Jaką wybrać pompę do oczka wodnego?


Woda w zbiorniku wodnym powinna pozostawać w ciągłym ruchu. Cyrkulacja zapobiega powstawaniu martwych stref, umożliwia oczyszczanie i napowietrzanie wody, a tym samym zachowanie równowagi biologicznej. Woda w oczku porusza się dzięki pracy pomp napędzających filtry, kaskady i fontanny. Jeżeli szukasz pompy dla siebie, przeczytaj poniższe wskazówki.

Czym są pompy do oczek i jakie mają zastosowanie?

Pompy to urządzenia zapewniające prawidłowe funkcjonowanie wodnego ekosystemu. Służą do przenoszenia wody zarówno w obrębie oczka, jak i poza nim. Jednym z najważniejszych zadań, jakie stawiamy przed pompami, jest przepompowywanie brudnej wody z oczka do filtrów. Filtry starannie ją oczyszczają, zapobiegają tworzeniu się mułu i stopniowemu zarastaniu oczka. W naszym oczku przyda się także skimmer zbierający zanieczyszczenia z tafli wody. W tym przypadku pompy działają niczym odkurzacze zasysające z powierzchni wody nie tylko drobne zanieczyszczenia, ale i opadłe liście. Jest to bardzo ważne w profilaktyce antyglonowej i poprawia wymianę gazową, a nas zwalnia z ręcznego oczyszczania powierzchni stawu. Kolejnym zadaniem pomp jest utrzymanie cyrkulacji wody. Dzięki cyrkulacji nie powstają martwe strefy, tlen rozprowadzany jest po całym oczku i wyrównuje się temperatura wody. To również cyrkulacja dostarcza nawozu dla roślin, które nie mogą się przemieszczać i aktywnie poszukiwać pokarmu.

Ozdobą wielu oczek jest fontanna, której sercem oczywiście jest pompa. Fontanna to niewątpliwie element dekoracyjny, ale również wspomagający proces napowietrzania. Powietrze dostaje się pod powierzchnię zarówno wraz z wodą wydobywającą się z dyszy, jak i poprzez wywołany przez nią ruch samej tafli. Podobne zjawisko ma miejsce w przypadku kaskad i strumyków także zasilanych pompami. Napowietrzanie sprawia, że w oczku możemy bezpiecznie hodować ryby. Dzięki pracy pomp woda w oczku nie mętnieje i pozostaje czysta pod każdym względem, zapewniając optymalne warunki do rozwoju życia jego mieszkańców.

Pompa do filtra

Brudna woda z oczka musi się jakoś dostać do filtra. Dlatego na dnie oczka umieszczamy pompę, której rola polega na przepychaniu wody przez wkłady filtracyjne. Do tego zadania powinniśmy poszukać pompy o dużej wydajności. Czym jest wydajność? Jest to ilość wody, jaką pompa jest w stanie przenieść z oczka do filtra w ciągu godziny. Filtr musimy dobrać do wielkości oczka i jego obsady, a pompę – do filtra. W tym przypadku zdajemy się na zalecenia producenta. Wydajność nie może być zbyt duża, ponieważ nie zapewni optymalnej filtracji biologicznej odpowiedzialnej za równowagę w oczku. Zbyt mały przepływ ograniczy filtrację mechaniczną, czyli woda nie zadowoli nas wizualnie. Usytuowanie filtra, zabrudzone wkłady czy mała średnica węża doprowadzającego wodę mogą w znacznym stopniu ograniczyć wydajność pompy. Spadnie ona także w przypadku użycia jednej pompy do zasilania kilku urządzeń. Gdy stoisz przed zakupem pompy, zastanów się nad osobnymi pompami do różnych urządzeń. Pompa do filtra musi mieć możliwość stałej pracy przez całą dobę w ciągu całego sezonu, a więc nie może się przegrzewać. Warto poszukać pompy z regulacją przepływu, co znacznie ułatwi nam prawidłową konfigurację z filtrem. Optymalną filtrację uzyskamy tylko, starannie dobierając pompę do filtra.

Pompa fontannowa

Głównym zadaniem pompy fontannowej jest wyrzucanie strumienia wody wysoko ponad taflę oczka. Uzyskujemy niesamowity efekt wizualny i jednocześnie wywołujemy ruch wody, czyli cyrkulację. Dzięki niej następuje mieszanie się poszczególnych warstw wody i wymiana gazowa. Pompa fontannowa powinna odznaczać się wysokim współczynnikiem podnoszenia wody. Tak więc musi posiadać właściwość formowania maksymalnie wysokiego strumienia, który jednak nie będzie wylewał wody poza oczko. Jeżeli chcemy zamontować pompę na dnie oczka, koniecznie wybierzmy taką z prefiltrem uniemożliwiającym przedostanie się zanieczyszczeń do komory wirnika. Bardzo pożądanym elementem jest regulacja strumienia, która umożliwi nam uzyskanie optymalnego efektu. Pompa fontannowa może jednocześnie zasilać fontannę i kaskadę lub fontannę i filtr. W obu przypadkach konieczny jest zakup odpowiednio silniejszej pompy niż ta, którą przeznaczymy do jednego urządzenia. Pomp fontannowych nie zastępujemy pompami do filtrów, a tych przeznaczonych typowo do filtrów – pompami fontannowymi.

Silne strony pomp

● umożliwiają filtrację, czyli oczyszczają wodę w oczku

● napowietrzają wodę, dostarczają tlenu potrzebnego żyjącym w oczku rybom

● poruszają wodę i zapewniają prawidłową cyrkulację

● pompują brudną wodę wraz z zanieczyszczeniami do systemu filtracji

Słabe strony pomp

● zbyt duża pompa może nie zmieścić się w małym oczku

● duże zużycie prądu może być uciążliwe z uwagi na działanie pompy przez 24 godziny

● mała wysokość podnoszenia wody wyklucza użycie danej pompy w fontannach

● przy braku prefiltra pompa może się zablokować nieczystościami z oczka i unieruchomić filtrację, co może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy odpowiedniej dla naszego oczka?

Pompę musimy dobrać do naszych potrzeb i przeznaczenia, zwracając uwagę na:

● wydajność, czyli ilość wody, jaką jest w stanie przepompować w ciągu godziny (l/h).

● maksymalną wysokość podnoszenia wody (H max)

● moc pompy

● wielkość samej pompy, która nie może zajmować całego oczka

● kompatybilność z planowanym filtrem

Sprawdźmy, czy dany model pompy posiada regulację i ma zabezpieczenie na wypadek braku wody. Większość pomp wyposażono w kosz chroniący wirnik przed zablokowaniem przez kawałki roślin. Warto wybrać model, który ma go w zestawie. Pompy służą do zasilania filtrów, kaskad, strumieni albo fontann, są także pompy uniwersalne, które mogą łączyć wymienione funkcje. Jeżeli szukamy wydajnej, jednocześnie niedrogiej pompy, warto zainteresować się produktami Aqua Nova, Happet, Tip. Pompę umożliwiającą zasilanie filtra i dodatkowego urządzenia znajdziemy wśród wysokiej jakości produktów Aquael i Aqua Nova. Wersje budżetowe produkowane są przez Hailea i Tip. Również Aquael i Aqua Nova przygotowały mniej skomplikowane wersje do mniejszych oczek. Symbolem wysokiej jakości i zaawansowanej technologii wśród wielozadaniowych pomp do oczek wodnych są produkty Oase.

Wydajność pompy i wysokość podnoszenia wody

Szczególną uwagę musimy poświęcić wysokości podnoszenia wody i wydajności pompy, od nich zależy bowiem osiągnięcie ostatecznego efektu. Powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że pompa posiadająca wysoką moc podnoszenia wody ma również mniejszy przepływ. I odwrotnie – w pompach o dużym przepływie nie osiągniemy wysokich wartości podnoszenia wody. Pamiętajmy o tym, jeżeli chcemy używać jednej pompy do wielu zastosowań. Wysokość podnoszenia mierzymy od lustra wody. W przypadku tego parametru istotne są: moc pompy, średnica dyszy wylotowej i węża doprowadzającego, brak dodatkowych urządzeń zasilanych przez pompę. Tylko eliminując wszystko, co hamuje przepływ, uzyskamy zakładaną wysokość podnoszenia wody.

Gdy używamy jednej pompy do zasilania zarówno filtra, jak i fontanny, musimy określić priorytety. Jeśli bardziej zależy nam na optymalnej filtracji, główny strumień musi być przekierowany do filtra, a efekt wizualny uzyskany za pomocą fontanny staje się mniej istotny. Dlatego najlepiej trzymajmy się zasady: jedna pompa do jednego urządzenia. Wbrew pozorom takie rozwiązanie ma także swoje uzasadnienie ekonomiczne. Do niektórych zastosowań wystarczą mniejsze pompy, o znikomym zużyciu energii, które dodatkowo możemy wyposażyć w programator czasowy. A to daje nam realne oszczędności energii w skali sezonu. Dzięki zastosowaniu pompy przeznaczonej tylko do fontanny uzyskamy optymalny efekt przy mniejszych kosztach eksploatacyjnych. Na dodatek zyskamy możliwość uruchamiania jej w dogodnym dla nas momencie. Natomiast efekt czystej wody uzyskamy tylko, jeżeli filtr będzie działał 24 godziny na dobę przez cały sezon. Tu potrzebna będzie pompa o stałym, dużym przepływie, dopasowanym do konkretnego filtra. Wydajność i wysokość podnoszenia wody są parametrami, o których musimy pamiętać przy wyborze i zakupie pompy.

Właściwy wybór to dobry zakup

Pompy są niezbędnym elementem oczka wodnego. Gdy wybierasz pompę dla siebie, pamiętaj, by dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Tylko w ten sposób będziesz zadowolony ze swojego wyboru i zakupisz najlepszy model. Ważne, by wybrana przez Ciebie pompa nie była za duża, a jej parametry odpowiadały wielkości Twojego oczka. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią odpowiedni wybór i dzięki nim uzyskasz zamierzone efekty. W tym artykule poruszyliśmy tylko niektóre kwestie dotyczące pomp. Jeżeli w naszym opisie zabrakło odpowiedzi na Twoje pytanie, zadaj je w komentarzu, a my na nie odpowiemy, aktualizując artykuł.


Dodaj komentarz


Autor
Trzmiel Radzi
Z akwarystyką jestem związany praktycznie przez całe moje 35-letnie życie. Wychowywałem się otoczony akwariami, a pasję do hobby zaszczepił mi mój Tato. W czasach, gdy zaczynałem przygodę z akwarystyką, trudno było o dobry sprzęt, a wiele rzeczy trzeba było robić we własnym zakresie, często metodą na „chybił-trafił”. Dzięki temu zyskałem…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika  
Uniwersalne pompy do oczka wodnego i stawu – Aquael PFN ECO
Trzmiel Radzi
08/07/2021
Technika Technika Technika  
Lampy UV-C
Zenon Aqua
09/04/2022
Technika  
Jaki wybrać filtr ciśnieniowy do oczka wodnego?
Trzmiel Radzi
04/03/2020
Technika  
Czym jest filtr przelewowy w oczku wodnym?
Trzmiel Radzi
03/03/2020
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl