Akwarystyka biotopowa. Wywiad z Bartłomiejem Paśnikiem


Akwarystyka biotopowa jest wyjątkową dziedziną naszego hobby. To próba jak najwierniejszego odtworzenia warunków panujących w naturze. Tu nic nie może być przypadkowe. Każdy organizm żywy w akwarium biotopowym jest elementem ekosystemu obecnego w realnie istniejącym gdzieś na świecie akwenie. Szeroka wiedza, wprawne oko i wysoki poziom umiejętności manualnych nie wystarczą jednak do stworzenia autentycznego podwodnego biotopu. Istotne są także cierpliwość i determinacja. Tym bardziej podziw muszą budzić niezwykłe osiągnięcia Polaków w międzynarodowych konkursach akwarystyki biotopowej.

Jednym z polskich akwarystów biotopowych, którzy od kilku lat plasują się w ścisłej światowej (!) czołówce jest Bartłomiej Paśnik.

R: Na wstępie gratuluję niezwykłego osiągnięcia. W tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Biotope Aquarium Design Contest Twoje prace zdobyły 1., 2. i 6. miejsce! Dodam, że w czołówce znaleźli się też inni Polacy. Piąte i 8. miejsce przypadły Aleksandrowi Halczukowi. Na 20. pozycji ex aequo uplasowali się Magdalena Szubska i Piotr Gawroński. Z czego może wynikać ta dominacja polskich akwarystów biotopowych?

B: Myślę, że gdybyś zapytał każdego z uczestników, to powiedziałby coś innego. Szlaki przetarł Jakub Kijak, potem pojawił się Kamil Hazy robiąc pozytywne zamieszanie swoim zbiornikiem. W roku 2017 pojawiły się moje pierwsze konkursowe zbiorniki, które odniosły duży sukces. A za sukcesami zawsze idą inni ludzie. Sporo czasu i zdrowia poświęciliśmy na promowanie akwarystyki biotopowej i myślę, że to, co teraz widzimy, to owoce tej pracy. Chociaż osobiście uważam, że jest to może 20% krajowego potencjału. Gdyby każdy ze znanych mi polskich akwarystów biotopowych wystawił swoje prace, to w top 50 mielibyśmy minimum 30 polskich zbiorników.

R: Jak zaczęła się Twoja przygoda z akwarystyką?

B: Akwarium było w domu zawsze, zajmował się nim mój Ojciec. Z czasem przejmowałem pałeczkę i w podstawówce już sam zakładałem swoje akwaria. Internetu nie było, wiedzę czerpało się z książek, od kolegów akwarystów, których było wtedy bardzo dużo i oczywiście od Pana w sklepie zoologicznym. Gdybym miał jednym słowem opisać tamten czas, to użyłbym słowa „pasja”.

R: Dlaczego wybrałeś akurat akwarystykę biotopową? Czy pamiętasz pierwsze swoje akwarium w tym stylu?

B: Pierwsze akwaria pseudo biotopowe powstały dawno temu, a powodem była ryba, a dokładnie Amatitlania nigrofasciata, czyli znana chyba każdemu pielęgnica Zebra. Zafascynowany pielęgnicami starałem się stworzyć im jak najlepsze warunki bytu. Myślę, że dużo osób zaczynało w podobny sposób. A czy pamiętam swoje pierwsze akwarium biotopowe? Oczywiście! Pierwsze akwarium, które można nazwać w pełni biotopowym zrobiłem w 2017 roku i zająłem nim 4. miejsce na świecie. Tych wcześniejszych niespecjalnie chcę pamiętać: ani nie były biotopowe, ani ładne

R: Jak zdefiniowałbyś akwarium biotopowe?

B: „Akwarium biotopowe, to ekosystem stworzony przez człowieka na podstawie wiedzy uzyskanej z badań biotopu przyrodniczego. Elementy środowiska i organizmów żywych powinny być właściwie dobrane i pogrupowane z punktu widzenia konstrukcji, żywotności i przynależności do biotopu” – myślę, że to najlepsza definicja.

R: Zwykle odtwarzasz biotopy krajowe. Z czego wynika taki wybór?

B: Pewnego razu wpadłem na pomysł, aby zrobić akwarium z ciernikami, które obserwowałem w stanie dzikim. Bardzo prosty zbiornik z trzcinami, który spotkał się z bardzo dobrym odbiorem na świecie. Na tyle dobrym, aby zachęcić mnie do kolejnych prób odtwarzania naszej lokalnej natury. Dzisiaj jest to wręcz chęć pokazania nam samym, co posiadamy tuż za rogiem, a rzadko to dostrzegamy.

R: Czy akwarystyka biotopowa jest trudna? Jaki jej element jest według Ciebie najbardziej wymagający?

B: Jest bardzo łatwa! W jakim innym akwarium glony są tak bardzo pożądane, jak w akwarium biotopowym? Wymagające jest jedynie zapewnienie swoim pupilom odpowiednich warunków. A największym problemem dla mnie jest wnoszenie kamieni na 3 piętro, reszta to już przyjemność.

R: Skąd czerpiesz informacje o interesującym Cię biotopie?

B: Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się dany biotop. Najczęściej korzysta się z internetu, jest wiele publikacji z bardzo dokładnymi danymi. Jeśli robimy coś z lokalnego podwórka, to oczywiście najlepiej tam pojechać i samemu zbadać, da nam to ogromne doświadczenie, które pozwoli zrozumieć „jak działa” natura. A to zaprocentuje przy tworzeniu zbiornika. Możemy również nawiązać kontakt z kimś z drugiego końca świata i poprosić go, aby zbadał dane biotopy za nas. Swego czasu robił tak Adrian Szczepański i osiągał znakomite wyniki w BADC; mam nadzieję, że jeszcze nie raz zobaczymy jego zbiorniki, bo moim zdaniem jest to najbardziej utalentowany polski akwarysta biotopowy.

R: Jakie gatunki zwierząt, oprócz ryb, można umieścić w akwarium biotopowym?

B: Każdy, któremu będziemy w stanie zapewnić odpowiednie warunki. To jest kamień węgielny akwarystyki biotopowej.

R: Spotkałem się z informacją, że akwarium biotopowe ma ograniczoną żywotność i w dłuższej perspektywie jest trudne do utrzymania. Czy to prawda?

B: I tak i nie. Akwarium, które wygrało w bieżącym roku może funkcjonować w takiej formie, ile tylko chcemy. Są jednak akwaria, które co pewien czas będą wymagały serwisu. Jest to spowodowane używaniem materiałów organicznych np. liści. Po pewnym czasie musimy dorzucić nowych. Ale czy to wpływa na trudność w utrzymaniu? Mam na swoim koncie biotopy bagienne z ogromną ilością materii organicznej. Dla niektórych jest szokiem, że można tak prowadzić akwarium. Można i jest to często łatwiejsze niż prowadzenie klasycznego akwarium. Zresztą wystarczy porównać akwarystykę roślinną do biotopowej: miesiąc bez przycinki w „roślinniaku”? Chyba coś niemożliwego.

R: Twoje prace są dopracowane w każdym szczególe. Wyglądają niezwykle malowniczo. Czy stworzenie akwarium biotopowego wymaga więcej wysiłku niż w przypadku aranżacji aquascapingowej?

B: Aranżacje aquascapingowe są znacznie bardziej dopracowane, możemy sobie tam pozwolić na kompletną dowolność. W akwarium biotopowym granicą jest naturalność. Z drugiej strony, aby zrobić dobre akwarium biotopowe musimy skompletować całą wiedzę o danym biotopie. Tego nie widać na zdjęciach, a to są czasami dziesiątki godzin, które musimy poświęcić, aby zrobić to dobrze. Jeśli chodzi o aspekty czysto aranżacyjne, to akwarium biotopowe jest prostsze do zrobienia.

R: Czy masz swój akwarystyczny autorytet, kogoś kto Cię inspiruje?

B: Obecnie mam tylko jeden autorytet i jest nim natura. Nad wodą powstało najwięcej pomysłów na akwaria. Jeśli chodzi o osoby, które w przeszłości mnie inspirowały, to na pewno był to Stjepan Erdeljic. Jest to Chorwacki akwarysta, którego akwaria zmieniły moje postrzeganie akwarystyki. Mam też kilku ulubionych aquascaperów, u których podglądam pewne techniki aranżacyjne.

R: Czy zdradzisz nam swoje plany, jeśli chodzi o przyszłe prace?

B: Obecnie jestem na etapie wybierania biotopów. Pomysłów są dziesiątki i ciągle dochodzą następne. Na pewno powstanie coś z naszych Bieszczad lub Tatr, myślę też o stworzeniu jednego z biotopów rzeki Izery. Bardzo bym chciał tworzyć biotopy Ameryki Północnej, jednak w Europie jest duży problem, aby dostać ryby z tamtych terenów.

R: Jak zachęciłbyś naszych Czytelników do akwarystyki biotopowej? Jakie masz rady dla osób myślących o założeniu zbiornika w tym stylu?

B: Jednym z moich celów jest promocja akwarystyki biotopowej. W dzisiejszych czasach, aby przykuć uwagę widza, potrzebujemy czegoś ekstra. Dlatego kładę tak duży nacisk na to, aby moje zbiorniki były jak najpiękniejsze. Cały czas akwaria biotopowe są uważane za „śmierdzące i brudne”. Staram się to odczarować robiąc akwaria, które mogą stać w salonie czy biurze i wzbudzać zainteresowanie widza. Myślę, że tak najprościej można zachęcić ludzi do akwarystyki biotopowej.

R: Na co powinny zwrócić uwagę osoby, które chcą wziąć udział w konkursach akwarystyki biotopowej? Na jakie elementy jury konkursów zwraca szczególną uwagę?

B: Powtarzam to za każdym razem, więc napiszę to i teraz: uczestnik konkursu musi przeczytać i zrozumieć regulamin. Co roku widzę, że ktoś jest mocno rozczarowany wynikiem, ale popełnia bardzo proste błędy i tym samym traci punkty. Jury jest podzielone na kategorie, jedni oceniają np. tylko piękno zbiornika, a inni jego poprawność biotopową lub przeżywalność. Więc jeśli chcesz zająć dobre miejsce, musisz zrobić perfekcyjny projekt akwarium biotopowego.

R: Co myślisz o pracach Aleksandra Halczuka? Wygląda na to, że na krajowym podwórku wyrósł Ci naprawdę groźny rywal!

B: Bardzo bym chciał, aby takich „rywali” było jak najwięcej w naszym kraju. Alek szybko się uczy, wykorzystuje dobre i sprawdzone techniki, próbuje zawsze dodać coś od siebie co oznacza, że jest ambitny i mam nadzieje, że już niedługo będę mu gratulował zajęcia pierwszego miejsca.

R: Dziękuję za wywiad i jeszcze raz gratuluję osiągnięć! Wraz z pozostałymi polskimi uczestnikami konkursów akwarystyki biotopowej jesteście wspaniałą wizytówką naszego kraju na arenie międzynarodowej!

Z Bartłomiejem Paśnikiem rozmawiał Rafał Zaranek

Strona konkursu Biotope Aquarium Design Contest https://biotope-aquarium.info/badc-2022/aquaria/



Autor
Rafał Zaranek
Można powiedzieć, że akwarystykę odkryłem zupełnie przez przypadek. Stało się to pod koniec lat osiemdziesiątych, kiedy grzebiąc pewnego dnia w komórce dziadka – wbrew jego woli – natknąłem się na stare ramowe akwarium. Przykryte ubraniami, gdzieś za beczką z najpyszniejszą na świecie kiszoną kapustą, stało całe zakurzone, tajemnicze i jak…
Więcej
Artykuły powiązane
Rośliny Ogólne  
Akwapaludarium, czyli akwarium z częścią nadwodną.
Piotr Roj
10/11/2022
Technika Ogólne  
Akwarium prosto i tanio
Mateusz Salawa
21/07/2021
Ogólne  
Akwarium biotopowe – biotop Tanganika
Janusz Kosik
26/11/2020
Ogólne  
Wio Decor, czyli łatwo i szybko zakładamy akwarium
Trzmiel Radzi
21/08/2023
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl