Czy KH jest najważniejszym parametrem w akwarium morskim?


Zanim odpowiemy na to pytanie przeanalizujmy, czym jest alkaliczność a mówiąc precyzyjniej – czym jest twardość węglanowa, czyli KH?

Najprościej rzecz ujmując, KH (dKH) określa ilość jonów wodorowęglanowych HCO3 w wodzie naszego akwarium. Im mniej jonów wodorowęglanowych, tym niższe KH i na odwrót.

Dlaczego akwaryści morscy tak walczą o stabilność tego parametru?

KH w połączeniu z wapniem jest wykorzystywane do budowy szkieletów koralowców, muszli małży, ślimaków i innych organizmów morskich. Na naturalnych rafach koralowych KH średnio wynosi około 7 dKH. W sztucznych zbiornikach bywa różnie. Według niektórych koralowce rosną najlepiej przy KH 6, inni utrzymują je na poziomie ponad 10. Jednak jak wynika przeprowadzonej przeze mnie ankiety, większość wybiera średnie wartości KH pomiędzy 8 a 9. Jest to też zakres zalecany przez producentów preparatów przeznaczonych do akwarystyki morskiej i poziom bardzo zbliżony do tego, jaki występuje na rafach koralowych.

KH jest nierozerwalnie związane z pH; KH jest buforem pH i zapobiega jego gwałtownym wahaniom. Dlatego akwaryści utrzymujący wyższe KH będą mieć stabilniejsze pH. Dla zdrowia koralowców konieczne jest pH powyżej 8. Z tego też powodu zaleca się utrzymanie KH na poziomie nieco wyższym niż na rafie. Jeżeli zapytamy specjalistę jakie powinno być KH w akwarium morskim, zapewne odpowie, że około 8. Należy jednak pamiętać, że KH to wartość zmienna. Koralowce i inni mieszkańcy akwarium konsumują KH podczas wzrostu, dlatego aby utrzymać jego odpowiedni poziom stosujemy specjalistyczne suplementy. Mogą to być gotowe płyny lub proszki, które musimy rozpuścić w wodzie RODI. Dodajemy je ręcznie lub podajemy za pomocą pomp dozujących. Jeśli akwarium wyposażone jest w zbiornik techniczny zwany sumpem lub panel filtracyjny, KH podajemy tak, aby wymieszało się z solanką zanim trafi do zbiornika głównego.

Optymalny czy stały poziom KH?

Nawet najlepiej dobrany zakres KH nie sprawdzi się w hodowli koralowców, jeśli nie jesteśmy w stanie utrzymać go na stałym poziomie. Dlatego do uzupełnienia KH stosuje się pompy dozujące. Zadaniem pomp jest rozbicie dawek dziennych na godzinowe i dozowanie mniejszych ilości roztworu KH w określonych odstępach czasu. W moim akwarium dzienna dawka preparatu do ponoszenia KH wynosi około 200 ml. Gdybym podał taką ilość w jednej dawce, nastąpiłby gwałtowny skok alkaliczności, co jest zjawiskiem wysoce niepożądanym. Rozbijając 200 ml na 12 dawek jestem w stanie utrzymać odpowiedni poziom KH przez całą dobę. Przy czym dawki dzienne wynoszą 20 ml, w nocy natomiast dozuję mniejsze ilości KH niż podczas dnia, czyli około 5 ml. Dlaczego w godzinach nocnych moje pompy dozują mniej roztworu KH?

Jak wykazały testy, w nocy, przy braku oświetlenia, konsumpcja ballinga w moim akwarium spada prawie do zera. Za dnia, gdy działa oświetlenie konsumpcja jest 4x większa niż w nocy, przy czym zapotrzebowanie na KH uzależnione jest od intensywności światła. Po podniesieniu mocy lamp o 3-4% automatycznie spada KH w zbiorniku i w moim przypadku zapotrzebowanie na ballinga wzrasta o kilka ml. Na konsumpcję KH wpływają nie tylko pory dnia, ale też inne czynniki. Nowo zakupione koralowce w nowym akwarium zaczynają intensywnie pobierać KH i jego poziom maleje. Jeśli natomiast koralowce wystawione są na czynniki stresogenne, np. zanik cyrkulacji przy kilkugodzinnym braku prądu, to przestają one konsumować KH i jego poziom się nie obniża. W przypadku wymagających gatunków utrzymanie stabilnego KH bywa bardzo stresujące i pracochłonne. Sporo czasu pochłaniają wykonywane ręcznie testy wody. Jeśli zamierzacie w akwarium utrzymywać ciekawe, aczkolwiek trudne koralowce, to musicie wykonywać pomiary kilka razy dziennie, co jest uciążliwe i nie zawsze możliwe. Dlatego ogromną popularność zyskują automatyczne mierniki KH. Osobiście używam urządzenia KH Keeper polskiej firmy Reef Factory i chciałbym napisać o nim kilka słów.

KH Keeper to automatyczny miernik KH zaprojektowany przez hodowców koralowców specjalnie do akwarium morskiego. Urządzenie samodzielnie wykonuje testy wody i podaje wyniki w aplikacji Smart Reef. KH Keeper może wykonywać od 1 do aż 24 pomiarów w ciągu doby. Możemy więc mieć raporty co godzinę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające na śledzenie jak zmienia się KH w dzień i w nocy. Urządzenie archiwizuje rezultaty i możemy porównać wyniki nawet sprzed kilku miesięcy.

KH Keeper może sterować pracą pomp dozujących Reef Factory. Zintegrowany z pompami kontroluje suplementację i automatycznie dba o parametry wody. Na podstawie wyników z KH Keepera pompy dozujące podają do akwarium dodatkową dawkę lub obniżają ilość dozowanego płynu. Co więcej, na sygnał KH Keeprea pompa wstrzyma dozowanie płynu z KH. Urządzenia wyręczają nas w codziennych obowiązkach, nie musimy myśleć o testach, obliczać dawek i podawać odmierzonych ilości płynów. Odpowiednio skonfigurowany zestaw zrobi to za nas – my tylko uzupełniamy płyny w pojemnikach.

Wracając do pytania „czy KH jest najważniejszym parametrem w akwarium morskim?”

KH jest jednym z kluczowych parametrów w akwarium morskim. Tak jak wspominałem wcześniej, niezwykle istotna jest jego stabilność. Oczywiście da się prowadzić akwarium bez KH Keepera, jednak ja już sobie tego nie wyobrażam. Dzięki temu urządzeniu nie tylko jestem w stanie kontrolować parametry w moim akwarium, ale również mam więcej czasu na podziwianie mojej domowej rafy. Mogę kontrolować poziom KH w aplikacji nawet będąc poza domem i wiem, co dzieje się w zbiorniku. Reef Factory KH Keeper daje wgląd w to jak akwarium reaguje na zmianę ustawień oświetlenia i jakie efekty przynosi stosowanie poszczególnych preparatów. Dzięki temu, że urządzenie mierzy poziom KH również w nocy, mogę dostosować dozowanie do zapotrzebowania i utrzymać w moim zbiorniku odpowiednie KH, a tym samym zapewnić koralowcom optymalne warunki do wzrostu i pięknego wybarwienia.

Na podstawie doświadczenia mogę również kategorycznie stwierdzić, że testy wykonywane co tydzień nie dają pełnego obrazu sytuacji, który możemy uzyskać na podstawie pomiarów co 1-2 godziny.


Promocja KH Keeper teraz w zestawie z pompą dozującą 680 zł TANIEJ!!!

A teraz KH Keeper jest dostępny w Trzmielu w niesamowitej promocji!

Kupując urządzenie KH Keeper Plus, pompę dozującą Reef Factory Dosing Pump X3 możesz dostać 50% taniej.
Oba urządzenia komunikują się ze sobą poprzez aplikację i automatyzują kontrolę nad KH w Twoim zbiorniku!
To wygoda i realna oszczędność, bowiem w kieszeni zostaje Ci 680 złotych, a dodatkowo otrzymujesz limitowany kubek Reef Factory!
Promocja trwa do końca września 2022 roku lub do wyczerpania zapasów.
Autor
Adrian Józefacki
Pasjonuję się akwarystyką morską, fotografią i grafiką komputerową, a prywatnie jestem mężem i ojcem. Posiadam akwarium o pojemności około 500l z systemem Smart Reef od Reef Factory. Jestem fanem Acropor. Uwielbiam, gdy rosną i się wybarwiają i uważam, że to najciekawsze koralowce, jakie daje nam natura. Mój ulubiony moment dnia…
Więcej
Artykuły powiązane
Technika Ogólne  
Smart Tester – akwarium morskie pod pełną kontrolą
Janusz Kosik
24/10/2023
Technika  
Oświetlenie Reef Flare Pro
Dorota Protasewicz
03/01/2022
Chemia wody  
ATM Colony Marine – bakterie na szybki start akwarium morskiego
Trzmiel Radzi
07/02/2023
Technika Technika Technika Chemia wody Chemia wody Chemia wody Ogólne Ogólne Ogólne  
Testy wody w akwarium: paskowe, kropelkowe, fotometryczne?
Konrad Kozioł
12/09/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl