Akwarium dla dyskowców czyli popularnych paletek. Wywiad z Lady Discus.


Wiele osób kojarzy Ciebie z Facebooka i Instagrama. Twoje akwaria budzą zachwyt, a kondycja Twoich ryb wydaje się przeczyć twierdzeniom, że paletki/dyskowce to bardzo wrażliwe ryby. 

T: Czy zdradzisz nam swój sekret i opowiesz, co jest istotne dla utrzymania tego gatunku?

Najbardziej istotna kwestia jest utrzymanie odpowiednich i stałych parametrów wody, oraz prawidłowa dieta.

T: Jakiego akwarium potrzebują dyskowce?

Krąży wiele opinii na ten temat. Moim zdaniem minimum to 50 l na jedną szt. dorosłej paletki, co nie znaczy, że może być ona trzymana w akwarium 50 litrowym! Musimy pamiętać o tym, że dyskowiec to duża ryba, więc akwarium o długości 120 cm to naprawdę  minimum. 

Do tego, dyskowce to ryby stadne, a więc powinniśmy trzymać minimum 6-8 sztuk. Jeśli planujemy zakup młodych ryb, akwarium, do którego trafią nie powinno mieć żadnej aranżacji i podłoża, tylko gołe szkło, ponieważ w okresie wzrostu należy im podawać często spore ilości jedzenia. Ma to negatywny wpływ na jakość wody i wiąże się z częstym odmulaniem dna i podmianami oraz powoduje duże wahania parametrów.

T: Czy dyskowce mają szczególne wymagania co do parametrów wody (temperatura, GH, KH, pH)?

Tak mają. Lubią wodę świeżą, miękką i dobrze natlenioną.

Parametry w moim zbiorniku to:

Temperatura: 28-29°C.

PH: 6-6,2

GH: 8

KH: 3

NO3: 15-20

PO4: 1

T: Jaką polecasz filtrację?

Przede wszystkim wydajną. Ja w swoim akwarium zastosowałam dwa filtry zewnętrzne, kubełkowe. Jeden filtr odpowiada za filtrację mechaniczną a drugi za biologiczną.

T: Posiadasz Filtr RO? Jeżeli tak to jaki?

Tak, posiadam filtr odwróconej osmozy marki Arka MyAqua 1900. Jest to pierwszy, jaki znam akwarystyczny filtr RO, który ma wbudowana pompę, dzięki czemu ma wysoką wydajność i oszczędza wodę.

T: Do wody RO zapewne stosujesz mineralizatory? Jakieś konkretne?

Tak, używam mineralizatora firmy Aquaforest Remineralizer oraz wzbogacam wodę o mikro i makroelementy za pomocą preparatów marki Arka Microbe-lift Plants Green, Microbe-lift Plants Fe, Microbe-lift Plants K.

T: Jakie oświetlenie będzie najbardziej odpowiednie w akwarium z dyskowcami?

Dyskowce nie potrzebują zbyt mocnego oświetlenia. Aby osiągnąć odpowiedni efekt wizualny polecam lampy ze sterowaniem.

T: Dla dyskowców polecasz aranżację: Black Water, Clear Water czy inne rozwiązania?

Osobiście polecam Clear Water, choć moje akwarium utrzymuję w stylu Black Water poprzez zastosowanie odpowiedniego oświetlenia i suplementów. W moim akwarium świecą dwie belki firmy JBL LED Solar Natur, JBL Solar Effect Plus. Do wody dodaję naturalne preparaty barwiące np: Tetra ToruMin lub Tropical Ketapang Extract.

T: Masz rośliny w akwarium i nad zbiornikiem?

Tak mam. W moim akwarium króluje lotos tygrysi czerwony natomiast przestrzeń nad akwarium opanowały różne odmiany monstery. Wszystkie rośliny nadwodne żyją w systemie akwaponiki, czyli ich korzenie są zanurzone w wodzie akwariowej.

T: Stosujesz w akwarium podłoże? Jeżeli tak to jakie?

Moje akwarium jest wysypane jałowym podłożem, czyli piaskiem JBL Sansibar, pod lotosem stosuję kulki GT i akwariowy nawóz do podłoża w postaci tabletek.

T: Używasz pokrywy? Czy jakoś inaczej zabezpieczasz akwarium?

Moje akwarium nie posiada pokrywy, ponieważ korzenie roślin z akwaponiki są zanurzone w korytku umieszczonym w górnej części akwarium, pozostała część tafli przysłonięta jest belkami LED i one uniemożliwiają rybom wyskakiwanie z akwarium. W ten sposób dbam o ich bezpieczeństwo. Aczkolwiek bardzo polecam stosowanie pokrywy w akwarium z dyskami.

T: Czym karmisz swoje dyskowce, że mają tak piękny kolor?

Ja zdecydowałam się na suche pokarmy marki Tropical, a dokładnie Discus D-50 Plus Flakes, Super Spirulina Forte Flakes, 3-Algae Flakes, Pro Defence.

T: Podajesz jakieś suplementy?

Tak, stosuję Arka Microbe-Lift Vitamins & Amino Acids Fresh.

T: Jak dobierasz obsadę, utrzymujesz tylko dyskowce, czy mieszkają z nimi inne gatunki?

Moim zdaniem w akwarium z dyskowcami można trzymać tylko ryby z ich biotopu i nie więcej niż trzy gatunki. Chodzi o efekt wizualny i estetykę. 

U mnie w zbiorniku oprócz dyskowców zamieszkują skalary Manacapuru red back oraz kiryski Julii i Sterby.

T: Dziękuję za rozmowę myślę, że bardzo pomogłaś wszystkim, którzy zaczynają swoją przygodę z dyskami. 

Również bardzo dziękuję za możliwość podzielenia się moją wiedzą i pasja do akwarystyki. Mam nadzieję, że pomogę wielu osobom, które chcą założyć akwarium z dyskowcami. Zapraszam Was do obserwowania mnie na social mediach:

Instagram: @lady_discus

Facebook: Lady-Discus

Tik Tok: @lady_discus

Pozdrawiam 

Lady DiscusAutor
Trzmiel Radzi
Z akwarystyką jestem związany praktycznie przez całe moje 35-letnie życie. Wychowywałem się otoczony akwariami, a pasję do hobby zaszczepił mi mój Tato. W czasach, gdy zaczynałem przygodę z akwarystyką, trudno było o dobry sprzęt, a wiele rzeczy trzeba było robić we własnym zakresie, często metodą na „chybił-trafił”. Dzięki temu zyskałem…
Więcej
Artykuły powiązane
Ryby Ogólne  
Dieta ryb akwariowych cz. 2 – rodzaje pokarmów
Rafał Zaranek
21/01/2022
Ogólne  
Akademia Seachema zakładanie akwarium w stylu Low-tech. Odc. 7
Łukasz Ciszkowski
20/01/2022
Problemy Ogólne  
Korzenie i drewno do akwarium
Maciej Koczko
18/05/2022
Inne zwierzęta Ryby Ogólne  
Oase Organix – pokarmy organiczne
Lady Discus
21/04/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl