Akademia Seachema zakładanie akwarium w stylu Low-tech. Odc. 6


Zakładane przeze mnie akwarium już dojrzało i wybraliśmy obsadę. Dlatego szósty z ośmiu odcinków Akademii Seachema poświęciłem zagadnieniom związanym z codzienną pielęgnacją zbiornika. W piątym filmie opowiadałem jak prawidłowo wybrać obsadę. Z poniższego dowiesz się czego potrzebują Twoje rośliny oraz jak się nimi opiekować. Początkującym przydadzą się informacje jak prawidłowo przycinać i nawozić poszczególne gatunki. Wskazówki dla bardziej doświadczonych znajdziecie na końcu tekstu.

Seria powstała we współpracy z amerykańską firmą Seachem. Produkowane przez nią środki znacznie ułatwiły założenie i prowadzenie akwarium typu low tech. To dzięki akwarystom, chemikom i biologom firmy Seachem mamy do dyspozycji wysokiej jakości produkty, które zapewniają doskonałą kondycję domowych akwariów roślinnych. Są łatwe w stosowaniu, dlatego mogę je polecić zarówno doświadczonym jak i początkującym akwarystom.

Zapraszam do oglądania w serwisie Trzmiel Radzi.

Przedstawiony na filmie zestaw kupicie w Trzmielu:

Wśród wybranych roślin znajdują się zarówno te, które należy posadzić w podłożu, jak i epifity mocowane na korzeniach i kamieniach. Szczegółowe informacje dotyczące pielęgnacji poszczególnych gatunków znajdziesz pod linkiem.

Bardzo ważną kwestią podczas zakładania akwarium jest dobór odpowiednich preparatów. Dotyczy to zarówno uzdatniacza, który neutralizuje toksyczne dla zwierząt wodnych związki chloru i metale ciężkie, jak i odpowiedniego startera bakteryjnego. Sprawdzone połączenie Seachem Prime i Seachem Stability pozwala na szybką eliminację toksyn i zaszczepienie odpowiednich bakterii nitryfikacyjnych.

Seachem Pristine to również preparat bakteryjny, którego zadaniem jest biologiczne usuwanie z wody akwariowej nadmiaru produktów przemiany materii. Zawiera bakterie rozkładające materię organiczną i działa jak odmulacz w płynie.

Doskonałym uzupełnieniem aranżacji jest usypana z piasku plaża. Kolor i rodzaj piasku to kwestia indywidualnych upodobań.

Rośliny akwariowe do życia potrzebują światła wody i substancji odżywczych. Zestaw nawozów Seachem Flourish został skomponowany tak, aby dostarczać wszystkie składniki pokarmowe niezbędne dla wybranych gatunków. Umożliwia prawidłowe nawożenie roślin i zawiera substancje bezpieczne dla zwierząt wodnych.

Seachem Flourish Advance to naturalny, biologiczny stymulator wzrostu dla roślin akwariowych. W jego skład wchodzą fitohormony, minerały oraz składniki odżywcze. Poprawia kondycję roślin. Pozwala na utrzymanie intensywnego oraz zdrowego wzrostu roślin. Idealny do stosowania po przycince.

Wysokiej jakości nożyce ze stali nierdzewnej doskonale sprawdzą się przy przycinaniu roślin w zbiorniku. Długość i prosty kształt, pozwalają na wygodną i precyzyjną pracę.

Podczas serwisu warto zadbać o czystość szyb. Pomoże w tym wygodny skrobak Seachem Algae Scraper.

W trakcie sadzenia roślin i serwisowania akwarium niezwykle przydatnym narzędziem jest pęseta. Ułatwia dostęp do zakamarków akwarium, bez konieczności ciągłego moczenia rąk w wodzie.

Podstawę każdej aranżacji stanowi zbiornik. W tym przypadku wybór naszego mistrza padł na akwarium Mitoja Optiwhite oferowane przez Trzmiela. Jest ono wykonane z wysokiej jakości szkła Optiwhite™ produkowanego przez firmę Pilkington. Daje ono efekt niezrównanej przejrzystości. Estetyczne stylowe wykończenie sprawia, że samo szkło stanowi ozdobę wnętrza i dumę jego właściciela.

Zbiorniki Mitoja dostępne są również w wersji float.

Za krystalicznie czystą wodę w zbiorniku odpowiadać będzie Seachem Tidal 55. Ten nowoczesny filtr kaskadowy z funkcją skimmera zapewnia doskonałą filtrację mechaniczną i biologiczną zwłaszcza, że został wyposażony w doskonałe media filtracyjne.

Mata polietylenowa zabezpiecza dno przed porysowaniem lub pęknięciem. Izoluje i zapobiega naprężeniom. Wykonana z trwałego tworzywa odpornego na działanie wilgoci.

Oświetlenie stanowi belka LED Skylight AQI Intense 60, która rewelacyjnie oddaje naturalne barwy ryb akwariowych i pobudza rośliny do wzrostu i fotosyntezy. Daje możliwość regulacji temperatury barw i ilości światła oraz przykuwa wzrok swoim niezwykle eleganckim wyglądem.

Programator czasowy jest niezwykle przydatnym urządzeniem w akwarystyce. Umożliwia bezobsługowe uruchamianie sprzętów elektrycznych, które powinny działać czasowo, takich jak oświetlenie czy elektrozawór CO2. Obniża zużycie prądu. Świetnie sprawdza się podczas naszej krótkiej nieobecności i w czasie urlopu.


Seachem Matrix to jeden z najlepszych na rynku wkładów biologicznych. Jego porowata struktura stanowi idealne siedlisko dla pożytecznych bakterii filtracyjnych. Umożliwia on utrzymanie równowagi biologicznej w każdym akwarium.

Seachem Matrix Carbon to granulowany węgiel aktywny klasy premium. Usuwa zanieczyszczenia chemiczne i pozostałości leków. Krystalizuje wodę. Bardzo skuteczny i wydajny, działa do kilku miesięcy.

Intensywną pracę bakterii aktywnie wspiera sztandarowy produkt Seachema – Purigen. Jest to wysokiej klasy absorbent doskonale oczyszczający i krystalizujący wodę, usuwający zabarwienia spowodowane przez użyte do aranżacji korzenie. Eliminuje on szkodliwy amoniak, azotany i azotyny. Nie wpływa na GH i poziom wapnia oraz magnezu, a więc nie pochłania nawozów. Co równie istotne, może być regenerowany i używany wielokrotnie.

Do stworzenia rozbudowanej kompozycji korzeni i kamieni, Łukasz użył klej Seachem Flourish Glue. Jest to bezpieczny dla organizmów wodnych cyjanoakrylowy klej akwarystyczny w żelu. Umożliwia trwałe łączenie elementów aranżacji i przytwierdzanie roślin np. mchów i epifitów do skał lub korzeni.

Ponieważ w zbiorniku mają znaleźć się rośliny, konieczne jest użycie odpowiedniego podłoża. I tym razem nasz mistrz postawił na sprawdzony produkt Seachema. Seachem Flourite Black to naturalne podłoże w czarnym kolorze doskonale podkreślające kolorystykę ryb i roślin. Ale oczywiście jego podstawowym zadaniem jest dostarczenie niezbędnych składników odżywczych roślinom. Podłoże, na bazie glinki nie zmienia pH, jest bogate w minerały i niezwykle trwałe.

Siatka jest pomocna przy odławianiu ryb, przenoszeniu mieszkańców akwarium do innego zbiornika lub wyłapywaniu resztek roślin po przycince.

Komentarz Mistrza

Opieka nad akwarium nie musi być skomplikowana, a tym bardziej nie wymaga, wbrew powszechnej opinii, poświęcania ogromnej ilości czasu.

Narzekania na trudność w pielęgnowaniu akwarium i utrzymaniu właściwej jego kondycji zazwyczaj pojawiają się w sytuacjach, kiedy w niewłaściwy sposób wystartujemy zbiornik i pojawią się glony. Nieumiejętne ich zwalczanie, dojście do stabilności akwarium i walka z chorobami ryb, potrafią napsuć krwi nawet największym entuzjastom. Problemy pojawiają się również wtedy, gdy zaniedbamy nasz zbiornik. Przeprowadzenie prac serwisowych po dłuższym czasie, na pewno będzie dużo bardziej czasochłonne.

Jeżeli wyrobicie sobie nawyk i systematycznie będziecie przeprowadzać kilka prostych czynności przy Waszym akwarium, nie powinno zająć Wam to więcej niż godzinę tygodniowo. Tak zadbany zbiornik na pewno odwdzięczy się Wam stabilnością warunków, dobrą kondycją roślin i zdrowiem Waszych ryb. 

Zobaczcie, jaką listę czynności ja wykonuję podczas każdego serwisu zbiornika:

– Sprawdzam przepływ filtra, a następnie odłączam go od zasilania

– Spuszczam około 4cm wody

– Przycinam rośliny jeśli to konieczne

– Odcięte fragmenty roślin zbieram siatką, pęsetą lub wężykiem

–  Usuwam osad z wszystkich szyb akwarium 

– Szczoteczką czyszczę silikon w narożnikach akwarium

– Czyszczę skimmer oraz elementy filtra. 

– Podmieniam około 40-50% wody

– Dodaję uzdatniacz oraz bakterie (Prime, Stability)

Spróbujcie stworzyć własną listę, dostosowaną do Waszego akwarium. Wystarczy godzina, a rezultaty będą widoczne od razu i co najważniejsze, przez długi czas.Autor
Łukasz Ciszkowski
Cześć! Nazywam się Łukasz Ciszkowski i jestem aquascaperem. Niektórzy mogą kojarzyć moje zdjęcia i materiały video z  YouTube, Instagrama czy Facebooka, gdzie występuję jako AquaCSK. Tworzę aranżacje akwarystyczne, biorę udział w ciekawych projektach i opowiadam o tym, jak prowadzić akwaria. Aquascapingiem zajmuję się dopiero od 2019 r. Nie przeszkadza mi…
Więcej
Artykuły powiązane
Ogólne  
Akwarystyka holenderska – co to jest i jakie są jej zasady?
Trzmiel Radzi
19/01/2023
Ogólne  
Akwarium biotopowe. Wywiad z Alkiem Halczukiem
Rafał Zaranek
01/06/2022
Ogólne Ogólne Ogólne  
Stało się! Trzmiel ma nowe logo!
Radek Hechłacz
14/06/2021
Ogólne  
Warsztaty akwarystyczne z okazji Dnia Dziecka w Trzmielu
Trzmiel Radzi
08/06/2023
Projekt i wykonanie: White Tiger
Przejdź do sklepu
Trzmiel.com.pl