranym przez nas modelu filtra. Przydadzą się tutaj dwie warstwy gąbki, które skutecznie oczyszczą wodę z mechanicznych zabrudzeń (np. pozostałości po posiłku). Bardzo ważna jest również rola bakterii nitryfikacyjnych, które zdecydowanie będą miały co robić w akwarium z żółwiem. Wszelkie media filtracyjne zwiększające powierzchnię filtracyjną i zapewniające optymalne oczyszczenie wody z azotanów czy fosforanów są jak najbardziej wskazane.

Oczywiście można przekładać zwierzę do innego zbiornika na czas karmienia i defekacji. Jeśli naszą gadzinę będziemy karmić większymi kawałkami pokarmu to zostaną one rozszarpane i nie zawsze każda z części zostanie znaleziona i skonsumowana. Po każdym karmieniu należy uważnie przejrzeć zbiornik i usunąć pozostałości posiłku. Karmiąc żółwia należy mieć się na baczności. Pomimo, że nie posiadają zębów to potrafią boleśnie ugryźć – o czym przekonałam się na własnej skórze. Jeśli podajemy pokarm mrożony pod postacią ryb lub skorupiaków, to lepiej użyjmy pęsety, albo po prostu wrzućmy go do wody. Żółwie wodno-lądowe to głównie mięsożercy, ale w ich diecie nie powinno zabraknąć zieleniny. Jeśli zdecydujemy się na naturalny wystrój zbiornika wraz z żywymi roślinami to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że żółw je skonsumuje. Nie mogą być więc trujące!

Kupując akwarium możemy wybrać model z już gotową (wklejoną) dodatkową szybą, która służy za wyspę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które dodatkowo ułatwia utrzymanie czystości a przy okazji “nie zagraca” reszty zbiornika. Istnieją również modele wysp, które można przymocować do szyby za pomocą przyssawek lub inne – stawiane i zakotwiczone na dnie zbiornika. Innym rozwiązaniem jest samodzielne zbudowanie groty-wyspy z kamieni, które można trwale połączyć specjalnymi klejami. Niezależnie od wybranej opcji taka wyspa musi być stabilna i wytrzymać ciężar zwierzęcia. Dorosłe Trachemys scripta potrafią ważyć ponad 3 kilogramy! Jeśli zdecydujemy się na mniejszy gatunek np. Sternotherus odoratus, to waga zwierzęcia nie powinna przekroczyć 0,75 kilograma.

Akwarium z żółwiem należy umieścić na stabilnym, wytrzymałym meblu. Zbiorniki dla tych zwierząt powinny mieć spore rozmiary, więc musimy wygospodarować na nie większy kawałek przestrzeni, niż w przypadku niewielkiego krewetkarium. 

Kwestia temperatury wody i powietrza jest w przypadku żółwi również istotna. Zbyt niska temperatura w części naziemnej może powodować, u naszego małego przyjaciela, liczne choroby. Najistotniejsze są “wyspy ciepła”, które będą znajdować się w części lądowej. Temperatura pod promiennikiem powinna wynosić od 35 do 40 °C. Natomiast temperatura wody dobrze gdyby oscylowała w granicach 25 °C. Część gatunków, np. żółw chiński, wymaga dodatkowego promieniowania UVB, które zapewnia wytwarzanie witaminy D3 pomagającej w przyswajaniu wapnia. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza wśród młodych, intensywnie rosnących, osobników.

Akwarium dla żółwia wodno lądowego można wysypać kamieniami lub żwirem. Raczej nie sprawdza się u nich piasek. Ważne, aby podłoże było dość stabilne i nie osuwało się w momentach, gdy zwierzę będzie chciało “wspiąć się i stanąć na tylnych nogach”, by zaczerpnąć powietrza znad tafli wody. Żółw wodny, w akwarium, może żyć naprawdę bardzo długo jeśli tylko zapewnimy mu odpowiednią, zbilansowaną dietę, niezbędną ilość ruchu w wodzie oraz wymaganą temperaturę. Mało tego – żółwie potrafią się przyzwyczajać do właściciela, a już na pewno do pór posiłków. Nawet jeśli będzie sobie drzemać w promieniach lampki grzewczej to z ochotą wskoczy do wody widząc nadciągającego właściciela, z tacą przysmaków, w postaci stynki czy krewetek. Obserwacja tych zwierząt z pewnością dostarczy bardzo wielu fajnych przeżyć. A my zyskamy towarzysza na długą część naszego życia.


Dodaj komentarz


Autor
Joanna Merta-Krawczyk
Joanna Merta-Krawczyk – biolog środowiskowy i sądowy, ukończyła studia magisterskie oraz podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim. Zawodowo w branży zoologicznej od 2011 roku na stanowiskach od doradcy klienta, przez akwarystykę, przedstawiciela handlowego, aż po koordynatora sieci sklepów. Miłośniczka przyrody i natury od dziecka. Autorka wielu branżowych poradników i artykułów. Od 2020…
Więcej
Artykuły powiązane
Inne zwierzęta Problemy  
Obcy w akwarium: wypławki, jajka helmetów, przywry, larwy ważki
Rafał Zaranek
22/07/2021
Inne zwierzęta  
Karliki szponiaste
Emilia Grunwald
18/12/2021
Inne zwierzęta  
Obcy w akwarium, cz. 2: przytuliki, stułbie, oczliki, stylaria, skoczogonki
Rafał Zaranek
22/07/2021
Inne zwierzęta  
Aksolotl meksykański – wyjątkowy mieszkaniec akwarium
Emilia Grunwald
10/06/2021
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl