Mitoja LED – belka oświetleniowa do akwarium słodkowodnego


Mitoja LED to polskiej produkcji belka oświetleniowa klasy premium, spełniająca wszelkie wymogi Unii Europejskiej. Jest przyjazna środowisku, gdyż posiada zmniejszony współczynnik emitowania ciepła, co praktycznie przekłada się na jej energooszczędność. Belkę można konfigurować na wiele rozmaitych sposobów, co czyni ją niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem. Produkt objęty jest 3-letnią gwarancją, jednak doskonale wiem, iż będzie służył znacznie dłużej. Lampa jest cicha, niezawodna, a przy tym prosta w obsłudze, dzięki mechanicznemu sterowaniu natężeniem światła oraz wielu możliwościom łatwego montażu, wynikającym z jej przemyślanej budowy.

Dlaczego warto wybrać Mitoję:

Design, użyty materiał i jakość

Swoim wzornictwem belka ta wyróżnia się zdecydowanie pośród dostępnego na rynku oświetlenia. Konstruktorzy postawili na tradycyjność i nowoczesność jednocześnie. Korpus lampy i jej sterownik to solidna, a przy tym smukła konstrukcja, wsparta na pięknych, niemal niewidocznych akrylowych, stabilnych stopkach. Wykonana jest w całości z bardzo trwałych, wysokiej jakości materiałów. Jeśli zatem stawiasz na estetykę, niezawodność, piękno, tradycyjność połączoną z nowoczesnością – Mitoja spełni wszelkie Twoje oczekiwania.

Użytkowanie

Lampa jest dziecinnie prosta w montażu. Akrylowe nóżki zamontujesz na szybie o grubości od 4 do 12 mm za pomocą 3 śrub. Natomiast jeśli chcesz lampę podwiesić do pokrywy lub zawiesić nad akwarium otwartym, nie ma najmniejszego problemu – producent pomyślał o Tobie i w ten sposób zbudował lampę, aby dawała wszystkie trzy możliwości w jednym. Zmiana sposobu montażu nie nastręcza problemów dzięki odpowiedniemu systemowi otworów i przewidzianym oraz przemyślanym akcesoriom. Kabel zasilający jest odpowiednio długi, a na nim zamontowany został niezawodny sterownik natężenia oświetlenia; to tradycyjna konstrukcja w postaci mechanicznego pokrętła, dzięki której możesz sterować oświetleniem w zakresie 10-100%.

Parametry

W tym aspekcie również będziesz zadowolony. Jeśli posiadasz akwarium 60 – 80 cm, zwróć uwagę na lampę Mitoja LED 60; z powodzeniem zastąpi ona cztery świetlówki T5 o mocy 24 W, co daje 96 W. Do akwarium 80 – 100 cm polecam lampę Mitoja LED 80, czyli odpowiednik 5x T5 24 W (120 W). A zbiornik 100 – 120 cm oświetlisz lampą Mitoja LED 100, która odpowiada 5x T5 39 W (195 W). Zamiast 4-5 świetlówek, które z czasem wypalają się i musisz je wymienić, otrzymujesz jedną estetyczną belkę, która ze stałą mocą świecić będzie przez wiele lat. Mitoja w swoich lampach generuje aż 120 – 125 lm z 1 W! Ten parametr świadczy o tym, że w produkcie zastosowano doskonałej jakości diody LED, a sprawność świetlna, czyli skuteczność lampy w pobudzaniu roślin do fotosyntezy – „bąbelkowania” – jest bardzo wysoka. Ponadto barwa świetlna 6500 kelwinów jest uwielbiana przez wszystkie rośliny słodkowodne.

Odbiór, realna skuteczność, praktyczność

Większość producentów lamp skupia się na budowie, suchym opisie oraz sztywnych, często niewiele mówiących, nie tylko początkującym akwarystom, parametrach lampy. Twórcy lamp Mitoja postanowili to zmienić, kładąc główny nacisk na aspekt, którym jest całokształt odbioru akwarium oświetlonego naszą lampą i jej praktycznych zaletach.

Belki oświetleniowe LED to teraźniejszość oraz z pewnością przyszłość akwarystyki. Niejednokrotnie jednak posiadają znaczny mankament – bardzo rozświetlają otoczenie akwarium oraz nieprzyjemnie rażą oczy obserwatora podwodnego świata. Konstruktorzy pomyśleli i tym! Proponują Ci lampę, która dzięki swojemu „rynnowatemu” kształtowi nie oślepi Cię, nie oświetli bez potrzeby całego pomieszczenia, a skupi 100% swojego światła w miejscu, które ma być oświetlone. Również stopki lampy zaprojektowane zostały z myślą o tym; nadano im odpowiednią wysokość. Także w przypadku podwieszenia lampy, problem zbędnego rozświetlania i oślepiania nie występuje, gdyż obudowa lampy spełnia rolę shade’ów, które inni producenci czasem oferują jako wyposażenie dodatkowe.

Warto w tym miejscu wspomnieć słowo o nóżkach, które zaprojektowane są w taki sposób, że nawet kropelka wody nie uleci nam poza obrys akwarium. to istotny element, gdyż doskonale wiemy, że kropla drąży skałę. Wyciekające krople mogą mieć destrukcyjny wpływ na szafkę akwarium, a poza tym zostawiają brzydkie ślady na bocznych szybach. Przy Mitoi nie ma tematu, problem nie istnieje.  

Kolejną cechą wyróżniającą Mitoję jest wygląd akwarium w jej świetle. Mitoja robi różnicę; gdy ujrzysz pierwszy raz oświetlone nią akwarium zrozumiesz, że to nie jest zwyczajna lampa, jakich wiele. Temperatura barwowa dobrana została w ten sposób, aby nadać zbiornikowi naturalności, a zarazem świeżości i efektywności. Rośliny zielone są żywe, mają piękny, zdrowy i naturalny wygląd. Natomiast gatunki czerwone, pomarańczowe, różowe, brązowe chętnie aktywują antocyjany i wybarwiają się. Wszystkie rośliny zachęcone do fotosyntezy odwdzięczają się wspaniałą fakturą, pięknymi kolorami, zdrowym wyglądem i szybkim wzrostem. Twoje akwarium nabiera wyjątkowości, cieszy i wzbudza zazdrość innych akwarystów.

Zalety:

  • prezentowanie się zbiornika pod lampą
  • sprawność świetlna
  • stosunek ceny do jakości
  • oddziaływanie na florę
  • jakość materiałów
  • połączenie tradycyjności z nowoczesnością
  • praktyczność i niezawodność
  • montaż 3w1

Trzmiel Radzi: przy użytkowaniu Mitoi należy zachować umiar! Belka sprawia wrażenie niepozornej (to jej kolejna zaleta, gdyż to akwarium, a nie osprzęt jest naszym wizualnym priorytetem), ale naprawdę skupia potężną moc i działa na rośliny, zatem stopniowo przyzwyczajaj życie do jej obecności. W początkowej fazie istnienia zbiornika świeć 4 godziny z maksymalną mocą 60%. Co tydzień wydłużaj czas o godzinę, dochodząc do 8. Następnie, gdy masa roślinna pomnoży się, zwiększaj moc, w odstępach 3-4 dniowych, do 70, 80, 90, 100%. Mitoja przyjaźni się z CO2, zatem mając tak doskonałą lampę doradzam wprowadzenie suplementacji CO2.

ModelMitoja LED 60Mitoja LED 80Mitoja LED 100Mitoja LED 120Mitoja LED 148
Gwarancja3 lata3 lata3 lata3 lata3 lata
Temperatura barwowa6500 k6500 k6500 k6500 k6500 k
Kąt padania światła120 stopni120 stopni120 stopni120 stopni120 stopni
Regulacja10 – 100 %10 – 100 %10 – 100 %10 – 100 %10 – 100 %
CRI8484848484
Komputer sterującyMożliwość podpięciaMożliwość podpięciaMożliwość podpięciaMożliwość podpięciaMożliwość podpięcia
Wymiary55 x 7 x 4 cm77,8 x 7 x 4 cm100,6 x 7 x 4 cm120 x 7 x 4 cm148 x 7 x 4 cm
Strumień świetlny3750 lm5600  lm8 400 lm8 400 lm8 400 lm
Moc30 W45 W63 W63 W63 W
Odpowiednik t5100 W120 W200 W200 W200 W


Autor
Marcin Jurek
Dzień dobry, nazywam się Marcin Jurek, byłem w brzuchu Mamy podczas stanu wojennego, więc być może dlatego dziś jestem żołnierzem zawodowym. Od urodzenia w moim rodzinnym domu znajdowały się akwaria, własność moich starszych braci oraz suczka bokserka. W międzyczasie miałem inne akwaria, chomiki, jaszczurki, świnkę morską i dwa psy. Ukończyłem…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika  
Oszukiwanie skali w akwarystyce
Marcin Jurek
23/03/2021
Ogólne  
Czarne wody w moim akwarium
Łukasz Kułakowski
04/11/2020
Ogólne  
Akademia Seachema zakładanie akwarium w stylu Low-tech. Odc. 1
Łukasz Ciszkowski
14/12/2021
Chemia wody Ogólne  
Cykl azotowy, a w pełni dojrzały zbiornik… czy to jakaś różnica?
Maciej Koczko
28/06/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl