Prace wiosenne w oczku wodnym. Zrób to dobrze z Hydroideą


To, w jaki sposób zadbasz o oczko wodne lub staw po zimie, odbije się na całym sezonie, aż do później jesieni. Zabierając się za porządki, warto zrobić wszystko po kolei tak jak trzeba. Poniżej przeczytasz poradnik wskazujący na 11 kroków w związku z idealnym startem Twojego stawu lub oczka wodnego. Dowiesz się o produktach oraz metodyce wskazanej przez eksperta i prezesa Hydroidei, której specjalistyczne preparaty doskonale odpowiadają potrzebie pielęgnacji zbiorników wodnych przez cały rok. Woda osiągnęła temperaturę 8-10°C, a to znak, że możemy zabierać się do pracy, ale zanim przejdziesz do działania, przeczytaj, jak robią to profesjonaliści. Miłej lektury!

Usuń martwe ryby i inne zwierzęta

Jeżeli doszło do nieszczęścia i część mieszkańców oczka nie przeżyła zimy, koniecznie usuń martwe ryby oraz inne zwierzęta zaraz po ustąpieniu lodu. Wiosenny wzrost temperatury wody spowoduje szybki rozkład padłych zwierząt, a to negatywnie wpłynie na organizmy żywe. Pamiętaj, że szczególnej uwagi wymagają zbiorniki małe i płytkie. W mniejszym stawie trudno utrzymać równowagę biologiczną, a tym samym czystą wodę.

Sprawdź szczelność zbiornika i popraw dekorację

Zmiany objętości zamarzającej wody powodują przemieszczenie się żwiru, kamieni i innych elementów dekoracyjnych. Wiosną musimy je umieścić na dotychczasowych pozycjach albo zmienić aranżację. Koniecznie musimy sprawdzić maskowanie folii, zwracamy uwagę na to, czy jej fragmenty nie wystają ponad lustro wody i czy są dobrze pokryte ziemią, na brzegach oczka. Na dnie lub ścianach niecki mogą pojawić się rysy sygnalizujące możliwość pęknięcia lub przebicia poszycia zbiornika. Jest to skutek niskich temperatur i związanych z nimi zmian objętości wody. W takim przypadku konieczne będzie całkowite lub częściowe osuszenie zbiornika i uszczelnienie przecieków.

Wykonaj badanie wody

Test wody powinno się przeprowadzać regularnie, co najmniej kilkakrotnie w ciągu roku, a zwłaszcza wiosną. Dzięki badaniom szybko zorientujemy się, jakie parametry są w normie, a jakie odbiegają od przyjętych standardów. Szybka reakcja na nieprawidłowości uchroni nas przed poważnymi konsekwencjami. Najbardziej miarodajne wyniki uzyskamy, wykonując dwa pomiary dziennie: pierwszy rano, a drugi wieczorem – w odstępie 12 godzin. Badania wykonujemy za pomocą prostego w obsłudze zestawu do testowania wody Profi Set lub wysyłamy próbkę wody do specjalistycznego laboratorium w siedzibie Hydroidei.

Optymalne parametry wody w oczku wodnym powinny wynosić:

– odczyn pH, od 7,4 do 8,4,

– twardość węglanowa, powyżej 5,5°,

– zawartość fosforanów, poniżej 0,030 mg/l,

– zawartość azotynów, poniżej 0,3 mg/l.

Szczególną uwagę należy poświęcić poziomowi pH. Wahania tego parametru przyczyniają się do namnażania glonów, spadku bioróżnorodności gatunkowej i są niebezpieczne dla zdrowia i życia ryb zamieszkujących oczko.

Wymień wodę

Jeżeli testy wykazują niepokojący poziom azotynów, przekraczający 0,3 mg/l, konieczna jest częściowa wymiana wody. Spuszczamy około 30% wody stawowej i nalewamy świeżej, przy czym zalecane jest, aby to była woda wodociągowa, a nie ze studni. Jeżeli azotyny osiągnęły poziom krytyczny, przekraczający 0,7 mg/l, wymieniamy co najmniej 60% wody. Stężenie azotynów przekraczające 1,0 mg/l wymaga całkowitej wymiany wody. Wodę, którą zamierzamy wlać do zbiornika, koniecznie uzdatniamy preparatem PondStarter. Zajmie się on neutralizacją chloru i metali ciężkich oraz sprawi, że woda wodociągowa stanie się przyjaznym środowiskiem dla organizmów wodnych. Preparat powinien być dodawany do wody po każdorazowym leczeniu ryb preparatami chemicznymi.

Ustabilizuj parametry wody

Zacznij od naturalnych preparatów, bezpiecznych dla życia biologicznego. Odczyn pH ureguluje PondStabil.

Jego zastosowanie podnosi również poziom twardości węglanowej KH, odpowiedzialnej za stabilne pH. Ustabilizowany odczyn wspomaga tworzenie idealnych warunków dla wszystkich mieszkańców stawu. Już wiosną możesz w naturalny sposób zahamować namnażanie się glonów.

Preparat AlgoStopper rozprawi się z nimi, zanim na dobre zagoszczą w oczku.

Zadbaj także o utrzymanie równowagi biologicznej, wprowadzając do wody pożyteczne bakterie. Odpowiednim źródłem bakterii jest preparat o wysokiej koncentracji EcoGerm Ponds. W profilaktyce antyglonowej dużą rolę odgrywa niski poziom fosforanów.

Z nadmiarem fosforanów skutecznie rozprawią się mineralne adsorbenty fosforu i metali ciężkich: PhosSorb i PhosBinder.

Wesprzyj aktywację życia biologicznego

Samooczyszczanie się wody w oczku nie jest możliwe bez odpowiedniej flory bakteryjnej. Niestety zima w znacznym stopniu ogranicza jej aktywność i przyczynia się do zmniejszenia kolonii pożytecznych bakterii. Zwykle kolonia odbudowuje się w sposób naturalny, ale jest to powolny proces, który może potrwać aż 6 lub nawet 8 tygodni. Stosując odpowiednie preparaty bakteryjne, możemy skrócić ten okres do 1 tygodnia. Jeżeli nasz zbiornik wyposażony jest w system filtracyjny z lampą UV-C, stosujemy EcoGerm Starter.

Do zbiorników pozbawionych filtra przeznaczony jest EcoGerm Ponds. Bakterie dodajemy dopiero, gdy dobowa temperatura wody wynosi co najmniej 8°C. Uwaga: podczas stosowania preparatów mikrobiologicznych czasowo wyłączamy lampę UV-C.

Oczyść staw z warstwy mułu

Eutrofizacja oczka i związane z nią wypłycanie się zbiornika sprzyjają rozwojowi glonów. Podłożem tych zjawisk są resztki organiczne zalegające na dnie. W mule i osadach dennych powstają procesy gnilne, podczas których uwalniają się toksyczne gazy przyczyniające się do śnięcia ryb. Pamiętajmy, małe zbiorniki oczyszczamy z mułu co roku, w większych stawach odstępy czasu mogą być większe. Muł możemy usunąć mechanicznie przy użyciu pompy do brudnej wody lub odkurzaczem do oczek wodnych typu Fango 2000.

Zalecane jest regularne stosowanie naturalnych preparatów rozkładających muł i osady denne. Należą do nich EcoGerm Ponds i AlgoSplit. Ten ostatni uwalnia aktywny tlen, który przyspiesza działanie wszystkich preparatów mikrobiologicznych.

Zlikwiduj glony i zabezpiecz się przed ich inwazją

Po zimie glony pojawiają się wraz ze wzrostem ilości promieniowania słonecznego. Warto wyeliminować je we wczesnej fazie rozwoju. Zaczynamy od usunięcia z wody gnijących resztek roślin, pokarmu dla ryb itp. Koniecznie przycinamy zeszłoroczne zeschnięte pędy i łodygi, co zapobiegnie ich gniciu. Jeżeli mamy szczęście i glonów jest jeszcze niewiele, wystarczy zastosować AlgoStopper, ekstrakt ze słomy jęczmiennej z dodatkiem pożytecznych bakterii. W przypadku silnej inwazji celowe będzie użycie AlgoLess.

Oba środki zwalczają różnorodne glony i zabezpieczają oczko przed kolejną inwazją. Szczególnie uciążliwe mogą okazać się glony nitkowate. Długie i cienkie zielone nitki, pływające w toni należy wyłowić, a ich pozostałości potraktować bezpiecznym środkiem, jakim jest AlgoSplit. Rozwój glonów w naturalny sposób hamują: kwaśny torf, BioLignit, wyciąg z szyszek olszy czarnej, ekstrakt z kory dębu itp. Nie należy wapnować stawu i stosować soli niejodowanej.

Ich użycie bez profesjonalnej analizy wody szkodzi roślinom wodnym i może zniszczyć kolonie bakterii nitryfikacyjnych. Nigdy nie używaj siarczanu miedzi lub monolinuronu do zwalczania glonów. Zawierające te substancje środki chemiczne i biocydowe co prawda niszczą glony, ale także zabijają zooplankton i inne pożyteczne mikroorganizmy. Ich zastosowanie spowoduje, że problem glonów szybko powróci, na dodatek ze zdwojoną siłą. Jeżeli tego typu środki dostaną się do oczka, kilka dni po ich zastosowaniu konieczne będzie ponowne uruchomienie filtracji biologicznej. Posłużą do tego bakterie startowe w preparatach typu EcoGerm Starter i EcoGerm Ponds.

Regularnie obniżaj stężenie fosforanów

Fosforany stanowią główne źródło pokarmu dla glonów. Nawet stężenie 0,030 mg/l umożliwia inwazję alg w oczku. Dlatego należy stosować naturalne adsorbenty, skutecznie i bezpiecznie obniżające poziom fosforanów. Wśród nich godne polecenia są te zawierające specjalnie dobrane minerały, czyli: PhosBinder, BioChalix czy PhosSorb. Poziom fosforanów spadnie także przy regularnym stosowaniu preparatów bakteryjnych typu EcoGerm Standard.

Dokarmianie ryb rozpocznij po wybudzeniu ryb z zimowego letargu

W momencie gdy woda nagrzeje się do 10-12°C, możemy zacząć podawać lekkostrawny pokarm. Skrupulatnie pilnujemy dawek, ponieważ niezjedzony pokarm silnie zanieczyszcza wodę i jest doskonałą pożywką dla glonów. Ryby zimujące poza oczkiem przenosimy z ciepłego pomieszczenia do ich letniego mieszkania dopiero, gdy woda dostatecznie się nagrzeje, czyli pod koniec wiosny. Wiosną ryby są osłabione zimowym letargiem i mają obniżoną odporność i przy gwałtownej zmianie środowiska mogą zapadać na różne choroby. Od naszej reakcji i odpowiedniego leczenia zależy to, czy szybko powrócą do zdrowia.

Zajmij się roślinami

Rośliny zimujące w oczku, np. trzciny i pałki wodne, przytnij tuż nad poziom wody, tak aby uniemożliwić dostęp wody do środka łodyg. Z wnętrza i obrzeża oczek usuń wszystkie uschnięte liście i pędy. Okres od marca do kwietnia to idealna pora na przerzedzanie, przesadzanie i sadzenie nowych roślin. Rośliny tropikalne, wrażliwe na niskie temperatury, przenosimy do oczka dopiero po ustaniu przymrozków, w połowie maja. Dla roślin wodnych absolutnie nie nadają się ziemia ogrodowa i nawozy ogrodnicze. Mają one niewłaściwy skład sprzyjający zakwitom glonów. Odpowiednie dla roślin wodnych są nawozy niezawierające fosforu, np. PondFerr.

Aby ograniczyć ryzyko zanieczyszczenia wody szkodliwymi substancjami, patogenami i biogenami, sadzimy rośliny pochodzące z bezpiecznych upraw hydroponicznych i szkółek, w których nie stosuje się tradycyjnych nawozów. Sprawdzamy stan korzeni roślin po przezimowaniu. Jeżeli są zbyt ściśnięte i przerastają pojemnik, należy je przerzedzić, rozdzielić i posadzić zgodnie z wymaganiami danego gatunku. Rośliny, o które zadbasz wiosną, odwdzięczą ci się w trakcie całego sezonu!

Pamiętaj! Na oczyszczanie zbiornika ma także wpływ odpowiedni dobór roślin: im większa ich różnorodność, tym lepsza jakość wody.

Po zapoznaniu się z 11 radami od Hydroidei zakaszmy rękawy i ruszmy do pracy. W razie pytań nasze ekipa pomoże i odpowie na wszelkie pytania. Każdy z produktów jest dostępny w naszym sklepie internetowym na Trzmiel.com.pl. Zapraszamy!


Dodaj komentarz


Autor
Roman Bloch
Nazywam się Roman Bloch i jestem pasjonatem wody w ogrodzie, wycieczek i rozmaitych podróży – bliskich i dalekich, po Polsce i po świecie. Chętnie eksploruję, tworzę  ogrody ekologiczne; w wolnych chwilach fotografuję, dużo czytam, a od niedawna również gotuję. Z zamiłowania jestem ekologiem. Fascynuję się przyrodą i otaczającym mnie światem,…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika Technika Technika Chemia wody Chemia wody Chemia wody  
Moje roczne doświadczenia z Exaqua cz. 2
Arek A.R.A.
20/01/2023
Technika  
Jak ozdobić oczko wodne
Trzmiel Radzi
13/11/2020
Technika  
Jaki wybrać filtr ciśnieniowy do oczka wodnego?
Trzmiel Radzi
04/03/2020
Technika Ogólne  
Jak zabezpieczyć urządzenia w oczku wodnym na sezon zimowy?
Konrad Kozioł
02/10/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl