Jak usunąć glony nitkowate i zieloną wodę z oczka?


Glony potrafią oszpecić najładniejsze oczko wodne, ale estetyka nie jest największym problemem związanym z ich obecnością. Intensywny wysyp glonów ma destrukcyjny wpływ na rośliny i może być śmiertelnym zagrożeniem dla ryb. Jest to rzeczywisty problem, który spędza sen z powiek niejednemu posiadaczowi oczka wodnego. Możemy skutecznie pozbyć się glonów, korzystając z badań przeprowadzonych w laboratoriach Tetry.

Znane hasło: Niemiecka jakość i solidność idealnie wpasowuje się w historię uruchomionych w 1951 r. zakładów Tetry. O ich globalnym sukcesie zadecydowało doświadczenie połączone z intensywnymi badaniami i dbałością o ekologię. Tetra posiada jeden z największych na świecie zespołów naukowo-badawczych. Za cel badań przyjęto stworzenie skutecznych, bezpiecznych dla środowiska produktów do oczek wodnych. Zespół naukowo-badawczy Tetry tworzą specjaliści z różnych dziedzin: biologii, chemii, weterynarii i inżynierowie, którzy odpowiadają za rozwój i poprawę jakości produktów firmy. Dzięki ich pracy mamy do dyspozycji skuteczne narzędzia do pielęgnacji oczek wodnych oraz zwalczania plagi glonów.

Glony nitkowate w oczku wodnym

Jednymi z najbardziej uciążliwych przedstawicieli flory zasiedlających oczka wodne są glony nitkowate. Są to organizmy wielokomórkowe, należące do gromady zielenic. Porastają kamienie i rośliny wodne, mogą także unosić się na powierzchni wody, tworząc nieestetyczne, gęste kożuchy. Występują wszędzie tam, gdzie znajdują źródło pokarmu. Glony pojawiają się już na przedwiośniu, a nawet zimą. Wystarczy kilka dni z nieco wyższą temperaturą i dostateczną ilością światła słonecznego, aby pobudzić do życia formy przetrwalnikowe glonów. Rosną bardzo szybko, błyskawicznie opanowując zbiornik. Latem, kiedy ekspozycja słoneczna jest szczególnie intensywna i w wodzie występuje nadmiar związków fosforu, glony stają się prawdziwą plagą. Potrafią zmienić powierzchnię wody w paskudnie wyglądający zielony kożuch o niemiłym zapachu. Przy zmianach poziomu wody osadza się on na brzegach w postaci nieestetycznego dywanu, który szybko się rozkłada, przyciągając uciążliwe owady.

Zakwity glonów pojawiają się w różnych terminach uzależnionych od wymagań gatunku, który opanował nasze oczko. Dlatego nie zawsze zmiana parametrów wody wystarcza do pozbycia się tego uciążliwego problemu. Wspólny mianownik sprzyjający rozwojowi glonów stanowi dobrze nasłoneczniona, bogata w fosforany woda i niewielka ilość roślin rosnących w oczku wodnym. Po wielu latach badań firma Tetra wprowadziła na rynek produkt stworzony do zwalczania glonów nitkowatych Tetra Pond AlgoFin. Jak wykazały doświadczenia, jednorazowe jego podanie niszczy glony nitkowate i inne rodzaje alg poprzez zatrzymanie procesu fotosyntezy glonów, czyli odcięcie dopływu pokarmu. Skutecznie działa przede wszystkim na glony nitkowate, zwalcza również glony planktonowe, sinice (cyjanobakterie) i inne algi występujące w oczkach wodnych. W zalecanych dawkach nie jest szkodliwy dla mikroorganizmów, ryb, roślin wodnych, ptactwa, zwierząt domowych ani ludzi. Nie zaburza równowagi biologicznej. Ma postać płynu, którego aplikacja jest bardzo prosta. Działanie preparatu utrzymuje się do 2-3 tygodni. W przypadku silnej inwazji glonów kolejną dawkę możemy zastosować po 4 tygodniach.

Samo stosowanie preparatu pozwala na pozbycie się glonów, czyli usunięcie skutku. Ale aby na stałe wyeliminować problem, musimy poznać jego przyczynę. Zwykle tkwi ona w niewłaściwych parametrach wody. Niektóre objawy, np. kolor glonów, mogą wskazywać winowajcę, ale nie określą skali niepożądanych zjawisk. Z pomocą przychodzą nam testy, będące miarodajnym sposobem sprawdzania jakości wody, od której zależy byt ryb i roślin zamieszkujących oczko wodne. Istotne dla nas parametry poznamy dzięki zastosowaniu zestawu do szybkiego testowania wody. Tego typu specjalistyczny zestaw do badania wody w oczkach i stawach to Tetra Pond test 6w1. Umożliwia on kontrolę 6 parametrów za pomocą jednego paska testowego. Wynik otrzymujemy już w 60 sekund. Przy użyciu jednego testu jednocześnie zmierzymy: odczyn pH, twardość węglanową (KH), twardość ogólną (GH), poziom azotynów (NO 2 ), azotanów (NO 3 ) i chloru (Cl 2 ). Otrzymujemy wynik i co dalej? Tutaj z pomocą przychodzi nam aplikacja Tetra Aquatics. Przeanalizuje ona wyniki testu i podpowie odpowiednie działania. Na podstawie dostarczonej przez nią informacji będziemy wiedzieli, czy dodać odpowiednie bakterie, skorygować pH, czy też zabrać się za gruntowne sprzątanie oczka. Aplikacja ta służy także do odczytania parametrów, bez drukowanej skali, zapisywania wyników poszczególnych pomiarów, a także przypominania o zaplanowanych działaniach, np. czyszczeniu filtra.

Niebezpieczna zielona woda

Zieloną wodę tworzą glony, które są zmorą wszelkich zbiorników wodnych. Nadmierny wzrost glonów narusza równowagę ekosystemu oczka wodnego i może być szkodliwy dla ryb i roślin. Nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko kontrolować. Woda opadowa zasilająca stawy i oczka wodne niesie ze sobą nawozy, które doskonale sprzyjają glonom. Nawet pomimo naszych starań do wody mogą się przedostać stosowane w ogrodzie nawozy dla roślin ozdobnych czy trawnika. W tym przypadku szkodliwe są również te ekologiczne, ponieważ chodzi o ilość, a nie pochodzenie substancji biogennych. To właśnie wprowadzenie do wodnego ekosystemu nadmiaru substancji odżywczych powoduje zakwit wody. Powstaje nadmiar roślinnego planktonu, który ogranicza dostęp światła do głębszych warstw oczka i obniża poziom tlenu rozpuszczonego w wodzie. Sytuacja staje się niebezpieczna.

Zagrożeniem dla ryb jest brak tlenu, natomiast brak światła hamuje fotosyntezę i rozwój roślin, co dodatkowo pogłębia niedotlenienie. W takich warunkach stopniowo ustaje życie w oczku. Zamiast wypielęgnowanego stawu z czystą wodą, mamy zielone bajorko. Zielenice, bo tak brzmi prawidłowa nazwa winowajców, pojawiają się wszędzie tam, gdzie występuje nadmiar składników odżywczych i dostatek światła. Podobnie do zielenic wyglądają dużo bardziej niebezpieczne cyjanobakterie, czyli sinice.

Rozróżnienie rodzaju „najeźdźcy” może nastręczać problemów, dlatego warto zastosować metody skutecznie zwalczające różne typy glonów planktonowych. Preparatem tego rodzaju, szczególnie przyjaznym dla środowiska, jest Tetra Pond AlgoRem. Jego działanie można porównać do pajęczyny. W kontakcie z wodą wytwarza bezbarwną zawiesinę, swoistą sieć, która wiąże cząstki pływające w wodzie, oczywiście także wszystkie glony niezależnie od gatunku. Tak unieruchomione wypływają na powierzchnię, skąd usuwamy je ręcznie lub mechanicznie. Pozostałe w oczku resztki preparatu ulegają biodegradacji. Agregacja cząstek powoduje usunięcie wszystkich zanieczyszczeń pływających w toni, co daje efekt wyjątkowo krystalicznej wody. Dodatkowo preparat usuwa z wody fosforany, podstawowy pokarm glonów, który ma wpływ na ich masowe namnażanie. W przeciwieństwie do wielu innych środków nie zawiera substancji toksycznych, chemicznych środków do zwalczania glonów oraz herbicydów, jednak nie powinien być stosowany w zbiornikach służących do hodowli jesiotrów i ryb jesiotrowatych. Warto zwrócić uwagę na to, że jest to środek nie tylko o dużej skuteczności, ale także świetnej wydajności. Preparat najlepiej działa przy minimalnym poziomie KH czyli twardości węglanowej na poziomie minimum 3. Butelka o pojemności 1 l wystarcza na kurację w zbiorniku o pojemności 20 000 l. Podsumowując – skutecznie eliminuje zmętnienie i efekt „zielonej” wody, a także zapobiega dalszym jej zakwitom. W ten sposób zachowana zostaje odpowiednia przejrzystość wody w oczku lub stawie. I jest w 100% ekologiczny.

Bakterie naprawiają stan oczka wodnego

W wielu przypadkach po wykonaniu testów nie znajdujemy jednoznacznej przyczyny pojawiających się kłopotów. Albo wręcz przeciwnie, uzmysławiamy sobie, że żaden z parametrów w naszym oczku nie jest prawidłowy. W obu przypadkach nasuwa się jeden wniosek: została zachwiana równowaga biologiczna. Przyczyny tego stanu mogą być różne, natomiast jedynym sposobem na uzyskanie równowagi w oczku jest odbudowanie odpowiednio silnej kolonii pożytecznych bakterii. To dzięki bakteriom rozkładającym substancje organiczne pozbywamy się zwiędłych roślin, opadłych liści itp. Bakterie i grzyby przetwarzają martwe organizmy w substancje przyswajalne przez rośliny. Jak to działa w oczku? Rozkładająca się na dnie materia organiczna, pochodząca z produktów przemiany materii ryb i tego wszystkiego, co dostaje się tam z zewnątrz, jest źródłem trujących związków azotu. Te ostatnie dzięki pracy bakterii nitryfikacyjnych przetwarzane są w azotany stanowiące nawóz dla roślin. Do przeprowadzenia tego procesu, nazywanego cyklem azotowym, bakterie potrzebują tlenu. I tu pojawia się problem, ponieważ podczas zakwitu glonów brakuje tlenu. Duża konkurencja organizmów tlenowych w wodzie może doprowadzić do ograniczenia populacji bakterii, które dodaliśmy podczas uruchamiania oczka. W skrajnych wypadkach może nastąpić ich całkowita zagłada. Skutki tego typu zjawisk są katastrofalne dla zwierząt zamieszkujących oczko. Woda pozbawiona biologicznego oczyszczania staje się toksyczna, zagraża zdrowiu i życiu ryb w niej pływających.

Aby zapobiec wymarciu kolonii, stosujemy preparaty bakteryjne. Jeżeli walkę z glonami wspomagamy lampą UV-C, logicznym rozwiązaniem będzie dodanie bakterii bezpośrednio do filtra. Do tego celu świetnie nadają się kapsułki Tetra Pond FilterZym. Wygodna forma kapsułki pozwala na umieszczenie bakterii bezpośrednio w filtrze, a dodatek naturalnych koloidów wspomaga rozwój i osadzanie się pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych na wkładach. Dzięki zawartym w preparacie bakteriom na nowo uruchomimy filtrację biologiczną w oczku lub stawie. A ona nie tylko poprawi zdrowie roślin i zwierząt w zbiorniku, ale również zapewni czystą wodę. Kapsułki stosujemy zawsze przy uruchamianiu nowego filtra, wymianie wkładów, po kuracji leczniczej i w sytuacjach kryzysowych wpływających na brak równowagi biologicznej. Działania przywracające równowagę są szczególnie istotne w zamkniętych ekosystemach oczek wodnych i stawów, ponieważ w tego typu zbiornikach szybko dochodzi do powstawania organicznych zanieczyszczeń i szkodliwych związków.

Nie czekaj na glony

Wszyscy chcemy cieszyć się pięknym oczkiem, które jest naszą dumą, ale i nadmiernie nie absorbuje naszego czasu. Pracę nad opanowaniem sytuacji w oczku w znacznym stopniu wspomogą wymienione środki oraz te służące do codziennej pielęgnacji i karmienia ryb. Warto po nie sięgać, ponieważ ich stosowanie nie wymaga specjalnych umiejętności i wiedzy. Nad tym, by były bezpieczne, czuwają naukowcy. Mogą być używane w każdym oczku, stawie i jeziorze, którego właściciel ma na uwadze zdrowie jego mieszkańców. Tak więc całoroczna systematyczna praca, regularna dbałość o oczko przyniosą spodziewane efekty. Wszystkich zainteresowanych produktami firmy Tetra zapraszamy do sklepu Trzmiel. Eksperci z naszego działu obsługi klienta chętnie pomogą dobrać najodpowiedniejsze produkty.


Dodaj komentarz


Autor
Trzmiel Radzi
Z akwarystyką jestem związany praktycznie przez całe moje 35-letnie życie. Wychowywałem się otoczony akwariami, a pasję do hobby zaszczepił mi mój Tato. W czasach, gdy zaczynałem przygodę z akwarystyką, trudno było o dobry sprzęt, a wiele rzeczy trzeba było robić we własnym zakresie, często metodą na „chybił-trafił”. Dzięki temu zyskałem…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika Problemy  
Jak oczyścić wodę w oczku wodnym?
Joanna Merta-Krawczyk
13/11/2020
Ryby Problemy  
Choroby ryb w oczku wodnym
Monika Pomaniec
17/09/2021
Problemy Ogólne  
Jak oczyścić oczko wodne?
Trzmiel Radzi
26/11/2020
Problemy Ogólne  
Oczko wodne po zimie – prace pielęgnacyjne
Konrad Kozioł
29/04/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl