Jak oczyścić wodę w oczku wodnym?


Oczko wodne jest marzeniem wielu osób. Często jednak wiedza na temat jego prowadzenia jest niewystarczająca i z pięknego zbiornika nasze oczko staje się zarośniętą, dziką kałużą, w której nie widać ani ryb, ani roślin. Jeśli jesteś posiadaczem takiego zbiornika, zapewne nieraz podejmowałeś walkę z glonami i mętną wodą. Marzenia o krystalicznie czystej wodzie wydają się nieosiągalne? Co jest tego przyczyną? Jak temu zaradzić?

W tej walce pomogą nam żywi mieszkańcy, odpowiedni sprzęt i specjalistyczne preparaty do oczek wodnych.

Jak oczyścić oczko wodne?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że oczko wodne jest tworem sztucznym, ale jednak zachodzą w nim takie same procesy jak np. w jeziorze. Ważne więc, aby i w nim była zachowana równowaga biologiczna. Przystępując do zakładania przydomowego stawu, nie wolno zapomnieć o okresie dojrzewania zbiornika, który zajmuje zwykle około czterech tygodni. Ten czas jest niezbędny do osiedlenia się flory bakteryjnej. To właśnie bakterie nitryfikacyjne odpowiadają za obieg związków azotu. Proces ten możemy usprawnić poprzez stosowanie odpowiednich preparatów, np. Tetra Pond FilterStart lub Tropical Bactinin Pond. Jeśli będziemy regularnie używać preparatów zawierających bakterie nitryfikacyjne, to woda w oczku będzie przejrzysta i czysta. Bakterie te są również bezpieczne dla wszystkich mieszkańców naszego zbiornika, zarówno roślin, jak i zwierząt, więc możemy stosować je bez obaw.

Standardowych bakterii nie powinno się jednak stosować zimą, gdyż te małe organizmy po prostu nie funkcjonują w tak niskich temperaturach. Z pomocą przychodzą nam wyselekcjonowane, odporne szczepy, np. Hydroidea EcoGerm Winter. Dzięki takim preparatom możemy wspomagać procesy biologiczne przez cały rok.

Zazwyczaj problemem w zbiorniku jest eutrofizacja (przeżyźnienie). Główną przyczyną tego procesu jest wzrost pierwiastków biogennych (głównie fosforu, a w drugiej kolejności azotu). Pochodzą one z różnych źródeł, np. z nawozów stosowanych w ogrodzie, pokarmu dla ryb, odchodów mieszkańców oczka. Wzrost procesów eutrofizacji powoduje wiele niekorzystnych zdarzeń, takich jak zakwity wody czy niedobór tlenu.

Aby więc uniknąć żmudnego procesu mechanicznego oczyszczania zbiornika, wypompowywania wody i czyszczenia z glonów, lepiej jest zastosować „broń biologiczną”. Wykorzystuje ona naturalne zjawiska biologiczne zachodzące w oczku i usuwa nadmiar substancji biogennych. Można więc śmiało powiedzieć, że buteleczka z bakteriami nitryfikacyjnymi to preparat do oczka wodnego na glony.

Krystalicznie czysta woda w oczku wodnym a rośliny

Rośliny są niezbędne do zachowania równowagi biologicznej, o której wspomniałam powyżej. Oprócz tego, że zapewniają schronienie organizmom wodnym oraz produkują tlen, wspaniale wspierają oczyszczanie wody. Dzieje się tak, ponieważ są naturalnym wrogiem glonów. Konkurują z nimi w kwestii składników pokarmowych i w naturalny sposób ograniczają ich rozwój. Odpowiednia obsada roślin zapewni wiele estetycznych wrażeń, ale co ważniejsze, będzie nas wspomagać w walce z niechcianymi glonami.

Wybór roślin do oczek wodnych jest dość duży i wiele z nich skutecznie oczyszcza wodę. Rośliny warto sadzić już na początku sezonu wegetacyjnego, tj. od wczesnej wiosny, z wyjątkiem gatunków wrażliwych na niską temperaturę (te sadzimy dopiero od maja). Przygotowania należy rozpocząć od wyboru stanowiska dostosowanego do potrzeb i siły wzrostu danego gatunku.

Najlepszym podłożem będzie mieszanka piasku i gliny (2,5:1) z niewielką ilością torfu bądź kompostu. Można również użyć gotowych mieszanek z podłożem, np. Tetra Aquatic Compost Pond dla roślin wodnych. Rośliny możemy sadzić w ażurowych doniczkach, aby ograniczyć ich rozrastanie. Doniczki ułatwią także zimowanie roślin poza oczkiem.

Do polecanych gatunków należą rdestnice (Potamogeton), które wytwarzają bardzo dużą ilość pływających liści. Ciekawą rośliną jest również rogatek (Ceratophyllum demersum). Wystarczy po prostu wrzucić go do zbiornika, nie wymaga bowiem sadzenia w podłożu. Dzięki jego wielkiemu apetytowi istnieje spora szansa, że poradzi sobie nawet z glonami, a nawet zieloną wodą w zbiorniku. Rogatek zimuje na dnie oczka w postaci pączków, nie trzeba go więc usuwać.

Rośliny pływające są zwykle jednoroczne, gdyż nasz klimat nie pozwala im przetrwać zimy. Należą do nich np. Salvinia lub Limnobium. Poprzez swój szybki rozrost nie tylko pochłaniają nadmiar składników odżywczych, ale ograniczają penetrację promieni słonecznych, co znacząco wspomaga walkę z glonami. Nie wolno jednak dopuścić do tego, aby rośliny pokryły całą taflę wody, gdyż wymiana gazowa pomiędzy zbiornikiem a powietrzem byłaby wówczas bardzo mocno ograniczona. Zaleca się utrzymanie roślin pływających na ⅔ powierzchni zbiornika.

Pamiętajmy, że gdy nadchodzi jesień, należy takie rośliny wyłowić z oczka, aby ich obumierające szczątki nie przyczyniły się do zwiększenia materii organicznej. Jeśli na dnie zalega sporo mułu, możemy być pewni, że na wiosnę wraz z pierwszymi promieniami słońca ujrzymy również niechciane glony.

Wykorzystanie roślin to bez wątpienia najbardziej naturalna, skuteczna i tania metoda oczyszczania wody. Jeśli chcesz mieć czyste oczko wodne, to nie może w nim zabraknąć roślin.

Jak przygotować oczko wodne na lato?

Do dobrego funkcjonowania sztucznego zbiornika niezbędne jest wydajne napowietrzanie i filtracja. Utrata klarowności, brudna, mętna (nieraz zielona) woda często jest sygnałem alarmowym, że w oczku dzieje się coś złego. Czysta woda w oczku wodnym to dobra filtracja mechaniczna i biologiczna, którą uruchamiamy już wczesną wiosną.
Istnieje wiele rozwiązań i rodzajów filtrów, z których należy wybrać te najbardziej odpowiednie dla naszego zbiornika. Pod uwagę należy wziąć nie tylko objętość oczka, ale również organizmy żywe, które je zamieszkują. Do wyboru są:

  • filtry ciśnieniowe których budowa umożliwia prawie całkowite zakopanie obok oczka; nadają się również do zasilenia kaskady; dostępne są gotowe zestawy pompy, np. Oase Filtoclear set 5000;
  • filtry wewnętrzne, np. Oase Filtral 6000, łączące filtrację z miłą dla oka fontanną;
  • filtry przepływowe, np. Oase Biosmart Set 5000, przeznaczone głównie do średnich i dużych zbiorników.

Brudna woda w oczku wodnym jest wielkim utrapieniem. Jednak wydajny filtr ma za zadanie nie tylko napowietrzyć wodę i oczyścić ją mechaniczne, ale również wspomagać procesy biologiczne zachodzące w zbiorniku.

Do filtracji mechanicznej w filtrach używana jest zazwyczaj gąbka. Wydajną filtrację biologiczną osiągniemy poprzez zaszczepienie bakterii nitryfikacyjnych na odpowiednich mediach. Filtracja chemiczna zaś polega na eliminowaniu szkodliwych substancji, a takie właściwości posiada np. zeolit, który usuwa m.in. metale ciężkie. Do takich produktów należy np. Hydroidea Biohalix, który długotrwale i efektywnie wiąże fosforany. Dzięki takim mediom nie tylko przygotujemy oczko do sezonu, ale także utrzymamy prawidłowe parametry w jego trakcie.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy polegać na tych kilku wymienionych wyżej wkładach. W tej chwili dostępne są rozmaite produkty łączące w sobie wiele właściwości, pomagające utrzymać czystą wodę w oczku wodnym. Należy do nich np. Biokalonit firmy Hydroidea, który absorbuje zarówno amoniak i związki azotu, jak i fosfor. Przy wyborze mediów warto zwrócić też uwagę na ich porowatość, która zapewni odpowiednie miejsce do osiedlenia się bakterii nitryfikacyjnych. Pamiętajmy, że problemy z glonami w dużej mierze są spowodowane nadmierną ilością związków fosforu i azotu. Stosowanie odpowiednich mediów filtracyjnych zapobiegnie ich kumulacji w wodzie.

Oprócz filtrów możemy również wspomóc się odkurzaczem do oczka wodnego. Takim urządzeniem usuniemy np. zalegający na dnie muł, który źle wpływa na jakość wody i wspomaga zakwit glonów. Zielona woda w oczku wodnym nie jest niczym przyjemnym dla oka, nie warto więc dopuścić do jej powstania.

Walka z glonami w oczku wodnym

Często w sklepach zoologicznych lub ogrodniczych możemy otrzymać od sprzedawcy informację, że istnieją preparaty do oczek wodnych na glony. Jednak stosując się do wszystkich powyższych wskazówek opisanych w tym artykule, sprawimy, że problem z mętną wodą w oczku wodnym lub z zakwitem glonów powinien być już rozwiązany. Przyjrzyjmy się jednak temu, co jest oferowane, jak działa i czy jest skuteczne.
Preparaty dedykowane „na glony” występują zazwyczaj w postaci płynu lub proszku. Zwykle działają na zasadzie usuwania fosforanów, czyli składników odżywczych glonów, jak np. usuwające zmętnienie i zieloną wodę Tetra Pond Algorem.

Również nadmiar fosforanów, które są jedną z głównych przyczyn powstawania glonów, możemy usunąć poprzez zastosowanie odpowiednich środków.

Należy pamiętać, że część preparatów usuwających zmętnienia i zieloną wodę powoduje, że zanieczyszczenia (i glony) agregują się w większe cząsteczki, które należy następnie wyłowić. Powinniśmy dokładnie przeczytać ulotkę, aby upewnić się, czy dany preparat nie zawiera żadnych substancji toksycznych, środków chemicznych albo herbicydów, które mogłyby zakłócić równowagę biologiczną, oraz czy może być stosowany w stawach kąpielowych. Jeśli nie mamy zamiaru kupować odkurzacza do oczka wodnego, to przy problemach z dużą ilością zalegającego mułu może nam pomóc np. JBL Sedinex Pond. Produkt ten zawiera m.in. specjalne bakterie, które wspomagają rozkład substancji organicznej zalegającej na dnie, podobnie działa preparat Hydroidea EcoGerm Ponds.

Skutecznym zabiegiem wspomagającym walkę z różnymi glonami jest obniżenie pH (zakwaszanie) wody. Proces ten możemy wspomóc poprzez wykorzystanie drewna, np. korzeni w oczku, lub odpowiednich mediów w filtrze (np. torfu).

Czasem jednak się zdarza, że nie bardzo wiemy, skąd się bierze problem – wtedy z pomocą przychodzą nam preparaty o szerszym spektrum, np. ekologiczny Algostopper.

Preparaty mogą być pomocne przy rozwiązywaniu problemów z glonami, jednak zawsze najpierw trzeba zadbać o równowagę biologiczną, odpowiednią filtrację i walczyć z glonami naturalnymi sposobami, np. poprzez wprowadzenie roślin.

Zadbane, pełne zieleni i życia, czyste oczko wodne jest możliwe do zrealizowania. Jeśli tylko będziemy konsekwentni w naszych działaniach, zastosujemy odpowiednią filtrację, a dodatkowo obsadzimy zbiornik roślinnością, to z pewnością wyeliminujemy problem z glonami.


Dodaj komentarz


Autor
Joanna Merta-Krawczyk
Joanna Merta-Krawczyk – biolog środowiskowy i sądowy, ukończyła studia magisterskie oraz podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim. Zawodowo w branży zoologicznej od 2011 roku na stanowiskach od doradcy klienta, przez akwarystykę, przedstawiciela handlowego, aż po koordynatora sieci sklepów. Miłośniczka przyrody i natury od dziecka. Autorka wielu branżowych poradników i artykułów. Od 2020…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika Ogólne  
Jak zbudować oczko wodne w ogrodzie
Konrad Kozioł
29/05/2023
Problemy Ogólne  
Jak oczyścić oczko wodne?
Trzmiel Radzi
26/11/2020
Technika  
Napowietrzanie oczka wodnego
Trzmiel Radzi
21/01/2020
Technika Technika Technika Chemia wody Chemia wody Chemia wody Ogólne Ogólne Ogólne  
Testy wody w akwarium: paskowe, kropelkowe, fotometryczne?
Konrad Kozioł
12/09/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl