Obsada akwarium 25- i 30-litrowego – przykłady


Akwarystyka nigdy nie była tak dostępna jak teraz. Właściwie każdy może pozwolić sobie obecnie na stworzenie namiastki podwodnego świata we własnym domu.Mały zbiornik daje dużo możliwości, mamy wiele gatunków, które będą pięknie prezentowały się w akwarium typu nano. Niewielkie zbiorniki stanowią pewien kompromis, pozwalają bowiem obserwować podwodny świat, uczą cierpliwości, ale też stanowią wspaniałą ozdobę.Dobrze zaaranżowane fantastycznie sprawdzą się w każdym wnętrzu, niezależnie od tego, czy będzie to biuro, salon fryzjerski czy sypialnia w domu. 

Obsada małego akwarium. Ogólne zasady doboru ryb, czyli jakich gatunków nie łączyć w jednym akwarium

Nie należy łączyć ryb agresywnych ze spokojnymi, skubiących płetwy z odmianami weloniastymi czy dynamicznie pływających z rybami poruszającymi się wolno, które szybkie ruchy odbierają jako zagrożenie. Ruchliwe, wybitnie ławicowe ryby będą źle czuły się zamknięte w akwarium o pojemności 30 l, a duże ryby mogą się tam nawet nie zmieścić.

W małych akwariach zwyczajnie też nie ma miejsca na łączenie kilku gatunków ryb zajmujących tę samą strefę czy dla agresywnych, terytorialnych pielęgniczek. Natomiast można dobrać obsadę tak, aby w toni i przy dnie coś się działo oraz było co obserwować.

Akwarium 25-litrowe – obsada

Już wiemy, jakich zwierząt nie należy hodować w niewielkich akwariach. Czas zatem odpowiedzieć na pytanie, jaka jest właściwa obsada do akwarium 25 l, a jaka do 30 l. Należy się skupić na rybach niewielkich, zwykle nieprzekraczających 4 cm długości. Wyjątkiem od tej reguły i pierwszą z proponowanych ryb jest bojownik syjamski (Betta splendens) – gatunek uznawany za niewymagający i odporny na błędy początkujących akwarystów, jednak cały swój urok ryba ta pokazuje dopiero w odpowiednio zaplanowanym akwarium. Ten popularny gatunek jest wybitnie ciepłolubny, a ze względu na specyficzny sposób oddychania tej ryby temperatura powietrza nad lustrem wody powinna być maksymalnie zbliżona do temperatury wody, w której żyje nasze zwierzę. Stąd też niezbędna będzie grzałka z termostatem oraz pokrywa bądź szyba nakrywowa na akwarium. Utrzymywany przy życiu w skrajnie nieodpowiednich warunkach bojownik często choruje na martwicę płetw czy przeziębienie labiryntu. Najpopularniejsze są odmiany z długimi weloniastymi płetwami, mamy też do wyboru ryby zbliżone budową do egzemplarzy dzikich (odmiana plakat) z płetwami zdecydowanie krótszymi. Omawiane ryby występują w wielu kolorach, mogą być wielobarwne, jedno- lub dwukolorowe. Jest to dostojnie pływająca ryba zwiedzająca całe akwarium. Bojowniki chętnie przyjmują każdy rodzaj pokarmu, należy jedynie pamiętać, aby ich dieta była maksymalnie urozmaicona. Aranżacja akwarium dla bojownika daje wiele możliwości, ważne jest, aby znalazły się w nim rośliny pływające: wgłębka wodna (Riccia fluitans), limnobium gąbczaste (Limnobium spongia), limnobium gładkie (Limnobium laevigatum) bądź gatunki, których liście układają się na powierzchni wody.

Betta splendens

Jedna rybka w 25-litrowym akwarium? Nic z tych rzeczy. O ile nie polecam trzymania ryb o naturze samotnika w haremach czy parach, to ślimaki ozdobne Tylomelania sp. oraz krewetki Amano czy większe krewetki filtrujące będą dobrymi współmieszkańcami dla bojownika.

Betta Splendens

Szczupieńczyk karłowaty (Epiplatys annulatus) jest ciekawym gatunkiem do 25-litrowego akwarium. To niewielkich rozmiarów (3–4 cm) ryba pochodząca z Afryki. Jest to kontrastowo ubarwiony w biało-czarne prążki maluch o błękitnych oczach. Skory do gonitw i skoków wymaga szczelnie przykrytego akwarium. Samce wyróżniają się kolorową wydłużoną płetwą ogonową. Podstawą diety tych ryb powinien być pokarm żywy i mrożony, natomiast osobniki z hodowli chętnie przyjmują dobrej jakości pokarm w płatkach. Dwudziestopięciolitrowe akwarium o długości 40 cm będzie wystarczające dla grupy 6–7 sztuk z przewagą samców. W aranżacji akwarium należy uwzględnić rośliny pływające, ale nie powinny one zajmować całej powierzchni zbiornika, by pozostawić rybom otwartą przestrzeń. Podobnie jak dla bojownika, dobrym uzupełnieniem obsady akwarium będą krewetki karłowate.

Neocaridina Red Cherry

Drobnotka nadobna (Neoheterandria elegans) to kolejna z ciekawych, coraz bardziej popularnych ryb do niewielkich zbiorników. Naturalnie występuje tylko w Kolumbii. To niewielka żyworodna ryba, samice są większe i osiągają do 2,5 cm, samczyki zaś nie przekraczają 1,5 cm. Wybarwia się na oliwkowo-żółto-pomarańczowy kolor z wyraźnymi czarnymi pręgami. Charakterystyczne pomarańczowobursztynowe oczy mają już nowo narodzone rybki. W dobrze oświetlonym zbiorniku u dorosłych ryb można zaobserwować błękitne obramowanie płetw nieparzystych. Drobnotka nadobna idealnie pasuje jako obsada akwarium 25 l. Mimo bardzo ograniczonego terenu, na którym występuje w naturze, świetnie przystosowuje się do warunków panujących w niewoli. Drobnotki są wszystkożerne, chętnie pobierają każdy rodzaj pożywienia. Ze względu na bardzo mały otwór gębowy należy dobrze dobrać bądź rozdrobnić im pokarm. Dorosłe osobniki mają problem ze zjedzeniem dafni, co doskonale obrazuje wielkość „paszczy” tej nanorybki. Obserwacja samców zabiegających o względy partnerek daje dużo radości. Gatunek ten chętnie się mnoży przy regularnych podmianach i stałej temperaturze wody powyżej 25°C. Ryba ta nie zjada swoich młodych, więc można liczyć na obserwację wzrostu maluchów w jednogatunkowym akwarium. Idealnie pasuje do krewetek karłowatych z rodzaju Neocaridina.

Tylomelania

Akwarium 30 l obsada

Jaka obsada do akwarium 30 l? Na początek zaproponuję przepiękną rybkę, którą bez wątpienia jest danio perłowe (Danio margaritatus). Występuje ona pod różnymi nazwami handlowymi, takimi jak razbora galaxy, microrasbora galaxy, niebiańskie danio perłowe. To gatunek odkryty stosunkowo niedawno, bo zaledwie w 2006 roku. Rybka ta charakteryzuje się jasnoniebieskim ciałem obsypanym perłowymi kropeczkami. Płetwy ma jasnopomarańczowe do ciemnoczerwonych. Rozróżnienie płci u dorosłych osobników nie stanowi większego problemu – samce są intensywniej wybarwione, smuklejsze, a samiczki mają ciemną kropkę w okolicy odbytu oraz bardziej zarysowany brzuszek. Danio osiąga zaledwie 2,5–3 cm długości. Są to ryby wrażliwe na pogarszające się warunki w akwarium, dlatego zalecana jest obowiązkowa cotygodniowa duża podmiana wody. Danio to ryba dosyć skryta i płochliwa, najlepiej zaaranżowane dla niej akwarium to mocno zarośnięte mcharium z ograniczonym oświetleniem. Jest wybitnie stadna, należy zakupić minimum 6–7 sztuk, aby ośmielone ryby pływały po całym akwarium. Chętnie pobiera każdy wolno opadający pokarm. Równie chętnie odbywa tarło w akwariach, a jej tańce godowe są piękne. 

Gupik Endlera / żyworódka Endlera (Poecilia wingei) to mniejszy kuzyn gupika pawie oczko. Jako że jest mniejszy, lepiej nadaje się do obsady akwarium 30-litrowego. Aktywny, dynamiczny, multikolorowy – to najtrafniejsza charakterystyka tego gatunku. Naturalnie występuje w rozlewiskach Wenezueli, gdzie każdy mały zbiornik wodny to zupełnie inaczej wybarwiony szczep tych ryb. W akwariach hodowców wciąż powstają nowe krzyżówki kolorystyczne ryb tego gatunku. Samice dorastają do 4 cm i zwykle są jednolicie ubarwione, mniejsze samce osiągają zaledwie 2,5 cm. Żyworódka ta najlepiej czuje się w lekko zasadowej wodzie o średniej twardości. Jest bezproblemowa w karmieniu, a intensywność wybarwienia samców można podkreślić, podając wysokiej jakości mrożone czy sztuczne pokarmy wybarwiające. Są to aktywne ryby, pływające po całym akwarium. Podobnie jak ma to miejsce u omawianej wyżej drobnotki, żyworódka Endlera nie zjada swoich młodych, a narybek może być odchowany w akwarium z rybami dorosłymi.

Dzika forma Poecilia reticulata

Krewetkarium

A jakaś inna obsada do akwarium 30 l? Krewetki karłowate w ciągu ostatnich kilkunastu lat zyskały bardzo na popularności. Skorupiaki te zwykle osiągają 3,5 cm długości. Charakteryzują się mnogością kolorów, jakie już wyselekcjonowano. Są zimnolubne, wyjątkowo wrażliwe na związki miedzi w akwarium. Najpopularniejsze należą do rodzajów Neocaridina oraz Caridina. Mniej wymagające Neocaridina to popularne krewetki Yellow czy Sakura Red. Żyją one i chętnie się rozmnażają w wodzie twardej. Natomiast w rodzaju Cardina warto zainteresować się odmianami Crystal Red czy Taiwan. Krewetki Caridina wymagają miękkiej wody i specjalistycznego podłoża aktywnego, które dodatkowo zakwasza wodę i stabilizuje te parametry. Na rynku dostępne są całe linie pokarmowe dedykowane tym skorupiakom, poprawiające ich kondycję, wybarwienie i wzrost. Wspaniale sprawdzają się jako ekipa pielęgnacyjno-sprzątająca w akwariach ogólnych, ale dopiero jako podstawowa obsada do 30-litrowego akwarium pokazują w pełni swój urok i szybkie, wręcz produkcyjne tempo wydawania na świat kolejnych pokoleń. Dobrym uzupełnieniem obsady dla krewetek w akwarium są ślimaki, np. różowa odmiana zatoczka czy większe gatunki dbające o czyste szyby w akwarium –  Filopaludina sp. i Neritina sp. znane są pod handlowymi nazwami military helmet i ślimak zebra.

Krewetki caridina

Jest jeszcze jedna grupa krewetek karłowatych, o której należy wspomnieć, poruszając temat nanoakwarystyki. Chodzi o krewetki endemicznie występujące na indonezyjskiej wyspie Sulawesi. Te najmniejsze krewetki słodkowodne osiągają zaledwie 2,5 cm wielkości, są niesamowicie pięknie ubarwione i bardzo aktywne. Owe wybitnie stadne skorupiaki cały czas skubią glony, które są podstawą ich diety. Wymagają jednak bardzo specyficznych warunków (wysokiej temperatury i odczynu, twardość wody należy ustabilizować na niskim poziomie 7°n), są bardziej wrażliwe na skoki parametrów wody niż ich omawiani wyżej kuzyni.

Krewetka Sulawesi

Obsada akwarium morskiego 30 l

Odrobinę więcej zaangażowania i systematyczności wymaga prowadzenie nanoakwarium morskiego. Organizmy żyjące w słonej wodzie prezentują się bardzo efektownie. Cukierkowe, intensywne kolory zwierząt zasiedlających morską rafę z powodzeniem możesz obserwować w swoim akwarium. 

Obsada do akwarium 30 l ze słoną wodą powinna opierać się na zwierzętach prowadzących osiadły tryb życia. Tak, koralowce to zwierzęta, choć po części potrafią przeprowadzać fotosyntezę jak rośliny. Na początek przygody z nanorafą odpowiednie będą koralowce miękkie, czyli takie, które nie posiadają wapiennego szkieletu. Są to najmniej kapryśne z koralowców, a przy tym niebywale kolorowe oraz hipnotyzujące swoim ruchem w nurcie wody. Część z nich potrafi być bardzo ekspansywna, zatem już przed zakupem powinniśmy zaplanować im odpowiednio dużo miejsca.

Akwarium morskie 30 l obsada

Xenia pulsująca (Xenia elongata) to koralowiec odporny na błędy i niewłaściwe parametry wody. Nie bez powodu jest nazywana pulsującą, bowiem w wodzie jej parzydełka otwierają się do 40 razy na minutę. W sprzyjających warunkach tworzy wspaniałe kolonie, w niewielkich akwariach musi być trzymana w ryzach, by nie zagłuszyła współmieszkańców.

Inne ciekawe, proste w prowadzeniu koralowce, godne polecenia na początek przygody z morskim światem, to koralowce z rodzaju Discosoma i Rhodactis – urocze wielokolorowe grzybki, które w dobrych warunkach, podobnie jak wcześniej wymieniona Xenia, mogą stać się bardzo ekspansywne. Clavularia oraz Zoanthus, występujące w wielu kolorach, proste w hodowli to mój subiektywny wybór koralowców, które będą odpowiednie na start nanorafy. Należy pamiętać że większość koralowców ma toksyny bezpośrednio zagrażające zdrowiu. Podczas prac takich jak dzielenie czy ich mocowanie zawsze używaj rękawiczek i okularów ochronnych.

A jaka obsada bardziej mobilna nadaje się do akwarium 30 l? Początkujący akwarysta zwykle, myśląc o akwarium morskim, w pierwszej kolejności widzi parę błazenków ocierających się o bujny ukwiał. Tak małe akwarium nie jest odpowiednie dla stosunkowo dużych ryb, które po kilku miesiącach od zakupu należałoby oddać do większego zbiornika. Zatem postaram się skupić na tych zwierzętach, które wprowadzą ożywienie w akwarium, ale maksymalnymi wymiarami będą odpowiednie do nanorafy.

W takim litrażu możemy pokusić się o ryby z rodzaju Gobiodon, który obejmuje kilka gatunków o podobnych wymaganiach. Gobiodon okinawae to niewielka babka osiągająca około 4 cm długości, o intensywnie żółtym kolorze, z wyraźnie jaśniejszymi policzkami. Jest to aktywna, ciekawska rybka, która nie niszczy koralowców. Jeśli w akwarium będą przebywać inne ryby, to powinno być ono zaplanowane tak, by miała możliwość skryć się między kawałkami żywej skały. Jest stosunkowo terytorialna i może być agresywna wobec przedstawicieli swojego gatunku. Chętnie zjada zooplankton, solowiec, mysis, larwy krewetek.

Krewetka Sexy

Krewetkarium słonowodne, Thor amboinensis, czyli sexy krewetka. To niewielkie, bo osiągające zaledwie 2 cm czerwonobrązowe krewetki o fantazyjnych białych wzorach z niebieską obwódką. Angielską nazwę sexy shrimp zawdzięczają charakterystycznemu sposobowi poruszania odwłokiem. Te wszędobylskie stawonogi mimo niewielkich rozmiarów na pewno zostaną zauważone przez innych domowników czy gości podglądających morski mikroświat. W naturze te maluchy zamieszkują ukwiały, w akwarium szybko adaptują się do warunków i np. grzybowieńce staną się ich domem. Nie powinno się wprowadzać ich do zbiornika z zoanthusami, gdyż krewetki mogą podgryzać koralowce. Należy dokarmiać je solowcem i lasonogami.
Babka Stonogobiops dracula i symbiotyczna krewetka pistoletowa Alpheus bellulus krewetka żyjąca w jednej norce z rybą? Subiektywnie to moje „naj”, jeżeli chodzi o mieszkańców akwarium morskiego. Niewielka ryba, mierząca 6 cm, biała w czerwone bądź czarne prążki z żółtym pyszczkiem oraz biało-czerwona krewetka żyjące w symbiozie. Krewetka wykopuje sprawnie norkę, gdzie błyskawicznie chowa się razem z babką, która wypatruje zagrożenia. Zwierzęta stale mają bezpośredni kontakt ze sobą poprzez czułki krewetki. W akwarium bardzo łatwo je wykarmić, chętnie przyjmują siekane kalmary oraz inne pokarmy mrożone, szybko przestawiają się na pokarmy suche opadające na dno.

Jaki zestaw na początek?

Niewielkie akwaria o pojemności 25–30 l dostępne są jako gotowe zestawy, możemy wybierać ich kształty i wymiary. Najpopularniejsze są standardowe zbiorniki 25 l o wymiarach 40 × 25 × 25 cm lub podwyższone do 30 cm, co daje nam 30 l pojemności. Standardem stały się już akwaria ochrzczone jako kostek czy z angielskiego nazywane cube, zwykle o wymiarach podstawy nieprzekraczających 30 × 30 cm i wysokości od 25 cm do 35 cm. Kompletując małe akwarium, możemy wybrać gotowy zestaw akwarystyczny bądź kupić każdy element osobno, dobierając sprzęt do naszych oczekiwań i potrzeb ryb (np. wydajniejszy filtr czy bardziej intensywne oświetlenie). Najciekawiej na rynku przedstawia się oferta firmy Aquael, która proponuje kompletne zestawy do akwarystyki słodkowodnej i morskiej. Są to zestawy o charakterze plug and play, przygotowane tak, by nie martwić się o sprawy techniczne i całą uwagę skupić na obsadzie akwarium.


Jedna odpowiedź do “Obsada akwarium 25- i 30-litrowego – przykłady”

  1. A tam rybka płynie pisze:

    Fajny ten Poradnik zastanawiałam się nad rybkami do 30l teraz już wiem jakie można wpuścić, oby dalej więcej takich fajnych Poradników

Dodaj komentarz


Autor
Dawid Stopa
Absolwent wydziału ogrodniczego przekładający wiedzę zdobytą w czasie studiów na praktykę akwarystyczną. Z branżą akwarystyczną zawodowo związany od dekady. Hobbysta, entuzjasta nanoakwarystyki, akwariów środowiskowych, mchów i paproci.
Więcej
Artykuły powiązane
Ryby  
Popularne ryby akwariowe. Top 7 gatunków dla początkujących
Krzysztof Leśniowski
04/11/2020
Ryby Ogólne  
Jak zrobić prosty zbiornik dla każdego? Marcin Jurek – Trzmiel Radzi, cz. 5
Marcin Jurek
27/05/2022
Ryby Ogólne  
Kiryskarium zakładamy łatwe w utrzymaniu akwarium nie tylko dla kirysów
Zenon Aqua
25/06/2022
Ryby Ogólne  
Dieta ryb akwariowych cz. 2 – rodzaje pokarmów
Rafał Zaranek
21/01/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl