Trawniki i rośliny czerwone bez CO2 w akwarium


Akwarium roślinne możemy prowadzić na kilka sposobów. Sposób prowadzenia wpływa na tempo wzrostu oraz kondycję naszych roślin. Zbiorniki funkcjonujące na podłożach aktywnych, z suplementacją CO2 oraz podawaniem nawozów w płynie nazywamy akwariami typu high-tech (o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym). Prowadzenie aranżacji typu high-tech wymaga więcej pracy oraz zaangażowania. Tego typu zbiornik musi mieć idealnie dobrane wszystkie parametry techniczne, rośliny wymagają częstego cięcia, konieczne są regularne, duże podmiany wody, codziennie należy podawać odpowiednie nawozy. Taki styl prowadzenia akwarium jest przeznaczony dla bardziej zaawansowanych akwarystów. 
Zdecydowana większość początkujących użytkowników powinna rozpoczynać od stylu low-tech (niskie zapotrzebowanie energetyczne). W akwariach tego typu nie podaje się CO2, a moc światła jest umiarkowana, co powoduje, że rośliny nie rosną tak szybko. W zbiornikach prowadzonych tą metodą wszystkie procesy biologiczne zachodzą wolniej, co ułatwia prowadzenie aranżacji. Opiekun ma wówczas trochę więcej czasu na podjęcie koniecznych działań.

Trawnik w akwarium – mało wymagające rośliny

Wadą zbiorników typu low-tech jest to, że nie każda roślina może prawidłowo się rozwijać w takich warunkach. Wymagające rośliny wręcz mogą całkowicie zahamować swój wzrost, a następnie zmarnieć. Największy problem występuje z roślinami trawnikowymi oraz tymi o czerwonym zabarwieniu. Istnieją jednak grupy roślin na trawnik w akwarium, które poradzą sobie również bez CO2 czy mocnego światła. Trzeba pamiętać, że kupując rośliny do zbiornika typu low-tech, powinno się wybierać te z przycinki lub z hodowli wodnej. Rośliny hodowane metodą in vitro mogą nie przystosować się do nowych warunków panujących w akwariach tego typu.

Jak zrobić trawnik w akwarium?

Żeby uzyskać atrakcyjny pierwszy plan w akwarium, należy zastosować mało wymagające rośliny akwariowe na trawnik. Łatwa roślina na trawnik w akwarium poradzi sobie nawet w mniej zaawansowanych technicznie zbiornikach. Jeżeli marzysz o ciekawym trawniku w swoim akwarium, powinieneś rozważyć posadzenie poniższych gatunków roślin.

Micranthemum Monte Carlo

Jest to jasnozielona roślina trawnikowa o małych liściach. Jej drobne listki mają zwykle długość 0,5–1 cm. To roślina idealna do nanoakwariów, ale również do większych zbiorników. Rośnie niemal wyłącznie w bok, nie w górę i jest łatwa w uprawie. Przycinanie promuje wzrost i zagęszczenie. Bez problemu poradzi sobie w zbiornikach bez CO2, lecz trzeba pamiętać, że jej wzrost będzie wtedy wolniejszy. Żyzne podłoże oraz nawozy w płynie wpływają pozytywnie na kondycję rośliny.

Micranthemum Monte Carlo

Lobelia cardinalis mini

To mało wymagająca roślina o jasnozielonej barwie, pochodząca z Ameryki Północnej. Charakteryzuje się niskimi wymaganiami wobec CO2. Rośnie wolno, ale można z niej zrobić ciekawą niską kompozycję na pierwszym planie akwarium. Jej liście rozrastają się raczej na boki. Jest idealna do nanoakwariów.

Sagittaria subulata

Charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na CO2. Osiąga wysokość do 10–20 cm. Jest to roślina mało wymagająca i świetnie nadaje się na prosty trawnik w akwarium z podstawowym sprzętem technicznym. Charakteryzuje się średnim tempem wzrostu. Polecana jest na pierwszy lub drugi plan. Jest szeroko rozprzestrzeniona w wodach stojących lub wolno płynących, zbiornikach wodnych Ameryki Północnej. Rozrasta się na boki poprzez rozłogi.

Hydrocotyle sp. japan

Jasnozielona, szybko rosnąca roślina trawnikowa, pochodząca z Azji. Posiada małe, intensywnie zielone liście osadzone na pionowych pędach. Charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu. Częste przycinanie powoduje, że wypuszcza jeszcze więcej małych liści. Ucięte wierzchołki można ponownie zasadzić w podłożu, uzyskując jeszcze bardziej zwartą kopułę roślin. Roślinę sadzimy w grupie, pojedyncze sadzonki należy umieścić w podłożu.

Staurogyne repens

Jasnozielona roślina, łatwa w uprawie. Ma małe wymagania wobec oświetlenia. Charakteryzuje się umiarkowanym tempem wzrostu. Poprzez częste przycinanie można z niej stworzyć ciekawy gęsty pierwszy plan. Ucięte wierzchołki można ponownie zasadzić w podłożu, uzyskując większe zagęszczenie roślin. Po przycięciu roślina ta rozkrzewia się, wytwarzając z miejsca ucięcia nowe łodygi z liśćmi. Pochodzi z Ameryki Południowej, a ściślej – z południowej Amazonii. Odkryto ją w naturze w rzece Rio Cristalino.

Cryptocoryne parva

Wysokość rośliny dorosłej wynosi tylko 5 cm. To bardzo ciekawy pomysł na trawnik w Twoim akwarium. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Doskonale nadaje się do małych akwariów, jednak ma zastosowanie również w dużych zbiornikach. Można z niej stworzyć dywan w przedniej części akwarium. Trzeba pamiętać, że aby efekt był zadowalający, należy użyć dużej ilości sadzonek. Jeżeli nie zależy Ci na bardzo gęsto zarośniętym pierwszym planie, to bardzo dobre rozwiązanie. Jest to roślina średnio wymagająca.

Rośliny czerwone bez CO2 do akwarium

Czerwone rośliny akwariowe to niebagatelna ozdoba każdej aranżacji. Wielu z nas pragnie mieć czerwony akcent w swoim akwarium. Warto je umieścić w mocnym punkcie aranżacji, czerwień bowiem silnie kontrastuje z zielenią i przykuwa nasz wzrok. Tak jak w przypadku roślin trawnikowych, w sprzedaży dostępne są również czerwone rośliny do akwarium, które nie mają wygórowanych wymagań świetlnych oraz nie potrzebują dodatkowego dozowania CO2.

Ludwigia repens

Roślina łodygowa charakteryzująca się barwą liścia od różowej do czerwonej. Dorasta do wysokości od 20 cm do 50 cm i szerokości od 4 cm do 6 cm. Należy ją sadzić w grupach i regularnie przycinać. Przycięte części roślin można sadzić obok, aby stworzyć gęste kępy. Nie wymaga dużej ilości CO2 ani mocnego światła. Tworzy ciekawe kontrasty z pozostałymi roślinami zielonymi.

Rotala rotundifolia red

Roślina idealna na trzeci plan. Gdy jej łodygi zbliżają się do tafli wody, liście wybarwiają się na ciekawy kolor różowy do czerwonego. Jest mało wymagająca. Poradzi sobie nawet przy słabym oświetleniu (np. świetlówki 0,3 W/L) i bez CO2. Zagęszczamy ją poprzez przycinanie – przycięte łodygi można sadzić w podłożu. Podawanie nawozów w płynie sprzyja rozwojowi tej rośliny. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej.

Rotala rotundifolia

Cryptocoryne wendtii brown

Bardzo mało wymagająca roślina, idealna na drugi plan. Jest w stanie przetrwać nawet w twardej wodzie i potrafi uporać się z brakiem odpowiedniego światła. Ogromną zaletą tego gatunku jest kolor liści – od czerwonego, przez bordowy, do ciemnobrązowego. Ma bardzo niskie wymagania co do oświetlenia i dozowania CO2. Prawidłowemu wzrostowi sprzyja podłoże wzbogacone o tabletki nawozowe lub kulki gliniano-torfowe. Wysokość dorosłej rośliny wynosi od 10 cm do 30 cm. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej.

Cryptocoryne sp. Red Mi Oya

To roślina drugiego planu, o niskim zapotrzebowaniu na światło i CO2. Wysokość dorosłej rośliny wynosi od 10 cm do 30 cm. Charakteryzuje się średnim tempem wzrostu. Co najważniejsze, jej liście mają różne odcienie koloru czerwonego, stąd jej nazwa dosłownie oznacza „czerwony gatunek”. Jest bardzo wytrzymałą rośliną, tworzącą piękny kontrast wobec pozostałych zielonych roślin w akwarium. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Tak jak przy większości cryptocoryn prawidłowemu wzrostowi sprzyja podłoże wzbogacone o tabletki nawozowe lub kulki gliniano-torfowe. Rozmnaża się za pośrednictwem pędów.

Cryptocoryne petchii

Roślina łatwa w uprawie, idealna na drugi plan zbiornika. Ma niskie zapotrzebowanie na światło. Charakteryzuje się średnim tempem wzrostu. Jej liście mają kolor od oliwkowego, przez pomarańczowy, do brązowego. Kształt i końcowy kolor liści są zależne od warunków panujących w akwarium. Roślina ta rozmnaża się za pomocą pędów. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej.

Podsumowanie

Czerwone rośliny akwariowe oraz rośliny na trawnik w akwarium na pewno poprawią wygląd ogólny całego zbiornika. Nawet jeżeli początkowo spotykają nas niepowodzenia, nie należy się tym zniechęcać. Jak widać, roślin, które charakteryzują się ciekawym wyglądem oraz różnymi kolorami, jest wiele. Spora ich część funkcjonuje bez dozowania dodatkowego CO2 czy mocnego światła. Można więc śmiało spróbować hodowli roślin prostych w uprawie i uzyskać świetne efekty.



Autor
Mateusz Salawa
Akwarystyka jest moją pasją oraz hobby od lat. Wiedza zdobyta podczas studiów ułatwiła mi zrozumienie wielu procesów zachodzących w naszych zbiornikach. Jestem absolwentem Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pisałem pracę magisterską związaną z powstawaniem…
Więcej
Artykuły powiązane
Rośliny  
Jak nawozić rośliny w akwarium?
Dawid Stopa
26/11/2020
Rośliny  
Trawa w akwarium
Krzysztof Szołdrowski
13/11/2020
Rośliny Chemia wody  
Węgiel w płynie do akwarium – co warto wiedzieć
Ewa Gajko
27/04/2021
Rośliny Chemia wody  
Składniki odżywcze roślin akwariowych – mikroelementy (Fe, Cu, Cl, Mn, Mo, Zn, B, Ni)
Mateusz Salawa
22/09/2021
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl