Rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę


Oczko wodne to zwykle centralny punkt ogrodu. Przyciąga wzrok, tworzy mikroklimat. Jednak to nie dziura w ziemi wypełniona wodą, ale aranżacja z roślin, kamieni i drewna sprawia, że oczko jest tak atrakcyjnym elementem ogrodu. Jak wybrać rośliny do oczka wodnego? Oczywiście w dużej mierze powinieneś kierować się swoimi upodobaniami i wybrać gatunki, które są dla ciebie atrakcyjne. Warto jednak wziąć też pod uwagę aspekt praktyczny. Zwróć szczególną uwagę na rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę. Ten wybór będzie szczególnie dobry do mniejszych oczek wodnych oraz tych nowo założonych.

Równowaga biologiczna

Zanim oczko stanie się bezpiecznym domem dla ryb i innych zwierząt wodnych, musi przejść okres dojrzewania, który trwa ok. 4 tygodni, zwykle jednak dłużej. W tym czasie jest on stopniowo zasiedlany przez bakterie, w tym nitryfikacyjne. To one odpowiadają za przetwarzanie azotu amonowego i mocznika do azotynów, a następnie azotanów. Proces dojrzewania możesz wesprzeć, stosując preparat z bakteriami Tropical Bactinin Pond, który zawiera wyselekcjonowane szczepy bakterii. Produkt ten ułatwia zasiedlenie oczka wodnego przez bakterie nitryfikacyjne. W funkcjonujących, dojrzałych oczkach szybko i skutecznie rozkłada zgromadzoną w podłożu, filtrach i na elementach ozdobnych materię organiczną. Dzięki regularnemu stosowaniu preparatu woda jest czysta, przejrzysta i bezpieczna dla mieszkańców oczka wodnego.

Wyjątkowo ważną rolę w procesie ustalania się równowagi biologicznej odgrywają rośliny wodne. Szczególnie przydatne są rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę, ponieważ pobierają z wody składniki pokarmowe, konkurując o nie z glonami. Ponadto w ciągu dnia uwalniają do wody tlen. Stanowią też miejsce schronienia dla ryb i innych organizmów wodnych. Pamiętaj także aby wspierać rozwój zapewniając roślinom odpowiednie nawożenie, wyposaż się w nawozy do roślin. Zadbaj, by rośliny oczyszczające wodę znalazły się w Twoim oczku.

Jakie rośliny oczyszczają wodę w oczku wodnym?

Rośliny, które szczególnie przyczyniają się do oczyszczania wody w oczku wodnym, to gatunki szybko rosnące. Należą do nich zarówno gatunki pływające, jak i podwodne. Rośliny pływające dostępne są w sezonie w każdym sklepie oferującym produkty dedykowane dla oczek wodnych. Nie wymagają sadzenia, po prostu umieszczasz je w oczku wodnym. Nie musisz kupować ich dużo, gdyż szybko się rozrastają. Pamiętaj jednak, że w naszych warunkach klimatycznych większość roślin pływających należy traktować jako gatunki jednoroczne, gdyż pochodzą ze stref tropikalnych, np. salvinia czy limnobium.

Limnobium gąbczaste (Limnobium spongia) naturalnie występuje na południu Ameryki Północnej. Nie zimuje. Jesienią już pierwsze przymrozki uszkadzają rośliny, dlatego najlepiej jesienią wyłowić limnobium z oczka, by obumierając, nie obciążyło go zbędną materią organiczną. Limnobium można stosunkowo łatwo przezimować w domu, w tym celu należy mu zapewnić temperaturę ok. 20°C i dostęp do światła. Rośliny wodne oczyszczają wodę wo oczku jednak nie zapominajmy o naszym wsparciu i nadzorze jakości wody. W tym pomogą testy wody w oczku wodnym.

Rośliny podwodne oczyszczające wodę w oczku wodnym

Zdecydowanie tej grupy roślin nie może zabraknąć w oczku wodnym. Mają pozytywny wpływ na równowagę biologiczną. Jako pierwsze rozpoczynają okres wegetacyjny. Dzięki temu szybko zaczynają pobierać składniki pokarmowe z wody, ograniczając ich dostępność dla glonów. Stanowią schronienie dla ryb, ikry, narybku oraz całej masy innych organizmów wodnych. W ciągu dnia produkują duże ilości tlenu. Nie wszyscy posiadacze oczek lubią tę grupę roślin. Mogą nadmiernie się rozrastać, dlatego warto pomyśleć o sadzeniu ich w pojemnikach. Zbiera się też na nich osad, co może nie przypaść do gustu wielu osobom. Mimo to, ich walory praktyczne, moim zdaniem są na tyle duże, że warto sadzić je w oczkach wodnych.

Spośród roślin podwodnych warto wybrać do oczka moczarkę kanadyjską (Elodea canadensis). Jej pędy mogą osiągać ponad metr długości. Roślina wytwarza korzenie, którymi przytwierdza się do podłoża. Co ciekawe, nie służą one do pobierania składników pokarmowych. Tę funkcję pełnią liście, którymi roślina czerpie potrzebne jej pierwiastki bezpośrednio ze słupa wody. To w połączeniu z jej intensywnym wzrostem sprawia, że jest doskonałą rośliną oczyszczającą wodę w oczku wodnym. Moczarka kanadyjska dobrze rośnie na głębokości od 10 do 100 cm. Warto sadzić ją w płytkich pojemnikach wypełnionych piaskiem, w ten sposób można zapanować nad jej ekspansywnością i ograniczyć zarastanie większej powierzchni oczka wodnego.

Równie przydatne do oczyszczania wody są rdestnice. Możesz wybierać spośród kilku gatunków. Wytwarzając dużą masę liści, doskonale konkurują z glonami o składniki pokarmowe, poprawiając jakość wody. Do najpopularniejszych gatunków należą: Rdestnica kędzierzawa (Potamogeton crispus), Rdestnica przeszyta (Potamogeton perfoliatus) i Rdestnica połyskująca (Potamogeton lucens). Sadź je w pojemnikach, w ten sposób ograniczysz ich rozrastanie się. Rdestnice zimują w postaci kłącza. Wiosną bardzo wcześnie zaczynają wegetację.

Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum) – jest to roślina, której pędy swobodnie unoszą się w toni wodnej. Nie wytwarza korzeni, czasem można zaobserwować powstawanie tzw. ryzoidów/chwytników, którymi zakotwicza się do dna. Doskonale natlenia wodę i oczyszcza ją. Uprawa rogatka nie sprawia żadnych kłopotów. Rośliny nie sadzisz, tylko wrzucasz pędy do oczka wodnego. Wraz ze spadkiem temperatury roślina sama schodzi na dno zbiornika. Zimuje w postaci pączków. Czasem mogą przezimować też pędy.

Jak dużo roślin powinno być w oczku wodnym?

Im więcej tym lepiej. Zwłaszcza w nowych oczkach wodnych. Również mniejsze zbiorniki, które są bardziej podatne na zachwianie równowagi biologicznej, będą lepiej funkcjonować, gdy roślin będzie więcej. Dobrze zapewnić roślinności odpowiednie warunki wyposażając oczko w doniczki do roślin wodnych. W małych zbiornikach rośliny pływające powinny pokrywać nawet 2/3 powierzchni oczka wodnego. Natomiast rośliny podwodne dobrze, by pokrywały 1/3 powierzchni dna. Oprócz roślin pływających i podwodnych nie zapomnij o roślinach podmokłej strefy brzegowej. To one odpowiadają za naturalny wygląd oczka wodnego i ułatwiają jego wkomponowanie w otoczenie.

dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta – Hydrobiolog, ekspert Tropical


Dodaj komentarz


Autor
Trzmiel Radzi
Z akwarystyką jestem związany praktycznie przez całe moje 35-letnie życie. Wychowywałem się otoczony akwariami, a pasję do hobby zaszczepił mi mój Tato. W czasach, gdy zaczynałem przygodę z akwarystyką, trudno było o dobry sprzęt, a wiele rzeczy trzeba było robić we własnym zakresie, często metodą na „chybił-trafił”. Dzięki temu zyskałem…
Więcej
Artykuły powiązane
Rośliny Ogólne  
Zima w oczku wodnym. Jak przezimować rośliny?
Konrad Kozioł
01/10/2022
Rośliny Rośliny  
Rośliny mięsożerne – budujemy paludarium
Trzmiel Radzi
07/06/2024
Rośliny  
Rośliny w oczku wodnym. Rodzaje roślin oraz ich rola w mini ekosystemie
Konrad Kozioł
07/06/2022
Pistia nielegalna
Rośliny  
Pistia rozetkowa nielegalna?
Trzmiel Radzi
19/05/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl