Kontakt z przyrodą jest ważnym aspektem wychowania dzieci. Uczy wrażliwości, cierpliwości i praw rządzących środowiskiem naturalnym. Regularne obcowanie z florą i fauną jest bardzo wskazane w okresie dzieciństwa. Dlaczego więc nie zacząć od akwarium?
Pierwsze akwarium dla dziecka
W życiu większości dzieciaków przychodzi etap, kiedy to chcą posiadać zwierzaka. Jeśli nie mamy możliwości utrzymania psa czy kota, warto zastanowić się nad zakupem akwarium. Decyzja o założeniu zbiornika dla dziecka wiąże się z wieloma pytaniami. Jak w ogóle zacząć? Czy akwarium jest dobrym pomysłem? Jakie rybki wybrać? Czy nie będzie to zbyt duże wyzwanie dla domowego budżetu? Jak wygląda opieka nad rybkami? I na koniec: czy dziecko w ogóle będzie miało z tego frajdę?
Na początek warto się zastanowić, jakie jest odpowiednie akwarium dla dzieci. Podstawę stanowi zbiornik (szklany, plastikowy), lecz tak naprawdę dla dziecka ważne jest to, co się znajdzie w jego wnętrzu. Akwaria mogą mieć różne kształty. Jednak większość akwarystów poleca standardowy, prostokątny zbiornik, który jest łatwiejszy w utrzymaniu. Kształt i wielkość akwarium dla rybek dla dziecka jest indywidualną sprawą, ale należy brać pod uwagę przede wszystkim potrzeby wybranej obsady.
Musimy również przemyśleć umiejscowienie akwarium. Zbyt nasłoneczniona część domu nie będzie odpowiednia – promienie słoneczne mogą powodować plagę glonów. Nie warto również umieszczać akwarium w pobliżu kaloryfera, bo trudno będzie nam zapanować nad temperaturą wody. Akwarium, nawet niewielkie, jest dość ciężkie i wypełnione wodą. Pamiętajmy, że zbiornik musimy umieścić na stabilnym meblu. Na pewno nie chcemy niespodzianki w postaci zalanego dywanu.
Pomimo że z rybkami nie trzeba wychodzić na spacer, to opieka nad akwarium wiąże się z wieloma obowiązkami. Często będzie potrzebna pomoc dorosłego, gdyż maluch nie poradzi sobie ze wszystkimi czynnościami związanymi z prowadzeniem zbiornika. Oprócz codziennego karmienia mieszkańców akwarium wymaga ono również czyszczenia i podmian wody.
Sprzęt niezbędny do założenia akwarium
Podstawę stanowi sam zbiornik. Możemy wybrać spośród gotowych zestawów lub samodzielnie skompletować sprzęt. Warto się zastanowić nad litrażem – czy wystarczy nam 25 litrów, czy wybierzemy większy zbiornik, np. 100-litrowy. Z mojego doświadczenia wynika, że nad niewielkim zbiornikiem trudno zapanować. Nie zawsze da się w nim umieścić wszystkie niezbędne sprzęty i fajne ozdoby. Trzeba je też częściej sprzątać. W większych akwariach tworzy się swoisty ekosystem, wycinek natury, w którym ustala się równowaga biologiczna. Co za tym idzie, akwarium jest bardziej stabilne i wiele procesów samooczyszczania zachodzi tam naturalnie, bez naszej pomocy. Niezależnie jednak od tego, na jakie akwarium się zdecydujemy, może być ono atrakcyjną ozdobą mieszkania. Nawet małe akwarium dla dziecka można zaaranżować w ciekawy sposób i mieć z tego dużo satysfakcji.
Kolejnym krokiem powinien być wybór odpowiedniej filtracji. Do wyboru są filtry wewnętrzne i zewnętrzne (kaskadowe, kubełkowe). Wybór filtra powinien być uzależniony od wielkości zbiornika i jego obsady. Dobra filtracja jest podstawą w akwarium. Dzięki niej woda jest oczyszczana zarówno z widocznych zabrudzeń, jak i z niewidzialnych dla oka zanieczyszczeń. Warto dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do filtra i skonsultować się z doświadczonym akwarystą. Należy zadbać również o odpowiednie napowietrzanie. W handlu dostępne są filtry z napowietrzaniem. Jeżeli to nie wystarcza, optymalną ilość tlenu niezbędnego dla ryb zapewni odpowiedni napowietrzacz. Można zakupić gotowy zestaw napowietrzający lub samą pompę i podłączyć do niej efektowną końcówkę napowietrzającą – dyfuzor. Z dyfuzora wydobywają się bąbelki powietrza, które wzbogacają wodę w tlen. Takie bąbelki w akwarium stanowią też sporą atrakcję dla dziecka. Sam dyfuzor może przybierać różne kształty, np. gwiazdki, muszelki, postaci z bajek czy wulkanu. Ale także skrzyni skarbów, rekina, płetwonurka, okrętu podwodnego. Wybór jest naprawdę ogromny. Istnieje również możliwość połączenia bąbelków ze specjalnymi kolorowymi lampkami. Na takie świetlno-bąbelkowe cudo dziecko może patrzeć godzinami.
Kolejnym sprzętem, o który należy zadbać, jest grzałka zapewniająca odpowiednią temperaturę wody. Większość ryb to ryby tropikalne, które żyją w wodzie o temperaturze od 22°C do 25°C. Ale, uwaga, są gatunki tolerujące niższe temperatury i takie, które wymagają wyższych. Nowoczesne grzałki posiadają termostat, który „pilnuje” stałej temperatury za nas i dba o to, żeby woda się nie wychłodziła lub nie przegrzała.
Niezbędnym urządzeniem w każdym akwarium jest oświetlenie, które nie tylko wspomaga wzrost roślin, ale również umożliwia obserwację zbiornika o dowolnej porze.
Większość akwariów posiada przykrycie. Pokrywa przede wszystkim ogranicza parowanie wody i zabezpiecza zbiornik. Niestety część ryb ma tendencję do skoków ponad powierzchnię wody, co w przypadku otwartego zbiornika zwykle kończy się dla nich tragicznie. Pokrywą chronimy też zbiornik przed przypadkowym zatopieniem różnych przedmiotów, uniemożliwiamy dziecku moczenie rąk i zabezpieczamy przed zwierzętami domowymi.
Pozostaje jeszcze wybór ozdób i aranżacja zbiornika. Tutaj mamy sporo możliwości. Warto zacząć od prawidłowego przygotowania akwarium i wyposażyć je w odpowiednie podłoże i żywe rośliny. Ale ponieważ ma to być akwarium dla dziecka, można dodać elementy bajkowej scenerii. W handlu dostępnych jest bardzo dużo tematycznych, kolorowych i intrygujących ozdób. W naszym zbiorniku mogą zamieszkać podwodne stwory, możemy na jego dnie umieścić wraki statków i zapomniane skarby. Twój maluch uwielbia budować? Nic prostszego! Można ozdobić akwarium rybką Nemo ułożoną ze specjalnych klocków Lego. Zwierzęta z nich zbudowane wiernie odzwierciedlają swoje żywe odpowiedniki i są kompatybilne z innymi klockami tej firmy. Można więc połączyć naukę z zabawą!
Jaka rybka dla dziecka będzie najbardziej odpowiednia?
Ryby to najciekawszy temat dla każdego dziecka i dorosłego. Jeśli mamy już wybrany zbiornik, to obsadę dobieramy do jego wielkości. Doświadczony sprzedawca z pewnością podpowie nam, jakie gatunki ryb mogą być razem w akwarium i jakich warunków potrzebują. Zanim jednak udamy się do sklepu, warto zasięgnąć informacji w książkach i w specjalistycznych portalach akwarystycznych. Popularnym gatunkiem jest gupik, który odznacza się wielobarwnym ubarwieniem i łatwością hodowli. Jest żyworodny i bardzo szybko się rozmnaża. Narodziny małej rybki to z pewnością fantastyczne widowisko dla każdego dziecka. Inną często spotykaną rybą w akwariach początkujących akwarystów jest neon Innesa – popularny ze względu na czerwono-niebieski (neonowy) kolor, niewielki rozmiar i wytrzymałość. Są to stadne ryby, więc należy je hodować w większych grupach, minimum 6-10 osobników. To stworzenia spokojne i towarzyskie. Dobrze jest również wprowadzić kilku mieszkańców na dno zbiornika. Idealnie nadają się do tego również stadne kirysy. Te ryby przebywają głównie w dolnej części akwarium, zjadają wszelkie pozostałości pokarmu, które opadną na dno, i tym samym je posprzątają. Miłym dla oka dodatkiem są ryby z tzw. górnej warstwy – gatunki, które lubią przebywać tuż przy tafli wody. Zalicza się do nich np. danio lub pstrążenice. Te rybki potrafią wyskoczyć z akwarium, więc w przypadku ich hodowli konieczne jest posiadanie pokrywy.
Nauka poprzez zabawę
Aranżacja zbiornika nie musi być nudnym zajęciem. Może być wspaniałą przygodą zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Już samo planowanie, gdzie powinny znajdować się elementy dekoracji, jakie rośliny posadzić, pozytywnie wpływa na rozwój mózgu dziecka. Wspólna opieka nad akwarium i wyzwania, którym będziecie musieli wspólnie sprostać, to chwile warte zapamiętania. Aranżując zbiornik, pomyślcie również o przyszłych jego mieszkańcach. Tajemnicza grota może być zarówno ładną ozdobą, jak i świetną kryjówką dla ryb. Aquascaping polega na tworzeniu podwodnych krajobrazów za pomocą kamieni, korzeni, roślin oraz innych ozdób i układaniu ich w estetyczny, artystyczny lub naturalny sposób. Projektując akwarium, warto spojrzeć na prace słynnych aquascaperów, np. Oliviera Knotta, i zaczerpnąć inspirację ze zbiorników stworzonych przez nich specjalnie dla dzieci.
Opieka nad akwarium uczy przede wszystkim odpowiedzialności. Aby Wasz zbiornik był cały czas piękny, będziecie musieli wspólnie o niego dbać. Warto na początku podzielić obowiązki na wszystkich domowników. W zależności od wieku dziecka można powierzyć mu różne zadania. Dla maluchów z pewnością najbardziej interesującą rzeczą będzie karmienie rybek. Warto, aby rodzic był przy tym obecny, gdyż maluchy mają tendencję do przekarmiania zwierząt. Zbyt duża ilość pokarmu będzie wiązać się z szeregiem problemów w zbiorniku, takich jak mętna woda czy zarastanie glonami. Od początku więc należy uczyć dzieci karmienia odpowiednimi dawkami. Generalna złota zasada głosi: „mniej znaczy lepiej”. Większość ryb lepiej zniesie nawet dzień czy dwa głodówki niż jedno zbyt obfite karmienie. O preferencjach żywieniowych poszczególnych gatunków warto poczytać w poradnikach. Dziecko szybko nauczy się, co jest zdrowe dla jego podopiecznych, pozna takie terminy jak „mięsożerny”, „roślinożerny”, „wszystkożerny” i poszerzy swoją wiedzę.
Każde akwarium wymaga opieki. Podstawowymi czynnościami przy pielęgnowaniu zbiornika jest regularne czyszczenie oraz podmiany wody. Jeśli zbiornik jest niewielki, to z podmianami wody (z pomocą dorosłego) może poradzić sobie nawet kilkulatek. Pamiętajmy, aby robić to w sposób prawidłowy:
- usunąć około 30% wody z akwarium,
- wlać do zbiornika wodę o parametrach odpowiadających tym w akwarium.
Starsze dzieci śmiało mogą pomagać również przy innych czynnościach, np. przycinaniu roślin, czyszczeniu szyb czy filtra. Przy tych zabiegach należy zwrócić baczną uwagę zwłaszcza na urządzenia elektryczne. Zanim zaczniemy jakiekolwiek czynności w wodzie, musimy wyłączyć zasilanie urządzeń znajdujących się w akwarium. Zasadne wydaje się przedstawienie dziecku choć w kilku słowach, jak niebezpieczne jest porażenie prądem. Przy odpowiednim użytkowaniu sprzęt akwarystyczny jest w pełni bezpieczny. Zawsze jednak należy zapoznać dziecko z instrukcją obsługi każdego urządzenia, które montujemy w zbiorniku. Kto wie, może nasz malec po tych wszystkich lekcjach postanowi zostać inżynierem?
Akwarium z rybkami dla dzieci niesie ze sobą wiele emocji. Kolorowe rybki z pewnością zachwycą niejednego malucha. Warto w sklepie zoologicznym pokazać dzieciom różne gatunki: jedne zachwycą się zwinnymi danio, inne będą podziwiać majestatyczne paletki. Zwróćmy uwagę na to, co podoba się naszemu dziecku, i w miarę możliwości zaplanujmy zbiornik na potrzeby tych gatunków, które wywołują jego zachwyt. Na pewno dzięki temu maluch będzie chętniej zaglądać do akwarium.
Moje pierwsze akwarium kupił mi dziadek. Miało 25 litrów i dwóch mieszkańców – pielęgnice pawiookie. Dziadek nie wiedział, że ten gatunek rośnie nawet do 35 centymetrów! Jak się łatwo domyślić, nie cieszyłam się długo nowymi przyjaciółmi i po kilku dniach znalazłam je na dywanie. Ryby intensywnie goniły się po zbiorniku i wyskoczyły, bo akwarium nie było niczym przykryte. Zbiornik był też zdecydowanie za mały dla tego właśnie gatunku.
Śmierć rybki potrafi być bardzo przykrym doświadczeniem w życiu dziecka. Musimy być gotowi na taką sytuację i zdawać sobie sprawę, że takie smutne zdarzenie na pewno będzie miało miejsce. Większość rodziców radzi sobie z tym, kupując nową rybkę. Ale jest to okazja do wytłumaczenia dziecku praw natury. To bardzo indywidualna sprawa i tylko rodzic może zdecydować o tym, czy jego pociecha jest już gotowa na taką rozmowę. Jest to kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji odnośnie do obsady zbiornika. Pojedynczy osobnik, np. bojownik, często staje się członkiem rodziny, ma imię, swój domek, ulubione jedzenie. Strata takiego przyjaciela może więc być dla malucha dużym przeżyciem. Inaczej będzie wyglądać sytuacja, gdy ryb będzie więcej.
Posiadanie jakiegokolwiek zwierzęcia ma bardzo dużo zalet i wpływa na edukację dziecka, uczy je empatii i odpowiedzialności. Akwarium może być dla dziecka oknem na inny świat, odskocznią od telefonu i komputera. A zatem pomimo czekających nas obowiązków, na pewno warto założyć dziecku akwarium.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.