Koszty utrzymania akwarium morskiego


Zakładając akwarium morskie, godzimy się na pewne koszty z tym związane. Zwykle dobieramy wielkość akwarium do miejsca w mieszkaniu, a resztę próbujemy jakoś dopasować. Wybieramy pomiędzy tym, co na rynku najlepsze, a tym, na co nas stać. Często zapominamy, że tańsze urządzenie nie jest tylko trochę gorsze w działaniu, ale ma pewne cechy, które sprawiają, że jest drogie w eksploatacji.

Niestety, wybierając wielkość i osprzęt, czasem zapominamy o stałych kosztach utrzymania akwarium morskiego. Z tego powodu upadł już niejeden projekt morskiego zbiornika. Kiedy rachunki niemile zaskakują właściciela, staje on przed poważnym problemem. Dlatego najlepiej wszystko zaplanować zawczasu, z kalkulatorem w ręce. 

W niniejszym artykule nie będę podawał konkretnych przykładów, ponieważ każde akwarium jest inne, inaczej wyposażone, z inną obsadą i innymi wymaganiami. Wszystkie potrzebne urządzenia i preparaty można znaleźć na stronach sklepu internetowego Trzmiel. Pokażę tylko najważniejsze elementy, na które początkujący hobbyści zdają się nie zwracać uwagi, a one w dłuższej perspektywie czasowej mogą być przytłaczające. Niestety nie da się przeliczyć kosztu akwarium morskiego 60 litrów na koszty zbiornika 600 l. Zbyt wiele je różni i gdybym podał jakiś przykład, mógłbym niechcący doprowadzić czytelnika do błędnych wniosków, że wystarczy koszt pomnożyć ×10, a tak niestety nie jest.

Wymiana źródeł światła

W dobie lamp LED nie myślimy o tym zbyt często, ale źródła światła w akwariach z czasem się zużywają. Żarniki HQI dobrze jest wymieniać co 12–15 miesięcy, świetlówki T5 – co 8–10 miesięcy. Im więcej mamy żarników czy świetlówek do wymiany, tym poważniejszy zakup nas czeka i może to być od kilkuset złotych do kilku tysięcy każdego roku. Lampy LED ze swoją żywotnością sięgającą wielu lat prawdopodobnie przetrwają całą epokę technologiczną, ale nawet one kiedyś będą musiały zostać wymienione.

Energia elektryczna

Zużycie prądu wydaje się najłatwiejsze do obliczenia. Wystarczy zsumować moc wszystkich urządzeń, pomnożyć przez czas, w którym pracują, i otrzymujemy wynik.

Jednak nie wszystko jest takie proste. We wstępie wspominałem o tanich urządzeniach, drogich w eksploatacji. Przez długi czas taki zakup tanich, prądożernych urządzeń może się kalkulować, o ile podobnych sprzętów nie mamy w akwarium zbyt dużo. Jednak każdy wykorzystany wat energii elektrycznej sprawia, że urządzenia się nagrzewają, a od nich nagrzewa się woda. A to w pewnych sytuacjach może wymusić na nas zakup drogiej chłodziarki, ponieważ koralowce mają bardzo małą tolerancję na zbyt ciepłą wodę. Ponadto jeśli chłodziarkę zainstalujemy pod akwarium, w szafce z sumpem, ciepło wytwarzane przez chłodziarkę będzie także podgrzewać wodę. Powstanie w ten sposób samonapędzająca się spirala kosztów związanych z zużyciem prądu.

Oczywiście to czarny scenariusz, ale wbrew pozorom dość powszechny. Warto więc zastanowić się już na początku, czy oszczędność nie zmusi nas do płacenia za to samo dwa razy.

Akwarium słonowodne – koszt soli

Ilość podmienianej wody już obliczaliśmy. W tym miejscu dodam tylko, że jeśli mamy słaby odpieniacz lub nie mamy go wcale, to ilość podmienianej wody będzie większa niż zakładane 5–10 %. Wodę do podmian należy zasolić odpowiednimi mieszankami soli do akwariów morskich, a ich zużycie to około 390 g na każde 10 l wody RODI. W praktyce zużycie soli jest najłatwiejszym kosztem do obliczenia.

Utrzymanie filtracji

Do kosztów filtracji powinniśmy zaliczyć wszelkie media filtracyjne i jonowymienne takie jak pochłaniacze fosforanów, media biologiczne, bakterie do akwarium, zeolit, węgiel aktywowany. Ich dokładne zużycie na początku trudno oszacować, możemy więc wspomagać się zaleceniami producentów danych wkładów. Z czasem zauważymy, na jak długo nasze wkłady filtracyjne faktycznie wystarczają, i będziemy mogli ich zużycie obliczyć znacznie dokładniej.

Morskie akwarium – koszty zależne od obsady akwarium

Suplementacja

Suplementacja akwarium, w tym metoda Ballinga, jest w zasadzie niemożliwa do obliczenia z góry. Potrzebujemy minimum trzech preparatów do Ballinga i od dwóch do pięciu preparatów zawierających mikroelementy i pierwiastki śladowe. W małych akwariach preparaty kupujemy raz na wiele miesięcy, ale w zbiornikach dużych, pełnych koralowców, ilość zużywanych suplementów może wywołać mały zawrót głowy. Wszystko przez to, że wraz ze wzrostem koralowców rośnie zapotrzebowanie na suplementację.
W zależności od wybranej metody filtracji i suplementacji koralowców będziemy musieli mieć także różne preparaty oraz testy akwarystyczne, które pomagają określić, jak dużo suplementów potrzebujemy. Do podstawowych testów należy zaliczyć: twardość węglanową KH, wapń Ca, magnez Mg, azotany NO3 i fosforany PO4. Każde opakowanie wystarcza na około 6–10 miesięcy cotygodniowych pomiarów.

Karma

Przy wszystkich powyższych kosztach te, które są związane z karmą dla ryb i koralowców, wydają się marginalne. Ale nawet wybór karmy może wpływać na inne koszty związane z eksploatacją akwarium. Dobrej jakości pokarmy są łatwo przyswajalne przez zwierzęta i w ograniczonym stopniu wpływają na zanieczyszczenie wody.

Stałe wydatki dotyczące prowadzenia akwarium morskiego, wbrew pozorom, nie są dużo większe niż w przypadku akwarium słodkowodnego roślinnego, którego koszt również jest wysoki. Kwoty potrzebne do utrzymania akwarium, w którym stawiamy na spektakularne efekty, już z założenia musi być wyższy. Różnica pomiędzy akwarystyką słodkowodną a morską jest taka, że w ramach tej pierwszej mamy możliwości zrobienia akwarium niewymagającego, taniego i czasem niezbyt atrakcyjnego. Akwarium morskie ze względu na swoje nietypowe wymagania nie może być byle jakie, zawsze powinno zachwycać, a to zmusza do ponoszenia pewnych kosztów.


Dodaj komentarz


Autor
Janusz Kosik
Zajmuje się akwarystyką od 1997 roku. Absolwent specjalności Akwarystyka na wydziale Rybactwa Akademii Rolniczej w Szczecinie. Od 2005 roku zafascynowany aquascapingiem, zwłaszcza stylem Iwagumi, którego zasady stosuje również podczas zakładania akwariów morskich. Wieloletni pracownik i konsultant w największych warszawskich sklepach akwarystycznych. Poza akwarystyką miłośnik i instruktor japońskich sztuk walki, które…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika Chemia wody Ogólne  
Czy KH jest najważniejszym parametrem w akwarium morskim?
Adrian Józefacki
08/09/2022
Technika Ogólne  
Mitoja Capex – akwarium morskie w przystępnej cenie
Trzmiel Radzi
19/04/2024
Technika Ogólne  
Dupla Marin – zestawy do akwarystyki morskiej
Grzegorz Osiecki
31/01/2023
Ogólne Ogólne Ogólne  
Stało się! Trzmiel ma nowe logo!
Radek Hechłacz
14/06/2021
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl