Kiryskarium: zakładamy łatwe w utrzymaniu akwarium nie tylko dla kirysów


Witajcie!

Od dłuższego czasu nie tylko posiadam, ale i rozmnażam kiryski. To przemiłe, niewielkie rybki o niedużych wymaganiach. Rodzina kirysowatych (Callichthyidae) według aktualnych danych obejmuje 209 gatunków. Pochodzą z Ameryki Południowej oraz Środkowej. Zamieszkują dno słodkowodnych zbiorników. Spotykane są w wodach stojących i płynących o spokojnym nurcie i różnym stopniu natlenienia. Niektóre dorastają do sporych rozmiarów i nie nadają się do akwariów. 

Charakteryzują się specyficznym kształtem ciała dostosowanym do dennego trybu życia. Nie posiadają łusek tylko pancerzyk z płytek kostnych. Wszystkie są wyposażone większe lub mniejsze wąsiki ozdabiające pyszczek, które dostarczają rybie informacji niezbędnych do swobodnego poruszania się w zamulonej wodzie i wyszukiwanie pokarmu. Kirysy są doskonale przystosowane do życia w wodzie o niewielkiej zawartości tlenu, wykształciły mechanizm umożliwiający im pobieranie powietrza atmosferycznego. Dlatego możemy często zaobserwować, jak podpływają do powierzchni wody chwytają haust powietrza i opadają na dno. Zjawisko to ma również znaczenie dla utrzymania równowagi hydrostatycznej. Niektóre są w stanie pokonać niewielkie odległości na lądzie, ale nie radzę tego sprawdzać.

Żerują przy dnie, które przekopują w poszukiwaniu pokarmu, dlatego doskonale czują się na piasku. Nie należy ich trzymać na grubym żwirze i podłożach, które mogą pokaleczyć ich skórę i wąsiki. Zwykle trzymają się w grupie, która wesoło przemieszcza się po akwarium.

Ze względu na różnorodność gatunków można je trzymać w większych i mniejszych zbiornikach. Nie są może specjalnie kolorowe, ale rekompensują to pogodnym usposobieniem.

Jak hodować kiryski?

Preferują miękką lub średnio twardą wodę i pH zbliżone do 7, dlatego nadają się do większości akwariów towarzyskich. Miniaturowe gatunki takie jak kirysek karłowaty (Corydoras pygmaeus) i kirysek malutki (Corydoras habrosus) to świetna propozycja do nanoakwariów. W większych świetnie odnajdą się popularne kiryski spiżowe (Corydoras arcuatus) i pstre (Corydoras arcuatus). 

Ten ostatni to zdecydowanie mój ulubieniec. W naturze można go spotkać w Ameryce Południowej, konkretnie w dorzeczu Parany. Ale zamieszkuje również rzeki i strumienie Urugwaju i Brazylii. Gatunek ten jest utrzymywany i rozmnażany w akwariach od 100 lat. U mnie regularnie pojawiają się młode. To łagodna, stadna ryba doskonale nadająca się również do trzymania z innymi rybami. Samice są nieco większe od samców. W wyniku hodowli uzyskano odmianę długopłetwą i albinotyczną, więc w jednym akwarium można mieć przeróżne ryby należące do jednego gatunku. 

Nie jest wybredny, jeżeli chodzi o pokarm, w naturze żywi się skorupiakami, owadami i materią roślinną. W akwarium zjada większość pokarmów, najchętniej smaczne tabletki opadające na dno. 

Dorasta do 7 cm więc potrzebuje akwarium o długości co najmniej 60 cm. Do piaszczystego podłoża świetnie pasują dekoracje z kamieni i korzeni. Na nich warto umieścić rośliny i pozostawić na dnie miejsce do pływania. Zakres pH: 6,0 – 8,0, dH: 5 – 19. Dobrze czuje się w grupie 5 lub więcej osobników.

Akwarium z kiryskami jest nie tylko ładne, ale i bardzo łatwe w utrzymaniu. Jak prawidłowo urządzić zbiornik dla kirysków tak, żeby nie sprawiał kłopotów, zobaczycie na filmach. Zapraszam.

Lista zakupów:

Akwarium

Szafka 60×30 cm

Pokrywa z oświetleniem lub Belka LED

Filtr np.

Bakterie

Opcjonalnie Pokrywa z oświetleniem 60×30 cm lub lampa do wyboru

Piasek według uznania

Rośliny, które mocujemy na dekoracjach np.

Uzdatniacz Tetra Aqua Safe

Pokarmy Zestaw Tetra, Tetra Pleco Tablets

Testy Tetra Test 6w1

Korzeń

Kamienie Dragon Stone dostępne w Salonie stacjonarnym Trzmiel, Wrocław, ul. Rogowska 147.

Akcesoria dodatkowe:

Grzałka do wyboru

Termometr przyklejany lub zawieszany na szybie

Napowietrzacz Tetra AirSilent Maxi

Czyścik do szyb Tetra Magnet Cleaner M

Nawóz dla roślin Qualdrop Basic Grow

Siatka do łapania ryb Aqua Nova N-04

Włącznik czasowy

Klej



Autor
Zenon Aqua
Witajcie! Niektórzy zapewne kojarzą mnie z kanału Zenon Aqua na YouTube. Z wykształcenia jestem informatykiem, pracuję jako ekspert d/s szkoleń i wdrożeń w firmie IT. Uwielbiam wodę, która towarzyszy mi na co dzień i od święta. Urlopy spędzam nad jeziorem, uwielbiam nurkowanie i żagle. A w domu towarzyszą mi akwaria.…
Więcej
Artykuły powiązane
Ogólne  
Wio Decor, czyli łatwo i szybko zakładamy akwarium
Trzmiel Radzi
21/08/2023
Ogólne  
Jak zrobić prosty zbiornik dla każdego? Marcin Jurek – Trzmiel Radzi, cz. 6
Marcin Jurek
03/06/2022
Technika Technika Chemia wody Chemia wody Ogólne Ogólne  
Filtry RO i RO DI w akwarystyce
Konrad Kozioł
27/07/2022
Ogólne  
Akwarystyka holenderska – co to jest i jakie są jej zasady?
Trzmiel Radzi
19/01/2023
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl