Od dłuższego czasu zastanawiałem się, czy jest możliwość zbudowania prostego i taniego zestawu akwarystycznego, który będzie wyglądał estetycznie. Nadarzyła się ku temu idealna okazja, ponieważ zostałem poproszony o przygotowanie akwarium – prezentu dla dziecka. Przez jakiś czas szukałem elementów do tego projektu, które będą bardzo dobrej jakości, ale ich cena nie będzie wygórowana. Muszę przyznać, że udało mi się znaleźć dobre rozwiązanie dla każdego akwarysty. Poniżej prezentuję elementy skompletowane pod kątem początkującego użytkownika. Z takim sprzętem można bez problemu rozpocząć ciekawą przygodę z akwarystyką. Proponowany komplet jest prosty w prowadzeniu i ucieszy każdego użytkownika.
Zestaw nie tylko dla początkujących
Głównym założeniem tego projektu jest proste akwarium bez skomplikowanego sprzętu, ale z roślinami oraz elementami aquascapingu. Oczywiście zaplanowałem docelowo wpuszczenie ciekawych ryb, krewetek oraz ślimaków.
Chciałem, aby zbiornik prezentował się efektownie w każdym mieszkaniu i zachwycił niejednego obserwatora. Istotną zaletą odpowiednio zaprojektowanych akwariów jest łatwość pielęgnacji i utrzymania w dłuższej perspektywie czasu. Moim zdaniem w przypadku początkującego akwarysty to bardzo ważny aspekt.
Miałem ograniczony budżet, dlatego próbowałem niskim kosztem urządzić zbiornik prosty w utrzymaniu, ale przyciągający uwagę obserwatora. Skompletowałem wszystkie elementy, uruchomiłem akwarium i prowadziłem je przez jakiś czas. Muszę przyznać, że byłem pozytywnie zaskoczony efektem prac. Wyszedł całkiem fajny, a przy tym niedrogi komplet. Po dwóch miesiącach od rozruchu z bólem serca oddałem go docelowym właścicielom. Myślę, że znajomi poradzą sobie z utrzymaniem aranżacji. Udzieliłem im podstawowych porad, więc bądźmy dobrej myśli.
Zakupy zacząłem od szkła. Wybór padł na Mitoja Float Premium o wymiarach 60x30x30 cm. To wersja premium popularnych na rynku zbiorników. Mitoję wyróżniają staranność i estetyka wykonania przy zachowaniu przystępnej ceny. Dzięki temu w portfelu zostały pieniądze na inne akwarystyczne zakupy.
Nie planowałem dodatkowego nawożenia dwutlenkiem węgla, choć od początku zakładałem, że w zbiorniku będą rośliny. Dlatego zastosowałem pokrywę Aquael z oświetleniem Leddy Tube Retro FIT o mocy 7 W. Pamiętajmy, że światło musi oświetlać zbiornik przez 8–9 h. Aby ułatwić sobie pracę, zastosowałem programator czasowy, który steruje oświetleniem. Pokrywa jest bardzo praktyczna i ma estetyczny, nowoczesny wygląd. Została wyposażona w wygodny system otwierania Smart Open i klapkę do podawania pokarmu, która ułatwia codzienne karmienie. W tylnej części posiada wyprofilowane wyjścia na przewody, rurki i wężyki, umożliwiające łatwe ich przeprowadzenie.
Temperatura w zbiorniku powinna oscylować w zakresie między 20°C a 23°C. Jeżeli w naszym mieszkaniu temperatura spada poniżej 21°C, możemy zamontować wewnątrz akwarium grzałkę z termostatem. Ja zastosowałem grzałkę z termostatem o mocy 50 W.
Podstawowym elementem każdego zbiornika jest wydajny filtr. Pamiętaj, że filtr musi działać przez całą dobę, ponieważ oczyszcza i napowietrza wodę. Wybrałem Aquael Fan 2 Plus. To cichy i wydajny filtr wewnętrzny o regulowanej wydajności do 450 l/h. Charakteryzuje go niskie zużycie energii i odporność na zabrudzenia. Producent zaleca go do większych zbiorników. Jak się okazało, bardzo dobrze spisał się w zbiorniku 54-litrowym. Wymiary urządzenia pozwalają na bezproblemowy montaż w jednym z narożników. Dzięki zastosowaniu czarnego tła filtr nie odwraca uwagi obserwatora. Uważam, że dobrym rozwiązaniem byłoby również zastosowanie modelu Aquael Turbo 500. Należy pamiętać, że filtr czyścimy w wodzie z podmiany w osobnym wiadrze. Nie wolno czyścić filtra w wodzie z kranu, aby nie niszczyć flory bakteryjnej. Podczas podmiany wody oraz prac serwisowych należy wyłączyć filtr oraz grzałkę.
Jako podłoża użyłem naturalnego żwiru 2–4 mm. Ten żwirek nie reaguje z wodą, dlatego nie wpływa na jej parametry. Jest bezpieczny dla naszych ryb i krewetek. Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują żyznego podłoża. Dlatego pod żwirem umieściłem podłoże aktywne, które będzie umożliwiało pobieranie składników odżywczych przez korzenie roślin. Tak naprawdę w tym przypadku dobrze spisze się każde podłoże aktywne.
Dekoracje – kamienie oraz korzenie
Korzenie oraz kamienie tworzą szkielet aranżacji, zieleń roślin nadaje każdemu zbiornikowi naturalności, a organizmy żywe dynamizują całą kompozycję.
Warto zastosować produkty dostępne w sklepach akwarystycznych. Wtedy mamy pewność, że nie zaszkodzą one ekosystemowi, który tworzymy w naszym zbiorniku. Są one bezpieczne dla ryb i krewetek. Stanowią doskonałą dekorację do akwarium ogólnego oraz roślinnego. Charakteryzują się ciekawą barwą i strukturą. Najważniejszą zaletą jest to, że dekoracje pochodzenia naturalnego mają nieregularne kształty. Warto zastosować takie kamienie i korzenie, które nie zmieniają parametrów wody. Korzenie po umieszczeniu w wodzie uwalniają naturalne garbniki, które wpływają pozytywnie na organizmy żywe. W tym miejscu warto polecić lawę, kamienie dragon stone oraz korzenie typu drift wood lub korzenie mangrowca. Więcej o korzeniach i kamieniach możesz dowiedzieć się z naszych poradników.
W opisywanym komplecie zastosowałem korzenie drift wood. Połączyłem kilka z nich za pomocą opasek elektrycznych. Łączenie poszczególnych korzeni jest łatwiejsze, gdy wywiercisz w nich otwory. Miejsca łączeń i tak zostaną później zasłonięte przez rośliny. Korzenie przed zbudowaniem aranżacji moczyłem w osobnym wiadrze, aż zaczęły tonąć, a następnie umieściłem je w akwarium. Podczas moczenia wstępnego korzenie zabarwiają wodę na brązowo. To normalna i naturalna reakcja. Brązowe zabarwienie jest spowodowane uwalnianiem garbników do wody. Podczas procesu moczenia wymieniaj wodę w wiadrze na nową co najmniej raz dziennie. Uwalnianie garbników trwa od kilku do kilkunastu dni. Wszystko zależy od danego korzenia. Przed zamontowaniem drewna w docelowym zbiorniku upewnij się, że po namoczeniu tonie.
Pamiętaj, że nie powinieneś stosować muszelek i białych skał, które mogą podnosić twardość wody.
Rośliny w akwarium
Wybrałem gatunki roślin ładnie się prezentujące oraz niesprawiające problemów w hodowli. Microsorium pteropus to łatwy w hodowli epifit, czyli roślina, której nie sadzimy w podłożu. Należy przykleić lub przywiązać ją do korzenia lub kamienia, można ją także umieścić w szczelinie. Podobnie jak Microsorium rośnie Anubias. To wolno rosnąca roślina o ciemnozielonych liściach. Najlepiej rośnie przymocowana do elementów aranżacji. Cryptocoryne beckettii oraz Cryptocoryne wendtii green to rośliny cieniolubne, które lubią żyzne podłoże. Są idealne do sadzenia w zacienionych miejscach. Rotala rotundifolia red, Rotala orange juice to łodygowce które mogą stanowić ciekawy trzeci plan zbiornika. Micranthemum umbrosum i Hydrocotyle sp Japan to rośliny o pięknej jasnozielonej barwie, które będą idealne na drugi plan. W szczególności Hydrocotyle sp japan charakteryzuje się efektowną formą. Jest łatwa w uprawie, rośnie w podłożu oraz na dekoracjach. Wszystkie wyżej wymienione gatunki będą rozwijać się przy oświetleniu średniej mocy, bez skomplikowanego nawożenie i bez dodatkowej suplementacji dwutlenkiem węgla. Jedynym, o czym należy pamiętać, jest podawanie nawozu potasowego. Więcej o tym piszę poniżej. Hodowlę bardziej wymagających roślin warto zaplanować na później.
Woda w akwarium
Woda to istotny element każdego zbiornika. Jej parametry mają wpływ na funkcjonowanie wszystkich organizmów żywych znajdujących się wewnątrz akwarium. Dlatego warto sprawdzić jej parametry na stronie wodociągów lub przeprowadzić testy wody. Woda w różnych rejonach Polski ma inny skład i zawiera różne rozpuszczone związki. Pewne jest, że w wodzie z kranu będzie zbyt mała ilość potasu. To bardzo istotny pierwiastek w akwarystyce roślinnej. Dlatego w większości zbiorników konieczna jest jego dodatkowa suplementacja. Potas to jeden z najważniejszych makroelementów potrzebnych do prawidłowego rozwoju roślin. Wystarczy zaopatrzyć się w podstawowy nawóz potasowy i podawać go codziennie zgodnie z zaleceniami producenta od pierwszego dnia po założeniu zbiornika. Regularne dodawanie go do słupa wody gwarantuje skuteczną aktywację enzymów. Wspomaga prawidłowe ukorzenianie się roślin, a także stymuluje pojawianie się nowych łodyg. Potas odpowiada również za odpowiednią gospodarkę azotową.
W każdym funkcjonującym akwarium należy wykonywać podmiany wody. Najlepiej wymieniać od 30% do 50% objętości zbiornika co tydzień. Podczas podmian warto zastosować uzdatniacz wody wodociągowej, zgodnie z zaleceniami producenta. Woda dostarczana przez zakład wodociągowy może zawierać spore ilości chloru oraz szkodliwe metale ciężkie. Uzdatniacz zmieni wodę wodociągową w bezpieczne środowisko dla ryb, roślin i krewetek, usuwając niebezpieczny chlor, chloraminę, miedź, cynk i ołów. Do podmian nie używamy naczyń, które miały kontakt ze środkami chemicznymi. Najlepiej mieć do tego celu osobne wiadro.
Akwarium, które zakładałem, wypełniłem wodą o następujących parametrach:
pH = 7,6, gH = 11°n, kH = 7°n, Ca = 45 mg/l, Mg = 9 mg/l, NO3 = 2 mg/l.
Zakładanie akwarium
Proces należy zacząć od ustawienia akwarium na stabilnym meblu. Więcej o szafkach pod akwaria możesz przeczytać w tym artykule. Pod akwarium włożyłem matę, która amortyzuje drgania. Jako pierwsze wsypałem podłoże aktywne. Zgodnie z instrukcją nie należy go płukać, wystarczy wsypać do zbiornika prosto z opakowania. Trzeba umieścić je w miejscach, w których będą rosły rośliny, dlatego już przed rozpoczęciem wszelkich prac dobrze jest zaplanować aranżację. Następnie należy zamontować przygotowane wcześniej korzenie. Kolejny element to naturalny żwirek, który całkowicie przykryje zastosowany substrat. Wyższą warstwę żwirku formujemy przy tylnej ścianie (od 6 cm do 10 cm). Przy przedniej szybie wystarczy od 2 cm do 4 cm żwirku. Jeżeli trzy wyżej wspomniane elementy są gotowe, można delikatnie nalać wodę do akwarium. Na początek wlej małą ilość wody, która zakryje żwirek. Teraz możesz przystąpić do sadzenia roślin. Zgodnie z wcześniejszymi zapisami umieść rośliny w wybranych miejscach, przymocuj do dekoracji lub posadź w żwirku. Rośliny akwariowe należy sadzić w grupach, pojedyncze łodygi rozsiane po całym akwarium będą się źle prezentować. Sadzenie roślin rozpocznij od najniższych gatunków – tak będzie ci wygodniej. Kolejno zamontuj filtr oraz grzałkę. Gdy wszystkie urządzenia będą na swoim miejscu, możesz zbiornik wypełnić całkowicie wodą. Załóż pokrywę, uruchom oświetlenie, filtr oraz grzałkę. Dodaj uzdatniacz, bakterie oraz nawóz potasowy. W takim stanie akwarium musi funkcjonować przez jakiś czas, żeby dojrzeć. O tym poniżej.
Zakończenie
Przez pierwsze 14 dni funkcjonowania akwarium nie wpuszczałem do niego ryb i krewetek. W tym czasie zachodził proces dojrzewania zbiornika, którego długość trudno przewidzieć. Ten etap od każdego z nas wymaga cierpliwości, ale jednocześnie pozwala ze spokojem wybrać obsadę zbiornika. Proces dojrzewania można przyspieszyć, dodając do akwarium bakterie w płynie. W moim przypadku po dwóch tygodniach od założenia mogłem wpuścić ryby. Wcześniej sprawdziłem, że poziom azotynów (NO2) jest bezpieczny. Jeżeli pojawią się pytania dotyczące prowadzenia zbiornika, zapraszamy do kontaktu z serwisem Trzmiel Radzi. Chętnie pomożemy.
Na pewno przyda ci się kompletna lista zastosowanych produktów: