Rodzaje krewetek akwariowych


Pierwsze krewetki akwariowe zaczęły pojawiać się w sklepach zoologicznych na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. Początkowo w akwariach odgrywały rolę służby porządkowej, a ich funkcja dekoracyjna była drugoplanowa. Z upływem czasu na rynku akwarystycznym pojawiły się nowe, coraz bardziej atrakcyjne ich gatunki i odmiany. Krewetki przestały być też „towarem deficytowym”. Od tej pory ich popularność wśród akwarystów wciąż rośnie. Doszło do tego, że skorupiaki nie są już tylko dodatkiem do akwarium, w którym wiodącą rolę odgrywają ryby. Powstał nowy typ zbiornika ukierunkowany na hodowlę różnych gatunków krewetek akwariowych – krewetkarium. Wzrostowi popularności krewetek sprzyja także stosunkowo nowy trend we współczesnej akwarystyce. Zwłaszcza w ostatniej dekadzie obserwujemy wzrost zainteresowania nanoakwarystyką, którą szczególnie upodobali sobie miłośnicy tych stadnych skorupiaków. Zadziwiająca różnorodność kolorystyczna krewetek, ilość wzorów i fascynujące zachowania są tym, co przyciąga zarówno wzrok laika, jak i doświadczonego akwarysty. Krewetki stały się obiektem pożądania, jednak wiedza na ich temat jest jeszcze dość znikoma. Początkujący adepci akwarystyki często gubią się choćby w gąszczu obcojęzycznego nazewnictwa. Jakie są rodzaje krewetek akwariowych? Jakie mają wymagania? Jakie krewetki do akwarium?

Neocaridina – krewetka dla początkujących

Neocaridina davidi (heteropoda) jest jedną z pierwszych krewetek karłowatych, jakie trafiły do hodowli w akwarium. Te małe krewetki akwariowe pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej. W naturze zamieszkują m.in. strumienie Chin i Wietnamu. W naturalnych siedliskach krewetka cechuje się szarobrunatnym ubarwieniem zapewniającym kamuflaż. Zdarzają się jednak osobniki o czerwonawym zabarwieniu. W drodze selekcji hodowcy wyodrębnili z nich liczne formy barwne, potocznie zwane odmianami. Jednak ze względu na ingerencję człowieka w świadomym procesie selekcji właściwym sformułowaniem jest „rasa”. Tak jak w przypadku psów czy kotów.

Najczęściej spotykane rasy krewetki Neocaridina davidi (wraz z możliwymi gradacjami) to:

  • Red Cherry (Sakura, Fire Red, Painted Red, Bloody Mary);
  • Yellow (Yellow Fire, Yellow Neon, Yellow Rili);
  • Blue (Blue Jelly, Blue Fairy, Blue Dream, Blue Velvet, Blue Carbon Rili, Blue Rili, Blue Diamond);
  • Orange (Orange Fire, Sakura Orange, Pumpkin, Orange Rili);
  • Green (Green Jade).

Gradacje i klasy

Wśród ras w zależności od stopnia wybarwienia można także wyodrębnić gradacje. Wynikają stąd różnice w nazewnictwie. I tak na przykładzie najpopularniejszej krewetki w kolorze czerwonym będą to:

Red Cherryubarwienie czerwone przezroczyste widoczne miejsca bez pigmentu
Sakuraw większości czerwona odnóża i dolna część ciała całkowicie przezroczyste
Sakura – klasa AAintensywnie czerwona odnóża w kolorowe plamki
Fire Redprawie nieprzezroczysta siodełko i jaja trudniejsze do zauważenia równomiernie ubarwione odnóża
Painted Redintensywny czerwony pigment siodełko i jaja niewidoczne
Bloody Maryjeszcze intensywniejszy pigment bardzo mocno wybarwione samce

Wyższe gradacje krewetki są oczywiście bardziej pożądane ze względu na walory estetyczne. Aby nie dopuścić do uwstecznienia hodowanej linii krewetki, zaleca się selekcję. Osobniki posiadające słabsze cechy danej rasy należy odławiać, by nie dopuścić do ich krzyżowania się z osobnikami wyższych gradacji.

Parametry wody

Neocaridina davidi charakteryzuje się łatwością hodowli. Ta mała krewetka akwariowa stosunkowo szybko aklimatyzuje się w nowym akwarium i wybacza większość błędów. Należy do najbardziej odpornych spośród wszystkich krewetek karłowatych. Nie wymaga wody RO, mineralizatora czy podłoża aktywnego. Może być z powodzeniem hodowana w wodzie kranowej. Z tego powodu jest polecana akwarystom rozpoczynającym przygodę z krewetkami. Jej cechą charakterystyczną jest szeroki zakres parametrów wody, w której może się prawidłowo rozwijać.

ParametryNeocaridina
Odczyn wody – pH6,5–7,5
Twardość ogólna – GH (°n)5–20
Twardość węglanowa – KH (°n)3–12
TDS* (ppm)150–250
Temperatura (°C)20–25

*TDS (ang. Total Dissolved Solids) to ogólna ilość rozpuszczonych substancji w wodzie mierzona za pomocą specjalnego miernika podającego wynik w częściach na milion (ang. parts per million – ppm).

Neocaridina davidi najlepiej będzie się jednak czuć w wodzie o parametrach:

  • pH 7–7,5,
  • GH 10–12,
  • KH 6–8,
  • TDS 150–250,
  • temperatura 20–25°C.

Urządzenie akwarium i żywienie

Do hodowli wystarczy nawet niewielkie, 20-, 30-litrowe akwarium. Na rynku dostępne są gotowe nanozestawy, które z pewnością zadowolą każdego akwarystę. Ogromnym powodzeniem cieszą się zestawy polskiego producenta Aquael. Linia produktów Shrimp Set Smart jest jednym z najczęstszych wyborów krewetkomaniaków.

Krewetki Neocaridina, choć należą do odpornych, nie przepadają za wahaniami parametrów wody. Ważna jest także wydajna filtracja i napowietrzanie. Akwaryści często stosują sprawdzone i niedrogie filtry gąbkowe napędzane powietrzem. Doskonałym przykładem są filtry typu U-Jet. Popularnością od lat cieszy się także kultowy filtr Aquael Pat Mini, wyposażony w drobną gąbkę, czy filtry podżwirowe Ista. Jako podłoże doskonale sprawdzi się piasek lub żwirek kwarcowy o drobnej gradacji. Neocaridina poradzi sobie także na podłożu aktywnym. Wielu akwarystów wybiera ciemne podłoża ze względu na lepsze wybarwianie i prezentację krewetek. Zaleca się, aby akwarium było gęsto obsadzone roślinami. Różne gatunki mchu i roślin drobnolistnych zapewnią schronienie, zwłaszcza młodym osobnikom. W aranżacji warto zastosować rośliny szybko rosnące, np. rogatka, który doskonale pochłania NO3, czy rośliny pływające, np. rzęsę wodną czy pistię, które dodatkowo tłumią światło.

Neocaridina davidi jest krewetką wszystkożerną. W hodowli akwariowej to od nas zależy, czy zapewnimy jej zdrową i zróżnicowaną dietę. Z pokarmów naturalnych chętnie spożywa spirulinę, paprykę czerwoną, dynię hokkaido, szpinak czy groszek. Choć krewetki nie są drapieżnikami, chętnie spożywają liofilizowane solowce, kryla czy mrożone oczliki. Istnieje wiele specjalistycznych pokarmów w formie granulatów, listków, pałeczek czy tabletek przeznaczonych specjalnie dla krewetek i warto po nie sięgać, aby utrzymać ulubione skorupiaki w doskonałej kondycji.

Caridina – krewetka dla bardziej doświadczonych akwarystów

Kolejną i zarazem najliczniejszą grupą krewetek karłowatych są Caridiny. Dotychczas opisano około 250 gatunków. Krewetki Caridina można podzielić na dwie podstawowe grupy: Crystal/Bee oraz Tiger.

Crystal/Bee nazywane są także „tajwanami”:

  • Crystal Black (Black Bee)w różnych gradacjach i odmianach:
    • Panda,
    • Blue Bolt,
    • Snow White,
    • King Kong,
    • Blue Panda.
  • Crystal Red (Red Bee) w różnych gradacjach i odmianach:
    • Red Ruby,
    • Mosura,
    • Skeleton,
    • Super Crystal,
    • Golden,
    • Red Wine,
    • Deep Red,
    • Red Bolt.

Tiger:

  • Black Tiger w różnych gradacjach,
  • Red Tiger w różnych gradacjach,
  • Super Tiger w różnych gradacjach,
  • Blue Tiger w różnych gradacjach i odmianie Golden Eye.

Istnieje trzecia grupa, tzw. krewetki Tibee, które są krzyżówką krewetek Crystal i Tiger. Uzyskane hybrydy często charakteryzują się ciekawym wzorem i kolorytem ciała. Jednak takie krzyżówki należy pozostawić specjalistom. Niekontrolowane rozmnażanie mieszańców różnych ras krewetek może doprowadzić do wymieszania się populacji i stopniowej utraty pożądanych cech.

Gradacje i klasy

Podobnie jak u krewetek z rodziny Neocaridina, rozróżnia się poszczególne klasy ze względu na intensywność i sposób wybarwienia. Poniższe tabele, dotyczące krewetek Crystal Red i Crystal Black oraz Black Tiger, ukazują, jak wielką wagę hodowcy przywiązują do tematyki wybarwienia.

Gradacje Crystal Red i Crystal Black

Klasa D – K0niskie nasycenie koloru śladowe ilości jasnej barwy
Klasa C – K2szerokie kolorowe pasy oddzielone przezroczystymi pasamibrak białego pigmentu lub ilości śladowe
Klasa B – K4szerokie kolorowe pasy oddzielone pasami białymi o wyraźnym pigmencie możliwe występowanie przezroczystych fragmentów pozbawionych białego barwnika
Klasa A – K6kontrastowy pigment dopuszczalne występowanie drobnych przezroczystych plamek w białym pigmencie Three Bands Four Bands
Klasa S – K8wyraźne kontrasty w stosunku do bieli występowanie przezroczystych plamek niedopuszczalne Three Bands Four Bands V-Band Tiger Tooth
Klasa SS – K10jeden kolorowy pas pozostałe pasy w zaniku w formie plam grzbietowych, tzw. hinomaru druga plama zlokalizowana bliżej końca odwłoka, tzw. double hinomaru
Klasa SSS – K12tzw. Mosura jednolicie białe ciało jeden pas zlokalizowany w okolicy głowotułowia
Klasa SSSS – K14jednolicie białe ciało doskonała jakość pigmentu śladowy pas w przedniej części tułowia składający się z kilku plamek barwnych, m.in. smile head

Gradacja krewetki Black Tiger

Klasa BT5najniższa klasa na odwłoku szerokie czarne pasy
Klasa BT4czarne ciało z licznymi transparentnymi plamami transparentne kończyny, wachlarz ogonowy i rostrum
Klasa BT3krewetki jednolicie czarne transparentne jedynie kończyny, wachlarz ogonowy i rostrum
Klasa BT2możliwe transparentne partie brzuszne i na końcu wachlarza ogonowego kończyny czarne z możliwymi jaśniejszymi przebarwieniami
Klasa BT1krewetka jednolicie czarna wraz z kończynami czarne rostrum i wachlarz ogonowy
Klasa BT0smoliście czarne ubarwienie z niebieskawym połyskiem żółte lub pomarańczowe oczy

Parametry wody

Krewetki Caridina są trudniejsze w hodowli. Wymagają odpowiednich parametrów wody. Kluczową rolę dla ich dobrego samopoczucia odgrywa niższe pH oraz twardości wody GH i KH. Przygotowując akwarium dla krewetek z tego gatunku, należy zastosować odpowiednie podłoże oraz wodę osmotyczną z dodatkiem właściwych minerałów. Z tego powodu polecane są one akwarystom bardziej doświadczonym.

ParametryCrystal/BeeTiger
Odczyn wody – pH5,8–6,86–7
Twardość ogólna – GH (°n)4–64–8
Twardość węglanowa – KH (°n)0–12–6
TDS (ppm)100–180120–220
Temperatura (°C)20–2520–25

Akwarium i żywienie

Najważniejszą kwestią w hodowli krewetek Caridina jest utrzymanie prawidłowych parametrów wody na stałym poziomie. W celu utrzymania właściwej twardości, a co za tym idzie, przewodności wody stosuje się wodę z filtra odwróconej osmozy (RO) oraz specjalistyczne mineralizatory. Są one przeznaczone dla Tigerów (Qualdrop GH+ ONE Shrimp) i dla Crystali (Qualdrop GH+ LC Shrimp). Na rynku dostępne są także dodatkowe minerały, np. Qualdrop Trace ONE Shrimp, zapewniające prawidłowy rozwój, wybarwienie i rozmnażanie krewetek. W celu utrzymania niskiego pH używane są podłoża aktywne. Akwaryści z powodzeniem wykorzystują zarówno substraty przeznaczone typowo dla krewetek, np. Benibachi Soil, jak i te do akwarium roślinnego, np. Ada Amazonia Light. Urządzenie akwarium pod pozostałymi względami w zasadzie nie odbiega od zbiornika przygotowanego dla Neocaridin. W przypadku krewetek Caridina należy unikać umieszczania w akwarium skał i muszli, które podnoszą twardość wody. Warto zadbać o wysokiej jakości pokarm dla krewetek. Istotna jest suplementacja zapewniająca prawidłowe wybarwienie.

Sulawesi – krewetka z Indonezji

Kolejną wartą uwagi grupą krewetek słodkowodnych z rodzaju Caridina są krewetki z biotopu indonezyjskiej wyspy Sulawesi. W większości są to endemiczne gatunki krewetek, czyli występujące na ściśle określonym terenie. Ich niezaprzeczalnym walorem jest piękne ubarwienie. Dotychczas opisano ponad dwadzieścia gatunków zamieszkujących jeziora Sulawesi – Poso i Malili.

Do najpopularniejszych krewetek Sulawesi należą:

  • Caridina dennerli „Cardinal”,
  • Caridina woltereckae „Harlequin”,
  • Caridina caerulea „Blue Leg Poso”,
  • Caridina glaubrechti „Red Orchid”,
  • Caridina sp. „White Orchid”,
  • Caridina spinata „Red Goldflake”.

Parametry wody

Krewetki Sulawesi wymagają odmiennych parametrów niż krewetki dotychczas omawiane. Żyją w wodzie o wyższym pH. Ważnym elementem przygotowania wody RO pozostaje jej mineralizacja za pomocą specjalistycznych preparatów, np. Shrimp King Sulawesi Salt GH+/KH+ czy Salty Shrimp Sulawesi Mineral 8,5.

ParametrySulawesi
Odczyn wody – pH7,5–8,5
Twardość ogólna – GH (°n)4–6
Twardość węglanowa – KH (°n)2–4
TDS (ppm)200–260
Temperatura (°C)26–29

Akwarium i żywienie

Ze względu na potrzebę stworzenia odpowiednich parametrów do prawidłowego funkcjonowania krewetek zaleca się stosowanie wapieni koralowych, które podnoszą odczyn pH. Stanowią one także atrakcyjne pod względem wizualnym miejsce kryjówek. Jako podłoże sprawdzi się drobny piasek kwarcowy oraz koralowy. Piasek koralowy pozwala ustabilizować pH na wysokim poziomie. Ze względu na dość niekorzystne warunki dla wzrostu roślin polecane są gatunki niewymagające: rogatek sztywny, rzęsa wodna oraz mech jawajski. Krewetki Sulawesi nie potrzebują bardzo intensywnego oświetlenia. Na żerowanie wychodzą często dopiero po zmroku. Dotyczy to zwłaszcza osobników z odłowu. Z pewnością jako oświetlenie sprawdzi się Aquael Leddy Tube Retro Fit o mocy 6 W (Marine), który podkreśli wyjątkowe barwy krewetek. Wspomniane gatunki bez problemu przyjmują większość dostępnych na rynku pokarmów.

Krewetka na glony – krewetka w służbie porządkowej

Istnieje pewna grupa krewetek akwariowych wymykająca się oficjalnym podziałom systematycznym, które są dość skomplikowane i często nie mają wielkiej wartości użytkowej z punktu widzenia przeciętnego akwarysty. Dlatego też miłośnicy krewetek wypracowali sobie własny podział uwzględniający odmienne zwyczaje żywieniowe.

Krewetki filtrujące

Na świecie żyje co najmniej kilkanaście gatunków krewetek filtrujących. W polskich sklepach akwarystycznych spotykamy natomiast trzy z nich. Są to bez wątpienia duże krewetki do akwarium. Należą do nich:

  • Atya gabonensis – olbrzym wśród krewetek: do 15 cm,
  • Atyopsis moluccensis – średniak: samce 10 cm, samice 6 cm,
  • Atyoida pilipes – maluch: 6–7,6 cm.

Atyopsis moluccensis to tzw. krewetka filtrująca, która jest najbardziej znana spośród wszystkich filtratorów. Zamieszkuje tereny Azji Południowo-Wschodniej, głównie w pobliżu ujść rzek do morza. Skorupiaki te odznaczają się smukłym ciałem i stosunkowo niewielkimi odnóżami wyposażonymi w dość pokaźne miotełki służące do pozyskiwania pokarmu. Boki ich ciała pokrywają naprzemiennie ułożone jaśniejsze i ciemniejsze pasy. Wzdłuż grzbietu przebiega wyraźnie jaśniejszy pas. Zazwyczaj występuje w kolorystyce brunatnej, brązowej albo pomarańczowej, niebieskiej, czerwonej czy żółtej. Najczęściej spotyka się, mimo wszystko, kolor szarobeżowy. Należy pamiętać, że ze względu na dość pokaźne rozmiary tych krewetek dla grupy 5–6 sztuk odpowiednie akwarium powinno mieć około 50–60 l pojemności. Wymagają one dość ciepłej wody o temperaturze 24–28°C. Woda w zasadzie może mieć dowolne parametry. Nie rozmnażają się w akwarium słodkowodnym, potrzebują do tego wody słonej. Są wszystkożerne. Najczęściej zjadają to, co znajdą w wodzie, przyczyniając się tym samym do oczyszczania zbiornika. W środowisku naturalnym jest to glon, plankton czy detrytus. Z powodzeniem można je dokarmiać specjalnym pokarmem roślinnym, krylem czy płatkami dla ryb.

Krewetka Amano

Niewątpliwym numerem jeden spośród służb porządkowych jest krewetka Amano, z punktu widzenia systematyki – Caridina japonica. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Japonii. Do akwarystyki wprowadził ją sam mistrz aquascapingu Takashi Amano. Jest to stosunkowo duża krewetka o szklistym, niemal transparentnym ciele, z ciemną linią biegnącą wzdłuż grzbietu. Na bokach posiada plamki (samce) lub kreski (samice). To gatunek niewymagający pod względem parametrów wody. Zaaklimatyzuje się zarówno w wodzie miękkiej, jak i twardej, w kwaśnej, jak i zasadowej. Temperatura wody nie powinna przekraczać 25°C. Niestety nie rozmnaża się w akwariach. Do rozrodu, podobnie jak krewetka filtrująca, potrzebuje słonej wody. Dieta krewetki amano jest typowo roślinna. Z tego powodu krewetka ta chętnie zjada glony. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dokarmiać ją pokarmem gotowym, np. spiruliną.

Wszystkie gatunki krewetek akwariowych wymagają naszej uwagi. Jednak hodowla tych niewielkich skorupiaków jest fascynująca i przynosi wiele satysfakcji. Stadko sympatycznych maluchów uwijających się po dnie zbiornika lub na tle pięknej zieleni wywołało już uśmiech na niejednej twarzy i zapadło w pamięć na długie miesiące.


3 odpowiedzi na “Rodzaje krewetek akwariowych”

  1. czad pisze:

    fajnie wiadomości super ???

  2. Zachwycony pisze:

    Bardzo obszerny materiał na temat hodowli tych pięknych robaczków. Fajnie, że podane są parametry dla każdej grupy. Będę zaglądał i sprawdzał zgodność z podanymi parametrami 🙂

  3. Jolanta pisze:

    Obszerne i bardzo pomocne informacje, szczególnie cenne są parametry wody.
    Jedno czego mi brakuje (nie tylko w tych informacjach, ale i w innych opisach), to długość życia kreweci poszczególnych grup.

Dodaj komentarz


Autor
Trzmiel Radzi
Z akwarystyką jestem związany praktycznie przez całe moje 35-letnie życie. Wychowywałem się otoczony akwariami, a pasję do hobby zaszczepił mi mój Tato. W czasach, gdy zaczynałem przygodę z akwarystyką, trudno było o dobry sprzęt, a wiele rzeczy trzeba było robić we własnym zakresie, często metodą na „chybił-trafił”. Dzięki temu zyskałem…
Więcej
Artykuły powiązane
Inne zwierzęta Ryby Ogólne  
Oase Organix – pokarmy organiczne
Lady Discus
21/04/2022
Ryby Ogólne  
Dieta ryb akwariowych cz. 2 – rodzaje pokarmów
Rafał Zaranek
21/01/2022
Ryby  
Ślimaki w akwarium – przegląd najpopularniejszych gatunków
Krzysztof Szołdrowski
13/11/2020
Ryby  
Jaka obsada do akwarium 60-litrowego?
Krzysztof Leśniowski
28/03/2021
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl