Zakładamy akwarium z bucephalandrami


Witajcie!

Bucephalandry to bardzo ciekawe roślinki pochodzące z Borneo. Są to gatunki endemiczne, co oznacza, że rosną tylko w lasach deszczowych na tej wyspie. W naturze, przez część roku porastają kamienie i korzenie rwących strumieni, a gdy nadchodzi pora sucha i poziom wody się obniża, można je spotkać na lądzie. W akwarium nie trzeba ich sadzić w podłożu, świetnie radzą sobie mocowane do elementów dekoracji. Ale ich korzenie można umieścić w podłożu pod warunkiem, że nie przysypiemy kłącza. 

Gdzie rosną bucephalandry?

Bucephalandry należą reofitów, czyli roślin rozwijających się w rzekach i porastających ich brzegi. Wytwarzają korzenie chwytne, pełzające w rozpadlinach skał, ale substancje pokarmowe pobierają głównie przez liście. Te ostatnie pokryte są opalizującymi kropeczkami, które pod wpływem światła tworzą kolorowe rozbłyski. Mało kto wie, że kwitną pod wodą, a ich delikatne białe kwiaty pięknie kontrastują z ciemnymi liśćmi.

Nie są trudne w uprawie, choć bywają kapryśne. Mogą być utrzymywane w akwariach jako forma podwodna. Dobrze rosną także w wilgotnych paludariach, również w uprawie emersyjnej (nadwodnej) porastają skały i korzenie, doskonale komponują się ze strumykami i wodospadami. Pod wodą rozwijają się wolno i osiągają mniejsze rozmiary. Najlepiej rozwijają miękkiej, lekko kwaśnej wodzie. Świetnie nadają się do krewetkariów i nano akwariów.  

Jak hodować bucephalandry?

Bucephalandry można uprawiać w średnio twardej wodzie, trzeba się jednak liczyć, że będą się rozwijały bardzo wolno. Dozowanie gazowego dwutlenku węgla z instalacji CO2 i nawozy w płynie korzystnie wpływają na ich rozwój. Nie potrzebują także intensywnego światła, ponieważ w naturze rosną także w cieniu. Nie tolerują wysokich temperatur i nie nadają się do zbiorników, w których utrzymywana jest temperatura powyżej 28ºC. Optymalnie czują się, gdy wynosi ona 21–26ºC. Dobra filtracja wody, w połączeniu z regularnymi podmianami i niskim stężeniem azotanów, sprzyjają bucephalandrom. Nie lubią amoniaku i koncentracji składników odżywczych, dlatego najlepiej sadzić je w dojrzałych zbiornikach lub po 4-6 tygodniach od uruchomienia akwarium.

Bucephalandry pochodzące z hodowli emersyjnej są zwykle zielone. Przeniesione pod wodę wypuszczają nowe liście, które są zwykle ciemniejsze i bardziej kolorowe. Zdarza się jednak, że po przeniesieniu do akwarium roślina gubi starsze liście i przekształca młodsze w formę podwodną. Jest to trudny okres dla bucek i w niesprzyjających warunkach może doprowadzić do utraty sadzonek. Dlatego trzeba zadbać o odpowiednie parametry wody i dobrą cyrkulację. Wbrew pozorom, są to wytrzymałe rośliny, poradzą sobie w akwariach bez CO2 i intensywnego nawożenia. Tempo wzrostu poszczególnych odmian może się znacznie różnić. Są takie, które wypuszczają 2-3 liście tygodniowo u innych na kolejny przyrost trzeba czekać nawet miesiąc. 

Pielęgnacja bucephalandr jest stosunkowo prosta: wystarczy usuwać martwe liście i przerzedzać gęste kępy. Kluczowe dla ich rozwoju jest utrzymanie w akwarium czystości i zapobieganie rozwojowi glonów.

Jeżeli zainteresowały Was te piękne epifity, zapraszam na filmy, w których opowiem jak prawidłowo urządzić zbiornik z buckami.

Lista zakupów

Akcesoria dodatkowe

Produkty dostępne także w akwarystycznym salonie Trzmiel, Wrocław, ul. Rogowska 147.



Autor
Zenon Aqua
Witajcie! Niektórzy zapewne kojarzą mnie z kanału Zenon Aqua na YouTube. Z wykształcenia jestem informatykiem, pracuję jako ekspert d/s szkoleń i wdrożeń w firmie IT. Uwielbiam wodę, która towarzyszy mi na co dzień i od święta. Urlopy spędzam nad jeziorem, uwielbiam nurkowanie i żagle. A w domu towarzyszą mi akwaria.…
Więcej
Artykuły powiązane
Ogólne  
Akwarium biotopowe
Krzysztof Leśniowski
04/11/2020
Ogólne  
Wywiad z Maćkiem Koczko
Rafał Zaranek
06/02/2023
Technika Ogólne  
Akwarium dla dzieci
Joanna Merta-Krawczyk
26/11/2020
Ogólne  
Akwarium biotopowe. Wywiad z Alkiem Halczukiem
Rafał Zaranek
01/06/2022
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl