Filtry i zestawy filtracyjne do oczek wodnych i stawów


Oczka wodne cieszą się coraz większą popularnością. Wystarczy zbiornik na wodę ozdobiony roślinami i ryby, aby ogród nabrał nowego charakteru. Oczka jednak nie możemy zostawić bez odpowiedniej pielęgnacji. Nieoczyszczona woda, wzbogacona produktami przemiany materii ryb, szybko traci klarowność i kumuluje zanieczyszczenia organiczne. Jest to prosta droga do powstania substancji toksycznych, degradacji środowiska wodnego i zakwitu glonów.

Czystość wody w oczku i stabilność całego ekosystemu zapewni dobry filtr. Na rynku dostępne są różne systemy filtracyjne, wśród których na pewno znajdziemy coś dla siebie. Możemy zdecydować się na zakup pełnego zestawu, ale jeżeli już posiadamy pompę, nie ma przeszkód, aby do niej dopasować odpowiedni filtr. Pierwsza opcja jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, w zestawie producent dobiera elementy idealnie dopasowane pod każdym względem, co gwarantuje bezproblemowe działanie. A przy tym taki system jest gotowy do użycia zaraz po rozpakowaniu. Zakup zestawu to również cięcie kosztów, bez szkody dla jakości. Poszczególne elementy kupowane osobno zwykle są znacznie droższe niż w komplecie.

Warto jednak zwrócić uwagę na samego producenta. Nie każda firma posiada zaplecze badawcze i ma możliwość sprawdzenia wszystkiego w praktyce. Firma Oase otworzyła własne centrum innowacji w Hörstel (Niemcy) i korzysta z wiedzy inżynierów z całego świata. Pierwszy zakład powstał w 1947 r. jako warsztat serwisowy dla maszyn rolniczych. Właściciele firmy postawili na ciągły rozwój, a od lat 60. XX wieku ukierunkowali produkcję na technologie związane z wodą. Poza wytwarzaniem specjalistycznego sprzętu do oczek wodnych Oase zajmuje się spektakularnymi projektami. Firma ta wykonywała między innymi podświetlane fontanny na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Jest także wykonawcą sztucznego wodospadu w Seulu, czyli mostu Banpo, i innych dużych projektów. Oase słynie z innowacyjności, niezawodności i wysokiej jakości produktów do „wodnych ogrodów”. Hasłem przewodnim firmy jest „żywa woda” („Living Water”), co oznacza użycie nowoczesnych, prostych w obsłudze technologii, produkowanych w zgodzie z naturą i wpisujących się w nurt proekologiczny. Wysokie standardy firmy Oase i jej doświadczenie gwarantują, że jej systemy filtracyjne świetnie spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Oase Filtral, czyli 4 w 1

Filtry wewnętrzne zna każdy akwarysta, ale w oczku wodnym nie są one często spotykane. A warto się zainteresować filtrem, dzięki któremu woda nie opuszcza zbiornika, nie ma więc możliwości przecieku. Wielofunkcyjne urządzenie, jakim jest Oase Filtral, łączy funkcje napowietrzacza, fontanny, filtra i lampy UV-C. Filtr ukryty jest pod wodą, pozostając praktycznie niewidoczny dla obserwującego. Kompaktowa budowa sprawia, że nadaje się nawet do małych zbiorników zrobionych z ocynkowanej wanny czy drewnianej balii, oczek z prefabrykatów tzw. niecek oraz mniejszych stawów. Pojemnik filtra mieści kompletną filtrację biologiczno-mechaniczną. Dodatkowo filtr wyposażono w sterylizator – lampę UV-C, która usuwa zmętnienie wody i zakwity glonów. Dysza napowietrzająca zapewnia dodatkowy dopływ tlenu, co jest szczególnie ważne w mniejszych zbiornikach. Czyszczenie filtra zajmuje niewiele czasu. Solidne i wygodne klipsy umożliwiają szybkie otwarcie obudowy i łatwe czyszczenie wkładów filtrujących. Do czyszczenia nie jest nawet konieczny demontaż uchwytu dyszy. Zestaw dysz zamienia wypływający z filtra strumień wody w efektowną fontannę.

Charakterystyka linii:

● połączenie filtra wewnętrznego, lampy UV-C, napowietrzacza i fontanny,

● mały gabaryt i wydajny przepływ wody,

● niebywała estetyka – urządzenie ukryte jest pod wodą,

● pełne wyposażenie z czterema różnymi materiałami filtracyjnymi i dyszą napowietrzającą i trzema dyszami fontannowymi.

Dostępne modele:

● Oase Filtral UVC 1500 przepływ 750 l/h, podnoszenie 0,9 m

● Oase Filtral UVC 3000 przepływ 1500 l/h, podnoszenie 1,8 m

● Oase Filtral UVC 6000 przepływ 2500 l/h, podnoszenie 2,1 m

● Oase Filtral UVC 9000 przepływ 2500 l/h, podnoszenie 2,1 m

Filtry ciśnieniowe

Filtry ciśnieniowe mogą być prawie całkowicie zakopane w gruncie obok stawu, są więc łatwe do ukrycia. W ich wnętrzu woda przemieszcza się pod ciśnieniem, co daje możliwość zasilenia strumienia lub kaskady. Filtry ciśnieniowe polecane są przede wszystkim do mniejszych oraz średnich stawów.

Seria FiltoClear

Filtry FiltoClear to nowoczesne jednostki filtrujące, odpowiedzialne za biologiczno-mechaniczne oczyszczanie wody. Posiadają wbudowany sterylizator w postaci lampy UV-C, pomagający w walce z zakwitami glonów. Filtry skutecznie oczyszczają wodę i poprawiają jej klarowność. Technologia Easy Clean umożliwia czyszczenie wkładów bez otwierania filtra, wystarczy wykonać kilka prostych czynności. A to bardzo ułatwia serwisowanie filtra. Ich dodatkową zaletą jest możliwość zasilania kaskady i innych cieków wodnych znajdujących się nawet 1,5 m powyżej filtra. Filtry należy połączyć z odpowiednią pompą. Dlatego ta wersja to dobre rozwiązanie dla osób, które już posiadają odpowiednią pompę w swoim oczku bądź kupią taką wraz z filtrem.

Charakterystyka linii:

● kompletna filtracja,

● konstrukcja filtra umożliwia tłoczenie wody do kaskady powyżej oczka,

● kompaktowa budowa z lampą UV-C,

● łatwe czyszczenie dzięki technologii Easy Clean,

● proste otwieranie i zamykanie filtra,

● może być ukryty w ziemi, a więc nie zakłóca aranżacji ogrodu,

● pełen zestaw mediów filtracyjnych.

Dostępne modele:

● Oase FiltoClear 5000, przepływ 5000 l/h

● Oase FiltoClear 13000, przepływ 8000 l/h

● Oase FiltoClear 19000, przepływ 13 000 l/h

● Oase FiltoClear 31000, przepływ 17 000 l/h

FiltoClear Set

Jest to zestaw z filtrem posiadający wszystkie zalety opisanej powyżej linii, został on wyposażony w optymalnie dopasowaną pompę. Filtry skutecznie oczyszczają wodę pod względem biologiczno-chemicznym i poprawiają jej klarowność dzięki wbudowanej lampie UV-C. Technologia Easy Clean ułatwia serwis, umożliwiając czyszczenie wkładów bez otwierania filtra – wystarczy wykonać kilka prostych czynności. Jest to wersja atrakcyjniejsza cenowo niż zakup osobno samego filtra i pompy, a dobór elementów przez specjalistów gwarantuje bezawaryjną pracę całego zestawu.

Charakterystyka linii:

● przygotowany przez specjalistów od oczek wodnych zestaw jest gotowy do zastosowania w zbiorniku,

● zestaw objęty gwarancją czystej wody Oase,

● niewielki rozmiar urządzenia o ogromnych możliwościach filtracyjnych,

● pompa filtra może jednocześnie zasilać skimmer,

● wygodny w czyszczeniu dzięki opatentowanej technologii Easy Clean,

● ciśnienie wody wypływającej z filtra pozwala na skuteczne zasilanie strumienia, kaskady lub małego wodospadu,

● filtr może zostać niemal całkowicie ukryty w ziemi, ładnie komponuje się w zbiornikach naturalistycznych.

Dostępne modele:

● Oase FiltoClear Set 4000

● Oase FiltoClear Set 6000

● Oase FiltoClear Set 10000

Filtry przepływowe

Filtry przepływowe zwykle montowane są w stawach średniej i dużej wielkości, także z karpiami koi. Woda wypływa z nich za pomocą grawitacji, dlatego musimy umieścić je ponad lustrem wody, przy brzegu lub ponad strumieniem.

Seria BioSmart

Seria filtrów przelewowych o świetnie zaprojektowanym wyglądzie, wyposażonych we wkłady zapewniające filtrację biologiczną i mechaniczną. Standardowym wyposażeniem są specjalne gąbki umożliwiające nitryfikację i denitryfikację. Filtr posiada wbudowany termometr wyświetlający aktualną temperaturę. Gąbki zostały zamocowane na specjalnych uchwytach, co znacznie upraszcza ich czyszczenie. Kolejnym ułatwieniem jest wyposażenie filtra w otwór spustowy, służący do usuwania zbierających się na dnie osadów. Jednostkę filtracyjną możemy podłączyć do posiadanej pompy, ponieważ nie ma jej w zestawie. Do filtra można dokupić akcesoria, np. lampę UV-C czy skimmer, dzięki czemu zwiększymy jego funkcjonalność.

Charakterystyka linii:

● pełna filtracja mechaniczno-biologiczna,

● kanał wodny wzbogacający wodę w tlen,

● wygodne uchwyty ułatwiające obsługę,

● wskaźniki poziomu zanieczyszczeń i temperatury wody,

● usuwanie osadów przez specjalny odpływ,

● łatwy do ukrycia w gruncie, np. na szczycie kaskady,

● możliwość połączenia z pompą OASE AquaMax,

● skuteczność filtra można zwiększyć, rozbudowując o lampę UV-C np. Bitron C 24-36 W lub Vitronic 18-36 W UV-C.

Dostępne modele:

● Oase BioSmart 16000

● Oase BioSmart 18000

● Oase BioSmart 36000

BioSmart Set

Inżynierowie z Oase zadbali o to, aby w wersji BioSmart każdy znalazł odpowiedni, gotowy zestaw filtracyjny. Wersja set wyposażona została nie tylko w skuteczną filtrację mechaniczno-biologiczną, ale zyskała wsparcie w klarowaniu wody w postaci lampy UV-C. Lampa zapewnia szybką eliminację glonów i redukcję czynników chorobotwórczych. Podobnie jak wersja podstawowa BioSmart, posiada wbudowany termometr i system łatwej konserwacji. Ale co najważniejsze, zestaw zawiera starannie dobraną niezawodną pompę o odpowiednim przepływie.

Charakterystyka linii:

● połączenie filtracji mechaniczno-biologicznej z efektywną lampą UV-C,

● pełna filtracja mechaniczno-biologiczna,

● kanał wodny wzbogacający wodę w tlen,

● wygodne uchwyty ułatwiające obsługę,

● wskaźniki poziomu zanieczyszczeń i temperatury wody,

● usuwanie osadów przez specjalny odpływ,

● łatwy do ukrycia w gruncie, np. na szczycie kaskady,

● optymalnie dopasowana do filtra i pompa OASE AquaMax.

Dostępne modele:

● Oase BioSmart Set 5000

● Oase BioSmart Set 7000

● Oase BioSmart Set 14000

● Oase BioSmart Set 18000

● Oase BioSmart Set 24000

● Oase BioSmart Set 36000

Seria Biotec

Biotec to nowoczesny układ filtracyjny o minimalnych wymaganiach konserwacyjnych. Nie wymaga częstego czyszczenia wkładów dzięki automatycznemu usuwaniu gruboziarnistych odpadów przed ich dostaniem się do filtra. Został wyposażony w innowacyjny filtr pasowy, usuwający grubsze zanieczyszczenia, i automatyczny system oczyszczania. Czujniki wykrywają poziom zanieczyszczeń i automatycznie uruchamiają bieg pasa, a na wyświetlaczu LED wyświetlana jest informacja o wymaganym czyszczeniu. Przesiane gruboziarniste zanieczyszczenia są automatycznie przenoszone do kosza na osad. Nagromadzony osad z kosza można wygodnie wyjąć i usunąć z filtra. Filtr można podłączyć do już posiadanej pompy i doposażyć, montując lampę UV-C.

Charakterystyka linii:

● bardzo skuteczne filtry przepływowe do dużych oczek wodnych,

● mniejsza potrzeba konserwacji wkładek dzięki separacji większych zanieczyszczeń,

● wskaźnik poziomu zanieczyszczenia z funkcją samooczyszczania sita,

● spust denny z zasuwą, do usuwania zanieczyszczeń z systemu filtracyjnego,

● nie trzeba wyciągać wkładów do czyszczenia,

● zróżnicowane materiały filtracyjne dla bakterii filtrujących,

● wymaga podłączenia do pompy,

● może być rozbudowany o lampę UV-C: UVC Bitron C lub Bitron Eco.

Dostępne modele:

● Oase Biotec Screenmatic 40000

● Oase Biotec Screenmatic 60000

● Oase Biotec Screenmatic 90000

● Oase Biotec Screenmatic 140000

Biotec Screenmatic Set

Świetnie dopasowany przez ekspertów zestaw zawierający idealnie dobraną pompę i lampę UV-C nowej generacji. Nie wymaga częstej konserwacji, ponieważ gruboziarniste zanieczyszczenia usuwane są automatycznie przez innowacyjny filtr pasowy, który posiada automatyczny system oczyszczania. Czujniki wykrywają poziom zanieczyszczeń i automatycznie uruchamiają bieg pasa, a na wyświetlaczu LED pokazuje się informacja o wymaganym czyszczeniu. Przesiane gruboziarniste zanieczyszczenia są automatycznie przenoszone do kosza na osad. Nagromadzony osad z kosza można wygodnie wyjąć i usunąć z filtra. W zestawie znajduje się dopasowana ekologiczna pompa i lampa UV-C nowej generacji, ułatwiająca walkę z glonami.

Charakterystyka linii:

● bardzo skuteczne filtry przepływowe do dużych oczek wodnych,

● mniejsza potrzeba konserwacji wkładek dzięki separacji większych zanieczyszczeń,

● wskaźnik poziomu zanieczyszczenia z funkcją samooczyszczania sita,

● spust denny z zasuwą, do usuwania zanieczyszczeń z systemu filtracyjnego,

● nie trzeba wyciągać wkładów do czyszczenia,

● zróżnicowane materiały filtracyjne dla bakterii filtrujących,

● odpowiednio dobrana pompa Aquamax Eco,

● w zestawie lampa UV-C nowej generacji UVC Bitron 36 W.

Dostępne modele:

● Oase Biotec Screenmatic Set 40000

● Oase Biotec Screenmatic Set 60000

● Oase Biotec Screenmatic Set 90000

Bakterie na start

Filtr i pompy to niezbędne wyposażenie, ale w kwestii filtracji biologicznej same urządzenia nie wystarczą. Potrzebny jest jeszcze aktywator procesów biologicznych, czyli biostarter. Ten zawiera kultury bakterii nitryfikacyjnych, które przeprowadzają utylizację szkodliwych związków azotu i zmieniają je w substancje przyswajane przez rośliny, czyli nawozy azotowe. W tej dziedzinie firma Oase może pochwalić się ciekawym produktem. Jest to Oase AquaActiv BioKick o wysokim stężeniu pożytecznych mikroorganizmów (10 mln/ml), wystarczającym do aktywowania systemu filtracji w zbiorniku o pojemności do 10 000 l. W krótkim czasie przyczynia się do stworzenia równowagi biologicznej, czyli warunków do życia dla zwierząt i roślin. Zawiera tylko wyselekcjonowane przez ekspertów pożyteczne bakterie i został sprawdzony w praktyce. Należy go stosować podczas corocznego uruchamiania filtracji i uzupełniać dodatkowo przy dużym zarybieniu, intensywnej ekspozycji słonecznej czy zanieczyszczeniu powierzchni wody przez liście. Korzystnie wpływa na parametry wody, a poprawiając jej jakość, zapobiega chorobom ryb, powstawaniu glonów oraz szlamu. Łatwo się go stosuje i dozuje, wystarczy rozsypać na gąbki filtracyjne dowolnego filtra, nie wymaga uzupełniania w trakcie sezonu, o ile w oczku nie stosowano środków dezynfekujących i leków dla ryb. Wymierne efekty jego zastosowania widać przy każdorazowym rozruchu systemu po zimie, po wymianie wody oraz po czyszczeniu filtra. Niezależnie od tego, jaki sposób filtracji wybierzemy, warto sięgnąć po sprawdzone produkty Oase. Dobrze skonfigurowany sprzęt to nie tylko gwarancja czystej wody, ale i oszczędność czasu oraz nerwów, które często towarzyszą czyszczeniu filtra. Pamiętajmy także o tym, że filtracja musi pracować nieprzerwanie od pierwszych dni wiosny aż do końca sezonu. Nawet najwyższej klasy filtr nic nie zdziała, jeśli pozostaje wyłączony. Tylko stały przepływ wody zapewnia skuteczną filtrację mechaniczną i dostarcza tlen potrzebny do działania bakteriom mieszkającym w złożach biologicznych. Uruchamiając filtr wiosną, koniecznie nie zapomnijmy o starterze bakteryjnym AquaActiv BioKick, a przez cały sezon dbajmy o czystość filtra. Dzięki kilku prostym krokom będziemy mogli z dumą prezentować piękne oczko wodne z krystalicznie czystą wodą. Mamy nadzieję, że powyższy tekst przybliżył temat zakresu filtracji od Oase, stosowanej w oczku wodny. Więcej informacji o tym, jak dobrać filtr do Waszego oczka, udzielą oczkowi eksperci z Trzmiela.


Dodaj komentarz


Autor
Trzmiel Radzi
Z akwarystyką jestem związany praktycznie przez całe moje 35-letnie życie. Wychowywałem się otoczony akwariami, a pasję do hobby zaszczepił mi mój Tato. W czasach, gdy zaczynałem przygodę z akwarystyką, trudno było o dobry sprzęt, a wiele rzeczy trzeba było robić we własnym zakresie, często metodą na „chybił-trafił”. Dzięki temu zyskałem…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika Ogólne  
Pielęgnacja oczka wodnego jesienią
Roman Bloch
03/02/2021
Technika Technika Technika Chemia wody Chemia wody Chemia wody  
Exaqua PRO3 – wieloparametrowy fotometr Zooleka.
Konrad Kozioł
20/02/2022
Technika  
Czym jest filtr przelewowy w oczku wodnym?
Trzmiel Radzi
03/03/2020
Technika Problemy  
Jak oczyścić wodę w oczku wodnym?
Joanna Merta-Krawczyk
13/11/2020
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl