Metoda Ballinga w systemie Smart Reef 360


Wielu zastanawia się, dlaczego parametry wody w akwarium nie są stałe. W przypadku zbiornika morskiego niebagatelną rolę odgrywa tak zwana konsumpcja. Akwaryści zajmujący się hodowlą koralowców zauważyli stałe zmiany stężeń wapnia, magnezu i twardości węglanowej. Są to składniki niezbędne do budowy szkieletów koralowców, muszli małży czy pancerzyków krewetek. Korzystają z nich także przepiękne algi wapienne. Aby te organizmy prawidłowo się rozwijały i szybko rosły, potrzebują stałych dostaw składników mineralnych. Ich niedobór ogranicza rozwój mieszkańców rafy i może doprowadzić nawet do ich śmierci.

Metody suplementacji są różne: od regularnych podmian po skomplikowane reaktory. Wszystkie one mają swoje wady i zalety. Jedną z najbardziej efektywnych metod suplementacji stworzył niemiecki naukowiec i akwarysta w jednej osobie – Hans Werner Balling. Na podstawie własnych badań opracował system zapobiegający wahaniom parametrów, który pozwala na utrzymywanie stałego poziomu niezbędnych minerałów. Opiera się on na codziennym dozowaniu trzech roztworów zwierających: węglan wapnia, wodorowęglan sodu (kwaśny węglan sodu) i sól bez soli (SBS). Komponenty używane w suplementacji mogą także dostarczać niezbędnych mikroelementów. 

W XXI w. metoda Ballinga weszła na zupełnie inny poziom dzięki urządzeniom polskiej firmy Reef Factory. Sprzęgnięty z pompami dozującymi miernik Kh KH Keeper pozwala na automatyczne dozowanie preparatów w oparciu o aktualne testy. Jakby tego było mało, firma Reef Factory posiada własną linię komponentów o unikalnym składzie chemicznym.

Został on opracowany przez zespół naukowców zajmujących się chemią akwarium morskiego. Na podstawie doświadczeń powstała kompletna formuła umożliwiająca pełną suplementację zbiorników morskich, zarówno tych z koralowcami miękkimi, jak i wymagającymi acroporami. Reef Lab Essential Minerals Pack Mg, Ca, KH składa się z trzech preparatów o laboratoryjnej czystości. Reef Lab Smart Component Essential Minerals KH uzupełnia wodorowęglany HCO3, fluor F i jod I. Reef Lab Smart Component Essential Minerals Ca dostarcza wapnia Ca i strontu Sr, baru Ba, żelaza Fe, manganu Mn, miedzi Cu, cynku Zn, niklu Ni, chromu Cr, kobaltu Co. Natomiast Reef Lab Smart Component Essential Minerals Mg to źródło magnezu Mg, siarki S, potasu K, strontu Sr, baru B, litu Li. Każdy kto kiedykolwiek analizował skład wody morskiej łatwo zauważy, że są to wszystkie pierwiastki potrzebne do zrównoważonego rozwoju rafy koralowej. Co więcej mikroelementy i pierwiastki śladowe zawarte w preparatach umożliwiają uzyskanie niesamowitych barw u koralowców hodowanych w akwariach. Stosując te komponenty nie potrzebujesz nic więcej, oszczędzasz czas potrzebny na dozowanie dodatkowych suplementów i pieniądze potrzebne na ich zakup. 

Kompletnie i dokładnie

Ale nie tylko skład wyróżnia Smart Components. Reef Factory posiada własny nowoczesny spektrometr pozwalający na drobiazgowe badanie składu wody i swoich produktów. Jest to urządzenie o niesamowitej dokładności, wykrywające nawet śladowe ilości substancji. Badanie komponentów za jego pomocą daje gwarancję, że skład preparatu jest w 100 % zgodny z etykietą i powtarzalny. Jest to niezwykle ważne, ponieważ każdą partię komponentów dozujesz tak samo. Nic nie musisz sprawdzać ani korygować ustawień pomp dozujących. Jednocześnie wiesz, że koralowce dostają to, czego potrzebują. 

Spektrometr umożliwia także badanie wody w Twoim akwarium za pomocą testu ICP. Wystarczy wysłać próbkę do laboratorium; odpowiednie zestawy do pobierania próbek kupisz w Trzmielu. Testy ICP-OES dają szczegółowy obraz parametrów wody, wykrywają problemy z równowagą jonową, zanieczyszczenia śladowe, niedobory i nadmiary poszczególnych związków. Testy ICP Reef Factory są powiązane z aplikacją mobile Smart Reef 360 sterującą wszystkimi urządzeniami tej firmy, a więc odbierając wyniki testów otrzymasz również informacje o prawidłowych wartościach i szczegółowe zalecania dotyczące suplementacji, więc nie musisz samodzielnie analizować wyników. To, w połączeniu z pompami dozującymi, pozwala na automatyczne utrzymanie parametrów na pożądanym poziomie. 

Preparaty są niezwykle łatwe w podawaniu, nawet jeśli nie posiadasz pomp dozujących, ponieważ dawkujesz je na podstawie konsumpcji wapnia w takich samych ilościach. Po podmianie wody, za pomocą testu sprawdzamy poziom Ca i notujemy wynik np. w aplikacji. Po tygodniu, przed kolejną podmianą, wykonujemy test i porównujemy wyniki. Optymalny poziom wapnia w akwarium morskim powinien mieścić się w przedziale 380-440 mg/l. W wodach naturalnych wynosi 390-420 mg/l. W normalnych warunkach pierwszy wynik jest wyższy niż drugi. A różnica to ilość wapnia pobrana w tym okresie przez mieszkańców akwarium, którą niwelujemy za pomocą codziennego dawkowania preparatów.

Dodatkową zaletą komponentów Reef Lab Smart Components jest wygodne opakowanie umożliwiające bezpośrednie podłączenie pomp. Dzięki temu nie musisz kupować dodatkowych zasobników. Ma to wymiar finansowy, ale i ekologiczny, gdyż plastik zaśmieca morza i oceany na całym świecie.

Litrowe opakowania świetnie sprawdza się nanozbiornikach, natomiast 5 l kanistry ułatwią stosowanie w dużych systemach. 

Reef Lab Smart Component Essential Minerals stosujemy w akwariach Trzmiela jeżeli masz pytania zapraszamy do kontaktu z naszym BOK.



Autor
Trzmiel Radzi
Z akwarystyką jestem związany praktycznie przez całe moje 35-letnie życie. Wychowywałem się otoczony akwariami, a pasję do hobby zaszczepił mi mój Tato. W czasach, gdy zaczynałem przygodę z akwarystyką, trudno było o dobry sprzęt, a wiele rzeczy trzeba było robić we własnym zakresie, często metodą na „chybił-trafił”. Dzięki temu zyskałem…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika Technika Chemia wody Chemia wody Ogólne Ogólne  
Filtry RO i RO DI w akwarystyce
Konrad Kozioł
27/07/2022
Technika Ogólne  
Pierwsze akwarium morskie Zenona – Mitoja Capex 120l odc. 2 Instalacja
Zenon Aqua
15/11/2022
Chemia wody Ogólne  
Akwarium Morskie Mitoja Capex 120 – System Smart Reef 360, odc. 4: Dojrzewanie
Zenon Aqua
01/03/2023
Technika Technika Technika Chemia wody Chemia wody Chemia wody Ogólne Ogólne Ogólne  
Testy wody w akwarium: paskowe, kropelkowe, fotometryczne?
Konrad Kozioł
12/09/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl