Oase Organix – pokarmy organiczne


W 2021 roku pojawiła się na rynku nowatorska marka pokarmów firmy Oase. Organix, bo o niej mowa, to linia pokarmów prezentująca zoptymalizowany system żywienia ryb akwariowych. Zawiera pokarmy podstawowe, energetyczne i wybarwiające przeznaczone dla różnych gatunków i grup wiekowych. Znajdziesz w niej zarówno karmy dla młodych, jak i dorosłych ryb małych i dużych gatunków. Pokarmy przetestowałam w swoich akwariach i chciałabym przybliżyć ich zalety.

Dlaczego warto sięgnąć po Organix?

Jest to pokarm zawierający wyłącznie świeże naturalne składniki. Produkcja oparta jest na całych rybach, krewetkach i glonach, a nie na mączce. Nie są to substancje pozyskiwane z hodowli. Pochodzą z czystych wód wybrzeży Alaski, dlatego nie zawierają antybiotyków i innych zanieczyszczeń charakterystycznych dla przemysłowych hodowli. Naturalne składniki kryją w sobie wiele witamin, pierwiastków śladowych i nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego wyeliminowano sztuczne dodatki, takie jak konserwanty i syntetyczne witaminy. Są to pokarmy typowo organiczne. Co bardzo istotne, pochodzą z certyfikowanego łowiska (MSC-C-52555) co oznacza, że np. glony nie są wyrywane w całości. Odrywana jest tylko bogata w składniki odżywcze część i roślina może się dalej rozwijać w naturalnym środowisku. 

Pozbawiony sztucznych dodatków i mączki pokarm zapewnia zdrową dietę, ale również poprawia jakość wody w akwarium, ponieważ ogranicza ilość niestrawionych resztek, które zanieczyszczają akwarium i mogą wywoływać plagę glonów. Jednocześnie wysoka koncentracja składników sprawia, że pomimo mniejszych dawek karmy, ryby rozwijają się prawidłowo i prezentują piękne barwy.

Producent postarał się o odpowiednie zbilansowanie składników, dlatego Organix ma niską zawartość wody, odpowiedni stosunek białka do tłuszczu oraz całą gamę witamin i minerałów. Dostępny jest w różnych formach: od tradycyjnych płatków i granulatów po pałeczki i tabletki.

Linię tworzą pokarmy podstawowe, uzupełniające i przysmaki, więc możesz karmić wyłącznie produktami tej serii tworzącymi kompleksową dietę lub używać ich tylko jako cenny dodatek do innych pokarmów. Tyle teorii, a jak wygląda praktyka?

Jaki pokarm wybrać?

Organix Daily to dobra propozycja do akwariów towarzyskich. Pozwala na karmienie różnych gatunków. Granulat sprawdził się zwłaszcza w przypadku tych żerujących w toni wodnej i przy dnie. Płatki zapewniają posiłek wszystkim mieszkańcom akwarium. Ryby chętnie go pobierają. Widać, że im bardzo smakuje, a przy tym utrzymuje je w dobrej kondycji.  

Organix Veggievore Tabs to tabletki, które zawierają wodorosty. To świetna propozycja dla ryb przebywających w pobliżu dna, ponieważ szybko toną. Zapewniają kompletne pożywienie dla gatunków roślinożernych, które w naturze żywią się glonami. Chętnie pobierane przez różnego rodzaju “glonojady” czy roślinożerne pielęgnice, można nimi karmić pyszaczki z grupy mbuna lub uzupełnić dietę wszystkożerców. Jeżeli Twoje ryby nie przepadają za tabletkami, możesz stosować pokarm Veggievore w płatkach lub granulacie. Dostępna jest także wersja dla krewetek. 

Organix Power to doskonałe uzupełnienie karmy podstawowej. Dostarcza dawki energii, której potrzebują ruchliwe, aktywne ryby. Warto go stosować w żywieniu pielęgnic i ławicowców stale przemieszczających się po zbiorniku. Podawany w okresie tarła i odchowu młodych umożliwia szybką regenerację organizmu samicy. 

A skoro już jesteśmy przy narybku, to i dla niego znajdziemy wartościowy pokarm Organix. Płatki Baby Flakes zawierają komplet składników niezbędnych do budowy szybko rosnących organizmów. Zapobiegają niedoborom witamin i składników mineralnych. Drobne płatki rozpływają się po całym zbiorniku i są łatwo dostępne nawet dla nieśmiałych młodych. Można nimi karmić także niewielkie rybki, takie jak np. Boraras maculatus.

W przypadku niektórych gatunków nawet zrównoważona dieta nie jest w stanie wydobyć pełnego wybarwienia. Jeżeli nie jesteś zadowolony z kolorystyki swoich ryb możesz zastosować Organix Colour w płatkach lub granulacie. Zawiera on naturalne pigmenty niezbędne do uzyskania intensywnego wybarwienia skóry ryb. 

Bardzo ciekawą pozycję stanowią pałeczki Organix Snack Sticks. Jest to dodatkowa przekąska, na którą rzucają się nawet wybredne krewetki. Te tonące wysokobiałkowe pałeczki świetnie uzupełniają menu gatunków pobierających pokarm z dna.

Organix Cichlid Granulate to część serii przeznaczona dla różnej wielkości pielęgnic. Zawiera dodatkowe pigmenty i wszystkie ważne składniki odżywcze, których potrzebują te ryby. Granulaty o różnej wielkości umożliwiają karmienie młodych i dorosłych osobników.

Charakterystyczną cechą wszystkich pokarmów Oase jest wysoka hydostabilność. Np. Snack Sticks pod wpływem wody rozpadają się na mniejsze fragmenty chętnie wyszukiwane przez krewetki, ale nie powodują zmętnienia wody.

Linia obejmuje szereg produktów przeznaczonych dla:

Na podstawie własnego doświadczenia mogę te pokarmy polecić dla wszystkich gatunków. Świetnie sprawdziły się zarówno dla żyworódek, krewetek, jak i dyskowców. Kup na początek małe opakowanie, a na pewno sięgniesz po następne.

Zapraszam Was serdecznie do salonu Trzmiela we Wrocławiu na ul. Rogowską 147.Autor
Lady Discus
Jestem akwarystką, ambasadorką Trzmiela oraz hodowczynią dyskowców z linii Red Turkus Piwowarski. Jestem także opiekunką kolcobrzucha nilowego Andrzeja, którego znacie z internetu. Od niedawna posiadam w domu mini rafę, dzięki której poznaję tajniki akwarystyki morskiej. To wspaniała przygoda! Na łamach portalu Trzmiel Radzi pokażę Wam świat, w którym ciągle pełno…
Więcej
Artykuły powiązane
Ogólne  
Akwarium biotopowe – biotop Tanganika
Janusz Kosik
26/11/2020
Ogólne  
Akwarystyka holenderska – co to jest i jakie są jej zasady?
Trzmiel Radzi
19/01/2023
Ogólne  
Akwarium dla dyskowców czyli popularnych paletek. Wywiad z Lady Discus.
Trzmiel Radzi
07/12/2022
Rośliny Ogólne  
Zakładamy akwarium z bucephalandrami
Zenon Aqua
27/06/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl