Jaki wybrać filtr ciśnieniowy do oczka wodnego?


Filtr przeznaczony do oczka wodnego powinien skutecznie oczyszczać wodę, wspomagać jej cyrkulację i walkę z glonami. Wszystkie te cechy posiadają filtry ciśnieniowe, w których woda tłoczona przez filtr stale znajduje się pod ciśnieniem. Dzięki temu mają one charakterystyczne właściwości niespotykane w innych typach filtrów. Potrafią pompować wodę do miejsc położonych powyżej, na przykład do kaskady.

Jak działają filtry ciśnieniowe?

Tym, co wyróżnia filtry ciśnieniowe, jest zamknięty pojemnik na media, umożliwiający utrzymanie ciśnienia podczas całego procesu filtracji. Dzięki temu filtr działa wydajnie pomimo małych gabarytów w porównaniu z filtrami przepływowymi. Wewnątrz znajdują się standardowe media filtracyjne odpowiadające za mechaniczne i biologiczne oczyszczanie wody. Wkłady mechaniczne usuwają wszystkie widoczne zanieczyszczenia: osady, resztki roślin, niezjedzone pokarmy. Chronią wkłady biologiczne przed zabrudzeniem. Wkłady mechaniczne muszą być regularnie czyszczone, ale dzięki ciśnieniu wody płukanie odbywa się bez konieczności otwierania filtra. Wkłady biologiczne odpowiadają za przetwarzanie materii organicznej. Produktem przemiany materii jest szkodliwy amoniak. Podczas procesów zachodzących w filtrze bakterie nitryfikacyjne utleniają amoniak do azotanów. Te z kolei są świetnym nawozem dla roślin porastających wnętrze i obrzeża oczka. Rośliny pełnią rolę dodatkowego filtra i skutecznie usuwają z wody związki azotu. W filtrze możemy zastosować także wkłady chemiczne, które potrzebne są do okresowego poprawiania jakości wody.

Silne strony filtrów ciśnieniowych

● możliwość umieszczenia poniżej lustra wody, w większej odległości od oczka

● wypływająca woda pod ciśnieniem zasilająca kaskadę

● możliwość ukrycia w ziemi

● wbudowane: wskaźnik zabrudzenia filtra i lampa UV-C

● system płukania bez otwierania filtra

Słabe strony filtrów ciśnieniowych

● jeden filtr może nie obsłużyć dużego oczka

● brak możliwości rozbudowy pojemności filtra

● ograniczona ilość miejsca na wkłady

● obsługa tylko dedykowanych wkładów do modelu

Czy filtr ciśnieniowy jest dla mnie?

Filtr ciśnieniowy jest bardzo praktycznym rozwiązaniem ze względu na wygodny system czyszczenia. Może być zakopany w gruncie i dzięki temu zniknie z zasięgu wzroku. Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy niewielkich oczkach. Większość filtrów tego typu polecana jest do oczek o pojemności nieprzekraczającej 13 000 l. Wyjątkami są największe modele Pondlink i Oase przeznaczone do bardzo dużych zbiorników. Filtr ciśnieniowy zapewnia kompletną filtrację biologiczno-mechaniczną, ale może także pracować z wkładami chemicznymi. Wypływająca z niego czysta wody idealnie nadaje się do zasilania kaskady. Filtry Aqua Nova NBPF, Pondlink, Happet i Oase posiadają sterylizator w postaci lampy UV-C. W modelach Aqua Nova NBPF i Oase zamontowano wskaźnik zabrudzenia wkładów. Dodatkowym wyposażeniem w zestawie z pompą Aqua Nova są dysze do fontanny. Wygodnym rozwiązaniem jest system płukania zwrotnego umożliwiający czyszczenie wkładów bez ruszania filtra z miejsca. W filtrach Pondlink znajdziemy nowatorskie rozwiązanie w postaci automatycznego samooczyszczania i kontroli filtra z aplikacji na komórkę. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca na wkłady i brak możliwości rozbudowy filtr ciśnieniowy nie nadaje się jako jedyny filtr do największych zbiorników wodnych i stawów hodowlanych o bardzo dużej obsadzie ryb. Filtry takie idealnie sprawdzą się w małych i średnich zbiornikach, do których zostały zaprojektowane.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie filtra ciśnieniowego?

Jeżeli uważasz, że filtr ciśnieniowy jest dla Ciebie, dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego urządzenia. Podstawą doboru filtra jest wielkość i obsada oczka. Zakupiony filtr musi być odpowiedni do posiadanego przez nas litrażu. Możemy wybrać model nieco silniejszy niż zaleca producent, ale nigdy nie powinniśmy decydować się na słabszy. Typ pompy, którą wybierzemy do naszego filtra, nie ma większego znaczenia. Może być to zaawansowane urządzenie elektroniczne lub wydajny system mechaniczny. Ważnym kryterium wyboru jest przepływ i możliwość połączenia z danym filtrem. W tym zakresie należy zastosować się do zaleceń dotyczących średnicy połączeń i wydajności pompy zawartych w instrukcji obsługi lub zakupić kompletny zestaw wyposażony w pompę. Tylko dobrze dobrana pompa zapewnia skuteczną filtrację biologiczno-mechaniczną. Wszyscy, którym bliska jest ekologia, powinni wybrać modele filtrów z możliwością oszczędzania wody i pomp charakteryzujących się niskim zużyciem energii.

Wkłady filtracyjne

Podstawowym medium filtracyjnym stosowanym w filtrach ciśnieniowych jest specjalna gąbka filtracyjna. Ma ona porowatą strukturę, dzięki której skutecznie działa jako filtr mechaniczny i zabezpiecza pozostałe wkłady przed działaniem większych zanieczyszczeń. Ale najważniejszą częścią filtra są wkłady biologiczne. Muszą one zapewnić miejsce do życia i namnażania się pożytecznych bakterii. Tutaj zastosowanie znajdują drobnoziarniste gąbki. Popularnym wkładem biologicznym, stosowanym wraz z gąbkami, są biobale. To syntetyczne kształtki, których wygląd i działanie zawdzięczamy badaniom laboratoryjnym. W niektórych typach filtrów stosuje się również biologiczne wkłady ceramiczne naturalne czy też takie specjalnie przystosowane do pracy w filtrach. Wkład biologiczny ma być doskonałym siedliskiem bakterii odpowiedzialnych za usuwanie substancji toksycznych. Unikamy przypadkowych tworzyw sztucznych, np. pociętych peszeli, ponieważ nie znamy ich wpływu na wodę, a ich powierzchnia filtracyjna jest znikoma w stosunku do typowych wkładów biologicznych. Wkłady chemiczne stosujemy doraźnie w momencie, kiedy zaobserwujemy zachwianie równowagi w oczku. Węgiel aktywny oczyszcza wodę z metali ciężkich, chloru czy pozostałości leków. Zeolit usuwa amoniak oraz fenole. A to tylko niektóre przykłady środków, które dostosują wodę do potrzeb ryb i roślin w oczku.

Lampa UV

Większość filtrów ciśnieniowych wyposażona jest w lampę UV-C, a jeżeli nie ma jej w wybranym przez nas modelu, warto ją zamontować. Promieniowanie ultrafioletowe UV-C niszczy drobnoustroje zawarte w wodzie. W oczku wodnym stosujemy je w przypadku zmętnienia spowodowanego obecnością glonów i pierwotniaków. Dzięki właściwościom bakterio- i wirusobójczym promieniowanie UV-C oczyszcza wodę także z drobnoustrojów odpowiedzialnych za choroby ryb. Lampa UV działa miejscowo i – w przeciwieństwie do środków chemicznych – nie niszczy bakterii nitryfikacyjnych zamieszkujących wewnątrz filtra, a to one utrzymują przy życiu cały ekosystem oczka wodnego.

Bakterie i jeszcze raz bakterie

Na podstawie badań prowadzonych przez mikrobiologów wiemy, że bakterie do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiednich siedlisk. Stosujemy wkłady biologiczne, aby wyhodować jak najwięcej pożytecznych bakterii i ograniczyć lub zahamować rozwój bakterii chorobotwórczych. Uruchamiając filtr, stosujemy startery biologiczne, np. EcoGerm Starter czy Tetra FilterZym. Są to specjalnie wyselekcjonowane szczepy bakterii dostosowane do warunków panujących w oczkach wodnych. Startery przyspieszają dojrzewanie filtra i hamują namnażanie się niepożądanych bakterii. Ponieważ oczko wodne to zamknięty ekosystem, należy przy każdej podmianie wody uzupełniać dawkę pożytecznych bakterii filtrujących. Niestety kilkugodzinny brak prądu, chlorowana woda oraz środki chemiczne przypadkowo dodane do zbiornika mogą zniszczyć kolonię pożytecznych bakterii. Ale mikroby uczestniczące w filtracji to nie tylko te osiadłe w filtrze. Ogromną pomocą dla systemu filtracji są bakterie „odmulające”. Stosowanie takich preparatów jak EcoGerm Ponds skutecznie redukuje ilość szlamu i mułu, a tym samym zapobiega nadmiernemu zapychaniu się wkładów w filtrze. Zwiększa przezroczystość wody, likwiduje nieprzyjemne zapachy, redukuje nadmiar substancji biogennych takich jak azot czy fosfor. Ogranicza przyrost glonów i zapobiega pojawieniu się sinic oraz poprawia kondycję całego ekosystemu. Skuteczność filtracji zawdzięczamy działaniu bakterii. Budujemy dla nich środowisko, w którym skutecznie oczyszczają nasze oczko z toksyn. W tym artykule poruszyliśmy tylko niektóre kwestie dotyczące filtrów ciśnieniowych. Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na wszystkie swoje pytania, zadaj je w komentarzu, a my na nie odpowiemy, aktualizując artykuł.


Dodaj komentarz


Autor
Trzmiel Radzi
Z akwarystyką jestem związany praktycznie przez całe moje 35-letnie życie. Wychowywałem się otoczony akwariami, a pasję do hobby zaszczepił mi mój Tato. W czasach, gdy zaczynałem przygodę z akwarystyką, trudno było o dobry sprzęt, a wiele rzeczy trzeba było robić we własnym zakresie, często metodą na „chybił-trafił”. Dzięki temu zyskałem…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika Ogólne  
Jak zabezpieczyć urządzenia w oczku wodnym na sezon zimowy?
Konrad Kozioł
02/10/2022
Technika Technika Technika Chemia wody Chemia wody Chemia wody  
Moje roczne doświadczenia z Exaqua cz. 2
Arek A.R.A.
20/01/2023
Technika Ogólne  
Pielęgnacja oczka wodnego jesienią
Roman Bloch
03/02/2021
Technika  
Filtr do oczka wodnego, który obsłużysz aplikacją
Trzmiel Radzi
09/06/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl